Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 18:04   #1
Javno ili privatno zdravstvo

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne postoji besplatno zdravstvo. I ako ne placas uslugu direktno kada ides kod lijecnika, usluga se plati.
Naravno da ne postoji. Besplatno zdravstvo kod nas je ustvari laž. Zato sam i govorio o privatizaciji zdravstva više puta, jer novac koji se troši na njega je prevelik a učinak nikakav. Bilo bi super kada bi se taj novac usmjerio na socijalna davanja. Primjerice: djeca, nezaposlene osobe, studenti i umirovljenici imali bi besplatno zdravstvo financirano iz HZZO-a.

Zaposlenim osobama zdravstveno osiguranje trebale bi plaćati firme preko osiguravajućih kuća. Naravno, uvjet za to je opet manji porezi, smanjenje birokracije itd.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 12:15   #2
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Naravno da ne postoji. Besplatno zdravstvo kod nas je ustvari laž. Zato sam i govorio o privatizaciji zdravstva više puta, jer novac koji se troši na njega je prevelik a učinak nikakav. Bilo bi super kada bi se taj novac usmjerio na socijalna davanja. Primjerice: djeca, nezaposlene osobe, studenti i umirovljenici imali bi besplatno zdravstvo financirano iz HZZO-a.

Zaposlenim osobama zdravstveno osiguranje trebale bi plaćati firme preko osiguravajućih kuća. Naravno, uvjet za to je opet manji porezi, smanjenje birokracije itd.
Znači, tvoje rješenje za velike troškove zdravstva je to da one koji najviše (jedini) uplaćuju i najmanje troše prebaciš privatnicima, a one koji ne uplaćuju ništa i najviše troše ostaviš državi?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 22:19   #3
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Znači, tvoje rješenje za velike troškove zdravstva je to da one koji najviše (jedini) uplaćuju i najmanje troše prebaciš privatnicima, a one koji ne uplaćuju ništa i najviše troše ostaviš državi?
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.

Zaposlene osobe koje rade kod privatnika, državnih tvrtki, službi ili institucija, za njih bi zdravstveno osiguranje plaćale te firme u kojima rade. Zdravstveno osiguranje bi plaćale preko privatnih osiguravateljskih kuća.

Bolnice bi imale najbolje moguće uvjete i najmoderniju opremu za operaciju, imali bi privatnih bolnica po cijeloj Hrvatskoj, smanjili bi gužve na čekanjima, smanjili bi troškove putovanja iz grada ili sela u grad jer bi istu uslugu imao i tamo, nudile bi se najbolje usluge pacijentima, imali bi ljubazno i društveno osoblje, visoke liječničke plaće, zdravstvene usluge bile bi dostupne svima, a ne samo onima koji mogu platiti i država bi uštedila golemi novac, zadržala liječničke stručnjake da ne odlaze van i još dobila u proračun. Kud ćeš bolje?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:30   #4
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.
Sanjaj. Samo biš legalizirao stanje koje imaš sada. Misliš li da bi ti privatno osiguranje pokrivalo baš svaku pizdariju koje se sjetiš? Ili da bi ti pokrivalo baš svako bolovanje koje želiš otvoriti? Malo morgen. Mogu si misliti onda naslove u novinama - privatni osiguravatelj ne da majci dvoje djece, blagajnici u Konzumu, da ode na bolovanje zbog svoje djece. Ovo nije zemlja za koju smo se borili itd,itd.

Pravi uvjet za rješenje zdravstvenog osiguranja, bilo privatnog ili bilo javnog, je u gospodarskom rastu, jer ne možeš dijeliti nešto što nisi zaradio. Po meni čak i postoji jedno među-rješenje, ali tu treba biti jako oprezan, a to je pružanje usluga medicinske skrbi bogatim umirovljenicima sa Zapada. Dobio biš svježi keš izvana, povećao iskoristivost skupe medicinske opreme i omogućio biš eventualnu dodatnu zaradu i ostalim granama gospodarstva.

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
lada nas zadužila još 5,5 milijardi kuna ...
Šta se čudite ko pura dreku? Pa projicirani deficit iznosi 15 milijardi kuna! To znači da će toliko biti novo neto zaduženje, a usto treba refinancirati i dugove koji dospijevaju na naplatu u ovoj godini. Ako se ne želite više zaduživati onda smanjite penzije za 15 milijardi kuna, pa da vidite tek onda belaja...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.07.2011. at 10:56. Reason: spajanje poruka
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:59   #5
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.

Zaposlene osobe koje rade kod privatnika, državnih tvrtki, službi ili institucija, za njih bi zdravstveno osiguranje plaćale te firme u kojima rade. Zdravstveno osiguranje bi plaćale preko privatnih osiguravateljskih kuća.

Bolnice bi imale najbolje moguće uvjete i najmoderniju opremu za operaciju, imali bi privatnih bolnica po cijeloj Hrvatskoj, smanjili bi gužve na čekanjima, smanjili bi troškove putovanja iz grada ili sela u grad jer bi istu uslugu imao i tamo, nudile bi se najbolje usluge pacijentima, imali bi ljubazno i društveno osoblje, visoke liječničke plaće, zdravstvene usluge bile bi dostupne svima, a ne samo onima koji mogu platiti i država bi uštedila golemi novac, zadržala liječničke stručnjake da ne odlaze van i još dobila u proračun. Kud ćeš bolje?
Znači, tvoja je tvrdnja da bi privatnici, za današnji zdravstveni proračun minus golema državna ušteda minus zarada, pružili najbolje moguće uvjete, najmoderniju opremu i usluge bi bile dostupne svima?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 11:35   #6
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Znači, tvoja je tvrdnja da bi privatnici, za današnji zdravstveni proračun minus golema državna ušteda minus zarada, pružili najbolje moguće uvjete, najmoderniju opremu i usluge bi bile dostupne svima?
Ja mislim da je to bio sarkazam u postu. Klokanovac se šegačio na račun privatizacije zdravstva.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 17:57   #7
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Sanjaj. Samo biš legalizirao stanje koje imaš sada. Misliš li da bi ti privatno osiguranje pokrivalo baš svaku pizdariju koje se sjetiš? Ili da bi ti pokrivalo baš svako bolovanje koje želiš otvoriti? Malo morgen. Mogu si misliti onda naslove u novinama - privatni osiguravatelj ne da majci dvoje djece, blagajnici u Konzumu, da ode na bolovanje zbog svoje djece. Ovo nije zemlja za koju smo se borili itd,itd.

Pravi uvjet za rješenje zdravstvenog osiguranja, bilo privatnog ili bilo javnog, je u gospodarskom rastu, jer ne možeš dijeliti nešto što nisi zaradio. Po meni čak i postoji jedno među-rješenje, ali tu treba biti jako oprezan, a to je pružanje usluga medicinske skrbi bogatim umirovljenicima sa Zapada. Dobio biš svježi keš izvana, povećao iskoristivost skupe medicinske opreme i omogućio biš eventualnu dodatnu zaradu i ostalim granama gospodarstva.
Prije toga morali bi riješiti gospodarsko stanje u državi i sniziti poreze privatnicima kako bi se tako nešto ostvarilo jel? Nisam mislio da se odmah to uvede nego tek kad se riješe ostale stvari.

Ja mislim da ni ovaj tvoj prijedlog ne bi bio baš dobar jer opet bi imao nezadovoljnih koji bi se žalili da je zdravstvo preskupo i da pogoduje samo onima koji ga mogu platiti.

Zadnje uređivanje klokanovac : 08.07.2011. at 18:31.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 18:09   #8
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Znači, tvoja je tvrdnja da bi privatnici, za današnji zdravstveni proračun minus golema državna ušteda minus zarada, pružili najbolje moguće uvjete, najmoderniju opremu i usluge bi bile dostupne svima?
Privatnici koji bi pokupovali te bolnice bi ih opremali. A i zašto bi država bila u minusu? Zar privatnik ne bi morao plaćati porez? Država bi time bila itekako u plusu i još bi dobila nove klinike.

Ali dobro, moj prijedlog ti očito ne valja. Imaš bolji prijedlog možda? Ili me trolaš bezveze?

Zadnje uređivanje klokanovac : 08.07.2011. at 18:19.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 18:11   #9
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
lada nas zadužila još 5,5 milijardi kuna

Martina Dalić

Vlada je donijela odluku o zaduženju države za 750 milijuna eura izdanjem sedmogodišnjih euroobveznica. Po srednjem tečaju HNB-a to je nešto više od 5,5 milijardi kuna.

Kamatni kupon nove obveznice je 5,875% godišnje, uplatile bi se sutra, a rok dospijeća je 9. srpnja 2018. godine.

Novac od nove euroobveznice utrošit će se dijelom za financiranje povrata obveza po glavnici javnog duga iz prijašnjih godina, kazala je ministrica financija Martina Dalić.

Tijekom predstavljanja izdanja u europskim financijskim središtima, od 27. do 29. lipnja, investitori su prepoznali potencijal rasta hrvatskog gospodarstva i stabilnost hrvatskoga financijskog sustava, što je rezultiralo velikim iskazanim zanimanjem za izdanjem, ističu iz Ministarstva financija.

Činjenica da je knjiga upisa 30. lipnja bila otvorena svega nekoliko sati svjedoči o snažnoj potražnji za euroobveznicama Republike Hrvatske, navode iz Ministarstva financija napominjući da dodatno treba istaknuti da Hrvatska dvije godine nije izdavala euroobveznice na europskom tržištu.

Prije četiri mjeseca zadužili smo se na američkom tržištu za 1,5 milijardi dolara, što je bilo oko gotovo 8 milijardi kuna.

Ovog srpnja dobro smo prošli za razliku od lanjskog. Naime, tada nas je Vlada rekordno zadužila za čak 13,4 milijarde kuna, kako bi dobili stabilnost za nekoliko mjeseci.

hrt

Eto, i nova ministrica se hvali kako ne može pokrpat proračun, a da se ne zaduži.....aj nek roknu atomsku bombu na nas, bar ćemo brže porikavat...
Čekaj,jel to novo zaduženje ili je to zaduženje zbog koje je otvarana tema??
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 18:49   #10
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je to bio sarkazam u postu. Klokanovac se šegačio na račun privatizacije zdravstva.
A gle, što imamo od državnog zdravstvenog sustava? Iskreno, svaki puta kad moram na pregled ili kod zubara ide mi na jetra. Osim što su veliki trošak državi, usluge su prilično loše. Da i ne pričam kakve su prostorije u nekim bolnicanma ili zaraznim odjelima. Uz to dobivaš i nervozne medicinske sestre koje te gledaju s nekakvim prijezirom non stop. S nekima se čak moraš svađati. A kakve su tek gužve možeš si zamisliti. A tek doktori? Neki od njih ne znaju ti procijeniti dijagnozu, neki od njih pišu ti krive recepte za uzimanje tableta. Strašno. A tek kad moraš na operaciju? Ono, odeš operirati kurje oči, ostaneš bez noge. I sve to plaća država. Ustvari ne baš sve. Mi plaćamo dopunsko za takve stvari. I to nije sve. Još i nadoplaćujemo koju tisućicu za zdravstvene usluge. Ali naši doktori nisu zadovoljni time jer zarađuju premalo, pa dodatno otvaraju svoje privatne klinike da zarade. Pa još kad mu platiš mito da preskočiš red...Koji je to očaj i jad.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 19:27   #11
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
A gle, što imamo od državnog zdravstvenog sustava? Iskreno, svaki puta kad moram na pregled ili kod zubara ide mi na jetra. Osim što su veliki trošak državi, usluge su prilično loše. Da i ne pričam kakve su prostorije u nekim bolnicanma ili zaraznim odjelima. Uz to dobivaš i nervozne medicinske sestre koje te gledaju s nekakvim prijezirom non stop. S nekima se čak moraš svađati. A kakve su tek gužve možeš si zamisliti. A tek doktori? Neki od njih ne znaju ti procijeniti dijagnozu, neki od njih pišu ti krive recepte za uzimanje tableta. Strašno. A tek kad moraš na operaciju? Ono, odeš operirati kurje oči, ostaneš bez noge. I sve to plaća država. Ustvari ne baš sve. Mi plaćamo dopunsko za takve stvari. I to nije sve. Još i nadoplaćujemo koju tisućicu za zdravstvene usluge. Ali naši doktori nisu zadovoljni time jer zarađuju premalo, pa dodatno otvaraju svoje privatne klinike da zarade. Pa još kad mu platiš mito da preskočiš red...Koji je to očaj i jad.
Već su vam već neki drugi odgovorili na glupost zvanu privatizacija zdravstvenog osiguranja. Bio je dobar dokumentarac o privatnom zdravstvenom osiguranju gdje ljudi koji stjecajem mogućnosti nemaju zdravstveno osiguranje bivaju ostavljeni baš doslovce na ulici. Ako je to nešto čemu se vi težite, možda bi bilo dobro da shvatite da se to tada može dogoditi i vama. Zavjet da će pomoći ljudima više ne vrijedi jer uslugu mora netko platiti, a to sigurno neće napraviti privatna osiguranja na bazi profita.

I uopće, zar nije smješno raditi biznis na zdravlju ljudi. Moglo bi se posumnjati da nije cilj izlječiti nekoga, nego povećati profit.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 20:51   #12
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Već su vam već neki drugi odgovorili na glupost zvanu privatizacija zdravstvenog osiguranja. Bio je dobar dokumentarac o privatnom zdravstvenom osiguranju gdje ljudi koji stjecajem mogućnosti nemaju zdravstveno osiguranje bivaju ostavljeni baš doslovce na ulici. Ako je to nešto čemu se vi težite, možda bi bilo dobro da shvatite da se to tada može dogoditi i vama. Zavjet da će pomoći ljudima više ne vrijedi jer uslugu mora netko platiti, a to sigurno neće napraviti privatna osiguranja na bazi profita.
Pa moji prijedlog i je bio da se zdravstveno osiguranje omoguči svima.Objasnio sam čak i kako u prijašnjim postovima.

Quote:
I uopće, zar nije smješno raditi biznis na zdravlju ljudi. Moglo bi se posumnjati da nije cilj izlječiti nekoga, nego povećati profit.
Neću sad previše ulaziti u offtopic, ali zar nije to i prije više od 100 godina bila praksa da se zdravstvene usluge naplaćuju? Tada nije bilo osiguravajućih kuća i tada si također svaki pregled pa i dolazak liječnika u kuću morao platiti. Mnogi liječnici koji su se upuštali u to i školovali radili su to kako bi zarađivali na tome prema tome o čemu mi tu pričamo?

I čuli ste valjda za Hipokratovu zakletvu zar ne? Svaki doktor mora se držati te zakletve, ali nitko vam neće besplatno ili za minimalac liječiti pacijente u to budite sigurni. Njima je to posao a nekome tko drži bolnicu u svojim rukama to je profit. On će zaraditi i ovako i onako na pregledima ili operacijama, njemu je svejedno. Ima mnogo ljudi koji dolaze na preglede i operacije i nekakve bojazni da će nam ugrožavati zdravlje za korist svoga profita su neutemeljene jer inspekcija koju bi slali svake godine to ne bi dopustila. Zatvorila bi bolnicu ili bi ju oduzela privatniku. A uostalom i zašto bi privatne bolnice to radile? Da to privatnici rade nitko im ne bi više dolazio iz sigurnosnih razloga i pao bi im i profit i ugled i bolnica bi odmah proglasila bankrot.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 11:36   #13
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa moji prijedlog i je bio da se zdravstveno osiguranje omoguči svima.Objasnio sam čak i kako u prijašnjim postovima.
Je, računica ti je super. Privatnim osiguranjim daješ "dobre" klijente - one koji u današnjem sustavu solidarnosti plaćaju više nego troše. Državi ostavljaš "loše" klijente - one koji ne plaćaju, a troše. Od koje love točno država plaća liječenje umirovljenika i djece?

Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Neću sad previše ulaziti u offtopic, ali zar nije to i prije više od 100 godina bila praksa da se zdravstvene usluge naplaćuju? Tada nije bilo osiguravajućih kuća i tada si također svaki pregled pa i dolazak liječnika u kuću morao platiti. Mnogi liječnici koji su se upuštali u to i školovali radili su to kako bi zarađivali na tome prema tome o čemu mi tu pričamo?
Da, i siromašni su masovno umirali jer si nisu mogli priuštiti liječnika. Pa reci onda da zagovaraš nesolidaran sustav, u kojem je je zdravlje roba - ko si može priuštiti se liječi, ko ne nek crkne.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 21:38   #14
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Je, računica ti je super. Privatnim osiguranjim daješ "dobre" klijente - one koji u današnjem sustavu solidarnosti plaćaju više nego troše. Državi ostavljaš "loše" klijente - one koji ne plaćaju, a troše. Od koje love točno država plaća liječenje umirovljenika i djece?
Zašto plaćamo dopunsko osiguranje? Zato jer država uz nas mora financirati i bolnice i to je veliki trošak. A kako bi bilo da te bolnice ne financira država nego privatnik i uštedi time gomilu novaca s kojim mora financirati bolnice? Svaki privatnik mora plaćati i porez jel tako? Znači država bi i dobivala u proračun naplačujući poreze tim bolnicama. A ako računamo i na to da će takvih bolnica biti po cijeloj Hrvatskoj, što bi bilo super jer bi mnogima i putne troškove smanjili da ne moraju putovati u Zagreb ili Osijek ili Split, dobitak bi za proračun bio veći. Na zaposlenim osobama bi se također uštedjelo mnogo novaca jer bi se njih prebacilo na privatna osiguranja koje bi plaćala firma u kojoj rade. Danas je situacija takva da svima plaća HZZO. A kad bi se taj broj smanjio na djecu, umirovljenike, studente i nezaposlene osobe itekako da bi bilo novaca. I još kad se jednom stvori bolja poduzetnička klima u Hrvatskoj trošak na takve će se još više smanjiti jer će nezaposlenih biti manje i državni proračun će biti puniji.

Quote:
Da, i siromašni su masovno umirali jer si nisu mogli priuštiti liječnika. Pa reci onda da zagovaraš nesolidaran sustav, u kojem je je zdravlje roba - ko si može priuštiti se liječi, ko ne nek crkne.
Pa zdravstvo je oduvijek bilo biznis na ovaj ili onaj način. Kako god okrenuli ista će priča biti. Tako je i kod nas. Da nemamo HZZO plaćali bi punu cijenu bolnicama za preglede i operacije, a i ovo nam je čak previše što nam naplaćuju. A što mi dobivamo onda time?

I koliko znam primjerice SAD nije imao do dolaska Obame jedinstveno zdravstveno osiguranje a mi ga imamo. Zašto to osiguranje ne bi preusmjerili na one koji ga nemaju od kuda plaćati? SAD čak može i više od toga jer proračunska zarada im je ogromna. Time ne bi oštetili tamošnje privatne klinike ni osiguravajuće kuće. Osigurali bi im sigurnu zaradu u to nema sumnje.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 10:46   #15
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Danas je situacija takva da svima plaća HZZO. A kad bi se taj broj smanjio na djecu, umirovljenike, studente i nezaposlene osobe itekako da bi bilo novaca.
Ne, ne bi! Da ti nacrtam:

1 dijete troši recimo 3000 kuna godišnje, plaća 0.
1 student troši 2000 kuna godišnje, plaća 0.
1 umirovljenik troši 5000 kuna godišnje, plaća 0.
1 radnik troši 2000 kuna godišnje, plaća 5000.

Ak su svi u HZZO-u, trošak je 12,000, prinos 5000. HZZO je u minusu 7000 kuna.
Ak je radnik u privatnom osiguranju, trošak je 10,000, a prinos 0. HZZO je u minusu 10,000 kuna.

Kak u ovoj drugoj soluciji HZZO (dakle država) ima više novaca?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 12:25   #16
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
I koliko znam primjerice SAD nije imao do dolaska Obame jedinstveno zdravstveno osiguranje a mi ga imamo. Zašto to osiguranje ne bi preusmjerili na one koji ga nemaju od kuda plaćati? SAD čak može i više od toga jer proračunska zarada im je ogromna. Time ne bi oštetili tamošnje privatne klinike ni osiguravajuće kuće. Osigurali bi im sigurnu zaradu u to nema sumnje.
Joj nasmijao si me. Odi u US, predlozi im, pa ce te namazat katranom i perjem kao komunista.
US nema ogromnu proracunsku zaradu, 50% proracuna im odlazi na placanje kamata na Treasury Bonds, a ako se ne zaduze dalje, sto Congres ne da onda ce imati izbor da li da plate kamate budalastim kupcima treasury bonds-a ili da plate drzavne sluzbenike, invalide i sl.

Kad bi postojalo javno zdravstveno osiguranje, tada u US ne bi fantasticno zaradjivala zdravstvena osiguranja, koja vecinom prodaju jeftine police siromasnima, pa onda odbijaju pruziti uslugu u nadi da ih siromasni nece tuziti jer su svu lovu potrosili na ljecenje, pa nemaju za adovkata. Business je cool: skupis od puno ljudi po koju stotku mjesecno, ne placas skoro nikome nista, imas svoje advokate, koji traze pre-existing conditions i ostale smrdljive rupe u zakonu. Da drzava placa ljecenje siromasnima, ode osiguranjima najbolja zarada.

Last but not least: bolnice racunaju visestruko vise za ljude koji placaju sami. Dakle ako ti plati osiguranje onda zahvat X kosta A dolara, a ako placas privatno, tada zahvat X kosta recimo 2A ili 3A dolara. Da je drzavu briga za gradjane, da li bi tako nesto zakonom zabranili?
Dodajmo jos da ce privatno zdravstvo napuhavati troskove, provoditi nepotrebne pretrage, naplacivati skupo konzultacije, zmikati lijecnike koliko god moze, stediti na materijalu i sl.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:51   #17
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Ne, ne bi! Da ti nacrtam:

1 dijete troši recimo 3000 kuna godišnje, plaća 0.
1 student troši 2000 kuna godišnje, plaća 0.
1 umirovljenik troši 5000 kuna godišnje, plaća 0.
1 radnik troši 2000 kuna godišnje, plaća 5000.

Ak su svi u HZZO-u, trošak je 12,000, prinos 5000. HZZO je u minusu 7000 kuna.
Ak je radnik u privatnom osiguranju, trošak je 10,000, a prinos 0. HZZO je u minusu 10,000 kuna.

Kak u ovoj drugoj soluciji HZZO (dakle država) ima više novaca?
A koliko košta opremanje bolnica, liječničke plaće i druge stvari o kojima mora misliti država? Sigurno nije mala svota kad se išlo u spajanje državnih bolnica i ukidanje nekih radi uštede. I zar ne bi privatna bolnica još plaćala porez državi? A osiguravajuće kuće? One bi također trebale plaćati porez. Te osobe koje bi išle preko HZZO-a financirale bi se iz proračuna.

Plaćamo i sada dopunsko a kakve koristi od toga kad time ne pomažemo nikome u zdravstvu jer su preveliki troškovi koje nikakva nadoplata neće moći popuniti?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:32   #18
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Joj nasmijao si me. Odi u US, predlozi im, pa ce te namazat katranom i perjem kao komunista.
US nema ogromnu proracunsku zaradu, 50% proracuna im odlazi na placanje kamata na Treasury Bonds, a ako se ne zaduze dalje, sto Congres ne da onda ce imati izbor da li da plate kamate budalastim kupcima treasury bonds-a ili da plate drzavne sluzbenike, invalide i sl.
Naravno, ljude poput mene treba namazati katranom i perjem i još proglasiti komunistima. Živjeli bankarski profiteri, zagađivači rijeka, trovači pitke vode i zlostavljači na radnom mjestu. Dolje socijalna država. Živjelo profiterstvo. Ma tko bi dirao u tako divne ljude? Živjeli maderfakersi.

Quote:
Kad bi postojalo javno zdravstveno osiguranje, tada u US ne bi fantasticno zaradjivala zdravstvena osiguranja, koja vecinom prodaju jeftine police siromasnima, pa onda odbijaju pruziti uslugu u nadi da ih siromasni nece tuziti jer su svu lovu potrosili na ljecenje, pa nemaju za adovkata. Business je cool: skupis od puno ljudi po koju stotku mjesecno, ne placas skoro nikome nista, imas svoje advokate, koji traze pre-existing conditions i ostale smrdljive rupe u zakonu. Da drzava placa ljecenje siromasnima, ode osiguranjima najbolja zarada.

Zašto me to ne čudi? SAD nije socijalna država. Sve je podređeno profitu. Najbolje mi je kada kod njih dođe do opasnih posljedica. Onda nitko ne odgovara za to. Sve se zataškava. Onoga tko se počne baviti nekakvom istragom, njemu stave malo droge u piće ili pošalju plaćenika da ga likvidira. A onda se na kraju pojave Chuck Norris i Steven Segal kao spasioci pravde.

Quote:
Last but not least: bolnice racunaju visestruko vise za ljude koji placaju sami. Dakle ako ti plati osiguranje onda zahvat X kosta A dolara, a ako placas privatno, tada zahvat X kosta recimo 2A ili 3A dolara. Da je drzavu briga za gradjane, da li bi tako nesto zakonom zabranili?
Dodajmo jos da ce privatno zdravstvo napuhavati troskove, provoditi nepotrebne pretrage, naplacivati skupo konzultacije, zmikati lijecnike koliko god moze, stediti na materijalu i sl.
Ja mislim da malo pretjeruješ. Kod nas to ne mora biti tako.Mi nismo Amerika. Uostalom imaš i sada u Hrvatskoj privatnih klinika i osiguravajućih kuća. Jel se netko žalio da ga je ovaj oštetio? Nije. Dapače, ljudi su čak puni hvale za privatne klinike.

Ne mora ti Amerika biti samo primjer. Imaš i Italiju. Radi li možda i ona isto što i Amerika? Dosta naših ljudi odlazi tamo na operacije jer su im usluge fantastične. Bio je tamo čak i Arsen Dedić na presađivanju jetre. Zašto je otišao tamo a ne ovdje na operaciju? Jeftinije bi ga stajala jer sve pokriva HZZO. Ili možda ne vjeruje našem sustavu? Trebalo bi ga namazati katranom i perjem.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 17:19   #19
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ne mora ti Amerika biti samo primjer. Imaš i Italiju. Radi li možda i ona isto što i Amerika? Dosta naših ljudi odlazi tamo na operacije jer su im usluge fantastične. Bio je tamo čak i Arsen Dedić na presađivanju jetre. Zašto je otišao tamo a ne ovdje na operaciju? Jeftinije bi ga stajala jer sve pokriva HZZO. Ili možda ne vjeruje našem sustavu? Trebalo bi ga namazati katranom i perjem.
je, i što rade privatne klinike kod nas?

imaš Magdalenu koja dobiva poslove od hzzo-a i ti ugovori su sada pod istragom.
Imaš Medikol sa PET/CT-om koji je dobivao gotove poslove od hzzo-a... opet istraga i korupcija

a ostali?
uglavnom male klinike koje se bave dijagnostikom, dermatolozi, poneki plastičar i ginekolozi.. i to je sve.

nemas ti nikakvu privatnu bolnicu u pravom smislu, nego imaš 'klinike'
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 17:22   #20
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
A koliko košta opremanje bolnica, liječničke plaće i druge stvari o kojima mora misliti država? Sigurno nije mala svota kad se išlo u spajanje državnih bolnica i ukidanje nekih radi uštede. I zar ne bi privatna bolnica još plaćala porez državi? A osiguravajuće kuće? One bi također trebale plaćati porez. Te osobe koje bi išle preko HZZO-a financirale bi se iz proračuna.

Plaćamo i sada dopunsko a kakve koristi od toga kad time ne pomažemo nikome u zdravstvu jer su preveliki troškovi koje nikakva nadoplata neće moći popuniti?
preveliki su troškovi jer je drzava nesposobna i troši gdje ne treba..da

ali to nije argument za privatizaciju, nego se to namjerno nudi kao argument.

reci mi kolika je cijena ulaska veceg osiguravatelja u hrv?
treba imati urede (znaci treba kupiti), osoblje... treba odredjeni broj polica..
treba jednostavno platiti odredjenu cijenu samo da udje na trziste

i onda kada ti ponudi neke usluge, mora osigurati odredjeni profit... a profit mora biti dobar, jer inace ne bi ulazio..
a kako ce ostvariti profit?
eto, hzzo nije profitabilan, a zamisli tek kad dobijes nekog koji je...

sve je tebi to lijepo jer si pogledao par filmića, ali da ti dodjes do privatnog osiguravatelja i da ti treba neki najnoviji citostatik, jer inace nećes prezivjeti rak, a oni ti kazu da tvoje osiguranje to ne pokriva, vidjeli bi kako bi promjenio misljenje..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.