Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2011., 16:04   #81
Da ne otvaram novu temu stavit cu ovdje
Vani sam bio s biciklom, pricam s drustvom, glupiramo se. Dolazi policija pretrazuju nas i trebamo u postaju s njima. Sad me zanima sta se dogada s mojim biciklom koji nije prejeftin. Ja ga nemam s cime vezat (nemam sajlu lokot bas zato da ga nebi ostavljao nigdje ni na 5min pa da ne ostanem bez njega). Ako idem u postaju jel oni zovu kombi po moj bicikl il ostaje tamo nevezan, sta ako ga neko ukrade ko ce mi ga vracat. Malo sam se objasnjavao s njima i popustili su, al me zanima sta da nisu popustili, da sam morao u postaju. Thx
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 20:34   #82
Vozili bi i bicikl ako ga ne bi imao kome ostaviti. Stane u "maricu" bez problema.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 19:16   #83
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Vozili bi i bicikl ako ga ne bi imao kome ostaviti. Stane u "maricu" bez problema.
Thx, to sam htio cuti, znaci nema:"mali nemoj da ti stavimo lisice jer se opires uhicenju pa ce ti bicikl ostat ovdje".
 
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:40   #84
Molim da procitate temu prije nego pocnete ponavljati sve vec receno, vrijedjati i trollati, te da proucite pravila foruma i podforuma Pravo. Katrin
odvjetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 05:00   #85
Ja cu ovdje nastaviti sa odgovorom.

sa ove teme: https://www.forum.hr/showthread.php?t=298264&page=15

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Mrvicu krivo. Npr., kod uhićenja se može obaviti pretraga osobe bez naloga, bez obzira na dozvolu uhićenik.
Kod uhicenja imas nalog...za uhicenje. Ili cini dijelo za koje se zahtjeva da takvu osobu uhitis.

A da bi osobu uhitio...sto mora biti zadovoljeno ?

Quote:
Uvijek spreman kaže: Pogledaj post
Ali u praksi ćete policija uvijek pretražiti. Ako sam ne pristaneš, prijetit će ti uhićenjem, a ako te uhiti ima te pravo pregledati, tako da je to borba s vjetrenjačama i jednostavno policija te uvijek može pregledati. Više puta doživljeno, a na moje: ne smijete me bez naloga pregledavati, odgovor: šuti ili ćemo te privesti.
Što sam radio? Hodao po gradu.
Da bi te uhitili moraju imati razlog. Ako te uhite bez razloga ti ih mozes tuziti i traziti odstetu.

Takoder mozes traziti suspendiranje te osobe i stegovne mjere. Ukoliko prijavis odjelu za unutarnju kontrolu

Odjel za unutarnju kontrolu

Samostalno ili u suradnji s ustrojstvenim jedinicama Ministarstva:

prikuplja podatke i izvješća koja ukazuju na razne oblike protupravnog ponašanja i postupanja djelatnika te poduzima adekvatne provjere;

po nalogu ministra provodi redovnu i izvanrednu kontrolnu djelatnost;

analizira i ocjenjuje zakonitost primjene policijskih ovlasti;

provodi postupke po pritužbama fizičkih i pravnih osoba;

provodi nadzor nad korištenjem proračunskih sredstava i ostalih prihoda Ministarstva;

predlaže mjere za otklanjanje uzroka protupravnih i neprofesionalnih postupaka, postupanja i ponašanja;

prati stanje unutarnje stege i profesionalne etike;

izrađuje potrebne analize i izvješća koja podnosi ministru te mu predlaže mjere za unapređenje unutarnje kontrole.
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 09:28   #86
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
... Kod uhicenja imas nalog...za uhicenje. Ili cini dijelo za koje se zahtjeva da takvu osobu uhitis.
A da bi osobu uhitio...sto mora biti zadovoljeno ?...
Zato sam i rekao da si samo mrvicu pogriješio kad si napisao:

Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
... Ne moze vas pretraziti....osim ako mu ne dozvolite.
A zašto, kako i kada može je sasvim druga tema.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 14:40   #87
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zato sam i rekao da si samo mrvicu pogriješio kad si napisao:



A zašto, kako i kada može je sasvim druga tema.
Ne, to je upravo ova tema na kojoj pisemo.

Zato se i tema zove pregled, pretraga....pa te lijepo molim da mi objasnis (kao ovlastena sluzbena osoba sto tvrdis da jesi) koje uvjete je potrebno zadovoljiti da bi ovlastena sluzbena osoba uhapsila nekog.


Hvala
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 00:41   #88
Nije potrebno previše objašnjavati, dovoljno je pogledati Zakon o kaznenom postupku i Prekršajni zakon. Ako nakon čitanja tih odredbi nešto konkretnije ne bude jasno, samo pitaj.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 07:32   #89
Zakom o prekršajima
Uhićenje
Članak 134.
(1) Policija je ovlaštena uhititi osobu zatečenu u počinjenju prekršaja propisanog zakonom ako postoje razlozi za zadržavanje iz članka 135. ovoga Zakona.
Zadržavanje

Članak 135.
(1) Ako je protiv određene osobe podnesen optužni prijedlog za prekršaj propisan zakonom, a radi se o prekršaju protiv javnog reda i mira, prekršaju vezanom za nasilje u obitelji ili prekršaju za koji se može izreći kazna zatvora ili novčana kazna veća od 10.000 kuna, sud može sam ili na prijedlog tužitelja, nakon što je ispitao okrivljenika i utvrdio da ne postoje razlozi za odbacivanje optužnog prijedloga iz članka 161. ovoga Zakona, odrediti zadržavanje te osobe ako:
1. postoje okolnosti koje upućuju na opasnost da će pobjeći (krije se i dr.),
2. postoji opasnost da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za prekršajni postupak ili da će ometati prekršajni postupak utjecajem na svjedoke ili sudionike,
3. osobite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti istovrsni prekršaj.
Članak 137.

(1) Prema osobi pod utjecajem opojnih sredstava koja je zatečena u počinjenju prekršaja, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policija može naredbom radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja odrediti mjeru:
1. smještanja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva ali ne u trajanju duljem od 12 sati,

ZKP
Članak 107.
Policija je ovlaštena uhititi:
1) osobu protiv koje izvršava dovedbeni nalog te rješenje o pritvoru ili istražnom zatvoru,
2) osobu za koju postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti, za koje je propisana kazna zatvora tri ili više godina, kad postoji neki od razloga za određivanje istražnog zatvora iz članka 123. ovog Zakona,
3) osobu zatečenu u kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 03:13   #90
Znaci, ako me ovlastena sluzbena osoba zamoli da otvorim torbu, ruksak ili vozilo ja to mogu odbiti ?

Video

http://www.youtube.com/watch?v=3kVX6...eature=related

Da li je to tocno ?
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"

Zadnje uređivanje Katrin : 25.06.2011. at 11:12.
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 11:21   #91
Smijes odbiti, ali moguce su i posljedice. Na to je odgovoreno vec nekoliko puta, molim da se cita tema.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 15:07   #92
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Smijes odbiti, ali moguce su i posljedice. Na to je odgovoreno vec nekoliko puta, molim da se cita tema.
Ja nista ne odbijam.


Ja dozvoljavam. Ukoliko to zelim.


Kako smo vec prije napisali uvjete u kojima mogu biti uhapsen...zanima me koje su posljedice ako odlucim koristiti svoje zakonsko pravo ?


Identitet je utvrden (osobnom) znaci nema razloga za zadrzavanje zbog utvrdivanja identiteta....Ako nisam uhapsen znaci da nema razloga da budem uhapsen...


O kojim posljedicama govoris ?

__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 16:28   #93
Naporan si s postavljanjem istih pitanja i pilanjem o svojim pravima. Sve pise, procitaj
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 21:33   #94
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
... O kojim posljedicama govoris ?...
Iako piše, možemo ponoviti. Da, možeš odbiti, ali možemo te uhititi i ako npr. samo ličiš na počinitelja kaznenog djela (jedan od milijardu primjera), i to u bilo kojem dijelu postupanja (i nakon legitimiranja). A u tom slučaju nam za pretragu ne treba nalog.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 21:51   #95
Hvala, drot, ali zbilja molim da se ne ponavlja u nedogled sve receno ovdje i na slicnim temama. Dovoljno je da se pogledaju tvoji raniji postovi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 16:46   #96
Ne znam gdje da pitam pa ću ovdje.Jesmo li dužni odgovoriti kad nas policajac pita jesmo li kažnjavani? S obzirom da sam imao nekakve prekršaje takvo pitanje mi stvarno ide na živce i izgleda da ću tu torturu morat prolazit svaki put kad me policija zaustavi...Mislim,svejedno mi je ako sam sam ili u društvu prijatelja,ali je vrlo neugodno ako bi me takve stvari ispitivali u društvu nekoga za koga ne želim da zna jesam li kažnjavan i za što.
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 20:26   #97
Nisi dužan odgovarati na nikakva pitanja, ali oni to ionako mogu provjeriti. Ako kažeš nešto kao npr. "samo prekršajno", ne vidim zašto bi ti to moralo biti neugodno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 19:48   #98
Policajac pregledava osone stvari

Prije par večeri policajac u civilu je pretresao mog frenda. Uzeo mu je novčanik i detaljno ga pregledao. Pregledavanje je uključivalo i dodire intimnih mjesta na tijelu. Ima li on to pravo, doduše bez neke osnovane sumnje, jer frend nije izgledao kao da se bavi ičim ilegalnim (trava i sl.) Hvala
__________________
ha, Bože moj....
alcatraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 19:57   #99
Ima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 20:03   #100
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ima.
Hvala.
__________________
ha, Bože moj....
alcatraz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.