Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2014., 15:16   #101
ako dolazim da o tom popričamo onda im je valjda jasno da nisam od onih mama koje misle da "treba nekad".
priznati sigurno neće.
negirati sigurno hoće.
točno si mogu zamisliti spiku: "znate, oni vam u toj dobi projiciraju doživljaje"..stručni tim, tete, mi smo svi jedan tim, pedagozi psiholozi su nam svakodnevno u sobi (što i jesu, često ih vidim jer dolazimo kasnije)..

što bi moožda postigla? da budu oprezniji i da razmisle hoće li opet kog udarit. okej, to je dobro postignuće.

ići stručnom timu nakon tog razgovora (u kojem bi tvrdile da nema razloga ići stručnom timu) značilo bi opet: mama tužibaba.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 15:22   #102
pa ne, dijete ako dijete opetovano ponavlja da je bilo udaraca onda se nesto treba rijesiti. utvrditi sto je uzrokovalo takav dozivljaj kod djeteta jer ne zelis da ima takve grozne asocijacije na vrtic.
a vec je i da pripaze sto rade bolje nego nista.
gle, sve je u nastupu. trebas nastupiti tako da im je jasno da znas i da vjerujes djetetu. nek se useru barem i pripaze.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 15:24   #103
i kaj je lose da je mama tuzibaba? neka znaju d asam tuzibaba i da cu ih tuziti do sudnjeg dana ako dignu ruku na moje dijete
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 16:13   #104
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Ja svima kažem da beba ide u vrtić od svoja dva tjedna života. Tako je stariji krenuo i mi smo ga vodile i išle po njega. Nije to kao cjelodnevni boravak, ali svejedno. Budemo tamo 20ak minuta dok se on pozdravi sa svima, pa djeca iz grupe obavezno moraju vidjeti bebu, svi se nadvijaju nad njom...Uglavnom, bilo je prilika da se zarazi....
Bas mi je danas isto rekla pedijatrica; kaze da je i bebac sa sestrom 'krenuo' u jaslice. Ja sam mislila da bebe od 5 mjeseci ne primaju u jaslice
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 16:58   #105
Mame; kako tece prilagodba u vrticu? Mi smo jos ucijek na dva sata koje tamo provedede urlajuci. Prvi tjedan tako-tako; ovaj uzas zivi.
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 23:16   #106
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ići na višu instancu je drito tužakanje i to nitko ne voli.

ići tetama na razgovor koji se temelji na "što je dijete reklo" -pa svaka normalna prosječno inteligentna teta bi se znala izvući. to bi bila neka meka diplomacija razgovor jer ništa drugo nemam. ajd da imam potvrde 3 roditelja, sasvim bi drugačije zvučalo, a ovako..
eventualno upakirati prijetnju i izraziti nepovjerenje između redaka. a dokazi labavo nikakvi.

u tom smislu, lakše mi je ići stručnom timu; taj bi razgovor bio daleko suvisliji. al opet je preozbiljna optužba i dovodim se u rizik samokompromitacije.

odnos sa tetama je nikakav. zar netko ima "dobar"odnos sa tetama? nisam čula puno takvih primjera. pa povjerenje i dobar odnos se gradi puno složenije od "sve je bilo ok" i "donesite higijenske potrepštine".

e,da dob:3ipol.
Ja sam imala sličnu situaciju u našem vrticu, s time da sam ja vidjela svojim ocima da mi je dijete cusnula po glavi. Tražila sam individualni sastanak. Obuzdala sam strasti da ne ubijem Bogu u njoj i jasno joj dala do znanja da to ne toleriram niti kao stručnjak, a niti kao roditelj. Nadalje, da cu znati ako to jos jednom ponovi i da nebu onda ovako lijepo zavrsilo. Žena je samo sutila, nije bilo nikakvog opravdanja. Shvatila je poruku i zasad sve štima.
__________________
Mali medo, 2011.
Perazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 07:40   #107
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i kaj je lose da je mama tuzibaba? neka znaju d asam tuzibaba i da cu ih tuziti do sudnjeg dana ako dignu ruku na moje dijete
bas
ja sam takva mama

uz to, ja ne zelim niti da udare moje dijete niti da moje diejte svjedoci tome da je ok udariti ikoga, pogotov odrasla osoba dijete.
njima su odgajatelji modeli ponasanja, ljudi sa kojima provode 5-8 sati dnevno i ja ne zelim da od thi ljudi uce da je fizicko kaznjavanje ok, da je "ok" sukob rijesiti nasiljem.

ima hrpa nezaposlenih, predobrih odgajatelja, odgajatelja koji godinama rade na odredjeno...nisu bogomdani ak ne znaju raditi, nek idu doma.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:43   #108
I ja sam tužibaba i to je u mom slučaju rezultiralo samo dobrim.

Da.mi dijete opetovano govori o udaranju u vrtiću, prvo bih s tetama razgovarala. Pitala bih što misle kako je došla do tih scena, napomenula da cu ići psihologu na procjenu i na finjak dodala da to nije prihvatljivo te zamolila da napravimo radionicu o nenasilnom ponašanju.

Inače, danas ostaje 1,5 sat, nadam se da će biti dobro
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 12:28   #109
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ići na višu instancu je drito tužakanje i to nitko ne voli.

ići tetama na razgovor koji se temelji na "što je dijete reklo" -pa svaka normalna prosječno inteligentna teta bi se znala izvući. to bi bila neka meka diplomacija razgovor jer ništa drugo nemam. ajd da imam potvrde 3 roditelja, sasvim bi drugačije zvučalo, a ovako..
eventualno upakirati prijetnju i izraziti nepovjerenje između redaka. a dokazi labavo nikakvi.

u tom smislu, lakše mi je ići stručnom timu; taj bi razgovor bio daleko suvisliji. al opet je preozbiljna optužba i dovodim se u rizik samokompromitacije.

odnos sa tetama je nikakav. zar netko ima "dobar"odnos sa tetama? nisam čula puno takvih primjera. pa povjerenje i dobar odnos se gradi puno složenije od "sve je bilo ok" i "donesite higijenske potrepštine".

e,da dob:3ipol.
S ovim se slažem. O kakvoj oni to suradnji s roditeljima trube ako je problem to da roditelj uđe u sobu? Gdje je tu točno povjerenje? Ne mislim naravno pri tome da uđeš tamo i ometaš rad ali kod nas je problem i kad otvoriš vrata. Odmah te na brzinu izbace van da čekaš dok se dijete spremi. I ta sranja o razgovoru s tetama tj. nerazgovoru jer bi ih ubilo da kažu tri rečenice koje se ne odnose na to što je dijete jelo. Nitko nam nije ni spomenuo mogućnost individualnog razgovora (znam da postoji ali sigurno sve čine da to nikad nitko ne traži). Roditeljski se svode na informacije o stvarima tehničke prirode ili poluradionicama o ničemu. Možda dobijemo neki crtež ili fotke na kraju godine. Kako oni to točno prate razvoj mog djeteta i gdje to možeš pitati? Pretrpane su grupe i jasno je meni da je u tim uvjetima teško raditi ali mi nije jasno da nakon godinu dana jedva znaš kako se dijete zove. Znati neki njegov specifični potencijal je očito neki moj SF. Domet su kutići za roditelje. Uvijek čitam plan rada za taj tjedan (profesionalna deformacija). Nekad pitam dijete jesu radili to i to (u 90% slučajeva nisu). Čemu to sve zajedno? Da, za informacije o higijenskim potrepštinama. Nije tu problem u tetama kao takvim problem je u sustavu.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 12:35   #110
jesi postavila pitanje na roditeljskom?
inace, meni je sasvim jasno da na vratima nista ne govore osim osnovnog, pao je nije pao, jeo je nije jeo i spavao je nije spavao.
na roditeljskom pitaj sve sto te zanima o programu i trazi individualne. to je tvoje pravo, svidjalo se to nekom ili ne. uglavnom, pitaj trazi inzistiraj
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 12:47   #111
Quote:
Perazg kaže: Pogledaj post
s time da sam ja vidjela svojim ocima da mi je dijete cusnula po glavi.
ah, jedno je uvjeriti se odnosno biti uvjeren. a drugo je ko ja -ne biti 100% siguran. da samo imam potvrdu još 1-2 djeteta bez oklijevanja bi odradila taj razgovor. i ne bi mi falilo inspiracije

u međuvremenu sam razgovarala sa mamom ovog malog što je zadnje rekla da ga je teta lupila. al taj mali još ne priča, tek počinje. baš sam se namjerila na pravog svjedoka al će pokušati. i podržava moj stav da je to neprihvatljivo.
onaj prvi čvrsto negira, kako kaže njegova mama. koja još btw moli me da nju u cijeloj stvari (ako ću ići ikom išta govoriti) uopće ne spominjem, ne uplećem.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 13:04   #112
O odnosu..... vraćam se na to.
Mi imamo dobar odnos s tetama. Imamo tu sreću ili nesreću da malac uvijek ostaje među zadnjima, pa kad dođemo po njega više nema gužve i teta ima vremena razgovarati. Ako ima još roditelja, sačekam ispred vrata, pa onda pitam. Često puta mislim da sam dosadna s pitanjima, ali iz njihovog ponašanja nisam nikad stekla dojam da im je teško odgovoriti, da neće ili ne znaju odgovor. Puno puta su i same započinjale razgovore, bez da ja išta pitam. Individualni razgovor nisam nikad tražila jer sasvim dovoljno informacija dobijem i na vratima.
Neka odstupanja od uobičajenog (npr nije spavao, nije jeo) dobiju svi roditelji, to čujem u prolazu, a "sve ok" znači da je sve bilo uobičajeno - to je, po meni, i dovoljno za djecu koja su u toj grupi i s tim tetama već mjesecima (godinama) i nema potrebe da se nabraja šta je sve dijete taj dan radilo, a što radi i svaki drugi dan.
Povratne informacije od teta su mi jako puno značile kada smo išli redovno na terapiju u Suvag - tamo smo prenosili informacije o njegovom ponašanju u vrtiću.
Znam da uredno prate razvoj djeteta, odnosno usvajanje programa, jer kad smo malca ispisali iz jaslica, dobili smo mapu s radovima i periodičnim izvještajem o razvoju djeteta koji pišu tete. Mapa ne sadrži sve radove, jer bi bila ogromna, nego samo one važne, na kojima se vidi da je dijete usvojilo to što je trebalo, pa se lijepo može pratiti napredak.
Program rada nije javno izvješen, ali je svaki mjesec na panou napisano šta su radili - rukom pisano na šarenim papirima, jako slatko. Često su na panou slike tih aktivnosti, te napisani citati šta su djeca govorila. I tu mi je super što su sva djeca prisutna i na slikama i u citatima. Kad je bio u jaslicama dobivali smo redovito u "pošti" tekstove pjesmica i eventualno koreografiju što su radili u jaslicama, da možemo pjevati i doma.
Imam u tete puno povjerenje.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 13:46   #113
pa ja imam izvrsnu suradnju sa tetama....s time da smo mi neke i mijenjali, i da, znamo i tete koje sa nama dijele prostor (jer ima vise grupa u prostoru) i sa njima isto znamo popricati na dvoristu.
kolko sam ja upozata, fakat znaju hrpe imena djece, i one koja nisu njihova grupa.

svake godine trazim individualni, i dobijem ga.
istina, da bi dobili termin mm i ja zajedno, a i da dobijemo obje tete zajedno, treba napraviti xxx kompromisa (koje uglavnom onda mi napravimo, i mi smo ti koji izadjemo sa posla), al kada ima volje, ima i nacina.
taj individualni nije samo da ja saznam sto ona tamo radi, nego da i oni saznaju sto ona radi doma, koje ima navike, interese, sto mi vidimo kod nje
meni je vazno da oni to znaju, i drago mi je da se interesiraju.


ne znam, moguce da me fakat drukcije dozivljavaju jer sam struka, al opet, zanm i jos neke roditelje iz grupe koji su dalekoooo od struke, pa isto imaju individualne.
ili smo mi samo drustveniji i razgovorljiviji, pa nas se ne mogu otarasiti

kak ja obicno dolazim negdje kad im zavrsava smjena, nekad idemo i dio puta zajedno sa nekom tetom, pa isto pricamo...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 13:48   #114
to je isto ko s doktorima, ljudi nista ne pitaju, ne zahtjevaju informacije pa ih ni ne dobiju. ko zahtjeva, dobije. u idelanom svijetu bi i tete i doktori samoinicijativno nudili pregrst informacija ali svijet nije idealan pa dobro prodju oni koji se nedaju odkantati
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 13:51   #115
he, da
ja poznam i cistacice i sa njima pricam.
svasta od njih saznam.
al ono sto me totalno odusevilo, i zato me ona prica o autsorsanju ljutila, ova jedna teta cistacica je znala koje cizme moja nosorozica nosi i koji dan je koju igracku donjela.
puno puta nam je pomogla pronaci stavri
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 13:54   #116
Ja ne znam kako bi se iskontrolirala da znamda je teta udarila curku (ili bilo koje dijete). Nisam agresivna uopće, ali u ovoj situaciji, ne znam... Sad sam se sjetila Summer, da smo jednom pričali o agresiji na nekoj temi pa sam ja kao bila skroz kul. E u ovoj situaciji ne bih bila

Inače, nama je koma, ostaje sama samo 2h od kojih 1.45h plače. Prvi tjedan je bilo super, a samo jedan dan sam bila s njom. Sada ode u sobu bez problema I plakanja, ali poslije se rasplače.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 14:22   #117
I ja super sa čistačicama, dođu i samoinicijativno kažu nešto stvarno ok, tako sam i saznala za tete prijašnje i njihovo ponašanje nakon što sam si mjesecima mislila da sam samo glupi rodittelj i tak.

Individualne imamo dvaput na godinu, oboje s obje tete.

Sasvim mi je dovoljno osnovno na vratima svaki dan
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 14:42   #118
Danas je prvi put ostao na spavanju. Odveli ga ujutro u 8 ipo, plakao je na ulazu, evo skoro 14 h, teta ne zove, ja na iglicama
Cigi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 14:49   #119
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pa ja imam izvrsnu suradnju sa tetama....s time da smo mi neke i mijenjali, i da, znamo i tete koje sa nama dijele prostor (jer ima vise grupa u prostoru) i sa njima isto znamo popricati na dvoristu.
kolko sam ja upozata, fakat znaju hrpe imena djece, i one koja nisu njihova grupa.

svake godine trazim individualni, i dobijem ga.
istina, da bi dobili termin mm i ja zajedno, a i da dobijemo obje tete zajedno, treba napraviti xxx kompromisa (koje uglavnom onda mi napravimo, i mi smo ti koji izadjemo sa posla), al kada ima volje, ima i nacina.
taj individualni nije samo da ja saznam sto ona tamo radi, nego da i oni saznaju sto ona radi doma, koje ima navike, interese, sto mi vidimo kod nje
meni je vazno da oni to znaju, i drago mi je da se interesiraju.


ne znam, moguce da me fakat drukcije dozivljavaju jer sam struka, al opet, zanm i jos neke roditelje iz grupe koji su dalekoooo od struke, pa isto imaju individualne.
ili smo mi samo drustveniji i razgovorljiviji, pa nas se ne mogu otarasiti

kak ja obicno dolazim negdje kad im zavrsava smjena, nekad idemo i dio puta zajedno sa nekom tetom, pa isto pricamo...
Pa u tome i je smisao. Nisam ja baš govorila o našem odnosu s tetama jer sam isto tako bila "dosadna", ali nije smisao da se surađuje na inzistiranje roditelja. Te informacije koje dobiju od doma bi one morale imati za neku svoju sliku o djetetu. U svakoj skupini se prema interesima može i malo prilagoditi i prostor i program. Nije to baš tako strogo određeno unaprijed. Suradnja ne bi smjela postojati samo zbog nas roditelja trebala bi biti važna i samom vrtiću.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 15:48   #120
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
...Inače, nama je koma, ostaje sama samo 2h od kojih 1.45h plače. Prvi tjedan je bilo super, a samo jedan dan sam bila s njom. Sada ode u sobu bez problema I plakanja, ali poslije se rasplače.
Ajme ćuftice, mi se skroz kopiramo

I kod nas isto, jucer i danas plakanje.
Cijeli vikend je pricala pozitivno o vrticu, u ponedjeljak je veselo utrcala unutra, a od jucer plac.
Mozda je stvar u drugoj teti?
Kaze prijateljica da je mala tek ovaj tjedan skuzila sto je vrtic
A ni ne ostaje dugo, samo do spavanja.
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:10.