Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2010., 12:28   #1
"Skokovi"

Premalo je informacija o vrlo značajnim operacijama u DR "Skok 1" i "Skok 2". Spominju se samo kao jedne od akcija prethodnica "Oluji", naravno uz Bljesak, Ljeto '95 i dr. Osim što su "Skokovi" osigurali dominaciju na Dinari, postoje li neke anegdote vezane za te operacije, zanimljivosti, i općenito kako su operacije tekle?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 22:46   #2
Evo jedna iz operacije neposredno vezane za "skokove",kao logični nastavak prethodnih anegdota i zanimljivosti.
Gardist HV Marinko (rodom iz Fojnice)na Staretini iznad Glamoča na položaju, negdje pred jutro ogladnio te izvadi paštetu da prezalogaji,ali čuvši nekakvo šuškanje zauzme zaklon oprezno motreći.Nekako u času iskoči odnekud četnik i mazne mu paštetu.Na Marinkovo oštro upozorenje uopće se nije zaustavio.Kad je za ovo čuo zapovjednik,pitao je Marinka "Pa što ga nisi zarobio ili ubio?",na što je Marinko odgovorio:"Zapovjedniče da je bio gulaš sigurno bih ga ubio".
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:42   #3
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
pop84 de covjeku reci, sigurno si bio ucesnik akcije kao izvidnik gardijske brigade.
O Boze s kim se i ja raspravljam..
Nekakvi šaljivih situacija nije bilio , da se toliko piše. Da bio sam učesnik akcije . Tko je izviđao po Dinari vjerovatno su mu poznati nazivi : Jankov vrh , Čorin lecman , Veliki Bat , Crni bunari itd... Sela Sajković , Kzanci , Crni Lug , sela su u stvari u Livanjskom polju .
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 11:47   #4
Nisam bio na Dinari ali sam bio u Hercegovini pa mi odgovori na temu o HVO-u ratnice.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 12:00   #5
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
Nisam bio na Dinari ali sam bio u Hercegovini pa mi odgovori na temu o HVO-u ratnice.
Dobro nisi bio na Dinari , niti je tko od HVO-a mogao biti jer ipak su to bile pripreme za neke ozbiljnije stvari koje su dovele do oslobađanja hrvatske ( ali tema je taj dio ) a jesi bio kod G,Vakufa jer ja sam i tamo bio . A tema o HVO-u , mislim da sam iznio svoje viđenje , druga stvar je što ti to nisi shvatio .
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 16:29   #6
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Nekakvi šaljivih situacija nije bilio , da se toliko piše. Da bio sam učesnik akcije . Tko je izviđao po Dinari vjerovatno su mu poznati nazivi : Jankov vrh , Čorin lecman , Veliki Bat , Crni bunari itd... Sela Sajković , Kzanci , Crni Lug , sela su u stvari u Livanjskom polju .
Bas ste djeca.
Pa ajd napisite kako je to Jozo zajebao cetnike...
Selo je Kazanci. U stvari (za one koji ne znaju) sva ove sela se nalaze u podnožju Dinare u sjevernom dijelu Livanjskog polja na starom putu Livno B. Grahovo. Kazanci su cak najblize Troglavu. Najvisem vrhu Dinare.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 00:48   #7
Nagradno pitanje : Tko je zapalio kuću Ante Đapića ( mislim da se selo zvalo Čaprazlije )
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 01:01   #8
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Nagradno pitanje : Tko je zapalio kuću Ante Đapića ( mislim da se selo zvalo Čaprazlije )
Ćaprazlije, a i znam koga izazivaš nakon što si dva dana ljenčario, pa si sad odmoran.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 10:44   #9
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Nagradno pitanje : Tko je zapalio kuću Ante Đapića ( mislim da se selo zvalo Čaprazlije )
A tko je meni izvadio uticnice i prekidac za svjetlo iz zidova? Tko mi je sa svicom plafon dekorirao? I tko mi je se posra usred dnevnog boravka?
A selo u Livanjskom polju nikad nije bilo palo u neprijateljske ruke i sluzilo je kao smjestaj za HV, MUP i HVO.

Odgovor: Jebaji ga, bilo i proslo. Ili kako bi Amer reko Colletaral Damage.
Bitno je jedino da je srpska opasnost temeljito uklonjena a kuca se sa par Kuna da popravit.

Shodno tome je sasvim nebitno tko je, naravno usljed borbenih djelovanja, zapalio kucu ovog ili onog.
Pedro Negro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 00:12   #10
UPALJAČ!

Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Nagradno pitanje : Tko je zapalio kuću Ante Đapića ( mislim da se selo zvalo Čaprazlije )
...nisam nikad bio tu pa neznam,ali imam ja jedno pitanje...da li bi ikad rekao na ovom forumu da je zapovjednik naredio "NEMA ZAROBLJAVANJA" da je danas živ!

R.I.P.
gak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 19:02   #11
Quote:
gak kaže: Pogledaj post
...nisam nikad bio tu pa neznam,ali imam ja jedno pitanje...da li bi ikad rekao na ovom forumu da je zapovjednik naredio "NEMA ZAROBLJAVANJA" da je danas živ!

R.I.P.
nikada takva pismena zapovjed nij proslijeđena na niže razine u brigadi . Vjerovatno te zanimaju Mliništa . Treba prvo znati što je bio povod tome , i koliko je Puma nastradalo pri zarobljavanju srbskih vojnika .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 19:44   #12
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
nikada takva pismena zapovjed nij proslijeđena na niže razine u brigadi . Vjerovatno te zanimaju Mliništa . Treba prvo znati što je bio povod tome , i koliko je Puma nastradalo pri zarobljavanju srbskih vojnika .
mislis li tu na dozapovjednika bojne i vozaca ?
antun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 20:55   #13
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
nikada takva pismena zapovjed nij proslijeđena na niže razine u brigadi . Vjerovatno te zanimaju Mliništa . Treba prvo znati što je bio povod tome , i koliko je Puma nastradalo pri zarobljavanju srbskih vojnika .
..ma ne zanimaju mene mliništa ni mlinovi....dali je tribalo nastradati petnaestak naših vojnika na takav način....mi smo tribali zadržati teren koi je pet dana prije oslobodila gbr....pa je vraćena peti dan nazad na teren...
gosp.Worm-pop84
gak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 14:15   #14
Quote:
gak kaže: Pogledaj post
..ma ne zanimaju mene mliništa ni mlinovi....dali je tribalo nastradati petnaestak naših vojnika na takav način....mi smo tribali zadržati teren koi je pet dana prije oslobodila gbr....pa je vraćena peti dan nazad na teren...
gosp.Worm-pop84
Trebalo-ne trebalo , šteta ljudi . To je jedino točno . Što je tko trebao .........? Lako je biti general poslije bitke . Trebao si biti tamo pa onda donijeti ispravnu odluku .A ako te ne zanima , ne postavljaj pitanje , pa oda reći ne zanima me . Premlad si da se crveniš od bijesa . I nisi nikakvu toplu vodu otkrio .
Quote:
antun kaže: Pogledaj post
mislis li tu na dozapovjednika bojne i vozaca ?
Zbilja se ne sjećam tko je imao koju funkciju

Zadnje uređivanje rezon@tor : 16.11.2011. at 11:30.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 20:32   #15
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Trebalo-ne trebalo , šteta ljudi . To je jedino točno . Što je tko trebao .........? Lako je biti general poslije bitke . Trebao si biti tamo pa onda donijeti ispravnu odluku .A ako te ne zanima , ne postavljaj pitanje , pa oda reći ne zanima me . Premlad si da se crveniš od bijesa . I nisi nikakvu toplu vodu otkrio .
..ok brate u pravu si trebao bih promjeniti smailić...
gak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 18:01   #16
Vezano uz 7.gb i Dinaru

Zima 94.

Prvi djelovi 7. gb na Dinaru su uvedeni ako se ne varam 05.12.1994. godine. Od 07.12. 1994. 2.pb preuzima liniju Maglaj - Gorski umac - Matiljevac - Jančija glava - Ledena kosa. Zapovjedništvo 2.pb bilo je na Maglaju. Utvrđuju se položaji i uspostavlja veza poljskim telefonima. Na svakom položaju je bila maksimalno desetina ljudi odnosno 7-8 ljudi. Položaj od položaja bili su udaljeni 1-2 kilometra zračne linije, a ako se uzme u obzir i konfiguracija terena i više. U slučaju napada bili ste prepušteni sami sebi jer pomoć je mogla stići tek za par sati, naime baza nam je bila u nekoj selendri do koje je bilo više od sat vremena vožnje samo do Maglaja, a od Maglaja još par sati hoda do položaja. U to vrijeme nije ni bilo topničke potpore jer smo bili van dometa naših snaga. Postojao je tek jedan T-34 ja mislim od 126. brigade koji je tukao preko nas.

Sve gore navedeno rezultiralo je pogibijom 5 pripadnika 2. pb 10.12.1994. Toga dana četnici su napali položaj na Ledenoj kosi i poubijali naše dečke na spavanju. To se dogodilo iako sam u zoru primjetio tu grupu četnika od 30-40 ljudi i o tome poljskim telefonom obavijestio zapovjednika bojne Predragovića. Javio sam mu da se četnici penju po prednjoj padini čuke i da javi Iviću i dečkima koji su gore. Nisam im mogao javiti sam jer nismo bili direktno povezani vezom nego je veza išla preko centrale i zapovjedništva, a motorole nisu se koristile samo u krajnjoj nuždi. Predragović je obavjestio Ivića (probudio), ovaj je provijerio prednju padinu čuke i nije nikoga vidio. To je javio Predragoviću, a on je mene nazvao i rekao: "Koj kurac paničariš? Kaj bijele miše vidiš?" Odgovorio sam: "Znam kaj sam vidio!" Tu je bio kraj našeg razgovora.

Uzbunio sam sve položaje 3. satnije jer sam s njima bio direktno uvezan i dogovorio preraspored položaja jer je ta grupa četnika ušla u međuprostor na desnom boku između nas i 1. satnije, a samim time i nama iza leđa.
Transformirao sam liniju i položaje moje satnije u klin povlačenjem bočnih položaja u dubinu, kako bi osigurao leđa. Dogovorili smo se pravce izvlačenja u slučaju napada i mjesta okupljanja kako ne bi jedni druge poubijali. Valja ovdje spomenuti da 3. satnija 2. pb bila popunjena 90% s klincima kojima je ovo bio prvi teren i koji su došli sa služenja vojnog roka i potpisali ugovore. Zapovjednici desetina i vodova bili su jedino stari fajteri i tek po koji vojnik. Objasnil sam uglavnom klincima ak mi se kaj dogodi kaj trebaju delat i kam lovit paljevinu.

Nekih 45 minuta - maksimalno sat vremena nakon što mi je Predragović rekao da vidim bijele miševe počelo je puškaranje na Ivićevom položaju. Ubrzo je prestalo i za par minuta četnik me je selektirao s Ivićeve motorole. Poruka je bila: "Ujo, zaspali tvoji!" Naime Ivić je imao selektivnu motorolu i naravno na bateriju si je zalijepio šifrovnik i brojeve naših motorola. Nazvao sam ponovo Predragovića poljskim telefonom da mu javim da me četnik selektirao. Dok je razgovarao samnom na telefon čuo sam da i njega selektira četnik.

I sad ono najzanimljivije. Od svih koji su bili na čuki preživjeli su Ivić i još jedan dečko (ne sjećam se imena) koji je bio ranjen. Organizirali smo protunapad 11.12. i uzeli čuku natrag. Gore smo našli mrtve. I na kraju ustanovili da je Ivić držao krivu čuku. Po karti pozicija rekao je da drži čuku za koju sam ja javio da mu se penju četnici, a u stvari držao je jednu čuku iza u dubini i naravno nije mogao vidjeti četnike da mu se penju na čuku jer su se penjali na čuku ispred. Ostaje nejasno zašto nije ipak probudio dečke na položaju. I da ne zaboravim Ivić je "ranjen" isto kroz podlakticu i to je naveo kao razlog da je izgubio motorolu.

Kasnije kada smo dobili smjenu na liniji bio je brifing na kojem sam se najebo mame svim "bijelim miševima". Bio je to još jedan plus u mojoj vojnoj karijeri.

Zadnje uređivanje darko rora : 25.08.2012. at 18:15.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 18:33   #17
Drugi dio

12.12.1994. nakon što je vraćen izgubljeni položaj lupili smo četnike i pomaknuli položaje do V. Troglava - tt 1670 (iznad Malih poljanica)- Srt - Bat. Na planinskom dijelu akciju su vodile 2. pb i Izviđačka satnija, a u Livanjskom polju i po obroncima je napadala 1. pb.

3. pb je uvedena na lijevi bok i uzela dio položaja od 2. pb 15.12. 1994.

18.12.1994. u napadu na tt 1354 1. pb imala je jednog poginulog.

U noći 19. - 20. 12. 1994. godine 7. gb predala je svoju zonu odgovornosti 4. gb. Snage koje su ostale na terenu nastavile su s borbenim djelovanjima sve do 24.12.1994. godine kada je službeno završena akcija Zima 94. Do tada je neprijatelj stabilizirao obranu na potezu: zeleno brdo- Škapin vrh- Bat - točilo- selo Grkovci- padine Orlovca- selo Nuglašice- Talijanov vrh- Pitoma kosa- Tavanak.

Ovom akcijom oslobođeno je područje širine 10 kilometara i dubine 20 kilometara.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 18:46   #18
28.12.1994. postrojbe 7. gb vraćene su na područje Livanjskog polja i držale liniju : Male poljanice- tt1780 Jankovo brdo- budim- V. Pištola- poljanice- Kurjaj- Crni bunari - Ninkovići. Na ovom području, u zimskim uvjetima, postrojbe 7. gb provest će neprekidno 63 dana do 5.2.1995. godine.

Tijekom ovog perioda bilo je nekoliko pokušaja neprijateljskih pješačkih napada. svi su uspješno odbijeni.

9.1.1995. napad na području Crnih bunara
14.1.1995. napad na položaje lijevo od Ninkovića.
21.1.1995. napad na Ninkoviće i Rosiće.

U ovom periodu 7. gb imala je četiri smrtno stradala.

5.2.1995. 7. gb je predala položaje 4. gb.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 19:51   #19
Skok 1

15.3.1995. 7. gb vraća se u zonu odgovornosti OG Livno i preuzima položaje koje je ranije predala 4. gb.

6.4.1995. 7.gb i 126. brigada HV nalazile su se u stupnju pripravnosti i čekale zapovijed za jednodnevnu operaciju Skok 1. Cilj akcije je bio stvaranje povoljnijih polpžaja na Dinari, zauzimanjem dominantnih visova i ovladavanjem tim prostorom. Glavna snaga za napad bila je 2. pb 7.gb, 3. pb je bila na pomoćnom pravcu, a 1. pb imala je zadatak provoditi aktivnu obranu u svojoj zoni odgovornosti (u nizini).

2. bojni u prvoj fazi operacije plan je bio zauzeti: tt 1713- Škrapin vrh - tt 1727 - Zeleno brdo- tt 1696 - tt 1627 Okrugla glavica - tt 1677 Gola glavica, a zatim u drugoj fazi: tt 1849 Bunjevačko brdo - tt1789 Marino brdo - tt 1854 Veliki bat - tt 1790 Jančiji vrh- tt 1794 lišanski vrh- tt 1762 Slime - tt 1765.

3. bojna trebala je zauzeti: Jakelića dolac - tt 1430 - Orlovača - Velika glavica - tt 1450.

Akcija je počela ujutro 7.4.1995. i iznenadnim napadom 2. pb prva faza ekspresno je izvršena, a druga faza bila je gotova do večeri.

U napadu nismo imali gubitaka. Srbima smo jednog topničkog izviđača ubili, a jednog ranili i zarobili. Nisu se htjeli predat iako smo ih okružili i nisu imali kud. Prvi je dobio taktičkim snajperom i nakon što je ranjen drugi se predao. Uglavnom, dva klinca koji su bili na odsluženju vojnog roka i u kampu beta kod kapetana Dragana. Krivi dan su krenuli u izviđanje. Sjećam se da je ovaj koji je ranjen u nogu došao iz Francuske služiti vojsku i da je bio reprezentativac na 400 m. Slabo je mogao bježat kad smo ih stigli. Naganjali smo ih preko cjeloga platoa Dinare. Korade se samo derao preko motorole: "Lovi ih žive!" Dok smo ih mi naganjali po platou, druga ih je grupa preko vrhova zatvorila i mi smo ih naterali direktno na njih. Kasnije su se digle babe u Kninu i Benkovcu (jer je ovog malog snimio HTV u bolnici) kako decu šalju na front koja su na služenju vojnog roka. Uglavnom takva je bila frka panika da se na razmijeni za maloga dobilo ne znam koliko naših zarobljenih i mrtvih, pa čak i one koje nisu htjeli pustiti.

U toj akciji uzet je prostor širine 15 kilometara i dubine 5 kilometara. Zauzeti su vrhovi Jančiji vrh (1765 m) i Veliki bat (1854m) iznad Uništa. S ovih se vrhova vidi Knin.

Zadnje uređivanje darko rora : 25.08.2012. at 21:19.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 20:58   #20
Jedna zanimljivost vezana uz ovu akciju.
8.4.1995. dan po zauzimanju Jančijeg vrha držao sam s ljudima položaj gore i Lijepo nas je opralo topništvo 14. topničkog diviziona s područja Velikih poljanica.

Fijuće prek nas i leti preko Uništa na obronak baš vrha Dinare. Prva blizu vrha Dinare. Druga 300 metara niže. Čim su nas prebacili drugom granatom znao sam da ide sigurno po nama. Nas traže. Trči s vrha čuke na zadnju padinu do mjesta di je bio poljski telefon. Ljudima sam zapovijedio neka se spuste na prednju padinu prema četnicima i tamo pronađu zaklon jer sam znao kaj bude. Sam su me blijedo gledali. Na položaju smo bili prvo jutro još se nismo ni utvrdili, niti se imaš kam zakloniti, gola čuka samo snijeg. A niti se utvrđuješ sa zadnje strane od kud nas tuku.

Kad sam stigao do telefona preko veze od zapovjedništva bojne sam tražio da odmah prekinu s paljbom jer će po nama. Rečeno mi je da nitko ne tuče od 7. gb. Naravno ponovo sam imao raspravu s Predragovićem koji me je uvjeravao da me to sigurno srbi tuku. Rekoh mu kak srbi kad mi granate dolaze s leđa i nek nađe tko tuće. Dok sam ga ubjeđivao počele su curit i po nama granate. Za nekih 15-20 minuta je prestalo. Sve to vrijeme ležao sam na prednjoj strani padine di su curile granate i čekao da me konj nazove natrag na telefon. Nakon što je prestalo nazvao me je i pital Predragović: "Kak smo i jesmo svi cijeli? To tukli neki domobrani jer im nije nitko rekao da smo mi to jučer uzeli. Sorry.". "#%& ...pip.. pip %&#.... pip.." - odgovorio sam mu. Još jedan plus u mojoj vojnoj karijeri.

U toj prijateljskoj vatri nije nitko nastradao samo su nam sjebali šarac jer je palo blizu njega. Drugi ili treći dan je ranjen gore Bijeli od granate ali ovaj put su bile stvarno srpske.

Zadnje uređivanje darko rora : 25.08.2012. at 21:32.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.