Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2011., 16:29   #21
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
A gle, što imamo od državnog zdravstvenog sustava? Iskreno, svaki puta kad moram na pregled ili kod zubara ide mi na jetra. Osim što su veliki trošak državi, usluge su prilično loše. Da i ne pričam kakve su prostorije u nekim bolnicanma ili zaraznim odjelima. Uz to dobivaš i nervozne medicinske sestre koje te gledaju s nekakvim prijezirom non stop. S nekima se čak moraš svađati. A kakve su tek gužve možeš si zamisliti. A tek doktori? Neki od njih ne znaju ti procijeniti dijagnozu, neki od njih pišu ti krive recepte za uzimanje tableta. Strašno. A tek kad moraš na operaciju? Ono, odeš operirati kurje oči, ostaneš bez noge. I sve to plaća država. Ustvari ne baš sve. Mi plaćamo dopunsko za takve stvari. I to nije sve. Još i nadoplaćujemo koju tisućicu za zdravstvene usluge. Ali naši doktori nisu zadovoljni time jer zarađuju premalo, pa dodatno otvaraju svoje privatne klinike da zarade. Pa još kad mu platiš mito da preskočiš red...Koji je to očaj i jad.
odi kod privatnika..

evo, ja za svoje potrebe odem kod privatnika..
narucim se u 16:30, lijecnik izlazi u 16:30 i pozdravlja me, a ja ulazim..
pregled traje pola sata i sve rijesimo..
dobijem finu muziku u hodniku i smajli od med. sestre, kao i od tog lijecnika..

i dobijem račun od 2.000+ kn..
i ja mogu platiti i platim kod njega jer znam da je dobar..

odi ti kod takvog, pa potrosi na osnovnu dijagnostiku (doduse specijalisticku) 2.000 kn, a nakon toga redovni pregledi, svaki po 1.000 kn..
sve super, sve je za 5 kad si mlad i uspjesan i imas novaca ili nisi posebno bolestan.. a sto je sa ostalima koji nisu?

solidarno zdrav. osiguranje ima mnogobrojnih prednosti...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 20:44   #22
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
je, i što rade privatne klinike kod nas?
Bave se i pregledima i operacijom. To zasada nisu velike operacije ali pokazalo se učinkovitim.

Quote:
imaš Magdalenu koja dobiva poslove od hzzo-a i ti ugovori su sada pod istragom.
Imaš Medikol sa PET/CT-om koji je dobivao gotove poslove od hzzo-a... opet istraga i korupcija

a ostali?
uglavnom male klinike koje se bave dijagnostikom, dermatolozi, poneki plastičar i ginekolozi.. i to je sve.

nemas ti nikakvu privatnu bolnicu u pravom smislu, nego imaš 'klinike'
Cijela država i sustav su nam korumpirani što je tu čudno? A koliko je toga tek u državnim bolnicama pao bi na rit.

I nemamo samo ginekologe i plastičare, nego i očne poliklinike. Jesi li čuo za polikliniku Svjetlost? Ili za očnu polikliniku dr. Nemec?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 21:08   #23
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
preveliki su troškovi jer je drzava nesposobna i troši gdje ne treba..da

ali to nije argument za privatizaciju, nego se to namjerno nudi kao argument.

reci mi kolika je cijena ulaska veceg osiguravatelja u hrv?
treba imati urede (znaci treba kupiti), osoblje... treba odredjeni broj polica..
treba jednostavno platiti odredjenu cijenu samo da udje na trziste

i onda kada ti ponudi neke usluge, mora osigurati odredjeni profit... a profit mora biti dobar, jer inace ne bi ulazio..
a kako ce ostvariti profit?
eto, hzzo nije profitabilan, a zamisli tek kad dobijes nekog koji je...

sve je tebi to lijepo jer si pogledao par filmića, ali da ti dodjes do privatnog osiguravatelja i da ti treba neki najnoviji citostatik, jer inace nećes prezivjeti rak, a oni ti kazu da tvoje osiguranje to ne pokriva, vidjeli bi kako bi promjenio misljenje..
Pa našlo bi se riješenje i za to. Može se zaraditi i na drugim stvarima, a ne samo na pregledima i operacijama. Imaš bolnica koje su opremljene dodatnim sadržajima koji nude liječilišta, toplice itd. da sad ne nabrajam. Bilo je i u novinama o tome. Dakle, osiguravajuće kuće mogu zaraditi i na stvarima koje nemaju veze s bolnicama i zdravstvom. Neke osiguravajuće kuće to nude. Sve se može samo to treba znati primjeniti.

Ma je, možeš misliti kako je dobro kad ti operaciju pokriva HZZO u državnim bolnicama. To također nije bez vraga. Evo ti primjer: naručiš se za hitnu operaciju srca jer je situacija takva da bi mogao riknuti za par mjeseci, a što ti oni onda kažu? Dođite za 10 mjeseci jer smo prebukirani. Halooo? Mogu krepati za 4 mjeseca ako ne operiram srce a za 6 mjeseci sam već duboko u grobu. A čemu to? Samo zato što imamo manjak klinika i veliku gužvu za operacije. Država ne može imati više od toga jer to je još veći trošak. A moj prijedlog se baš odnosi i na smanjivanje gužvi. Zašto ne bi imali bolnica po cijeloj Hrvatskoj? U svim selima i gradovima? I još suvremeno opremljene.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 21:23   #24
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
odi kod privatnika..

evo, ja za svoje potrebe odem kod privatnika..
narucim se u 16:30, lijecnik izlazi u 16:30 i pozdravlja me, a ja ulazim..
pregled traje pola sata i sve rijesimo..
dobijem finu muziku u hodniku i smajli od med. sestre, kao i od tog lijecnika..

i dobijem račun od 2.000+ kn..
i ja mogu platiti i platim kod njega jer znam da je dobar..

odi ti kod takvog, pa potrosi na osnovnu dijagnostiku (doduse specijalisticku) 2.000 kn, a nakon toga redovni pregledi, svaki po 1.000 kn..
sve super, sve je za 5 kad si mlad i uspjesan i imas novaca ili nisi posebno bolestan.. a sto je sa ostalima koji nisu?

solidarno zdrav. osiguranje ima mnogobrojnih prednosti...
Platio bi ti i kod državnog liječnika slično da nema HZZO-a. Zdravstvo je oduvijek bilo biznis na ovaj ili onaj način. Nikad ti nitko neće raditi to besplatno bila bolnica državna ili privatna. Uvijek će biti: ili ćeš platiti ti ili će platiti netko drugi umjesto tebe. Mislim da se stvara prevelika bojazan od privatnih bolnica i privatnih osiguranja. Privatna osiguranja ne moraju nuditi samo zdravstveno. Mogu profitirati i na drugim stvarima, što će opet ići u korist nas građana, jer će se nuditi povoljniji paketi za sve zdravstvene usluge. Uostalom, zašto bi ih plaćali građani? Nek plate firme u kojima rade.

Mislim da se malo previše udaljavamo od teme.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 01:17   #25
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Platio bi ti i kod državnog liječnika slično da nema HZZO-a. Zdravstvo je oduvijek bilo biznis na ovaj ili onaj način. Nikad ti nitko neće raditi to besplatno bila bolnica državna ili privatna. Uvijek će biti: ili ćeš platiti ti ili će platiti netko drugi umjesto tebe. Mislim da se stvara prevelika bojazan od privatnih bolnica i privatnih osiguranja. Privatna osiguranja ne moraju nuditi samo zdravstveno. Mogu profitirati i na drugim stvarima, što će opet ići u korist nas građana, jer će se nuditi povoljniji paketi za sve zdravstvene usluge. Uostalom, zašto bi ih plaćali građani? Nek plate firme u kojima rade.

Mislim da se malo previše udaljavamo od teme.
ne bi, neki ljudi nemaju novaca i cinjenica da su ljudi spremni dati zadnju kn za zdravstvo nije izlika da ce platiti ionako..
zdravstvo ne moze biti komercijalni proizvod, jer ga ne mozes zamjeniti za nesto drugo...
auto mozes zamjeniti za bicikl ili vlak... tv mozes ovakav ili onakav, a i ne moras ga imati... a zdravlje ne mozes trampiti


cinjenica da zdravstvo kosta ne znaci da je zdravstvo biznis..

podmeces laznu tezu.. ti bi ljude haracio, jer ce covjek prodati kucu, pa da ostane malo ziv

drugo, nema da ako platim ja, plati netko umjesto mene... placam ja i kroz hzzo, jer ga ja financiram..

firme u kojima rade da plate?

pitam se gdje zivis.. porezno opterecenje na place je vec sad medju najvisljima na svijetu

Zadnje uređivanje Taroth : 14.07.2011. at 01:24.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 01:20   #26
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa našlo bi se riješenje i za to. Može se zaraditi i na drugim stvarima, a ne samo na pregledima i operacijama. Imaš bolnica koje su opremljene dodatnim sadržajima koji nude liječilišta, toplice itd. da sad ne nabrajam. Bilo je i u novinama o tome. Dakle, osiguravajuće kuće mogu zaraditi i na stvarima koje nemaju veze s bolnicama i zdravstvom. Neke osiguravajuće kuće to nude. Sve se može samo to treba znati primjeniti.

Ma je, možeš misliti kako je dobro kad ti operaciju pokriva HZZO u državnim bolnicama. To također nije bez vraga. Evo ti primjer: naručiš se za hitnu operaciju srca jer je situacija takva da bi mogao riknuti za par mjeseci, a što ti oni onda kažu? Dođite za 10 mjeseci jer smo prebukirani. Halooo? Mogu krepati za 4 mjeseca ako ne operiram srce a za 6 mjeseci sam već duboko u grobu. A čemu to? Samo zato što imamo manjak klinika i veliku gužvu za operacije. Država ne može imati više od toga jer to je još veći trošak. A moj prijedlog se baš odnosi i na smanjivanje gužvi. Zašto ne bi imali bolnica po cijeloj Hrvatskoj? U svim selima i gradovima? I još suvremeno opremljene.
ne znam na kakve dodatne usluge mislis..
mogu i ja reci 'zaradjivat ce na dodatnim uslugama', a mozda i nece, jer sam to rekao tek tako..

koliko poznajes zdravstvo?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 10:07   #27
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
A koliko košta opremanje bolnica, liječničke plaće i druge stvari o kojima mora misliti država? Sigurno nije mala svota kad se išlo u spajanje državnih bolnica i ukidanje nekih radi uštede. I zar ne bi privatna bolnica još plaćala porez državi? A osiguravajuće kuće? One bi također trebale plaćati porez. Te osobe koje bi išle preko HZZO-a financirale bi se iz proračuna.

Plaćamo i sada dopunsko a kakve koristi od toga kad time ne pomažemo nikome u zdravstvu jer su preveliki troškovi koje nikakva nadoplata neće moći popuniti?
A kolko bi koštalo da država zdravstveno osigura kod tih privatnika milijun umirovljenika, 200 tisuća studenata, 350 tisuća nezaposlenih i 800 tisuća maloljetnika? To je više od dva milijuna ljudi.

Troškovi pogona i plaća ne budu nestali, niti bude ih privatnik plaćal iz svojeg džepa. Plaćal bude ih iz zdravstvenog osiguranja, isto kak se plaćaju i danas. Jedino si povećal trošak - za zaradu vlasnika bolnice i osiguravajuće kuće (jer niko ne radi da bi bil na nuli). Otkud onda golema ušteda koju si spomenul u ranijim postovima? Je da su privatnici obično malo efikasniji, i da troškovi samog sustava budu malo manji, ali većina "uštede" u tom sustavu bi došla na račun pacijenata. A onda imaš američki sustav, u kojem se redovno događa:

Pacijent: "Bila sam dva mjeseca u bolnici zbog teške prometne nesreće, trebate platiti pola milijuna dolara troškove."
Osiguranje: "Žao nam je, lagali ste u prijavi, niste spomenuli da ste kao dijete bolovali od spuštenog stopala. Raskidamo vam policu."
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 10:23   #28
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ma je, možeš misliti kako je dobro kad ti operaciju pokriva HZZO u državnim bolnicama. To također nije bez vraga. Evo ti primjer: naručiš se za hitnu operaciju srca jer je situacija takva da bi mogao riknuti za par mjeseci, a što ti oni onda kažu? Dođite za 10 mjeseci jer smo prebukirani. Halooo? Mogu krepati za 4 mjeseca ako ne operiram srce a za 6 mjeseci sam već duboko u grobu. A čemu to? Samo zato što imamo manjak klinika i veliku gužvu za operacije. Država ne može imati više od toga jer to je još veći trošak. A moj prijedlog se baš odnosi i na smanjivanje gužvi. Zašto ne bi imali bolnica po cijeloj Hrvatskoj? U svim selima i gradovima? I još suvremeno opremljene.
Zato sto to nije isplativo. Nemamo mi redove cekanja zato sto imamo premalo bolnica, nego zato sto nemamo dovoljno love da ih imamo vise. Privatnih ili drzavnih. Otkud bi placao jos 20-30 bolnica, kad ljudi i sad nemaju para.

A drzavni sustav mora postojati i financirati se iz djepova onih rade, a da to kolko tolko pokriva lijecenje svih. To je jednostavno zrtva zivota u civilizaciji, koju radnici moraju pokriti.

I svi su u istim govnima, svi ce cekati 10 mjeseci. To je i poanta. Brze ne moze s ovoliko love, a love nema vise. Bitno je ono da sustav mora biti takav da to sto ti placas, a student ne, ne daje tebi prednost pred njim.

Zadnje uređivanje MučkoĐubre : 14.07.2011. at 10:28.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 10:45   #29
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Kad bi postojalo javno zdravstveno osiguranje, tada u US ne bi fantasticno zaradjivala zdravstvena osiguranja, koja vecinom prodaju jeftine police siromasnima, pa onda odbijaju pruziti uslugu u nadi da ih siromasni nece tuziti jer su svu lovu potrosili na ljecenje, pa nemaju za adovkata. Business je cool: skupis od puno ljudi po koju stotku mjesecno, ne placas skoro nikome nista, imas svoje advokate, koji traze pre-existing conditions i ostale smrdljive rupe u zakonu.
Strasno, i tocno ono sto nam neki ovdje zele uvesti.

Uz dodatni specifikum Hrvatske u ovom slucaju - cak i ako siromasni bolesnik i nadje novac za tuziti provaztno osiguranje - suocava se sa hrvatskim pravnim sustavom. Prije umire nego mu se zakaze prvp rociste...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 10:48   #30
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
sve super, sve je za 5 kad si mlad i uspjesan i imas novaca ili nisi posebno bolestan.. a sto je sa ostalima koji nisu?
Privatna televizija RTL ima "ciljanu publiku" od 18-59 godina. Ostatak populacije ne postoji. Jedini isravni stanovnik liberalnotrzisnog drustva je onaj koji je u snazi i ima novca. Ostatak populacije je samo teret i visak.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 10:53   #31
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa još kad mu platiš mito da preskočiš red...Koji je to očaj i jad.
"Mala korupcija" je generalni problem HR društva, nije korektno ovako generalizirajuće pljuvati po liječnicima. A i moja iskustva po pitanju ljubaznosti, stručnosti i motiviranosti liječnika (bez korupcije) su potpuno oprečna tvojima.

Ponekad, kad nemam vremena, iskoristim usluge privatnog sektora, ali zbog većeg komfora, a ne zbog veće stručnosti.

Podupirem solidarno zdravstvo, to je velika tekovina naše civilizacije.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:01   #32
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa našlo bi se riješenje i za to. Može se zaraditi i na drugim stvarima, a ne samo na pregledima i operacijama. Imaš bolnica koje su opremljene dodatnim sadržajima koji nude liječilišta, toplice itd. da sad ne nabrajam. Bilo je i u novinama o tome. Dakle, osiguravajuće kuće mogu zaraditi i na stvarima koje nemaju veze s bolnicama i zdravstvom. Neke osiguravajuće kuće to nude. Sve se može samo to treba znati primjeniti.

Ma je, možeš misliti kako je dobro kad ti operaciju pokriva HZZO u državnim bolnicama. To također nije bez vraga. Evo ti primjer: naručiš se za hitnu operaciju srca jer je situacija takva da bi mogao riknuti za par mjeseci, a što ti oni onda kažu? Dođite za 10 mjeseci jer smo prebukirani. Halooo? Mogu krepati za 4 mjeseca ako ne operiram srce a za 6 mjeseci sam već duboko u grobu. A čemu to? Samo zato što imamo manjak klinika i veliku gužvu za operacije. Država ne može imati više od toga jer to je još veći trošak. A moj prijedlog se baš odnosi i na smanjivanje gužvi. Zašto ne bi imali bolnica po cijeloj Hrvatskoj? U svim selima i gradovima? I još suvremeno opremljene.
Za početak. Imamo li mi liječnika za to sve. NE , nemamo niti za redovno stanje a kamoli za ovakvu pokrivenost
__________________
ja volim te, to priznajem
al' drugo slabo pamtim
anastacia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:25   #33
da se nastavim

razlika izmedju privatnog i javnog zdravstva je u tome sto javno zdravstvo prikuplja novac i sav novac potrosi na lijekove. Nema viška koji ostaje, jer u zdravstvu uvijek mozes potrositi vise, uvijek mozes dati bolju pretragu, skuplji lijek... u privatnom je drugacije

takodjer,
privatno zdravstveno osig. nece biti 'nagradjeno' za tvoje zdravlje, nego za to sto su manje na tebe potrosili... to je po mom suštinska razlika - uspješan nije onaj liječnik koji je izlijecio pacijenta, nego je manje potrosio na njega...
nije da je u sadasnjem zdravstvu bajno sto se tice toga, ali se struka manje vise ipak štiti.

da se mene pita, ja bi uveo neki princip managera ili sl. koji bi dobivali bonuse na osnovi ušteda i sl., jer postojeći sustav je (namjerno) katastrofalan.
Namjerno se gura pacijente sa boljom plateznom moci kod privatnika, jer oni osiguravaju one najskuplje pretrage..
npr. da 10% pacijenata sa najvisljim prihodima ode kod privatnog osiguravatelja (a ne da je u hzzo-u), mislim da bi zdr. sustav bio u velikim problemima..

drugo to što u sadasnjem sustavu curi na sve strane, a odgovorni ništa ne rade, iako znaju
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:49   #34
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
da se nastavim

razlika izmedju privatnog i javnog zdravstva je u tome sto javno zdravstvo prikuplja novac i sav novac potrosi na lijekove. Nema viška koji ostaje, jer u zdravstvu uvijek mozes potrositi vise, uvijek mozes dati bolju pretragu, skuplji lijek... u privatnom je drugacije

takodjer,
privatno zdravstveno osig. nece biti 'nagradjeno' za tvoje zdravlje, nego za to sto su manje na tebe potrosili... to je po mom suštinska razlika - uspješan nije onaj liječnik koji je izlijecio pacijenta, nego je manje potrosio na njega...
nije da je u sadasnjem zdravstvu bajno sto se tice toga, ali se struka manje vise ipak štiti.

da se mene pita, ja bi uveo neki princip managera ili sl. koji bi dobivali bonuse na osnovi ušteda i sl., jer postojeći sustav je (namjerno) katastrofalan.
Namjerno se gura pacijente sa boljom plateznom moci kod privatnika, jer oni osiguravaju one najskuplje pretrage..
npr. da 10% pacijenata sa najvisljim prihodima ode kod privatnog osiguravatelja (a ne da je u hzzo-u), mislim da bi zdr. sustav bio u velikim problemima..

drugo to što u sadasnjem sustavu curi na sve strane, a odgovorni ništa ne rade, iako znaju
Vrlo razuman stav.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:54   #35
Nije mi se dalo čitati sve vaše postove.
U Europi postoje dva glavna modela:
1. Free for service: Pacijenti sami odlaze kod specijaliste ili liječnika opće prakse. Zadovoljni su liječnici i pacijenti. Liječnici imaju visoke plaće. Model je skup jer se naplaćuju razne bespotrebne usluge. Takav model je prisutan u :Njemačkoj,Švicarskoj,Francuskoj,Belgiji
2. Liječnici obiteljske medicine su gate keper . Sve ide preko njih. Model je jeftiniji, ali su nezadovoljni pacijenti i liječnici. Niže plaće i duge liste čekanja.
Takav model je prisutan u : Danskoj,Velikoj Britaniji,Španjolskoj i Skandinavskim zemljama.
3. Mi imamo neku kombinaciju jednog i drugog. Neke usluge se naplaćuju ,postoje dodatne liste lijekova,dodatno zdravstveno.
Mene smeta što se kod nas na pojedine pretrage i specijalističke preglede čeka najmanje 6 mjeseci. Ljudi koji imaju novaca odlaze u privatne poliklinike gdje su odmah obrađeni. Čak i previše,jer su svi izloženi nepotrebnim pretragama, a cilj je orobiti pacijenta.
Trebate recimo UTZ trbuha, a privatnik će vam napraviti uz to obavezno UTZ srca i štitnjače i sve lijepo naplatiti.
Liječnici koji rade u bolnicama daju svoje vizitke i naručuju pacijente kod sebe privatno uz objašnjenje da su u bolnici velike liste čekanja.
Okulisti imaju svoje optičke trgovine i upućuju pacijente u svoje trgovine. Cilj je ostvarenje profita, a ne dobrobit pacijenata.
bumbar15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:09   #36
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Pa našlo bi se riješenje i za to. Može se zaraditi i na drugim stvarima, a ne samo na pregledima i operacijama. Imaš bolnica koje su opremljene dodatnim sadržajima koji nude liječilišta, toplice itd. da sad ne nabrajam. Bilo je i u novinama o tome. Dakle, osiguravajuće kuće mogu zaraditi i na stvarima koje nemaju veze s bolnicama i zdravstvom. Neke osiguravajuće kuće to nude. Sve se može samo to treba znati primjeniti.

Ma je, možeš misliti kako je dobro kad ti operaciju pokriva HZZO u državnim bolnicama. To također nije bez vraga. Evo ti primjer: naručiš se za hitnu operaciju srca jer je situacija takva da bi mogao riknuti za par mjeseci, a što ti oni onda kažu? Dođite za 10 mjeseci jer smo prebukirani. Halooo? Mogu krepati za 4 mjeseca ako ne operiram srce a za 6 mjeseci sam već duboko u grobu. A čemu to? Samo zato što imamo manjak klinika i veliku gužvu za operacije. Država ne može imati više od toga jer to je još veći trošak. A moj prijedlog se baš odnosi i na smanjivanje gužvi. Zašto ne bi imali bolnica po cijeloj Hrvatskoj? U svim selima i gradovima? I još suvremeno opremljene.
Odakle pare za te bolnice?
zašto bi privatnik ostvarivao profit samo na dodatnim uslugama, ne i na osnovnima? Ti bi mu to branio?
Kakko ne shvaćaš osnovnu matematiku, a ta je da ako bi provatnik nudio istu uslugu kao i sada država/hzzo, to bi nas više koštalo jer privatnik želi profit, a hzzo ne, čak nisu ni na nuli nego u minusu.
Još dodaj ovo što ti predlažeš; nove bolnice, pa to su milijarde eura, milijarde eura koje bi nam došle na grbaču, i be ikakvog dodatnog prifita.-...
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:28   #37
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Zato sto to nije isplativo. Nemamo mi redove cekanja zato sto imamo premalo bolnica, nego zato sto nemamo dovoljno love da ih imamo vise. Privatnih ili drzavnih. Otkud bi placao jos 20-30 bolnica, kad ljudi i sad nemaju para.
A drzavni sustav mora postojati i financirati se iz djepova onih rade, a da to kolko tolko pokriva lijecenje svih. To je jednostavno zrtva zivota u civilizaciji, koju radnici moraju pokriti.

I svi su u istim govnima, svi ce cekati 10 mjeseci. To je i poanta. Brze ne moze s ovoliko love, a love nema vise. Bitno je ono da sustav mora biti takav da to sto ti placas, a student ne, ne daje tebi prednost pred njim.
može i brže i efikasnije..problem je upravo u trošenju i curenju love na sve strane..da,novaca fali,ali ne u tolikim količinama..
inače,koliko sam shvatio klokanovca nove bolnice bi financirali privatnici,a ne država..
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
"Mala korupcija" je generalni problem HR društva, nije korektno ovako generalizirajuće pljuvati po liječnicima. A i moja iskustva po pitanju ljubaznosti, stručnosti i motiviranosti liječnika (bez korupcije) su potpuno oprečna tvojima.

Ponekad, kad nemam vremena, iskoristim usluge privatnog sektora, ali zbog većeg komfora, a ne zbog veće stručnosti.

Podupirem solidarno zdravstvo, to je velika tekovina naše civilizacije.
potpis..
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
da se nastavim

razlika izmedju privatnog i javnog zdravstva je u tome sto javno zdravstvo prikuplja novac i sav novac potrosi na lijekove. Nema viška koji ostaje, jer u zdravstvu uvijek mozes potrositi vise, uvijek mozes dati bolju pretragu, skuplji lijek... u privatnom je drugacije

takodjer,
privatno zdravstveno osig. nece biti 'nagradjeno' za tvoje zdravlje, nego za to sto su manje na tebe potrosili... to je po mom suštinska razlika - uspješan nije onaj liječnik koji je izlijecio pacijenta, nego je manje potrosio na njega...nije da je u sadasnjem zdravstvu bajno sto se tice toga, ali se struka manje vise ipak štiti.

da se mene pita, ja bi uveo neki princip managera ili sl. koji bi dobivali bonuse na osnovi ušteda i sl., jer postojeći sustav je (namjerno) katastrofalan.
Namjerno se gura pacijente sa boljom plateznom moci kod privatnika, jer oni osiguravaju one najskuplje pretrage..
npr. da 10% pacijenata sa najvisljim prihodima ode kod privatnog osiguravatelja (a ne da je u hzzo-u), mislim da bi zdr. sustav bio u velikim problemima..

u
a kao to ne postoji u javnom zdravstvu?
i da ne bi bilo zabune,ne podržavam takav pristup,ali govoriti da svi privatnici tako nastupaju je demagogija i plašenje ljudi..niti jednom privatniku neće biti u interesu samo novac jer će takvim nastupom ostati bez ikakvog prihoda..a za sprečavanje ulaska takvih privatnika postoje (o efikasnosti neću) metode..
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Odakle pare za te bolnice?
zašto bi privatnik ostvarivao profit samo na dodatnim uslugama, ne i na osnovnima? Ti bi mu to branio?
Kakko ne shvaćaš osnovnu matematiku, a ta je da ako bi provatnik nudio istu uslugu kao i sada država/hzzo, to bi nas više koštalo jer privatnik želi profit, a hzzo ne, čak nisu ni na nuli nego u minusu.Još dodaj ovo što ti predlažeš; nove bolnice, pa to su milijarde eura, milijarde eura koje bi nam došle na grbaču, i be ikakvog dodatnog prifita.-...
možeš si misliti kako je HZZO i ovakav javni sustav efikasniji od malih privatnih poliklinika i bollnica..
i ne,ne bi te više koštala,dapače,sa dobrim sustavom bi i cijena bila nića nego što je sada..
sagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:33   #38
Možeš li te tvrdnje potkrijepiti nekim brojkama?
Koliko hrvatska izdvaja po osiguraniku, koliko troši na njega, a koliko se to radi u nekim državama svijeta gdje je bolej?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:39   #39
Quote:
sagi kaže: Pogledaj post
možeš si misliti kako je HZZO i ovakav javni sustav efikasniji od malih privatnih poliklinika i bollnica..
i ne,ne bi te više koštala,dapače,sa dobrim sustavom bi i cijena bila nića nego što je sada..
Kolko efikasniji bi privatnici bili? 2%? 10%? 50%? A kolko bi im bila marža? Osim toga, ne dolaze u obzir "male privatne bolnice", jer se njima ne isplati kupovati skupu opremu za relativno mali broj pacijenata.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:46   #40
Quote:
sagi kaže: Pogledaj post
može i brže i efikasnije..problem je upravo u trošenju i curenju love na sve strane..da,novaca fali,ali ne u tolikim količinama..
inače,koliko sam shvatio klokanovca nove bolnice bi financirali privatnici,a ne država..
A otkud? Naravno, od uplata gradjana. Bilo osiguranja, bilo direktnih placanja. A osim toga, to se moze raditi i sad, pa nema bas dovoljno zainteresiranih.

Ali ne smije se dopustiti sustav da oni koji placaju odu privatnicima, a drzavi ostanu oni kojima drzava placa. To je pogubno. Svi moraju biti u istoj situaciji, placali ili ne. A onda ako im se ne svidja drzavna usluga, nek idu privatno, s ekstra doplatom.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.