Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2011., 18:09   #61
Quote:
luca kaže: Pogledaj post
ok, pocinjem shvacati i vidim da je to ocito formalnost ali samo da budem on the safe side:

znaci ako sadasnji vlasnik potpise da je zalozni duznik, znaci da je stavio hipoteku na tu svoju nekretninu.
sto ako kupac (buduci vlasnik) ne preuzme hipoteku nekretninu? tj da li uopce moguca situacija u kojoj se sadasnji vlasnik nadje u prablemima (kakvim?) jer je potpisao da je zalozni duznik?
Kupac ima kod pokretanja kredita troškove koji iznose sa procjenom i ovjerom samog ugovora o kreditu ( u kojem se pojavljujete u svojstvu založnog dužnika-čitaj prodavatelja) sigurno cca 2000€ + nekakva kapara koju vam sigurno daje. Nisam još čula da je netko odustao od kupovine predmetne nekretnine nakon što se hipoteka upisala. U slučaju da kupac iz nekog razloga ipak odustane vama ostaje kapara , kupac ostaje bez 2000 eura za troškove a vama u najgorem slučaju ostaje hipoteka na stanu za koju treba najmanje 30 dana da je banka obriše. Najsigurnije je da samo stavite u ugovor da kupac i njegova banka prodavatelju isplaćuju kupoprodajnu cijenu na račun prodavatelja xy do datuma xy i to u roku 3 dana od dana upisa hipoteke na predmetnu nekretninu.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 21:47   #62
hvala na savjetima
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 17:24   #63
Kako krenuti u kupovinu zemlje?

Naime prica je malo komplicirana.
Otac mi je vlasnik malene vikedice uz more,a do nas postoji meni zanimljiva parcela.
E sad,vlasnik te parcele je najavio prodaju ali nigdje ga nema po agencijama jer sam sve pregledao.
Stvar je u tome da ih je četvoro u dijelu(braca i sestre) a covijek koji je razglasio prodaju te zemlje je u svadji sa mojim ocem.
Kada sam rekao ocu da bih ja kupio tu zemlju dobio sam odgovor:ako on cuje da si moj sin nece ti je za dišpet prodat!
E sad dragi moji ako ima tko da mi da savjet kako da ja dodem do te zemlje?
Preko agencije?
Da recem prijatelju da je kupi za mene?
Jeli krsim kakve zakone uradim li to preko nekog treceg???
pomoc...
branko1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 10:31   #64
Quote:
luca kaže: Pogledaj post
ok, pocinjem shvacati i vidim da je to ocito formalnost ali samo da budem on the safe side:

znaci ako sadasnji vlasnik potpise da je zalozni duznik, znaci da je stavio hipoteku na tu svoju nekretninu.
sto ako kupac (buduci vlasnik) ne preuzme hipoteku nekretninu? tj da li uopce moguca situacija u kojoj se sadasnji vlasnik nadje u prablemima (kakvim?) jer je potpisao da je zalozni duznik?
Boldano-tako je, ali teret upisuje banka u kojoj se diže kredit, tako da prilikom prijepisa nekretnine nema problema oko tog zaloga.

Važno je samo da je zalog/teret te banke za taj kredit, ostali tereti se moraju brisati ili novi kupac preuzeti. Npr. ja sam preuzela otplatu stana čija je hipoteka upisana, ali to se navodi u ugovoru.

Quote:
branko1982 kaže: Pogledaj post
Naime prica je malo komplicirana.
Otac mi je vlasnik malene vikedice uz more,a do nas postoji meni zanimljiva parcela.
E sad,vlasnik te parcele je najavio prodaju ali nigdje ga nema po agencijama jer sam sve pregledao.
Stvar je u tome da ih je četvoro u dijelu(braca i sestre) a covijek koji je razglasio prodaju te zemlje je u svadji sa mojim ocem.
Kada sam rekao ocu da bih ja kupio tu zemlju dobio sam odgovor:ako on cuje da si moj sin nece ti je za dišpet prodat!
E sad dragi moji ako ima tko da mi da savjet kako da ja dodem do te zemlje?
Preko agencije?
Da recem prijatelju da je kupi za mene?
Jeli krsim kakve zakone uradim li to preko nekog treceg???
pomoc...
Mislim da ukoliko takvom kupnjom ne želiš izbjeći plaćanja poreza, prireza i ostalih davanja, nitko te ništa neće pitati.
Osim što kasnije imaš trošak darovnog ugovora kako bi prepisao zemlju na sebe.
__________________
.....khmmm.....volim te, ako to nije problem?

Zadnje uređivanje Katrin : 09.07.2011. at 14:14.
RinaRea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:13   #65
Može li kupac stana jednostavno preuzeti hipoteku od dotadašnjeg vlasnika ili banka koja ima hipoteku može postavljati svoje uvjete ( npr. da kupac digne drugi krediti kojim zatvara postojeći )?
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 00:35   #66
Prodaja nekretnine (kad kupac nema sav iznos)

Kao sto naslov kaze...na koji se nacin obezbijediti kada kupac nema sav novcani iznos za kupnju nekretnine tj sta je bitno navesti u ugovoru?

Konkretno radi se o tome da bi kupac isplatio nekih 90% cijene odmah, a ostalo za nekih pola godine?

Sta uraditi da bi bio siguran da ce mi ostatak biti isplacen ?
rikima is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:14   #67
U ugovoru o kupoprodaji naznačiš da ispačuje 90%iznosa odmah ostatak za 6 mjesei ( navedeš i datum), kupac taj ugovor preda na gruntovnicu i predbilježi se na tvoju nekretninu. Ti mu ne daješ tabularnu izjavu dok ti ne isplati sav iznos jer se kupac bez tabularne ne može uknjižiti na tvoju nekretninu, te ukoliko nakon 6 mjeseci ne isplati ostatak novaca njegova se predbilježba na gruntovnici odbije a tebi ostaje iznos koji je kupac već platio ukoliko u ugovoru nije drugačije navedeno.

Bez tabularne nema ni uknjižbe, tako da dok god nju ne daješ ovjerenu i potpisanu kod javnog bilježnika na sigurnoj si strani.
andyzgc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 11:22   #68
Ovakve kupoprodaje znaju se strašno zakomplicirati - ako kupac ne isplati po ugovoru.
Sve može završiti uzajamnim tužbama i sporovima koji potraju godinama.
Tabularna je garancija da kupac ne otuđi nekretninu, ali ostaju sve druge zavrzlame.
Npr. kupac useli u nekretninu, počne u nju ulagati, itd. Nije ga lako izbaciti, tražit će natrag svoj novac+kamate, povrat uloženog, ...

Stoga je dobro u ugovoru definirati sve moguće komplikacije i definirati kako ih riješiti.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 14:55   #69
Quote:
zdenka27 kaže: Pogledaj post
Može li kupac stana jednostavno preuzeti hipoteku od dotadašnjeg vlasnika ili banka koja ima hipoteku može postavljati svoje uvjete ( npr. da kupac digne drugi krediti kojim zatvara postojeći )?
Koliko znam, založno pravo slijedi stvar, to znači da hipoteka ostaje na nekretnini bez obzira tko je vlasnik. Novi vlasnik će odgovarati za dug nekretninom. To kažem sad generalno, u svakom konkretnom slučaju treba prvo škicnut ugovor o kreditu i čut se s bankom...
DaniNovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 09:32   #70
Javni natječaj za prodaju nekretnina

Mene zanima sljedeća stvar. Na temelju kojeg zakona se provode javni natječaji za prodaju nekretnine?
O čemu se radi, nedavno je bio javni natječaj gdje je obajvljena prodaja stana u Splitu od strane poglavarstva jednog susjednog grada. Koliko sam informiran nekakav umirovljenik je oporukom poglavarstvu ostavio svoj stan.
Oglašena cijena je bila oko 190 000 kn, što je znatno jeftinije od tržišne cijene, a nekakvih posebnih uvjeta za sudjelovati nije bilo, čak nisu tražili ni jamčevinu. Ponudio sam cijenu znatno veću od tražene, a dobio sam obavijest sa prikazanim svim ponudama, te da je prihvaćena cijena doslovno nekoliko kuna veća od moje. Očito je da je taj ponuditelj znao moju cijenu, te da ju je dostavio poslije otvaranja moje ponude.
Ne mogu vjerovati da nekakvim zakonskim aktom nije spriječena mogućnost manipulacije ovakvim natječajima.?
mark80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 12:26   #71
Zato uvijek tražiš da otvaranje bude javno i da budeš prisutan otvaranju te im zaprijetiš medijima. No ne mora ti značiti da je bilo namješteno - početnici najčešće zaokružuju cijene npr 250.000kn a oni iskusniji stave svoju maksimalnu cijenu ali par kuna gore npr 250.021kn te se ponekad zato znaju dogoditi takve stvari. Osobno mi se par puta dogodilo i pri javnom otvaranju.
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.

Zadnje uređivanje Katrin : 03.12.2011. at 13:10.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 13:31   #72
Quote:
Oscaraon kaže: Pogledaj post
Zato uvijek tražiš da otvaranje bude javno i da budeš prisutan otvaranju te im zaprijetiš medijima. No ne mora ti značiti da je bilo namješteno - početnici najčešće zaokružuju cijene npr 250.000kn a oni iskusniji stave svoju maksimalnu cijenu ali par kuna gore npr 250.021kn te se ponekad zato znaju dogoditi takve stvari. Osobno mi se par puta dogodilo i pri javnom otvaranju.
Lijepo je to rečeno, ali u natječaju nigdje ne piše da je otvaranje javno, u tome i je bit, već da ćemo pismeno biti obaviješteni o rezulatatu.
Ja sam također dao cijenu, nije bitno o kojoj se cifri radi ali za primjere završavala je sa 251.000, a odabrana je cijena sa 253.000, mislim nevjerojatno i očito.
Malo sam gledao druge natječaje (prošle) i gotovo uvijek gdje lokalna uprava prodaje nekretnine otvaranje ponuda nije javno, čak ima negdje i takva napomena. To mi je za ne povjerovati da im je zakonski ostavljena takva mogućnost.
Uvijek se pozivaju samo na sljedeće: Temeljem članka 391. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima („Narodne novine“ br. 91/96,68/98, 137/99, 22/00,114/01,79/06, 141/06,146/08 38/09), gdje piše:

Raspolaganje nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne samouprave

Članak 391.

(1) Nekretninu u vlasništvu jedinica lokalne samouprave i jedinica lokalne uprave i samouprave poglavarstva tih jedinica mogu otuđiti ili njom na drugi način raspolagati samo na osnovu javnog natječaja i uz naknadu utvrđenu po tržnoj cijeni, ako zakonom nije drukčije određeno.

(2) Pravni poslovi sklopljeni protivno odredbama ovoga članka ništavi su.
mark80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 12:39   #73
Gle, svi znamo da se na takvim natječajima najviše namješta, s pravne strane dosta si onemogućen napraviti išta - jedino što PONEKAD urodi plodom ako se ljudi uplaše je da im kažeš - zašto ne mogu biti prisutan dok se ponude otvaraju? Očito nešto namještate - ja ću sve proslijedit USKOKU pa neka oni čačkaju dalje...

No ako netko dobro poznaje pravo neće ga to uplašit - ne da mi se sada tražit no siguran sam da je zakonom ostavljena mogućnost raspisivanja natječaja bez javnog otvaranja.
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.

Zadnje uređivanje Katrin : 03.12.2011. at 13:10.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 09:53   #74
Quote:
Oscaraon kaže: Pogledaj post
Gle, svi znamo da se na takvim natječajima najviše namješta, s pravne strane dosta si onemogućen napraviti išta - jedino što PONEKAD urodi plodom ako se ljudi uplaše je da im kažeš - zašto ne mogu biti prisutan dok se ponude otvaraju? Očito nešto namještate - ja ću sve proslijedit USKOKU pa neka oni čačkaju dalje...

No ako netko dobro poznaje pravo neće ga to uplašit - ne da mi se sada tražit no siguran sam da je zakonom ostavljena mogućnost raspisivanja natječaja bez javnog otvaranja.
Da u pravu si sa tim komentarom, to sam također pokušao, ali normalno da nisu sa mnom željeli niti razgovarati, još sam doznao da je najpovoljnija ponuda dana od daljnje rodbine računovođe.
Ne vjerujem da nisu pravno upućeni, ali me je vrlo iznenadilo kolike su ovlasti dane lokalnoj samoupravi.
Iskreno nije mi to toliko niti važno, više sam želio provjeriti kako to sve funkcionira, ali možete onda zamislit kakve se marvelzacije tu provode, i još najgore, to je sve omogućeno zakonom.
mark80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 14:37   #75
jedno pitanjce...
naime,nasli smo kucicu i u razgovoru sa vlasnikom smo doznali da se "zeznuo" sa jednim kupcem..dogovorili su prodaju,vlasnik je njemu dao original papire,napravili su predugovor,kupcu su navodno papiri prosli u banci,ali nakon toga kupac se vise ne javlja vlasniku...da li je to problem?
gabrijella is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 17:23   #76
Quote:
gabrijella kaže: Pogledaj post
jedno pitanjce...
naime,nasli smo kucicu i u razgovoru sa vlasnikom smo doznali da se "zeznuo" sa jednim kupcem..dogovorili su prodaju,vlasnik je njemu dao original papire,napravili su predugovor,kupcu su navodno papiri prosli u banci,ali nakon toga kupac se vise ne javlja vlasniku...da li je to problem?
Da, problem je.

Sve ovisi šta piše u ovom predugovoru.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 17:45   #77
super

e jbga nismo nista dalje pitali,jer prvo moramo vidjeti sa nekim ljudima,htjeli smo prespavati i tako to...ali nije bilo kapare,covjek se uopce vise ne javlja vlasniku niti odgovara na pozive niti na smsove...do kada to moze tako trajati? i jel moze vlasnik odustati od prodaje njemu? pretpostavljam da i to ovisi o predugovoru...
gabrijella is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 19:06   #78
Quote:
gabrijella kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da i to ovisi o predugovoru...
Da.
Tomu i služi.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 19:41   #79
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Zašto to misliš? Ta će se kuća i prodavati dobrano ispod cijene baš zbog toga. A kad ti porezna legne na nekretninu, jedino što se događa je da kod isplate prodavatelj dobije novac umanjen za dug/kamate/troškove. Kupac dobiva čisto vlsništvo nad nekretninom.

molim savjet vezano za sljedeci slucaj. Nudi mi se povoljna kupnja dobrog stana na odlicnoj lokaciji. Vlasnici su gospodin i gospodja X koji su razvedeni. Na nekretnini gospodina X koja se sastoji od 1/2 dijela, uknjizeno je zalozno pravo radi osiguranja trazbine u iznosu od 400 000 kn (dug za neplacanje doprinosa + kamate). Kako su mi objasnili procedura kupnje bi izgledala ovako:
1. ishodovanje pisma namjere da će ovrhovoditelj dati brisovno očitovanje u roku od ... dana po uplati cijelog iznosa i kamata...
2. potpisivanje ugovora
3. ja isplacujem njihov dug poreznoj upravi, sto se odbija od ukupne cijene stana
4. brisovno ocitovanje, i ishodovanje cistog vlasnickog lista
5. pokretanje mog kredita za isplatu ostatka novca
6. uknjizavanje hipoteke banke

Svi mi govore da je to jako riskantno, i da se kao vlasnik ne mogu osigurati sve dok na stan ne sjedne hipoteka moje banke, no nitko mi ne govori zasto je tako riskantno. Zar taj ugovor nista ne vrijedi? Do kakvih komplikacija moze doci, osim sto sve moze trajati i do 3 mjeseca? Postoji li neki nacin da se bolje osiguram?
susan calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 01:09   #80
Mozda da razmislis o ovom scenariju:
1. ishodovanje pisma namjere da će ovrhovoditelj dati brisovno očitovanje u roku od ... dana po uplati cijelog iznosa i kamata...
2. potpisivanje PREDugovora
3. ja isplacujem njihov dug poreznoj upravi, sto se odbija od ukupne cijene stana
4. brisovno ocitovanje, i ishodovanje cistog vlasnickog lista
5. Oni odustaju od prodaje stana
mrciro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.