Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2010., 22:42   #141
Quote:
blok64 kaže: Pogledaj post
I meni treba izvod iz mat. knjige rodjenih na medjunarodnom obrascu iz HR (zivim u Srbiji). Ne mogu da nadjem na site-u uprava.hr gde se nalazi taj link za stampanje word dokumenta koji bih popunila i poslala u HR uz placenu taxu, naravno. Moze li mi neko pomoci?
Jos par pitanja: gde uplacujem taxu (banka), na koji ziro-racun i sta je to biljeg od 20kn?

Hvala unapred svima
ako zivis blizu granice sa HR odi u prvi najblizi grad i zatrazi rodni list. po novome mozes podic rodni list u bilo kojem maticnom uredu u hrvatskoj, neovisno o tome u kojemu si upisana
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:57   #142
Quote:
blok64 kaže: Pogledaj post
Na zalost nemam nikog u mestu gde sam rodjena, a iskreno, ne ide mi se ni do HR konzulata u BG-u jer su stravicne guzve (po 30-ak ljudi i treba se doci min 3, 4h ranije da se zauzme mesto), a radno vreme im je npr. od 12-14h - tacno kad sam na poslu.

Nasla sam ovaj link: http://www.uprava.hr/UserDocsImages/...sprave/IMR.pdf i to je ono sto bih popunila i poslala ALI meni ne treba obican izvod iz knjige rodjenih vec na medjunarodnom obrascu koji oni nemaju u .pdf opciji.

Drugo pitanje mi je i ako posaljem taj .pdf zahtev u HR postom, gde da platim tih 30-ak kn, tj. na koju banku da uplatim (koji racun) ili mozda treba da se posalje zajedno sa postom?
na ovome linku sto si poslala ne vodi brigu - ovako izgleda taj dokument ali NE ISPUNJAVAŠ ga ti već ti ga oni isprintaju.. TI podnosiš ZAHTJEV na kojem zaokružiš u svrhu čega ti treba , tu imaš opciju zaokružiti rodni list, izvod iz m.k. ili međunarodni obrazac...

idem dalje surfati mozda ga nađem a ako ga ne nađem zaletit cu se sama do općine pa cu ga skenirat i objavit il cu ti poslat na mail (živim blizu općine pa mi kao ono usput )

evo ti link za cijene : taksa je upravna pristojba
http://www.udu-zz.hr/upravne%20prist...20obrazaca.pdf
..



,.... evo NAŠLA sam zahtjev http://www.udu-obz.hr/Text/matzah_isprava_rodjeni.pdf koji trebaš isprintat i ispunit... . dobro ovdje je matični grad Osijek , ako se znaš koristit Wordom mozeš to promjeniti u matični grad koji ti treba...
uglavnom tako to izgleda.. dali si u mogućnosti kontaktirati SVOJ matični ured tj. svoj rodni grad .. gdje si mislila to poslati poštom ?? oni će ti vjerovatno reći na koji način da obaviš uplatu pretpostavljam da ćeš priloziti uplatnicu prilikom slanja ovoga zahtjeva ;D

nadam se da sam pomogla..
Jelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 18:05   #143
@Jelky

Ogromno hvala! Da si mi blize odmah bih te vodila na 'sladoled' !!!

Moracu zvati moju HR opstinu pa cu se raspitati o placanju. Cim nesto saznam postuje da bi se i drugi iz SR snasli.

@buntspecht

Hvala i tebi na predlogu, to bi mi bila poslednja varijanta.

Sve vas ljubim i zahvaljujem od srca!
blok64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 01:10   #144
Izvod ili rodni list

Dobra vam noć!
Ja sam se mučila i naučila,pa evo da vam javim kako najlakše do izvoda.
Napišite svoje podatke,šta vam treba,stavitr 5 E u kovertu i pošaljite na Vaš Matični ured,adresu nadite na sajtu.Dobit ćete izvod i 10 kuna kusura.
Ja sam zvala ,pitala i tako su mi rekli,odradili su ,svaka čast!Ne zaboravite napisati povratnu adresu!!!
Eto toliko,ne morate se mučiti i nikoga moliti.Pozdrav!

P.S. Inače iz Osijeka sam,a sad u Srbiji
mirjanamirjanak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 22:23   #145
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Zanima me zašto i s kojim zakonom se u praznu rubriku nacionalnost u Matičnoj knjizi ne može naknadno upisati ista, tj. zašto na rodnom listu ili izvatku iz matice ne može staviti nacionalnost kada je ona prazna?
Moze, tko kaze da ne moze...Odi na opcinu i na salteru za izdavanje izvoda iz maticne knjige rodjenih kazes zeni da ti stavi u nacionalnost sta hoces i biti ce ti kad ti izda...Ako se nisi izjasnio nikada sta si onda ti u rubrici nista ne pise... Po zakonu nisi duzan se izjasniti koja ti je nacionalnost...
Forza_Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 23:05   #146
Ne može se upisati.Nema retroaktivnosti.Ukoliko se određeni podatak o narodnosti za određenu godinu tad nije iskazivao ne upisuje se.
Eventualno se o narodnosti i rep.državljanstvu izjašnjavali i roditelji za dijete.
To najviše smeta tzv velike Hrvate i one koji bi upisom riječi to htjeli biti.
Prije za Juge su ljudi drugog republičkog državljanstva umjesto hrvatskog upisivali za djecu sr bih i sr srbija ,pa bi sad kao mjenjali jer su Rvati.
Trebalo je za Juge bit Hrvat,a sad je samo bitno što bolje plivati u moru s morskim cuckima.
bikonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 23:29   #147
Quote:
bikonja kaže: Pogledaj post
Ne može se upisati.Nema retroaktivnosti.Ukoliko se određeni podatak o narodnosti za određenu godinu tad nije iskazivao ne upisuje se.
Eventualno se o narodnosti i rep.državljanstvu izjašnjavali i roditelji za dijete.
To najviše smeta tzv velike Hrvate i one koji bi upisom riječi to htjeli biti.
Prije za Juge su ljudi drugog republičkog državljanstva umjesto hrvatskog upisivali za djecu sr bih i sr srbija ,pa bi sad kao mjenjali jer su Rvati.
Trebalo je za Juge bit Hrvat,a sad je samo bitno što bolje plivati u moru s morskim cuckima.
Da smo imali uredjena drzava pojam nacionalnosti ne bi ni postojao...Sta mene briga sta je netko...moze biti Srbin, Hrvat, Rus...sta hoce...covjek je covjek...
Kod nas danas u djecijim skolskim knjizicama gdje se upisuju ocjene stoji rubrika "nacionalnost"...
STRASNO!!!! I mi hocemo u Europu
Forza_Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 00:05   #148
Quote:
bikonja kaže: Pogledaj post
Ne može se upisati.Nema retroaktivnosti.Ukoliko se određeni podatak o narodnosti za određenu godinu tad nije iskazivao ne upisuje se.
Eventualno se o narodnosti i rep.državljanstvu izjašnjavali i roditelji za dijete.
To najviše smeta tzv velike Hrvate i one koji bi upisom riječi to htjeli biti.
Prije za Juge su ljudi drugog republičkog državljanstva umjesto hrvatskog upisivali za djecu sr bih i sr srbija ,pa bi sad kao mjenjali jer su Rvati.
Trebalo je za Juge bit Hrvat,a sad je samo bitno što bolje plivati u moru s morskim cuckima.
He he, meni ponosno piše Hrvat u SRH rodnom listu.

Quote:
Forza_Fiume kaže: Pogledaj post
Da smo imali uredjena drzava pojam nacionalnosti ne bi ni postojao...Sta mene briga sta je netko...moze biti Srbin, Hrvat, Rus...sta hoce...covjek je covjek...
Kod nas danas u djecijim skolskim knjizicama gdje se upisuju ocjene stoji rubrika "nacionalnost"...
STRASNO!!!! I mi hocemo u Europu
Dobro si napisao. Što tebe brige što je netko. Dakle, što tebe brige što piše u rubrici nacionalost?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 13:04   #149
Samo da vam velim da ista stvar vrijedi i u Italiji. Tu zivim 10 mjeseci, imam boravisnu dozvolu, ali i njihov maticni broj. Kad sam ga isla vaditi, napisala sam da mi je drzava rodjenja Hrvatska. Medjutim, stricek u poreznoj me je pitao...cekaj malo, '83.e godine Hrvatska je bila pod Jugoslavijom, dakle ja sam de facto rodjena u Jugoslaviji i sad eto imam maticni broj s kodom Jugoslavije (u Italiji se maticni broj sastoji od par slova imena,prezimena, datuma rodjenja i drzave rodjenja-za strance, Talijani imaju opcinu rodjenja - po meni je ovaj nacin cak i blesav jer sto ako promijenis prezime...mah, ali to je druga tema). U svakom slucaju, bas ih briga kako se danas zove drzava. Ako ste rodjeni npr. u Ukrajini u 80-ima, drzava rodjenja je SSSR i basta.
To im stvara cak i probleme sa strancima jer neznaju svi za to pravilo.
kikachica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 14:48   #150
Quote:
Viviane kaže: Pogledaj post
U pravu ne postoji 'bad luck'. Pravna je cinjenica da je bila u sklopu SFRJ.
To sto se vama to ne svidja, druga je stvar.
Zanimljivo da ta ista SFRJ (koja se tebi, kako se čini, poprilično sviđa) nikada nije priznavala načelo za koje se ovdje tako gorljivo zalažeš, s obzirom da moj djed (rođen 1912-te) nikada u toj istoj SFRJ nije smio ni pomisliti da u ikoji formular kao zemlju rođenja upiše "Austro-Ugarsku". Samo "Jugoslaviju" ... 1912-te.

Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Kakav je to "internacionalni" izvod i mat. rodjenih ? Koliko znam to bi trebalo izdavati maticni uredi u RH u kojoj si vec opcini rodjen.
Ovo pitanje već godinu dana stoji i još nije odgovoreno?

Zadnje uređivanje Katrin : 29.11.2010. at 15:41.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 15:08   #151
Internacionalni izvod iz matice rodjenih je nista drugo nego rodni list, ali su stavke prevedene na par svjetskih jezika. Evo, ja imam svoj....jezici su: Engleski, talijanski, francuski, njemacki, spanjolski, portugalski i jos 2 jezika koja neznam desifrirati
To sluzi kako ne biste trebali prevoditi i ovjeravati rodni list.
Koliko vidim, jedina razlika je sto u medjunarodnom izvatku ne pise mjesto rodjenja roditelja. Eto.
kikachica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 15:44   #152
Quote:
kikachica kaže: Pogledaj post
Samo da vam velim da ista stvar vrijedi i u Italiji. Tu zivim 10 mjeseci, imam boravisnu dozvolu, ali i njihov maticni broj. Kad sam ga isla vaditi, napisala sam da mi je drzava rodjenja Hrvatska. Medjutim, stricek u poreznoj me je pitao...cekaj malo, '83.e godine Hrvatska je bila pod Jugoslavijom, dakle ja sam de facto rodjena u Jugoslaviji i sad eto imam maticni broj s kodom Jugoslavije (u Italiji se maticni broj sastoji od par slova imena,prezimena, datuma rodjenja i drzave rodjenja-za strance, Talijani imaju opcinu rodjenja - po meni je ovaj nacin cak i blesav jer sto ako promijenis prezime...mah, ali to je druga tema). U svakom slucaju, bas ih briga kako se danas zove drzava. Ako ste rodjeni npr. u Ukrajini u 80-ima, drzava rodjenja je SSSR i basta.
To im stvara cak i probleme sa strancima jer neznaju svi za to pravilo.
To je mozda zato što Talijani žele da se osobama koji su rođeni prije 1945 piše "rodjen u Zadru, Rijeci, Poreču, Kopru, pulu ...Italija"

Malo je blesava ta odredba, znaci da su osobe koje su rodjene izmedju 1918 i 1929 rodjene u Kraljevini SHS?

Ili one koje su rodjene u Njemackoj 1939-1945 rodjene u Trećem Reichu?

Ili oni koji su rodjeni u Vukovaru izmedju 1992-96 da su rodjeni u Republici Srpskoj Krajini?
komutator is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 18:40   #153
Cool Nama je sve blesavo....

Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
To je mozda zato što Talijani žele da se osobama koji su rođeni prije 1945 piše "rodjen u Zadru, Rijeci, Poreču, Kopru, pulu ...Italija"

Malo je blesava ta odredba, znaci da su osobe koje su rodjene izmedju 1918 i 1929 rodjene u Kraljevini SHS?

Ili one koje su rodjene u Njemackoj 1939-1945 rodjene u Trećem Reichu?

Ili oni koji su rodjeni u Vukovaru izmedju 1992-96 da su rodjeni u Republici Srpskoj Krajini?


nama kao najpametnijoj naciji u Europi (u ostaku sveta su to naše istočne komšije) je sve blesavo, e pa narode to se u normalnom zapadnom civiliziranom svijetu kojem težimo zove STEČENO PRAVO ili pravno-povijsna stečevina jer oni ne mijenjaju gaće i "zastave" kako se kome hoće, osobno sam imao prilke vidjeti taljansku OI talijana rođenog u Puli (Pola) 1918 i što mislite da mu piše kao država rođenja Italija? malo sutra piše Austro - ugarska !
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 19:18   #154
Cool

Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
To je mozda zato što Talijani žele da se osobama koji su rođeni prije 1945 piše "rodjen u Zadru, Rijeci, Poreču, Kopru, pulu ...Italija"

Malo je blesava ta odredba, znaci da su osobe koje su rodjene izmedju 1918 i 1929 rodjene u Kraljevini SHS?

Da, točno to im i piše !

Ili one koje su rodjene u Njemackoj 1939-1945 rodjene u Trećem Reichu?

Njemačka se zvala Njemačka i za vrijeme A.Hitlera !

Ili oni koji su rodjeni u Vukovaru izmedju 1992-96 da su rodjeni u Republici Srpskoj Krajini?
Ne, tkzv SAO Krajina niked nije bila međunarodno priznata državna tvorevina, piše im RH !

Quote:
kikachica kaže: Pogledaj post
...
probaj u Italiji promjenti prezime (valjda si mislila na udaju? NE ne mijenja se taljanke zdržavaju svoje samo se dodaju muževljevo).

Zadnje uređivanje Katrin : 07.12.2010. at 14:13.
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 13:51   #155
Rodni list

evo ovako u najkracim crtama, iman cer od 5 miseca, koja zivi sa majkon iz raznih razloga u drugoj drzavi (Bih), i mala neposjede ime oca u rodnom lisu.
Na svaki pokusaj da nagovorit majku moje ceri da odemo prijavit malu i na moje ime ona se smije i govori da to nikad nece napravit. Dakle mala je prijavljena ali u rodnom list nepise ime oca, pomagaj te sta da radin
Voltex is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 11:03   #156
a gle, što reći, osim da između vas postoje neke razmirice. I majka se na ovaj način sad "osvećuje".
Nije pravi način, naravno, ali nekada jedini, ako netko ima potrebu nešto napraviti, a ne zna kako bi to napravio.
U pitanju je očito velika ljutnja, emocionalna povreda ili nešto slično, jer inače se ljudi ne postavljaju tako..

Uzmi u obzir da su žene (mlade mame), vrlo vrlo osjetljive, i odnose se vrlo zaštitnički, i sve će napraviti da zaštite svoje dijete. A ona očito osjeća takvu potrebu.

Budi strpljiv, razmisli kako se može popraviti trenutna situacija, kako možete civilizirano razgovarati i idi korak po korak.

Samo gurati na prvu "daj da prijavim dite na sebe", neće ići.. jer ne ide..

Počmi s malim koracima, zamoli da li se možete vidjeti.. pokaži interes za dijete, intenzivan, stalni, konstantan, i nikad prestajući interes! Jer dijete nije tetka u Australiji koju nazoveš za Božić.
Dijete je tu svaki dan, svaki dan jede, svaki dan ga treba obući, svaki dan se s njime igrati, svaki dan mu čitati priče, pjevati...i taj anganžman nikada ne prestaje.

Znači, daj maksimum od sebe, svaki dan!
Jer prijaviti dijete i dati ljubav djetetu su dvije potpuno različite stvari.
Prva je formalnost, a druga život!

good luck
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:33   #157
Općine u Zagrebu su se umrežile (ajd', bar nešto) i sad se rodni list ne mora izvaditi baš u općini rođenja...
__________________
...Un giorno mi ha detto:"Scrivetegli." Lui dice che scrivere a qualcuno è l'unico modo di aspettarlo senza farsi del male...
piccolapeste is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 00:21   #158
Imam par nejasnoća što se tiče samog rodnog lista...

Imam malu bebu, 2 godine napunila prije mjesec dana, imenom Filip.e sad, pošto je rodni list bio izvađen mjesec - dva nakon rođenja, u prije 2 ipol mjeseca sam ja promijenio svoje ime iz Mihovil u Mihael.

Pošto Filipu na rodnom listu stoji moje "staro" ime, a ispod u napomeni piše da je ime oca promijenjeno u Mihael sukladno svim člancima, mene zanima je li moguće zatražiti ikako od matičnog ureda ili neke druge institucije da mi izda sinov novi rodni list na kojemu će odmah pisati ime oca Mihael, bez ove napomene da je mijenjano ime iz jednog u drugo?

je li netko možda imao slična iskustva?
hypo1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 09:41   #159
Ne, samo pise u napomeni.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 11:54   #160
ja mislim da meni nista ne pise, tj crtica.. a ja imam 23 godine, jel moguce da onda i meni pisu samo crtice??
joke88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.