Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2009., 19:18   #81
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Draža mi tema o talijanskim prezimenima jer talijanska prezimena je COOL imati, njemacka nije
Moš mislit kako je cool podsjećati na žabare
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 19:19   #82
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ma dobro,nećemo sad lomiti koplja oko toga.samo sam htio ljudima koji su me upitali objasniti koliko ima zapravo stanovnika RH koji vuku porijeklo u izravnoj lozi od Nijemaca/Austrijanaca.
To je nemoguće znati,ali sigurno nije puno
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 20:09   #83
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mnogo više od Njemaca nego od Austrijanaca(Nijemaca iz Austrije)...
Po čemu si to zaključio?
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 20:10   #84
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Po čemu si to zaključio?
Nisam zaključio,čitao sam,a ima dosta i na forumu,većinom iz južne Njemačke, Švabija tzv.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 20:17   #85
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nisam zaključio,čitao sam,a ima dosta i na forumu,većinom iz južne Njemačke, Švabija tzv.
Hm, moguće, ali nisam baš nekako siguran, volio bih vidjeti neki relevantan podatak koji potvrđuje tu tezu...
Pessimus dux is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 21:10   #86
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Hm, moguće, ali nisam baš nekako siguran, volio bih vidjeti neki relevantan podatak koji potvrđuje tu tezu...
Znaš i sam koliko je to teško,pogotovo za razdoblja od prije par stoljeća...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 10:12   #87
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mnogo više od Njemaca nego od Austrijanaca(Nijemaca iz Austrije)...

To je opće poznata činjenica. A to se kuži i u jeziku. Tj., ogromna većina je govorila južnonjemačkim dijalektima.

Švapska, Baden, Bavarska..

Naravno, to se odnosi na podunavske Nijemce ( tj. u HR slučaju na Slavonce i Srijemce )

Otud i naziv 'Švabe' za Nijemce u ovim krajevima.

Imaš manje više jedinstvenu skupinu koja sebe naziva Donauschwaben.
Od Zapadne Slavonije, preko Vojvodine pa do Rumunjske, ista ekipa, običaji i dijalekti.

A što se tiče Nijemaca austrijskog podrijetla, češće ih nalazimo u sjeverozapadnim krajevima, ali samo u urbanim središtima ( činovnici, stručnjaci i sl. koji su došli za vrijeme AU ), iako, bilo ih je svugdje -od Kranja do Zenice.

I treće, na kraju, Nijemci austrijskog podrijetla u SLO ( Štajerci ), al u biti njih ne bih svrstavao u te doseljeničke skupine, jer su oni tamo autohtoni.
( Sad bi me Slovenci zadavili zbog ovog stava, ali tako je )

EDIT:
BTW. Sve do 20.st. nijedan Nijemac iz Austrije ne bi nikad rekao za sebe da je Austrijanac, to praktički ne postoji u svakodnevnom riječniku, već Tirolac, Gradišćan, Štajerac, Korošec, Kranjec i šta ti ja znam šta sve ne. Postojao je samo car austrijski i kruna austrijska, ali ne i austrijska nacija, koja je nastala tek 1919.
Kad bi naši pradjedovi vidjeli npr. ekipu šljakera iz Graza kako loče pivu u nekoj našoj birtiji.. ne bi nikad rekli: Gle ove pijane Austrijance... nego pijane Štajerce, ili čak pijane Nijemce.

Zadnje uređivanje Dolgcajt : 04.02.2009. at 10:26.
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 10:51   #88
Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
To je opće poznata činjenica. A to se kuži i u jeziku. Tj., ogromna većina je govorila južnonjemačkim dijalektima.

Imaš manje više jedinstvenu skupinu koja sebe naziva Donauschwaben.
Od Zapadne Slavonije, preko Vojvodine pa do Rumunjske, ista ekipa, običaji i dijalekti.
Nisu podunavski Švabe baš jedinstvena skupina.

Kada su se počeli doseljavati imali su puno razvijeniji pokrajinski identitet od općenjemačkog.
I svatko je govorio svojim dijalektom. Kad su stigli shvatili su da se međusobno malo bolje razumiju, nego što razumiju mađare ili hrvate. Nakon raspada austrougarske počeli su se i sami nazivati švabama, a da bi se razlikovali od onih u Njemačkoj, dodali su i podunavski.

Jezik koji još poneki govore nijemcima u Njemačkoj zvuči kao mješavina južnonjemačkih govora iz 18 stoljeća.
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 17:48   #89
Quote:
Nijemci su marljiv i radišan narod. Pretpostavljam da nisu željeli upasti pod negativan utjecaj Talijana.
ma,Slavonija je tad bila bogatija dosta,pa vjerojatno zato...
Zdeva_ZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 10:09   #90
Thumbs up

Quote:
Zdeva_ZD kaže: Pogledaj post
ma,Slavonija je tad bila bogatija dosta,pa vjerojatno zato...
I danas je Slavonija bogata, motor hrvatske proizvodnje pored Zagreba.
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 10:58   #91
Quote:
Zdeva_ZD kaže: Pogledaj post
ma,Slavonija je tad bila bogatija dosta,pa vjerojatno zato...

Kad su oni došli, Slavonija je bila samo neplodna močvara i šikara. Oni su je učinili žitnicom. Kao i Vojvodinu, uostalom.
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 02:14   #92
Quote:
Wunderland kaže: Pogledaj post
I danas je Slavonija bogata, motor hrvatske proizvodnje pored Zagreba.
Ne slažem se s ovim.Slavonija je danas,nažalost,najviše zbog rata,među zaostalijima...Istra i Zagreb najviše nose razvoj.i Dalmacija s turizmom.
Zdeva_ZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 02:14   #93
Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
Kad su oni došli, Slavonija je bila samo neplodna močvara i šikara. Oni su je učinili žitnicom. Kao i Vojvodinu, uostalom.
ne virujem,i prije su seljaci znali obrađivati zemlju.
Zdeva_ZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 08:06   #94
Quote:
Zdeva_ZD kaže: Pogledaj post
ne virujem,i prije su seljaci znali obrađivati zemlju.
Nakon turskih ratova, tj. početkom 18.st., Slavonija ne da nije bila žitnica, nego pustoš s nepreglednim šumama i močvarama, a u rijetkim naseljima starosjedilaca, radilo se to onako kao i u srednjem vijeku. Njemački kolonisti čudili su se njihovom drvenom plugu i metodi paljenja cijelih područja umjesto gnojenja. Ili kako su, tada, u Slavoniji široko rasprostranjenu malariju ( močvare, je'l ) smatrali djelom zlih močvarnih duhova i tristo ostalih čuda koje je Evropa zakopala u srednjem vijeku.

Slavonija je tada jedva sebe mogla prehraniti, a kamoli da je riječ o žitnici Hrvatske.

Jbga, ako danas Hrvatska kasni 30-40 godina, tada je kasnila 500-600 godina. Tako da je još i dobro
Dolgcajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 17:48   #95
Smile

Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
Nakon turskih ratova, tj. početkom 18.st., Slavonija ne da nije bila žitnica, nego pustoš s nepreglednim šumama i močvarama, a u rijetkim naseljima starosjedilaca, radilo se to onako kao i u srednjem vijeku. Njemački kolonisti čudili su se njihovom drvenom plugu i metodi paljenja cijelih područja umjesto gnojenja. Ili kako su, tada, u Slavoniji široko rasprostranjenu malariju ( močvare, je'l ) smatrali djelom zlih močvarnih duhova i tristo ostalih čuda koje je Evropa zakopala u srednjem vijeku.

Slavonija je tada jedva sebe mogla prehraniti, a kamoli da je riječ o žitnici Hrvatske.

Jbga, ako danas Hrvatska kasni 30-40 godina, tada je kasnila 500-600 godina. Tako da je još i dobro
Istina da je tada Slavonija bila sva pod šumama i da nije bilo oranica. Nijemci su dosta pridonjeli tomu da se razvija bolja obrada zemlje.

Najveća je prednost što se u Hrvatskoj nalazi super puno regija i prirodnih oblasti koje po svaku cijenu treba očuvat. Ima netko dobru kartu sa županijama da ovdje pošalje (postuje)?
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 20:28   #96


__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 11:22   #97
Netko si je zbilja dao truda.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:11   #98
Ja nisam,samo sam skoknuo do wikipedije
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 00:00   #99
Thumbs up

Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post


Hvala ali imam ovu oh baš je teško naći neku dobru kartu. Imam onu 2x2 metra autokartu (Freytag-Berndt) iz Austrije ali su županijske granice totalno pogrešno ucrtate.
Wunderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:44   #100
Quote:
Dolgcajt kaže: Pogledaj post
Ovo može biti zato jer je ta runa smatrana simbolom Podunavskih Nijemaca općenito, al opet moguće je i da je bio i pričuvni u Eugenu, al u svakom slučaju, on nema nikakve veze s ratnim djelovanjem te divizije. Lik je bio samo političar/ljigić
Htio bih upitati zašto je on po tebi bio ljigić?
Inače nije bio pričuvni u Prinz Eugenu. ratovao je kratko vrieme na istočnom frontu te se dokazao i prije 2 svj. rata kao časnik u Austro-Ugarskoj vojsci na:Ruskoj, Rumunjskoj I Talijanskoj bojišnici.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.