Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2011., 00:34   #41
Evo jedna zgodna ilustracija na temu:


Što se tiče potopa - tu baš nema nikakve logike - mladi logičaru! Jer otkud tolika voda u obliku kiše?
Jedino ako je dobavljena za te potrebe direktno iz svemira, odn. ako ju je Bog stvorio - osim one postojeće na Zemlji! A ako je 'dobavljena' gdje je nestala?
Zapravo sve se može 'objasniti' čudima - ali ako je tako - onda nema smisla o tome ni govoriti. Bogu je sve moguće, bla, bla

Zadnje uređivanje Emilian : 29.05.2011. at 00:40.
Emilian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 02:35   #42
Quote:
jtomici1 kaže: Pogledaj post
Ako si kršćanin onda vjeruj što piše u bibliji, doslovno, jer Bog ne mulja niti laže. Mnoge se stvari mogu spoznati čitajući bibliju, ali ako je Bog rekao da je stvorio Zemlju za 1 dan onda je stvorio.
nastanak Zemlje sa naučnog stajališta i metode mjerenja vremena unazad je velika zabluda i pretpostavka. Zemlja je nastala koji dan prije čovjeka i to trenuto za što ima na pretek dokaza. Zemlja je nastala prije cca 8000 god, malo više.

Tako je nema sta,kakvi fosili to necemo ni gledat to je ipak Lucifer podmetnuo,aah ta geoloska proslost Zemlje tako mlada tko bi rekao e neka si me prosvjetlio svaka ti cast. Vjernik sam pa opet ne uzimam neke stvari tako ozbiljno kao sto si ti. Vjera mi sluzi u zivotu da zivim posteno i cista obraza i da pomazem drugim ljudima a vjera me ne uci znanstvenim cinjenicama jer mislim da ono sto su pisali "pecinski ljudi" se ne moze smatrat kredibilnim. Nakon ovoga tvoga citata smatram da je svaka rasprava s tobom besmislena i nepotrebna, ti ili si 5 razred osnovne ili ti je mozak dobro ispran. Posljednje ledeno doba se dogodilo prije 12 000 godina a ne da je Zemlja stara 8000 godina pa nevjerovatno sta ljudi sve.....ahh ahh necu necu rekao sam,suvisno je uzivaj.
FoxMulder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 09:39   #43
Ako smo vjernici, ne moramo biti tukci! Ili: "If I am a monk, I m not a monkey!" Ipak, svaka čast našim majmunskim i onim kasnijim precima. Silno su se napatili. Ali bez patnje nema napretka. Ma vidi, ovo mi je odnekud poznato!

Neka se kreacionisti različitih boja i ideologija ( jer ja njihovu glupu spiku ne smatram vjerom, već puno prije oblikom fašizma i zloupotrebe vjere), najprije međusobno usaglase koliko su Zemlja i svemir stari (Ima tu velikih razlika u tvrdnjama, od nekoliko tisućljeća do nekoliko stotina milijardi godina; čak ni kršćanski fundamentalci nisu međusobno usaglašeni. pa neki "velikodušno" spominju "čak" 50 000 godina), pa neka onda to i dokažu. I onda neka se dođu praviti pametni.
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 11:29   #44
Quote:
gugi the lizard kaže: Pogledaj post
Ako smo vjernici, ne moramo biti tukci! Ili: "If I am a monk, I m not a monkey!" Ipak, svaka čast našim majmunskim i onim kasnijim precima. Silno su se napatili. Ali bez patnje nema napretka. Ma vidi, ovo mi je odnekud poznato!
Neka se kreacionisti različitih boja i ideologija ( jer ja njihovu glupu spiku ne smatram vjerom, već puno prije oblikom fašizma i zloupotrebe vjere), najprije međusobno usaglase koliko su Zemlja i svemir stari (Ima tu velikih razlika u tvrdnjama, od nekoliko tisućljeća do nekoliko stotina milijardi godina; čak ni kršćanski fundamentalci nisu međusobno usaglašeni. pa neki "velikodušno" spominju "čak" 50 000 godina), pa neka onda to i dokažu. I onda neka se dođu praviti pametni.
Šta je ovo? Ti si vjernik i evolucionista? Vernik i vjeruješ da si postao od majmuna? Kreacionisti = fašisti? Isuse....

Mala nadopuna o Noi...i njegovim imenima...

Eridu Genesis (sumerske ploče) - Ziusudra (3će tisućljeće pne)
Atrahasis (Asirski tekst) - Atrahasis (oko 1600g pne)
Ep o Gilgamešu - UT-napištim (oko 1100 g pne)
Biblija - Noa (1000 - 500 g pne)
Berossusa - Xisutrus (278 g pne)
Grčka - Deucalion (oko 700 g pne)
Kuran - Nuh (oko 600 g ne)

za one koje žele znati više - http://www.livius.org/

Postoje vrlo prihvatljivi dokazi da je Zemlju prije 9.500 g. zadesila velika katastrofa. Ti dokazi detaljno su prikazani u knjizi "When the Earth nearly died" od D.S. Allaa & J.B.Dealaira. Knjiga je pisana prilično malim fontom i na 350 stranica su vrlo opsežne studije u prilog toj katastrofi potkrepljene tablicama i fotografijama.

Biblija (tko zna šta ljudi sve podrazumijevaju pod ovim imenom?) je skup više od 70 knjiga od kojih je stari zavijet 80% teksta. U bibliji ima previše grešaka čak i c/p dijelova da se ne bi uzimala s rezervom. Ipak Biblija je neprocijeniv izvor informacija.
"Bibliji kao i svakoj knjizi starine treba pristupiti pod njezinim kutom promatranja. Važno je uočiti nakanu kojom je pisana, prilike u kojima i za koje je nastala, njezin povijesni, zemljopisni, socijalni i religiozni ambijent."
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 11:06   #45
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
Priča o arci je bila predmet opsežnog objašnjavanja u različitim abrahamskim tradicijama, pri čemu su se teoretska rješenja i praktična rješenja (npr. kako se Noa rješavao životinjskog otpada) miješala s alegorijskim tumačenjima (npr. arka kao prethodnica crkve, nudi spas čovječanstvu).

Od početka 18. stoljeća, razvoj geologije i biogeografije kao znanosti je omogućio da pojedini prirodnjaci pokušaju opravdati doslovno tumačenje priče o Arci. Usprkos toga, biblijski literalisti nastavljaju istraživati regiju oko Ararata u sjeveroistočnoj Turskoj gdje Biblija kaže da je počivala Noina arka.
http://www.detailshere.com/images/Th...ahs_Ark_lo.JPG
http://www.stevequayle.com/Giants/An...Noahs.Ark.html
komentirajte
Noina arka i cijela prica o tom događaju je izmisljena...vjerovatno nije ni napisana da bi se citala doslovno vec u prevedenom znacenju,kao i sto se danas cita cijeli Stari Zavjet. Mozda je prica povezana sa nekakvim katastrofalnim događajem koji se tada dogodio...ali cijela prica je fizicki i matematicki nemoguca.
luleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 20:19   #46
Quote:
sesonkuz kaže: Pogledaj post
Šta je ovo? Ti si vjernik i evolucionista? Vernik i vjeruješ da si postao od majmuna? Kreacionisti = fašisti? Isuse....

Mala nadopuna o Noi...i njegovim imenima...

Eridu Genesis (sumerske ploče) - Ziusudra (3će tisućljeće pne)
Atrahasis (Asirski tekst) - Atrahasis (oko 1600g pne)
Ep o Gilgamešu - UT-napištim (oko 1100 g pne)
Biblija - Noa (1000 - 500 g pne)
Berossusa - Xisutrus (278 g pne)
Grčka - Deucalion (oko 700 g pne)
Kuran - Nuh (oko 600 g ne)

za one koje žele znati više - http://www.livius.org/

Postoje vrlo prihvatljivi dokazi da je Zemlju prije 9.500 g. zadesila velika katastrofa. Ti dokazi detaljno su prikazani u knjizi "When the Earth nearly died" od D.S. Allaa & J.B.Dealaira. Knjiga je pisana prilično malim fontom i na 350 stranica su vrlo opsežne studije u prilog toj katastrofi potkrepljene tablicama i fotografijama.

Biblija (tko zna šta ljudi sve podrazumijevaju pod ovim imenom?) je skup više od 70 knjiga od kojih je stari zavijet 80% teksta. U bibliji ima previše grešaka čak i c/p dijelova da se ne bi uzimala s rezervom. Ipak Biblija je neprocijeniv izvor informacija.
"Bibliji kao i svakoj knjizi starine treba pristupiti pod njezinim kutom promatranja. Važno je uočiti nakanu kojom je pisana, prilike u kojima i za koje je nastala, njezin povijesni, zemljopisni, socijalni i religiozni ambijent."
Nije zadesio Zemlju cijelu nego dio poznat ljudima iz tog doba i tog mjesta.
A to je vrlo ograniceni dio. Jako mali.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 21:00   #47
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
Nije zadesio Zemlju cijelu nego dio poznat ljudima iz tog doba i tog mjesta.
A to je vrlo ograniceni dio. Jako mali.
U svojoj sam izreci mislio na cijelu planetu. Nisam tvrdio da je tako već da postoje vrlo prihvatljivi dokazi. Možemo uvijek diskutirati o prihvatljivosti ove teze.

Na tvoju opasku o samo tom dijelu zemlje - odgovorio bih - to je onda bio cijeli svijet. (figurativno)
Ipak sam mislio na 9.500 bc a ne kako krivo upisah.
__________________
Sva sredstva kojima je do sada čovječanstvo trebalo učiniti moralnim, bila su iz osnova nemoralna.
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 21:17   #48
Quote:
sesonkuz kaže: Pogledaj post
U svojoj sam izreci mislio na cijelu planetu. Nisam tvrdio da je tako već da postoje vrlo prihvatljivi dokazi. Možemo uvijek diskutirati o prihvatljivosti ove teze.

Na tvoju opasku o samo tom dijelu zemlje - odgovorio bih - to je onda bio cijeli svijet. (figurativno)
Ipak sam mislio na 9.500 bc a ne kako krivo upisah.
To je bio ZNANI svijet ljudima s tog podrucja i nikakvim figurativnim makinacijama to nije cijeli svijet.
Implikacije o cijelom svijetu zamaskirane u "figurativno" ne drze vodu.

Sto se tice "vrlo prihvatljivih dokaza",postoje nekakvi dokazi o "potopu" u poznatom dijelu svijeta. To je istina.
Ti okazi se ne mogu primjeniti na cijelu Zemlju nego samo na taj njezin dio.
Za Nou nema nikakvih dokaza i vjerojatno nije postojao.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 21:28   #49
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
To je bio ZNANI svijet ljudima s tog podrucja i nikakvim figurativnim makinacijama to nije cijeli svijet.
Implikacije o cijelom svijetu zamaskirane u "figurativno" ne drze vodu.

Sto se tice "vrlo prihvatljivih dokaza",postoje nekakvi dokazi o "potopu" u poznatom dijelu svijeta. To je istina.
Ti okazi se ne mogu primjeniti na cijelu Zemlju nego samo na taj njezin dio.
Za Nou nema nikakvih dokaza i vjerojatno nije postojao.
Cijepidlačiš

Nisam spominjao potop, mada je i on dio scenarija.
__________________
Sva sredstva kojima je do sada čovječanstvo trebalo učiniti moralnim, bila su iz osnova nemoralna.
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 09:17   #50
Zašto jednostavno nitko ne razmišlja da sve ide u ciklusima ?

Da je sve krug ?

Kao krug života , kao širenje svemira i širenje tamne materije , kao nestajanje i postajanje novih civilizacija , kao ciklus smrznute Zemlje i kao ciklus prekomjernih toplina ?

Zar nevidite da su sve religije u nekim temeljima potpuno iste ?

Zar je moguće da ljudi imaju tako kratko pamćenje ?

Kaj stvarno mislite da nije bilo ljudi prije nas i da nisu napravili potpuno iste greške ?

Razmislite o Nou u sadašnjosti tj ne sadašnjosti već za nekih 50 godina , dali bi njegovi postopci bili izvedivi ?
Desaparecido is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 13:56   #51
Quote:
Desaparecido kaže: Pogledaj post
Zar nevidite da su sve religije u nekim temeljima potpuno iste ?
A što npr. misliš, zašto mnoge religije imaju slične (ako ne i iste) temelje? Zato što su se religije miješale, "posuđivale" jedne od drugih, imale svoje frakcije koje su se kasnije i odvajale i prelazile u svoje religije, možda najjednostavniji primjer je Grčka i Rimska mitologija, koja čak i "dijeli" neka ista božanstva. A teorija o "kružnom" procesu je ideja kojima su se već mnogi pozabavili i odbacili je...
Scythe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 14:14   #52
Quote:
Neustrasivi kaže: Pogledaj post
Sto se tice "vrlo prihvatljivih dokaza",postoje nekakvi dokazi o "potopu" u poznatom dijelu svijeta. To je istina.
Ti okazi se ne mogu primjeniti na cijelu Zemlju nego samo na taj njezin dio.
Za Nou nema nikakvih dokaza i vjerojatno nije postojao.
Ne znam o čemu govoriš - jer ne znam na što misliš pod "poznatim dijelom svijeta". I važno je pomenuti neki period koji je vezan s pomenutim dijelom svijete, da bi sve to skupa bilo smisleno.

A rečenica "vjerojatno nije postojao" implicira " a možda i je".
__________________
Sva sredstva kojima je do sada čovječanstvo trebalo učiniti moralnim, bila su iz osnova nemoralna.
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 18:01   #53
Quote:
mladi_logicar kaže: Pogledaj post
Nadalje Biblija, kao zasigurno najvažnije dijelo za sve naš kršćane, jeste u suštini veoma duboka, i treba mnogo vremena za dublje filozofsko protumačenje ove Biblije, koju svaki različiti filozof i znanstvenik na svoj način tumači. Ja, koji nisam ni znanstvenik, ni filozof, pročitao sam Bibliju ( točnije Stari zavjet i nešto Novoga zavjeta ), i mogu reči da svaki put kada razmišljam o svakom dijelu iz Starog zavjeta, duboko razmišljam i uvijek su tu mnogi odgovori, a ne ono što tražim-samo jedan. Naime, biblijski potop i Noa ne morate i morate shvaćati ozbiljno. Naime, svi se čude kako je Noa sam sagradio i stavio sve životinjske vrste(po dva primjerka) u arku, te odplovio i nako četrdest dana i noći sve je prestalo; Noa se nasukao na Ararat i svi sretni veseli. Ali sada gledajmo iz filozofski rasprava, a jasm već gore spomenu nekoliko pitanja, te, bih bio zahvalan da mi netko odgovori. Već sam spomenu da se opće potop dogodio prije nekih 5000 g. pr. Kr., te da se Crno more pretvorio iz jezera u more, a tokom siline izdizanja mora, more je pokrilo sav dio teritorija, a ostatke toga teritorija znamo kao i Bospor i Dardaneli. Sada idemo još dublje. Govoreći o tom općem potopu, možemo doći do zaključka da Biblija objašnjava, pojave koje su se dogodile na području kojega danas znamo kao i Bospor i Dardaneli. To se nalazi na području današnje Turske. To nam navodi da je Noa živio ili u epicentru ili u blizini gdje će se dogoditi opisani potop u Bibliji. To me navodi da je Noa bio pripadnik koji je živio na području današnje Turske. Sada da vidimo ješ jednu stvar. naime prije 5000 g. pr. Kr. na području današnje Turske živjeli su Hetiti. Stoga možemo doći do zaključaka da je Noa zapravo bio Hetit. Idemo još dublje. Možda je stvarno Noa dobio glas Boga da se spasi zbog toga jer je jedni koji je živio po Njegovim zakonima, ali to ne znaći da je sada potop zhvatio cijeli svijet jer nigdje u Bibliji konkretno ne stoji da je potop zahvatio cijeli svijet. nego bih mogao doći do zaključka da je zahvatio područje gdje su možda obitavale prve civilizacije na svijetu; na području istočne obale sredozemlja ( znamo da je tu i nastao najstariji grad na svijetu -Jerihon-9000 g. pr. Kr.). Sada idemo još dublje, ako je i stvarno postojalo, kako se to moglo vući u narodu od 5000 g. pr. Kr. do 1513 g. pr. Kr. kada se počela pisati Biblija. Usmenom predajom-teško. pogledajte samo razliku vremena. Ali najavom svetoga anđela-moguće. Što vi kažete?
ali u vrijeme potopa postojalo je samo jedno jedinstveno kopno - pangea, tako da je potop svakako obuhvatio čitavi svijet. biblija lijepo kaže da se je zemlja podijelila za vrijeme pelaga. evo malo detaljnije razmišljanja s kojima se slažem. i najnovija genetička istraživanja u biti potvrđuju priču o noi jer govore o tome da svi ljudi na zemlji potiču u biti od tri pra-majke, a tu se odmah moramo sjetiti trojice noinih sinova koji su uz svog oca i majku, preživili potop sa svoje tri žene
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 03:21   #54
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
ali u vrijeme potopa postojalo je samo jedno jedinstveno kopno - pangea, tako da je potop svakako obuhvatio čitavi svijet. biblija lijepo kaže da se je zemlja podijelila za vrijeme pelaga. evo malo detaljnije razmišljanja s kojima se slažem. i najnovija genetička istraživanja u biti potvrđuju priču o noi jer govore o tome da svi ljudi na zemlji potiču u biti od tri pra-majke, a tu se odmah moramo sjetiti trojice noinih sinova koji su uz svog oca i majku, preživili potop sa svoje tri žene
... zapravo genetička istraživanja govore o sedam žena koje potječu od jedne "pramajke" kakvih dvjestotinjak tisuća godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Seven_Daughters_of_Eve
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
dok geolozi Pangeu smještaju u razdoblju oko 250 miliona godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pangaea


Kod kreacionista mi je najzanimljivije kako selektivno uvažavaju i po potrebi iskrivljuju znanstvene činjenice i metode kako bi potkrijepili svoje unaprijed zadane stavove...

... i bilo bi zgodno da isti počnu razlikovati to da nitko ne tvrdi da ljudi potječu od majmuna (to je posprdno viđenje teorije evolucije poteklo iz zadrtih konzervativnih viktorijanskih krugova), već imaju zajedničke pretke s njima, kao i sa drugim oblicima života, što bi i sami shvatili da počnu koristiti jedan ključni organ koji se razvio tokom evolucije...

Zadnje uređivanje haram : 05.07.2011. at 03:38.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 13:46   #55
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... zapravo genetička istraživanja govore o sedam žena koje potječu od jedne "pramajke" kakvih dvjestotinjak tisuća godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Seven_Daughters_of_Eve
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
dok geolozi Pangeu smještaju u razdoblju oko 250 miliona godina ranije:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pangaea


Kod kreacionista mi je najzanimljivije kako selektivno uvažavaju i po potrebi iskrivljuju znanstvene činjenice i metode kako bi potkrijepili svoje unaprijed zadane stavove...

... i bilo bi zgodno da isti počnu razlikovati to da nitko ne tvrdi da ljudi potječu od majmuna (to je posprdno viđenje teorije evolucije poteklo iz zadrtih konzervativnih viktorijanskih krugova), već imaju zajedničke pretke s njima, kao i sa drugim oblicima života, što bi i sami shvatili da počnu koristiti jedan ključni organ koji se razvio tokom evolucije...
a zakaj odmah ideš ad hominem i melješ bedastoće koje te nitko nije pitao? jesi retardiran, kaj li? drži se teme i ne baljezgaj. ti si dao linkove na hipoteze, a ovo kaj sam ja napisao također je jedna od hipoteza

Quote:
Mitochondrial DNA

Further information: Human mitochondrial DNA haplogroup


Map of early diversification of modern humans according to mitochondrial population genetics (see: Haplogroup L).
The first lineage to branch off from Mitochondrial Eve is L0. This haplogroup is found in high proportions among the San of Southern Africa, the Sandawe of East Africa. It is also found among the Mbuti people.[38][39]

These groups branched off early in human history and have remained relatively genetically isolated since then. Haplogroups L1, L2 and L3 are descendents of L1-6 and are largely confined to Africa. The macro haplogroups M and N, which are the lineages of the rest of the world outside Africa, descend from L3.


dakle, l1, l2 i l3 su glavne grupe, a one dolaze od jedne majke l0, a to bi bila naravno noina žena ako bibliju povežemo s tim saznanjima
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom

Zadnje uređivanje diogeneš : 05.07.2011. at 13:58.
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.07.2011., 15:48   #56
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
a zakaj odmah ideš ad hominem i melješ bedastoće koje te nitko nije pitao? jesi retardiran, kaj li? drži se teme i ne baljezgaj. ti si dao linkove na hipoteze, a ovo kaj sam ja napisao također je jedna od hipoteza
Prvo, di ti vidiš ad hominem?... i baš me zanima koliko ćeš bodova dobiti da prije stigneš na cilj ?

Quote:
[IMG]...[/IMG]

dakle, l1, l2 i l3 su glavne grupe, a one dolaze od jedne majke l0, a to bi bila naravno noina žena ako bibliju povežemo s tim saznanjima
...zaboravio si spomenuti i policajca sa sjekirom

haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 22:45   #57
Quote:
jtomici1 kaže: Pogledaj post
Viša sila se zove Bog! Bog je pisao bibliju.
Ako si kršćanin onda vjeruj što piše u bibliji, doslovno, jer Bog ne mulja niti laže. Mnoge se stvari mogu spoznati čitajući bibliju, ali ako je Bog rekao da je stvorio Zemlju za 1 dan onda je stvorio.
nastanak Zemlje sa naučnog stajališta i metode mjerenja vremena unazad je velika zabluda i pretpostavka. Zemlja je nastala koji dan prije čovjeka i to trenuto za što ima na pretek dokaza. Zemlja je nastala prije cca 8000 god, malo više.
Neke stvari jesu u prenesenom značenju, ali isto tako puno stvari nije, tako ni potop, ni otvaranje crvenog mora, stvaranje čovjeka nije u prenesenom značenju.
Uh uh, ne se ljutiti ali ovo je previše čak i za mene.
Kršćanin sam, vjerujem u Boga ali sam isto tako svjestan da su sve religije svijeta stvorili ljudi i to uglavnom iz svojih interesa.
Kao mali u socijalizmu sam išao na vjeronauk ali onda čim sam počeo razumnije mislit shvatio sam kako religija, crkva i Bog nemaju baš puno zajedničko, u ime religije se ubijalo i mučilo a crkva je bogata financijska organizacija koja nažalost propagira jedno a radi drugo.

Biblija je značajan dokument o našoj prošlosti ali i nju su pisali ljudi a ne Bog kao što si naveo tako da je podložna subjektivnom dojmu pisca a da ne pričamo kako su kroz zadnjih nekoliko tisuća godina razni crkveni velikodostojnici koristili svoj položaj i moć i prepravljali dijelove Biblije kako to njima odgovara.

Ipak unatoč svemu uvjeren sam da u dobrom dijelu Biblije ima istine ali je vrlo često pisana u prenesenom značenju.

8000 god starost Zemlje? Što je sa dinosaurima, špiljskim ljudima, ledenim dobom, Atlantidom, Stonehengeon, piramidama?
Ne može sve stati u tih 8000 god da se naglavu okrenemo.


Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
ali u vrijeme potopa postojalo je samo jedno jedinstveno kopno - pangea, tako da je potop svakako obuhvatio čitavi svijet. biblija lijepo kaže da se je zemlja podijelila za vrijeme pelaga. evo malo detaljnije razmišljanja s kojima se slažem. i najnovija genetička istraživanja u biti potvrđuju priču o noi jer govore o tome da svi ljudi na zemlji potiču u biti od tri pra-majke, a tu se odmah moramo sjetiti trojice noinih sinova koji su uz svog oca i majku, preživili potop sa svoje tri žene
Ako je potop bio nekih 9000-10 000 godina bc nemoguće da je je u to vrijeme bila Pangaea jer jednostavno 11 000 godina nisu dovoljni da bi se kopno razdvojilo ovoliko ko što je sad.
Međutim link koji si dao vrijedi pročitati, zanimljiva priča koja se dosta razlikuje od većine svih ostalih priča o Atlantidi.
Navodi se kako je Atlantida u biti bila skupina gradova pod kupolama na dnu atlantskog oceana kao i to da atlantiđani nisu u stvari bili ljudi, humanoidi da ali kako piše u textu različitog izgleda od ljudi, zanimljivo.

****************

E da, malo smo se odmakli od teme pa se vratimo na potop.
Smatram da je u proslosti postojalo nešto što bi se moglo nazvati potopom ali nažalost detalje ne znamo.

Ako je nivo vode porastao u sredozemlju onda je logično da je porastao i u cijelom svijetu tako da definitivno nije bio ograničen samo na jedno područje.
Vremenski se to razdoblje poklapa sa završetkom zadnjeg ledenog doba pa teško je ne povezati ta dva slučaja.

Ukoliko uzmemo da se na Zemlji dogodila neka kataklizma koja je naglo podigla globalnu temperaturu i odjednom se otopio masovni led koji je bio posvuda onda imamo dva načina na koji se podigao nivo mora, velikim tsunamijima koji su naprosto udarili u priobalje kao i isparavanjem leda koji je izazvao kiše koje nisu prestajale tjednima.

To bi značilo da pod potopom ne podrazumijevamo istodobno prekrivanje kompletno cijele Zemljine površine (100% kako se navodi u Bibliji) nego samo njene rubne dijelove uz more a ono što je ostalo i dalje iznad je bilo danonoćno "bombardirano" ogromnim kišama.
Također se može pretpostaviti da je omjer kopna bio znatno veći prije potopa dok je danas samo 29%.

U svakom slučaju stanovništvo je bilo velikom većinom reducirano jer pretpostavljam da je većina živila uz obale mora a ni oni u unutrašnjosti nisu se dobro proveli nakon toliko naglih kiša bez prestanka.

Moguće je da je potop isto tako i povezan sa nestankom Atlantide (pod uvjetom da je Atlantida ipak bila otok a ne podmorski gradovi pod kupolama) iako se u mnogim izvorima navodi kako je Atlantida nestajala u etapama, mislim da se navode 3 etape potapanja Atlantide od kojih je ova zadnja bila otprilike 10 000 god bc.
Matst is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 12:47   #58
Quote:
Desaparecido kaže: Pogledaj post
Razmislite o Nou u sadašnjosti tj ne sadašnjosti već za nekih 50 godina , dali bi njegovi postopci bili izvedivi ?
Par ovaca i koza možda bi nekako moglo preživjeti 6 mjeseci u brodu koji plovi morem. Noa ljubitelj vina i njegovi sinovi i ženice koje su si oni odabrali (po rodijačkoj vezi), morali bi imati dovoljno zaliha hrane. Danas je to moguće bez pristajanja broda.

I to je to.

Jedan par divljih životinja, da bi preživio u tako ekstremnim uvjetima, vrlo teško bi opstao na životu. Treba se kretati, imati sunca i zraka i vode i specifičnu svježu hranu. Koliko tona smrznutog mesa bi moralo biti u hladnjačama SAMO za par lavova? Ako stalno leže, ubrzo će crknuti. Ako crkne jedan iz para, vrsta izumire.

Što se tiče "simbolike" te smiješne priče, ona je krajnje odvratna.

Bog podavio svu djecu, starce, trudnice, nemoćne i sve druge životinje, jer mu se tako sprdnulo. Jako, jako loša poruka. Tu je Bog nekakav brutalni tiranin, koji davi svu djecu tek tako, jer to može.

Quote:
Moguće je da je potop isto tako i povezan sa nestankom Atlantide (cut)
Ne može se podupirati jedna bajkica s drugom, isto tako nevjerojatnom.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 12:56   #59
Quote:
sesonkuz kaže: Pogledaj post
za one koje žele znati više - http://www.livius.org/

Postoje vrlo prihvatljivi dokazi da je Zemlju prije 9.500 g. zadesila velika katastrofa. Ti dokazi detaljno su prikazani u knjizi "When the Earth nearly died" od D.S. Allaa & J.B.Dealaira.
Danas svatko može svoje maštarije pretočiti u kakvu crack-pot knjigu.

Sažetak:
Od supernove Vega otkinuo se komad (lol) veličine planeta (babilonci ga nazvaše Marduk lol), i uletio u naš sunčev sustav 9500 prije naše ere, oteo Neptunov mjesec koji je postao Pluton. (lol)
Valjda je bio zadužen i za potop? Biblijsko Jahvino zaustavljanje Zemlje da plemenski vođa može pobiti svoje neprijateljsko pleme?

Quote:
Cataclysm! by D. S. Allan and J. B. Delair
Allan and Delair, having more evidence to examine and better diagnostic tools to use, propose an even more spectacular disruption. They believe the supernova, Vega, threw off a planet-sized fragment that entered the solar system in 9500 B.C., terrifying those early peoples who were watching the skies. It passed close to Neptune, causing one of Neptune's moons to become the planet Pluto. The ancient Babylonians named the new planet Marduk.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:03   #60
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Danas svatko može svoje maštarije pretočiti u kakvu crack-pot knjigu.

Sažetak:
Od supernove Vega otkinuo se komad (lol) veličine planeta (babilonci ga nazvaše Marduk lol), i uletio u naš sunčev sustav 9500 prije naše ere, oteo Neptunov mjesec koji je postao Pluton. (lol)
Valjda je bio zadužen i za potop? Biblijsko Jahvino zaustavljanje Zemlje da plemenski vođa može pobiti svoje neprijateljsko pleme?
Baba drumom a ti šumom.
Knjigu koju sam naveo posjedujem, dok potonju ne poznam. Dakle knjiga je vrlo opsežna i ozbiljna multi disciplinarna studija - koja uključuje geološke, biološke i klimatske dokaze o katastrofi koja je zadesila zemlju u tom razdoblju.

Knjiga sadrži i preko 30 forografija koje nisu nigdje drugdje objavljene i kojima potkrepljuje poziciju dokaza uz vrlo ozbiljne analize kroz razne segmente pomenutih studija.

To što se ti sprdaš s bilo kakvom tezom ili teorijom koja ti uhu nije draga govori dosta o tebi, nikako o knjizi.

Naravno da su zaključci autora knjige - baš to - njihovi zaključci s kojima se možeš složiti ili ne i koji ne utiču na vjerodostojnost dokaza ili poticaj promišljanja iznijetih teorija.

A da se ja samo ne bih branio, od tvog ismijavanja, daj mi malo pojasni tvoju poziciju. Da li vjeruješ da si postao od majmuna?, jel' je Porijeklo vrsta tvoja Biblija?, jel' vjeruješ u missing link? jesmo li sami u svemiru? kad umreš, umreš i to je to? veruješ u teoriju mtDNA ?- daj da znam s kim imam čast...

Manje googlaj više čitaj - jer knjiga je MAJKA.
__________________
Sva sredstva kojima je do sada čovječanstvo trebalo učiniti moralnim, bila su iz osnova nemoralna.
sesonkuz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.