Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2006., 14:02   #1
pržena slanina

kako ispržiti špek/slaninu da bude onako fina hrskava? meni uvijek bude onako mekana, a to ne želim.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2006., 14:27   #2
za početak reži je tanko. ugrij tavu (nikad nemoj stavljati na hladu tavu pa grijati sve zajedno). i na kraju nemoj je pržiti slučajno na dodatnoj masnoći nego samo na teflon ili profi podlozi bez masnoće. čim zabijeli slanina, okreni i prži do željene hrskavoće.
p.s. pravilo vrijedi za prženje špeka koji je jednako prošaran mesom i masnoćom.
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 01:48   #3
Quote:
gourmet kaže:
za početak reži je tanko. ugrij tavu (nikad nemoj stavljati na hladu tavu pa grijati sve zajedno). i na kraju nemoj je pržiti slučajno na dodatnoj masnoći nego samo na teflon ili profi podlozi bez masnoće. čim zabijeli slanina, okreni i prži do željene hrskavoće.
p.s. pravilo vrijedi za prženje špeka koji je jednako prošaran mesom i masnoćom.
Ne bi trebalo bit pretanko, oko 2-3 mm. Ja mislim da baš treba stavit u hladnu tavu, suhu, i jako polagano grijat tako da se lagano počne topit i nek se topi i na kraju možeš malo pojačat vatru. A i ovis o ukusu, ako voliš malo masnije nećeš je pustit da ti se previše istopi. Ja volim masnije.
Klon Prvog Vozača is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 15:59   #4
slažem se u slučaju da se radi o masnoj slavonskoj slanini. no na žalost ona nikada ne može postati onako "crispy" kao dugački mirisni hrskavi čips, a kakav postaje dobro osušeni i fino prošarani špek ili panceta... iako ima i ona svojih čari narafski
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 22:58   #5
zapravo - moj povod za ovu temu je bio taj što mi uvijek cure sline kad na tv-u gledam u filmu kak fino ispeku hrskavu slaninu. poslušao sam savjete i napravio to. nije loše, ali sirovi špek mi je ipak bolji. okus ovoga je najsličniji čvarcima.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 22:59   #6
mislim da ovisi o samoj panceti ali ja stavim na hladnu tavu, recimo ako radim s jajima, stavim minimalno putra i onda slaninu pa ona pusti svoju mast i onda to bude dosta za spec jaja...
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 23:03   #7
ali kad radiš s jajima, onda nije hrskava. ja sam radio grešku što sam podmazao tavu prethodno. a da hrska, mora biti na solo teflonu. i stavio sam na vruću tavu.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 23:05   #8
pa moja ispadne hrskava, ne znam... tu govorim o panceti bas jer ono sta ima za kupit ko slanina ali je ful ful mekano i onako svjtlije, roskasto mi nikad nemoze ispast hrskavo, ali panceta onako crveno-bijela mi ispadne... (btw pecem na onoj tavi sa crvenim krugom u sredini koji kao govori kad je zagrijana blabla) ... ali mozda je stvar u duljini pecenja, ja volim da su jaja jako dobro pecena pa dosta dugo to pecem i mozda treba duze pec pancetu da bude hrskava
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 17:59   #9
Meni se čini da vi ovdje brkate špek i pancetu. Panceta je ono dimljeno kao pršut i ima jako malo one bijele masti i tvrđa je, dok špek je puno mekši i ima više masnog.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 09:20   #10
panceta ili špek ili slanina (različita obrada - ista priča) ne miješaju se s nikakvim jajima x-type. posebno se prži jedno, posebno drugo. inače radiš nekakve kajgane ili omlete, a to nije "ono s televizije"
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.