Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 13:42   #2021
Quote:
tkraljic kaže: Pogledaj post
Bi li imala volje slikati ili natipkati clanak u ugovoru kojim se ograničava raspolaganje stanom, najam, prijevremena djelomična ili potpuna otplata kredita? Onaj dio s subvencijom + 2 godine ili kako su to vec formulirali...
budem, kad dođem doma s posla
ali sve je načelno onako kako smo i rekli, cijela subvencija + 2 godine nakon nje ne smije se otplatiti kredit, a za djelomičnu otplatu je nekako čudno napisano, to se sjećam. nakon toga možete što želite. kad dođem doma pišem
melodies moon is offline  
Old 18.10.2017., 15:46   #2022
Quote:
melodies moon kaže: Pogledaj post
budem, kad dođem doma s posla
ali sve je načelno onako kako smo i rekli, cijela subvencija + 2 godine nakon nje ne smije se otplatiti kredit, a za djelomičnu otplatu je nekako čudno napisano, to se sjećam. nakon toga možete što želite. kad dođem doma pišem
kaže ugovor:

PRIJEVREMENA OTPLATA KREDITA
Korisnik kredita može vratiti kredit u cijelosti ili djelomično, bez plaćanja naknade za prijevremenu otplatu kredita. Za prijevremenu otplatu kredita u cijelosti ili djelomično potrebno je da korisnik kredita podnese pisani zahtjev Banci.
Ako zbog prijevremene otplate kredita (u cijelosti ili djelomično) u razdoblju subvencioniranja kredita uvećanog za dvije godine, Banka na zahtjev APN-a bude obvezna izvršiti povrat sredstava uplaćenih na ime subvencije po ovom kreditu APN-u, Korisnik kredita se obvezuje platiti banci cjelokupni iznos sredstava za subvenciju.
melodies moon is offline  
Old 18.10.2017., 16:29   #2023
Quote:
minipanda kaže: Pogledaj post
Jel se isti brojevi zovu za apn za provjeru ugovora kao i onda kad smo zvrcali jel odobreno?
I da ne vidim da je bilo u raspravi, naime, što s nama koji čekamo bebu, (konkretnije beba treba stići prije 12 mj.) sve je odobreno, jel vrijedi +2 godine i kakav je postupak jel itko upućen?
Rodni list djeteta nosiš u banku i oni rade aneks ugovora i šalju u APN, samo mislim da moraš donijeti rodni list u roku od 30 dana od rođenja djeteta, ali nisam sigurna. Ako je termin u 12mj, nemaš brige, sigurno imate još +2godine.

Sent from my PSP7557 using Tapatalk
matori_bambi is offline  
Old 18.10.2017., 16:35   #2024
Quote:
minipanda kaže: Pogledaj post
Jel se isti brojevi zovu za apn za provjeru ugovora kao i onda kad smo zvrcali jel odobreno?
I da ne vidim da je bilo u raspravi, naime, što s nama koji čekamo bebu, (konkretnije beba treba stići prije 12 mj.) sve je odobreno, jel vrijedi +2 godine i kakav je postupak jel itko upućen?
Ja sam zvala u APN i pitala posto mi je termin 11.11. i rekli su mi da pocinje vrijediti odmah nakon sto potpisemo ugovore koji ce se vratiti iz APNa. Nasi ugovori stoje u APNu nepotpisani od 10.10. pa se nadam da ce uskoro stici u nasu poslovnicu na potpis da konacno mogu mirno u rodiliste
angel3107 is offline  
Old 18.10.2017., 16:49   #2025
Aha. Ja ne znam al pretpostavljam da je ista situacija onda da su ugovori spremni, samo nacekujemo poziv.
minipanda is offline  
Old 18.10.2017., 18:14   #2026
Quote:
minipanda kaže: Pogledaj post
Aha. Ja ne znam al pretpostavljam da je ista situacija onda da su ugovori spremni, samo nacekujemo poziv.
Ja ih zovem svaki dan :-) al vidim da je sad netko na forumu napisao da su danas bili na redu ugovori primljeni do 9.10. Nadam se da je sutra na redu 10.10.
angel3107 is offline  
Old 18.10.2017., 18:25   #2027
Nova zavrzlama... kaze referent brzo, brzo, borzo solmnizirati ugovor jer se donosi novi zakon o stambenom kreditiranju i onda ovaj ugovor o kreditu koji smo dobili od banke više neće vrijediti. To mi je baš super.
bambam72 is offline  
Old 18.10.2017., 18:38   #2028
Kako ste s tabularnom izjavom..da'l ste je uglavljivali u kupoprodajni..ili..
Molim neka iskustva..kak najpametnije rješit taj dio..
naljepnica is offline  
Old 18.10.2017., 18:50   #2029
Quote:
bambam72 kaže: Pogledaj post
Nova zavrzlama... kaze referent brzo, brzo, borzo solmnizirati ugovor jer se donosi novi zakon o stambenom kreditiranju i onda ovaj ugovor o kreditu koji smo dobili od banke više neće vrijediti. To mi je baš super.
..ili to banka gura da kredit ne bi ušao u nove zakonske okvire, a koji bi trebali biti (bar na papiru) povoljniji za dužnika..
..nisam previše proučavao taj zakon..al ak se dobro sječam, mislim da banke imaju neko prijelazno razdoblje za implementaciju..
..zakon počinje važiti osmog dana od objave u nn..neko je rekao da je prošlog tjedna objavljen..
..zakon kaže da se ne primjenjuje na ugovore sklopljene prije stupanja na snagu..
..s druge strane ne znam da li se datum sklapanja računa onaj koji piše na ugovoru o kreditu ili datum kad je solemiziran kod jb..
..ako netko zna više o ovome..nek kaže..
naljepnica is offline  
Old 18.10.2017., 19:44   #2030
Quote:
naljepnica kaže: Pogledaj post
..ili to banka gura da kredit ne bi ušao u nove zakonske okvire, a koji bi trebali biti (bar na papiru) povoljniji za dužnika..
..nisam previše proučavao taj zakon..al ak se dobro sječam, mislim da banke imaju neko prijelazno razdoblje za implementaciju..
..zakon počinje važiti osmog dana od objave u nn..neko je rekao da je prošlog tjedna objavljen..
..zakon kaže da se ne primjenjuje na ugovore sklopljene prije stupanja na snagu..
..s druge strane ne znam da li se datum sklapanja računa onaj koji piše na ugovoru o kreditu ili datum kad je solemiziran kod jb..
..ako netko zna više o ovome..nek kaže..
..da citiram sam sebe: i upitam se..možda bi se stvarno i moglo nešto zakomplicirati stupanjem na snagu zakona..koji po mojoj računici stupa na snagu u ovaj petak (datum objave u tiskanom izdanju nn 12.10. + 8 dana)...
naljepnica is offline  
Old 18.10.2017., 19:56   #2031
Quote:
naljepnica kaže: Pogledaj post
..da citiram sam sebe: i upitam se..možda bi se stvarno i moglo nešto zakomplicirati stupanjem na snagu zakona..koji po mojoj računici stupa na snagu u ovaj petak (datum objave u tiskanom izdanju nn 12.10. + 8 dana)...
da, ja sam malo progooglao, stvarno u petak, 20.10. stupa na snagu. Načelno se ne bi trebalo nista mijenjati, ali tko bi ga znao...
bambam72 is offline  
Old 18.10.2017., 22:45   #2032
Maraton pri kraju...

Uz sva čudesa koja sam očekivao (bilježnik, osiguranje...) izbili mi iz džepa i dodatnih cca 9.600 kn za tečajnu razliku od kad sam predao papire u banku (kad su 1. put preračunali) do sada, mamicu im nesposobnu. Kao da nisu mogli za HRK kredite korigirati iznos s tečajem na datum ugovora o kreditu prije koji tjedan koji je išao u APN. Državi subvencija na dodatnih 1.5% koliko je tečaj otišao gore nije big deal, a nama svakom iz džepa dodatnih 10-ak tisuća kn, bez subvencije i kredita.

A sve njihovom zaslugom, jer su nesposobni pa je trajalo skoro 2 mjeseca da se realizira - da su pustili subvencije u promet 1.1. ili 1.7. kada je trebalo, ne bi bilo (tolikih) tečajnih... Opet, ponavljam mogli su korigirati za to. Ovako od političara, guvernera HNB-a na dalje svi sugerirali uzeti kredit u HRK i na kraju platite narode jer smo nesposobna država da korigiramo s bankama iznose zbog promjene tečaja do isplate kredita iako nam treba skoro 2 mjeseca, a rekli smo da prve isplate kredita idu odmah početkom 9. mjeseca... Pa 101 promjena pravila igre i u konačnici opet raja plaća ceh.

OK, dobit ćemo subvenciju i treba biti (i) zahvalan, ali s druge strane sve su to naši $$$ koje smo debelo preplatili u proračun + moglo je ovo malo normalnije realizirati od starta (Zakon, kriteriji...) do same realizacije...

Da li itko u otplatnom planu ima uz iznos rate/anuiteta i kolonu sa iznosom subvencije, te dodatnu s neto iznosom? Ja u otplatnom dobio samo bruto iznose kao da subvencije nema.
Dobar stroj is offline  
Old 19.10.2017., 06:58   #2033
Quote:
melodies moon kaže: Pogledaj post
kaže ugovor:

PRIJEVREMENA OTPLATA KREDITA
Korisnik kredita može vratiti kredit u cijelosti ili djelomično, bez plaćanja naknade za prijevremenu otplatu kredita. Za prijevremenu otplatu kredita u cijelosti ili djelomično potrebno je da korisnik kredita podnese pisani zahtjev Banci.
Ako zbog prijevremene otplate kredita (u cijelosti ili djelomično) u razdoblju subvencioniranja kredita uvećanog za dvije godine, Banka na zahtjev APN-a bude obvezna izvršiti povrat sredstava uplaćenih na ime subvencije po ovom kreditu APN-u, Korisnik kredita se obvezuje platiti banci cjelokupni iznos sredstava za subvenciju.
Hvala ti.
Ja tu vidim da banka nije išla u tumačenje što je točno APN htio reći s tom zabranom pa su napisali samo ako se dogodi da APN bude tražio povrat subvencije od banke - tražiti će oni povrat od korisnika... pisalo se ako se dobro sjećam na ovoj temi i da se cijelo vrijeme otplate kredita ne smije "dirati" kredit, tako da nije baš sve kako "smo rekli". O djelomičnoj prijevremenoj otplati kredita ili refinanciranju će biti najbolje pitati u APN-u direktno kada dodje vrijeme. Ja sam se bojala da ne bi banka išla biti svetija od Pape pa da ne uglave u ugovor nešto preko onoga što je u zakonu o subvencioniranju, a u zakonu o subvencioniraju je nedorečeno što se tiče refinanciranja ili djelomične prijevremene otplate.
tkraljic is offline  
Old 19.10.2017., 07:41   #2034
Možeš prodati (čl. 24 Zakona):
- ako kupuješ veću nekretninu - čak i tijekom subvencije + 2 godine - nigdje ne piše gdje, dakle može i u inozemstvu... Tko će kontrolirati nakon toga, ne znam, ali tako stoji u Zakonu i ja ne bih previše iskušavao sreću bez dozvole APN-a (ako bu onda još postojao) i/ili konzultacije s odvjetnikom
- prestaneš plaćati kredit nakon 4 (ili koliko već kome traje subvencija) +2 godine i učini se kredit dospjelim - komentar kao i maloprije.
Dobar stroj is offline  
Old 19.10.2017., 07:58   #2035
Quote:
bambam72 kaže: Pogledaj post
Nova zavrzlama... kaze referent brzo, brzo, borzo solmnizirati ugovor jer se donosi novi zakon o stambenom kreditiranju i onda ovaj ugovor o kreditu koji smo dobili od banke više neće vrijediti. To mi je baš super.
I nas su zvali iz PBZ poslovnice da moramo hitno solmnizirati ugovor i odnjeti ga u gruntovnicu, rok je još današnji dan, tako nam je bankarica rekla.

Ugovor je potpisan prije 18 dana, a oni nas zovu u zadnji tren, a kladim se da se kod njih pacalo barem 10 dana, da imam vise zivaca isao bi istrazivati, ali stvarno mi se neda.

Radi se o poslovnici PBZ-a u Španskom (trg IK)
frane998 is offline  
Old 19.10.2017., 08:33   #2036
Quote:
Dobar stroj kaže: Pogledaj post
Maraton pri kraju...

Uz sva čudesa koja sam očekivao (bilježnik, osiguranje...) izbili mi iz džepa i dodatnih cca 9.600 kn za tečajnu razliku od kad sam predao papire u banku (kad su 1. put preračunali) do sada, mamicu im nesposobnu. Kao da nisu mogli za HRK kredite korigirati iznos s tečajem na datum ugovora o kreditu prije koji tjedan koji je išao u APN. Državi subvencija na dodatnih 1.5% koliko je tečaj otišao gore nije big deal, a nama svakom iz džepa dodatnih 10-ak tisuća kn, bez subvencije i kredita.

A sve njihovom zaslugom, jer su nesposobni pa je trajalo skoro 2 mjeseca da se realizira - da su pustili subvencije u promet 1.1. ili 1.7. kada je trebalo, ne bi bilo (tolikih) tečajnih... Opet, ponavljam mogli su korigirati za to. Ovako od političara, guvernera HNB-a na dalje svi sugerirali uzeti kredit u HRK i na kraju platite narode jer smo nesposobna država da korigiramo s bankama iznose zbog promjene tečaja do isplate kredita iako nam treba skoro 2 mjeseca, a rekli smo da prve isplate kredita idu odmah početkom 9. mjeseca... Pa 101 promjena pravila igre i u konačnici opet raja plaća ceh.

OK, dobit ćemo subvenciju i treba biti (i) zahvalan, ali s druge strane sve su to naši $$$ koje smo debelo preplatili u proračun + moglo je ovo malo normalnije realizirati od starta (Zakon, kriteriji...) do same realizacije...

Da li itko u otplatnom planu ima uz iznos rate/anuiteta i kolonu sa iznosom subvencije, te dodatnu s neto iznosom? Ja u otplatnom dobio samo bruto iznose kao da subvencije nema.

Svi su nesposobni, samo ti nisi? Mogao si napraviti Predugovor kojim se cijena definira u kunama a ne u eurima i ne bi zaginuo na tečaju. Ovako si se odlučio prihvatiti rizik promjene tečaja i sad su ti drugi krivi.

Osim toga, nije ti je izbijeno 10k iz džepa. Da su ti ugradili tečajnu razliku u kredit isplatili bi ti i tih 10k kuna sa kreditom, ali bi ih opet morao vratiti kroz otplatni rok i platiti kamatu na tih dodatnih 10k kuna. Konkretno, na iznosu od 10k kn, na najkraći mogući rok (15 godina) platio bi oko 2800kn kamata. Od tog iznosa, država bi sufinancirala pola u prve 4 godine (oko 1700kn), pa bi na kraju platio 1100kn kamata, tj. da su ti ugradili 10k kn tečajne razlike u kredit na kraju bi ti "izbili" iz džepa oko 11000kn. Kako god okreneš platiti moraš. Jedino što je lakše platiti poslije nego platiti odmah.

Ja sa očekivao promjenu tečaja pa sam uzeo kredit u kunama i s prodavateljem dogovorio cijenu u kunama na dan potpisivanja predugovora. Eto, ja sam u tom trenu preuzeo rizik promjene tečaja za slučaj da euro još padne - ali nije nego je porastao.
*Pale is offline  
Old 19.10.2017., 08:34   #2037
Mi jos uvijek cekamo. Dakle prosli cetvrtak bi trebalo ici na potpis kako su rekli, u ponedjeljak bi trebali ugovori ici van, banka jos ne zove. Zar stvarno to sve toliko dugo traje? Sta napraviti? Opet zbati APN, banku?
Monikag5 is offline  
Old 19.10.2017., 09:03   #2038
Quote:
frane998 kaže: Pogledaj post
I nas su zvali iz PBZ poslovnice da moramo hitno solmnizirati ugovor i odnjeti ga u gruntovnicu, rok je još današnji dan, tako nam je bankarica rekla.

Ugovor je potpisan prije 18 dana, a oni nas zovu u zadnji tren, a kladim se da se kod njih pacalo barem 10 dana, da imam vise zivaca isao bi istrazivati, ali stvarno mi se neda.

Radi se o poslovnici PBZ-a u Španskom (trg IK)
Da li su rekli sto se dogada ako se ne solemnizira danas?

Iz APN-a javili da je sa njihove strane potpisano i poslano 13.10 prema centrali PBZ.

Danas zvao u poslovnicu i kazu da oni nisu jos nista dobili iz centrale i da ne mogu provjeriti kada stize, niti su culi o bilo cemu vezanom za taj novi zakon
.:RSV:. is offline  
Old 19.10.2017., 09:07   #2039
Quote:
.:RSV:. kaže: Pogledaj post
Da li su rekli sto se dogada ako se ne solemnizira danas?

Iz APN-a javili da je sa njihove strane potpisano i poslano 13.10 prema centrali PBZ.

Danas zvao u poslovnicu i kazu da oni nisu jos nista dobili iz centrale i da ne mogu provjeriti kada stize, niti su culi o bilo cemu vezanom za taj novi zakon
Rekla je bankarica da ako danas ne predamo moramo svu dokumentaciju prikupiti isponova.
E sad dali je ona to rekla da se mi ubrzamo ili je zaista tako možemo samo nagađati.
frane998 is offline  
Old 19.10.2017., 09:18   #2040
Ja sa očekivao promjenu tečaja pa sam uzeo kredit u kunama i s prodavateljem dogovorio cijenu u kunama na dan potpisivanja predugovora. Eto, ja sam u tom trenu preuzeo rizik promjene tečaja za slučaj da euro još padne - ali nije nego je porastao.[/QUOTE]

Opće poznato je da u sezono zbog priliva eura tečaj pada. Super je kad si uspio pronaći stan koji to odgovara i prodavatelja kojemu si mogao nametnuti uvjete, koji ne zna ili ne razumije što potpisuje. Stvarnost je puno drugačija, većinom su to prodavatelji koji određuju uvjete pa i traže isplatu ne po srednjem tečaju HNB nego po prodajnom poslovne banke što je za stotinjak tisuća eura kredita još pet tisuća kuna. Nakon što smo se izludili i uspjeli pronaći stan prema našim očekivanjima i aplicirati za subvenciju nismo bili ti koji smo mogli nametati uvjete.Pa nisu prodavatelji blesavi, oni su nametali uvjete i to na način, uzmi ili ostavi.
Lexius is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.