Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2008., 15:40   #1
Meteorit da ili ne?

Je li ovo meteorit? Našao sam ga nekidan u polju. Odmah mi je bilo sumnjivo - crne je boje sa nijansama smeđe (kao rđa) teži je nego stijena istog obujma, prepun je rupica i ima metala u sebi (reagira na magnet samo na nekim mjestima).
Kako da budem sto posto siguran? Da je bilokakvi komad otpada - vidili bi se znakovi obrade, boje i sl.


thwirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 18:55   #2
Quote:
thwirl kaže: Pogledaj post
nijansama smeđe (kao rđa) teži je nego stijena istog obujma, prepun je rupica i ima metala u sebi (reagira na magnet samo na nekim mjestima).
a jel radioaktivan?
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 19:01   #3
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
a jel radioaktivan?
pa nema svatko geigera kod kuce

moguce da je meteorit
a mozda je neka ruda
dunno
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 19:21   #4
Jesi ga našao na njivi, tj. izorao ili na livadi? Kakvo je tlo u okolini, ako je crvenica onda ima prirodno dosta željeza u tlu.
Zapravo ne izgleda baš kao slike meteorita koje sam vidio.
Evo gledam po netu, da nije getit?
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:A...h_hermes01.jpg
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 19:30   #5
ja sam gledala humorističnu seriju na rtl u gdje je otac lijepo objasnio da su meteoriti samo za upucavanje di je Endi?
__________________
ovaj reqieres 30sekundi to rereqoiueres probajte ponovno za 5 secundi
blured is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 19:48   #6
Zemlja je crnica i dosta je kamenito (Dalmacija), sami vapnenac, sve je bijelo osim ovog kojeg sam našao. Zemlja se obrađuje, vjerojatno je bio samo plitko zakopan. Mislim da inaće u vapnencu nema metala.
thwirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 22:05   #7
Ima te zanimljive rupice. Pogledaj ima li rupa koje izgledaju kao da je netko gurao prste u glinu. Nastanu kada plinovi eruptiraju iz njega dok pada.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:21   #8
Ima nekoliko zanimljivih rupa, izgledaju kao rupe od prstaca (one školjke koje rade rupe u morskim stijenama, a ronioci ih jako vole :-)) samo puno manje - i sam kamen je mali - vidi se u odnosu prema kuni.
thwirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:24   #9
Može li se ovo odnijeti nekome? Tko se razumi u stijene - meteorite?
thwirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:31   #10
Kolika mu je masa? Probaj odrediti gustoću, bar otprilike.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:37   #11
odnesi ili posalji slike u zvjezdarnicu visnjan, oni ce sigurno znati. Mislim da cak imaju tamo nekoliko komada. sigurno ce znati
ajnštajn92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 21:45   #12
Jel bilo kakvih kratera u blizini meteora? Pošto je meteor veći pretpostavljam da bi trebao napraviti krater.

Jel se smije taj meteor zadržati za sebe il ga moraš predati?
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 22:26   #13
Ako nema kratera nema ni meteorita. Raspitaj se tamo gdje živiš dali je itko vidio jak blijesak tih dana. Takav meteorit prouzročio bi vrlo jak blijesak. Usporedbe radi; većina najsjajnijih meteora koje si vidio u svom životu ako si gledao nebo veličine su cca. 2 cm i istope se u atmosferi. Taj je puno veći od 2 cm i kada je pao na zemlju. Razmisli...
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 21:47   #14
Super - pravi meteor imas.
__________________
If we dream too small, we live too small.
zujalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 22:05   #15
Eh kratko me nije bilo. Ne, nije bilo kratera, jer je neko vrijeme u zemlji - plitko zakopan, a nakon zadnjeg preoravanja polja je samo izronio.
@ srki - kome ga predati? Izgubljeno nađeno :-)
Inaće poslao sam par mailova sa slikama i čekam odgovor. Ima li tko e-mail od Ante Radonića - on mi se čini pouzdan.
thwirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 14:14   #16
Ako nema nikakvog kratera i plitko je zakopan, po meni teško da je meteorit...
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 15:11   #17
Quote:
ajnštajn92 kaže: Pogledaj post
odnesi ili posalji slike u zvjezdarnicu visnjan, oni ce sigurno znati. Mislim da cak imaju tamo nekoliko komada. sigurno ce znati
Mislim da bi bilo bolje probat s nekim geolozima. Visnjan se mozda bavi meteorima, ali ne na takav nacin.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 15:18   #18
Ne mora biti nikakav krater. To je mali mateorit (ako uopće jest meteorit) što znači da je napravio i mali krater. Što je manji krater, lakše nestane pod utjecajem atmosferilija.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 16:10   #19
Da nije komad troske ? Ima li negdje u blizini kakva ljevaonica, tvornica ferolegura ? Prema slici mi djeluje baš kao troska.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 18:48   #20
ako ,je to meteor,sigurno u sebi sadrži neki vrijedni metal.raspitaj se pa vidi
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.