Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2005., 09:26   #1
Avokado

Pozdrav!
Ovaj sam post bio stavio na gastronomija a on mi kazu da stavim pod vrt pa onda eto.

Nesto me zanima u vezi avokada.
Posadio sam ga u saksiju i redovito dojlevao i nakon 3- 4 mjeseca me biljka izrasla sada je velika oko 80 cm.
Sada me zanima kako da ju presadim u vecu saksiju i koliko se treba zalijevati.
Negdje sam procitao kada su listovi malo zuci da treba prestati sa zalijevanjem a kada poprime opet zelenu boju da se nastavi.
Takodjer sam cuo da bi ga trebalo podrezati da se pocne granati,e a ja o tome ne znam nista te ne bih htio da nesto zeznem.
Na auto pijaci sam vido da covjek prodaje
avokado,banane,ananas i ostalo voce u saksijama.I on mi je rekao da bi ga trebao obrezat da se pocne granati,ali nisam ga pitao kako,teje rekao da daje plod oko 3 ili 4 godine.

Na netu sam nasao samo kako ga treba posaditi i da daje plod nakon 3 godine.

Znate li mozda gdje bih mogao naci neku literaturu na netu.

Unaprijed se zahvaljujem,
Pozdrav.
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 11:03   #2
1
2
3
4
5
.
.
.
.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 13:05   #3
Da li ga držiš u kući ili vani? Ja svojeg preko zime držim u kući a preko proljeća i ljeta na balkonu. Ove godine presadila sam ga.

Čitajući ove linkove izgleda da sam ga previše zalijevala, a i malo sam ga prije vremena stavila van pa su mu neki listovi propali od hladnoće
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 13:12   #4
Odgovorila sam vec i na onaj post na gastronomiji pa samo ponavljam.

I ja volim avokado nekako sam se s vremenom priviknula na okus kad sam gledala muza kako slasno jede. I ja isto sadim kostice onako onim sistemom prvo sa cackalicama pa onda u zemlju. Meni narastu odprilike metar a onda se listovi pocnu susiti na vrhovima i vise mi ne izgleda lijepo. Sto se tice obrezivanja, kad je biljka oko 25 cm visoka treba je samo cvaknuti na pola, i onda jos jednom tako kad opet naraste a nakon toga treba otkidati vrhove - ona zadnja 2 listica na granama. Nemojte se bojati prerezati na pola stvarno pocne dalje rasti i to vrlo brzo. Ovu informaciju sam nasla na internetu.

A sto se tice manga i to sam probala, cak sam uspjela da kostica proklije a dalje od toga ne ide, samo istrune. I procitala sam na internetu da temperatura za mango mora biti prilicno visoka.

Ali zato mi datulje super uspijevaju. Kosticama treba stvarno mjesecima da prokliju i nakon toga isto dosta sporo raste. Ali to je super dekorativna biljka, palma sa uskim dugackim listovima. Ako imate volje cekati rezultate probajte!

Kostice papaje su mi isto proklijale ali kad biljke narastu oko 2cm onda uginu. Jel imao neko mozda uspjeha?
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 21:31   #5
Quote:
mon kaže:
I ja isto sadim kostice onako onim sistemom prvo sa cackalicama pa onda u zemlju.
Kakav ti je to sistem sa cackalicama?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 09:25   #6
[QUOTE]tridi kaže:
[B]Ovako:
u košticu avokada zabosti(negdje oko sredine-po okomitoj osi) tri čačkalice,tako da se može staviti NA ČAŠU,pa kad se nalije voda u čašu,koštica je do pola u vodi.
Uh,nadam se da sam uspjeo ovo objasniti.....
Koštica će baciti korijen za petnaestak dana....tada se presadi u zemlju.Nikada nisam čuo da je tako narasla biljka imala plodove.

Ja bih jos dodala da kostici treba biti onaj spicasti vrh prema gore izvan vode. Meni je svaka kostica proklijala na taj nacin.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 18:59   #7
Nemam pojma, meni proklijalo i razvilo se stabalce avokada, a samo sam košticu zabola u zemlju. Ali vjerojatno je taj proces trajao duže nego to s čačkalicama, jer kad je izraslo nisam se više ni sjećala da sam neku košticu zabila u zemlju
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 15:26   #8
Mango i avokado?

Sjemenke sam osušila i posadila, redovno ih zalijevam ...mogu li uopće što očekivati od njih???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 16:48   #9
Pozdrav!

Evo ja sam posadila kosticu avokada prije par mjeseci, biljčica je lijepo napredovala..medutim u zadnjih tjedan dana je sva nekako klonula i listovi se nekako uvijaju u sebe.
Zalijevam ju kad je zemlja suha, stoji na prozoru gdje ima sunca oko 3-4 sata i to je to.
Ne znam sta krivo radim, help!

Evo slike:
HimeraJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2009., 12:19   #10
...IZMJESAJ ZEMLJU I SITNI PIJESAK 50%-50%
ucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 11:29   #11
Evo da dignem malo temu o uzgoju avokada. Proljetos sam u teglu ubacio košticu avokada i u posljednjih mjesec, dva izrasla je lijepa biljčica, visoka oko pola metra s puno zelenih, zdravih listova.

Imate li kakvih savjeta što mi je činiti dalje? Pretpostavljam da po zimi mora biti unutra no ne znam koliko se treba zalijevati i treba li ju prihranjivati? Ima li kakve šanse da ju jednog dana presadim van na otvoreno (pa eventualno po zimi prekrivam)? Kakva su vaša iskustva? Svaki savjet je dobrodošao
20doASA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 13:53   #12
Da malo dignem temu...
Jel nekome ikad uspjelo uzgojiti avokado koji je dao plodove?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:04   #13
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Da malo dignem temu...
Jel nekome ikad uspjelo uzgojiti avokado koji je dao plodove?
Navodno je to nemoguće jer je stablo visine do 8 metara i treba mu određena klima da bi dalo plodova.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 12:53   #14
Čitao sam da bi trebalo najmanje 2 stabla za plod kako bi se mogli oprašivati. Isto piše kako nekad mogu roditi za 3-4 godine a nekad za 15. Ali plod nikada neće biti ukusan u našem podneblju.
ali je lijepa biljka. Ja nisam znao da ih treba rezati pa imam dvije lijepe šibe sa listovima visine oko metra. Ne znam smijem li ih sada rezati, pa ako netko zna...
__________________
Potpis? Pa ja ne znam pisati.
zloinaopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 14:52   #15
Quote:
zloinaopako kaže: Pogledaj post
Čitao sam da bi trebalo najmanje 2 stabla za plod kako bi se mogli oprašivati. Isto piše kako nekad mogu roditi za 3-4 godine a nekad za 15. Ali plod nikada neće biti ukusan u našem podneblju.
ali je lijepa biljka. Ja nisam znao da ih treba rezati pa imam dvije lijepe šibe sa listovima visine oko metra. Ne znam smijem li ih sada rezati, pa ako netko zna...
Imam ih par komada. Režem ih prema potrebi da ih formiram. Za plod ne znam da li je to uopće moguće s obzirom da su moji avokadići u teglama a preko zime unutra. Najstariji su preko 7-8 godine i nikad nisam na njima vidjela nikakvi cvijet.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 23:24   #16
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Da malo dignem temu...
Jel nekome ikad uspjelo uzgojiti avokado koji je dao plodove?
Da bi dao plodove moras znati da li je zensko ili musko.
__________________
Fala bogu imam male cice ,a vece dupe. Lakse mi idu cucnjevi nego sklekovi.
Ja sam san svakog muskarca ah btw ne peglam.
nerata211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 10:56   #17
avokado iz sjemenke je tesko dobiti da radja,osim ako vas potrefi sreca pa biljka bude iznimne genetike, tj oni jako ovise o sorti i vecinom se razmnozavaju klonalno... ja sam zicala vani da mi netko posalje grancice dobrih sorti pa da kalemim na sijance, ali nikako da uspijem naci nekog. ovi iz us se ne usude zbog carine, a u eu je jako tesko naci nekoga.
kad im se objese listovi kao na slikama gore obicno su prezaliveni, osim toga vole jako lagan supstrat, tj da brzo voda prolazi.
Aconite is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 14:00   #18
Quote:
Aconite kaže: Pogledaj post
avokado iz sjemenke je tesko dobiti da radja,osim ako vas potrefi sreca pa biljka bude iznimne genetike, tj oni jako ovise o sorti i vecinom se razmnozavaju klonalno... ja sam zicala vani da mi netko posalje grancice dobrih sorti pa da kalemim na sijance, ali nikako da uspijem naci nekog. ovi iz us se ne usude zbog carine, a u eu je jako tesko naci nekoga.
kad im se objese listovi kao na slikama gore obicno su prezaliveni, osim toga vole jako lagan supstrat, tj da brzo voda prolazi.
Pozdrav!Evo u Alžiru,gde sam radio,postoji baš dosta dobrih vrsta odraslih stabala avokada...pa eto,mogu i da se pohvalim da sam ga brao sa drveta,i uz malo čekanja od nekoliko dana da sazri,klopali smo ga svojski,spremali na sto načina,..čak smo i guacamole hteli da pravimo,ali nismo stigli,doneo sam dosta semena od kojih je jedno već proklijalo i zasadio sam ga u saksiju,pa ćemo videti...ako budem ponovo išao za Alžir ,poneću sigurno i grančice -vodopije od tih sorti ,nije problem za preneti avionom,za kalemljenje,i to ću i ovde tada i objaviti...
boomerangman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.