Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2008., 19:31   #61
A sada konačno dvije-tri riječi o samoj izradi karata...
Ovo je zbirka tzv. treće "Franc-jozefska" izmjere i prva hidrografska izmjera istočne obale Jadrana. Ukupno 744 karte cijele Monarhije (od Venecije do Moldavije i od Albanije do Poljske granice).
Interesantno je da su za polaznu točku izmjere cijele monarhije uzeli svjetionik na molu u Trstu (!!?)... i dokaz da nisu bili fancy uvlakači caru je da je sam Beč prelomljen na četiri karte (jeb'ga.. bad luck) i Budim i Pešta na dvije karte...
Baš si mislim da kod nas danas počinju sa izmjerom polazna točka bio bili ili Basnki dvori ili Pantovčak (ovisi tko bi financirao projekt)....
Dakle, ti austrijski ili ugarski oficiri sa svojom kartografskom svitom su zaista obišli cijeli kraj zastupljen na pojedinoj karti... i izmjerili ga, skicirali, ucrtali... popričali sa svakim drugim selakom kojeg su sreli i upitali za toponime... zaista su se trudili ne griješiti... jer je svaka karta išla samom caru na uvid.
Ne zaboravimo još jedan detalj, koji pomaže nama danas da shvatimo živote naših starih... ovo su karte sa kraja 19. stoljeća... nakon uvođenja željeznice ali prije pojave automobila. Za svaki put ili cestu se može reći da je tu bila oduvijek... jer tek kasnije, razvojem autoindustrije ljudi su počeli graditi prometnice gdje su HTJELI. Na ovim kartama prometnice su nasljednice starih puteva, kočije, zaprege itd... i ljudi su ih gradili tamo gdje su MOGLI. Dakle, ako je trebalo nekom prometnicom prijeći rijeku ljudi su gradili most gdje su mogli (gdje im je to priroda dopustila) a ne gdje su htjeli....

Kao izdavač na svaku kartu je upisan K. u. K. Militärgeographiches Institut (Vervielfältigung vorbehalten)... hehehe... copyright... znači ja sa ovime kršim zakone Monarhije.
Na svakoj karti stoji potpis oficira koji je radio izmjeru...
Cijela monarhija je bila podjeljena na križaljku i svaka karta uz svoje ime (npr. Veglia und Novi) ima i oznaku reda i stupca. Npr. karta "Daruvar" ima oznaku "Zone 23, col. XVI"
Karte su izdavane u dva agregatna stanja: na papiru (kao ove koje vam ovdje skeniram) i na platnu (karta na papiru se razrezala na 6 ili 8 (rijetke i na 12 kao npr. "Pettau und Vinica") jednakih dijelova i zalijepila na platno) tako da se u slučaju ratnih djelovanja mogla presavinuti bez oštećenja točno na onaj frtalj koji im je trebao.
Ponekad si mislim kako je to bilo raditi izmjeru Slavonije ili Mađarske... no, kako su nahebali frajeri koje je zapala izmjera Matterhorna ili nekih drugih vrhova Alpskog masiva... ili Velebita...
Toliko...
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.

Zadnje uređivanje Blackmore : 28.02.2008. at 20:06.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:20   #62
Ma super...
Nemrem te nahvalit.

Ipak, bi li bilo previše ak bi te zamolio i kartu istočno uz onu Ivanca?
Rurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:21   #63
Quote:
Rurik kaže: Pogledaj post
Ma super...
Nemrem te nahvalit.

Ipak, bi li bilo previše ak bi te zamolio i kartu istočno uz onu Ivanca?
Znači, potez prema Varaždinu?
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:29   #64
ne baš prema VŽ, to bi bilo sjeveroistočno, a mene više zanima baš istočno.
Ma zanimaju mene sve.
Nego, i moj je stari skupljao te karte po austrijskim antikvarijatima. Ima i onih na vojnih, platnu zalijepljenih... morao bih otići napraviti kod njegainventuru...
Rurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:36   #65
Quote:
Rurik kaže: Pogledaj post
ne baš prema VŽ, to bi bilo sjeveroistočno, a mene više zanima baš istočno.
Ma zanimaju mene sve.
Nego, i moj je stari skupljao te karte po austrijskim antikvarijatima. Ima i onih na vojnih, platnu zalijepljenih... morao bih otići napraviti kod njegainventuru...
Dok se ne odlučiš uploadat ću jednu po svom izboru...
Evo kao je izgledala granica kod Neuma, čak i 1883... pa nek se neki zamisle... obratite pažnju na oba dva školjića, na čijoj su strani granice... i sam vrh poluotoka Klek... katra sve govori.

__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:41   #66
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Dok se ne odlučiš uploadat ću jednu po svom izboru...
Pa velim: istočno uz Ivanec, desno od ove, molim!
Rurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:46   #67
Quote:
Rurik kaže: Pogledaj post
Pa velim: istočno uz Ivanec, desno od ove, molim!
Polako... daj i meni malo do daha...
Istočno od Ivanca je pregib karte... evo ti najistočniji dio te karte.

__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:50   #68
Thumbs up

joj, sori na uskličniku. Sad kad čitam sam sebe i meni zvuči previše nestrpljivo. Ma nema žurbe...
Ja sam tu samo zahvalna strana
Rurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:52   #69
Quote:
Rurik kaže: Pogledaj post
joj, sori na uskličniku. Sad kad čitam sam sebe i meni zvuči previše nestrpljivo. Ma nema žurbe...
Ja sam tu samo zahvalna strana
Ako nisam pogodio dio karte koji te zanima reci mi točno ime sela, mjesta ili toponima koji te zanima pa ću naći... pa ne može Nijemac izmisliti nešto što mi ne možemo koristiti!
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:52   #70
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Može Novi Zagreb, i Zagreb. Hvala.
Zagreb već ima... sa dobrim dijelom N. Zagreba... vrati se stranicu unazad.
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:57   #71
Quote:
doomo94 kaže: Pogledaj post
požega i okolica.
pleternica ako cemo biti precizni
Pleternica... stanje 1911.

__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 23:12   #72
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Dok se ne odlučiš uploadat ću jednu po svom izboru...
Evo kao je izgledala granica kod Neuma, čak i 1883... pa nek se neki zamisle... obratite pažnju na oba dva školjića, na čijoj su strani granice... i sam vrh poluotoka Klek... katra sve govori.
Da, ovo je vrlo dobar izbor...
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 23:55   #73
Međimurje?
__________________
Weeeee.
Z39. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 00:08   #74
imaš li možda Gračac sa okolicom?
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 09:38   #75
vidim kako Vukovar već ima, pa može Vinkovci? Zahvaljujem
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 09:54   #76
Zanimljivo, svaka čast autoru na trudu!

Kada uloviš vremena, zamolio bih te za kartu Zlatara i okolice. (Hrv. Zagorje)
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 11:02   #77
Karte jesu kartografska mila majka, š'o jest jest...(koliko su god Wehrmachtove bolje, but, hey!)
Ali su Austro-Bugari dobro pripazili da nema nikakovijeh vojnih instalacijah na njima (vidjeti pod "Pula", na onoj slici ih je tada bilo valjda najmanje dvadeset). Još jedan mali detaljlčičičić: na karti Bakarskog zaljeva, ima siNpatična oznaka "P.ta Pisdino" - tj. Pi7din rt - to me zanima da li je kakav nadobudan kartograf priupitao kakvog lokalnog pijanca za toponim, a ovaj se odlučio malo sprdati...
...Koga zanimaju wehrmachtove 1:50.000 (Rapalska granica), drugi tjedan uploadam...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 11:26   #78
Ja još na drugoj stranici zamolio Dubrovnik i Konavle, pa ako može, bio bih zahvalan.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 11:34   #79
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Karte jesu kartografska mila majka, š'o jest jest...(koliko su god Wehrmachtove bolje, but, hey!)
Ali su Austro-Bugari dobro pripazili da nema nikakovijeh vojnih instalacijah na njima (vidjeti pod "Pula", na onoj slici ih je tada bilo valjda najmanje dvadeset). Još jedan mali detaljlčičičić: na karti Bakarskog zaljeva, ima siNpatična oznaka "P.ta Pisdino" - tj. Pi7din rt - to me zanima da li je kakav nadobudan kartograf priupitao kakvog lokalnog pijanca za toponim, a ovaj se odlučio malo sprdati...
...Koga zanimaju wehrmachtove 1:50.000 (Rapalska granica), drugi tjedan uploadam...
Kad kažeš "Wemachtove karte" na koju godinu misliš?
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 11:34   #80
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Ja još na drugoj stranici zamolio Dubrovnik i Konavle, pa ako može, bio bih zahvalan.
Mea culpa....
Stiže Ragusa danas navečer...
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.