Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2015., 20:11   #1
Pišemo priču - forum kolektiv - chat topic

Daklem, mišljenja sam da je ideja kao takva dobra i da ima potencijala, no trebalo bi još malo utvrditi pravila. Prvo, mislim da bi trebalo napraviti kostur priče na koju bismo se zatim nadovezivali tj. dodavali meso na kostur. Inače će priča odvrludati u krasan kurac pa ćemo izgubiti zanimanje i niš od svega...
Protiv sam postova od jedne rečenice. Ako ih već mora biti, onda neka ne skreću sa teme nego neka se drže priče u potpunosti. Nadalje, možda bi se ovdje moglo lijepiti prijedloge i postove pa ih zatim seliti tamo, dorađene ili ne, po dogovoru. Ako ćemo to napraviti kako treba, moramo imati dogovor, inače će nastati nepovezana salata...
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 20:24   #2
Meni je baš zabavno ovo improviziranje. Zasad je sasvim razumljivo i fino se nadovezujemo, ali da, treba malo apgrejdat pravila, stoga...slažem se da bi trebalo malo više rečenica po upisu od jedne.

Ovo je za početak super Sad kad već imamo dva lika(Fedora i Davora), koje smo možda malo prije vremena skoro pa maksimalno upoznali, ja bi se išao bazirati na rješavanje i odmak od nesreće.

Što ti predlažeš?
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 20:27   #3
Istini za volju...nisam očekivao ubiti glavnog protagonista odmah na početku
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 20:54   #4
pa možemo ga uvijek oživiti, tko nam brani ?
fedor je imao loš dan pa ga nije dobro pregledao....ili došla hitna, reanimirala ga pa je oživio, bio mj dana u komi, čeh što ga je zgazio osjećao se dužan pa ga je tetošio, na kraju - oni se zaljube
možda je neki svemirac, oni Ajkovi gušteri i te fore...neam pojma, baljezgam bezze...
ali neka okosnica bi, po meni, morala postojati
može i ono od Čehinje - lik skuplja militarije jer je neki ptsp-ovac, bio pripadnik legije stranaca, odgulio neki rat pa sad ima traume...votevr...mašta je jedini ograničavajući faktor
može i "čeh" biti glavni lik...taj dan nije bio koncentriran na vožnju jer su mu saopćili da ima još 2 mjeseca života blabla....
treba dogovoriti neki kostur oko kojeg ćemo onda ispreplesti priču, izgraditi likove itd...to je moje mišljenje---više nas zajedno, mogli bi nešto smisleno i napraviti...ne mislim da ćemo napisati novi zločin i kaznu ali možemo se bar malo zabavljati, kad već volimo pisati....eto
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 21:09   #5
Zamišljao sam čehinju za volanom Meni osobno je grozno ono što je čehinja pisala, zato sam ga i ubio. Točnije, nisam mislio nikoga ubijati.

Ajmo ovako:

Predlažem ostaviti ovo kako je i završiti priču baziranjem na nesreći koja bilo koga može zadesiti bilo kada, baš kao i na osobnom nezadovoljstvu naših protagonista. Osobno bi izbjegavao krimiće i ljubiće, a gej mejnstrim bi ubacio jedino po potrebi i to vrlo kratko, faktički nikako. Nakon što finiširamo ovu priču dat ćemo joj naslov i ako netko ima volju može nam je lektorirati i staviti u pdf koji će biti postavljen na temi.

Ja npr, ne mogu pisati na silu, pa pišem kako mi što i kad mi što padne na pamet.. za prvu kolektivnu priču je ovo i više nego zadovoljavajuće, barem meni..ne znam kako leži dežurnim forumskim kritičarima, no imam ideju za iduću koju možemo razraditi do granica novele, pa čak i romana: Apokalipsa - nuklearna katastrofa - preživljavanje - sukobi - desocijalizacija
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 21:23   #6
uf, ja ti baš nikako nisam za apokalipse, nuklearke i sl. Više volim obične, male ljude sa kojima se svatko može poistovjetiti . U te se likove onda upuhne štogod zanimljivog, spoji se par takvih likova pa se ubaci dobrih, razrađenih dijaloga i eto veselja...uz kostur priče, fkors
a što se započete priče tiče, kako god želiš...neka se onda razvija stihijski...
po pitanju pisanja smo slični...i ja pišem kad mi dođe...to može biti danas obilato a onda ništa 6 mjeseci....osim toga, nemam baš uvijek ni vremena...
ideja zajedničkog pisanja mi se svidjela jer je u društvu puno slađe, društvo uvijek motivira i iznjedri nešto što sami nebismo...
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 21:37   #7
Ja također opisujem prvenstveno obične ljude i situacije i volim takvu prozu, ali lagao bih kada bi rekao da mi nije velika želja pisati o apokalipsi.

Aktualna priča: ako imaš što na umu, što bi se moglo desiti slobodno napiši. Evo par crtica:
  • Davor svakako dolazi na mjesto nesreće
  • Zamišljam da su se "Čeh" i Fedor upustili u ozbiljniju raspravu o životu.
  • Eskalacija događaja s novinarom, možda? Sukob između njega i Fedora ili nekog trećeg.
  • Djevojka...promatračica, s pronalaženjem sebe.
  • Razradio bi Gospođu kao moralnu vertikalu.
  • Ubaciti policiju i hitnu.
  • Kraj: Fedor, Davor, Djevojka i Gospođa u birtiji.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 21:54   #8
Davor je već došao na mjesto nesreće...
Ja bih od Čeha napravio glavnog lika...uvijek je zanimljivo pratiti kako će se lik izvuči iz zaguljene situacije. Izmislio bih Čehovu priču, bilo bi to nešto dramatično, zajebane životne okolnosti, smrt nekog bliskog, rastava, bolest, neka pizdarija sa djecom...totalna životna pizdarija i onda na kraju još ovo sa usmrćivanjem pješaka na zebri. Lik je na samom rubu, samim time otvoren za preispitivanje života, smisla, svega...i sve se to odvija u dijalogu između te trojice likova, Fedor, Davor i Čeh...i to u kratkom vremenu dok nije došla policija... Čeha baš bacimo u totalno sranje ali ga na kraju nekako izvučemo, ženska čitateljska populacija se na kraju rasplače i te večeri počasti svog voljenog pičkom jer se poistovjetila sa Čehom, shvativši koliko život može biti zajeban i koliko često si razbijamo glavu glupostima, zanemarujući neke prave vrijednosti ( koje na kraju istaknemo tako da ih i najgluplji shvate )
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 22:01   #9
Izvrsna ideja! Može!

Želiš li da se rasporedimo u pisanju određenih situacija ili da rendom mažemo? Već sam započeo dijalog između Čeha i Fedora.

Da, Davor je došao.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 22:25   #10
ma samo rokaj , kostur smo, eto, usuglasili pa sad to valja odraditi
samo, ne zaboravi, Čeh je okosnica i moramo ga baciti u totalno sranje počam od djetinjstva tipa: uhvatio je majku kako se jebe sa drugim pa je ona pobjegla ( nakon što ju je muž prebio, naravno ) e onda se stari odao piću i prošvikao, počeo maltretirati Čeha jer je u njemu vidio bivšu ženu, u stvari je stari posumnjao da je Čeh uopće njegov, napravio dna pa skužio da zaista i nije....zato ga je počeo prvo tući a onda ga na kraju i naguzio....Čeh je, još kao klinac, slučajno došao u priliku da može ubiti starog a da ne ispadne kriv ( tipa fen u kadu ili nešto slično ) , e onda je guslao po domovima i imao krajnje zajebano djetinjstvo....
zatim bih mu uvalio i neko sranje u odrasloj dobi...lik se konstantno preispituje cijeli život, čak naginje zločestoći a ova situacija sa gaženjem mu je na kraju došla kao prosvjetljenje gdje se on preobrati na dobro i svi su nakraju živjeli happily ever after
mogla bi se ubaciti i romansica tipa - sestra iz hitne skuži da zna Čeha iz mladosti, onda se izmisli neka njezina životna priča, njen je trenutni partner neki glupson kojeg ona odjebe jer se i sama prosvjetli na toj situaciji pa na kraju balade oni završe skupa....svakako moramo lika na kraju izvući da se preobrati i postane dobar i sve bude prekrasno i predivno
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 15:08   #11
Ajme a zasto mora Ceh ovdje ispasti bas ko jadnik svih jada?
To sa majkom ok ali s ocem ne ne bi tako.
Ja bi da taj lik ima neku curu u Hrvatskoj pa ona kao da ga vara s nekim bogatasem i taj bogataš naglo doživio krah. Al ok....
__________________
Acta, non verba. - Dijela ne riječi.
"Kako bi igra bila užitak, trening bi trebao biti patnja." - Dražen Petrović
Čehinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 20:53   #12
Quote:
Čehinja kaže: Pogledaj post
Ajme a zasto mora Ceh ovdje ispasti bas ko jadnik svih jada?
Bit će da je ovo u pitanju:

Quote:
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Zamišljao sam čehinju za volanom Meni osobno je grozno ono što je čehinja pisala, zato sam ga i ubio.
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
ma samo rokaj , kostur smo, eto, usuglasili pa sad to valja odraditi
samo, ne zaboravi, Čeh je okosnica i moramo ga baciti u totalno sranje
Quote:
Čehinja kaže: Pogledaj post
Ja bi da taj lik ima neku curu u Hrvatskoj pa ona kao da ga vara s nekim bogatasem i taj bogataš naglo doživio krah. Al ok....
Dobar prijedlog, zašto ne?

A ja bih pitao zašto glavni lik ne bi bio neki degenerirani Hrvat, imena recimo Krešimir Horvat (Krležin lik) ili Ivica Ivić.
Ima ljubavnicu koja navija za Hajduk i nosi bijele čarape, a on je dinamovac, plavac.
Eto odmah zanimljive teme i materijala za kritički odnos prema netrpeljivosti hrvatskog Sjevera & Juga.
Samo kažem, za primjer.

Ili, može glavni junak biti Hrvoje Jovanović koji zbog svog prezimena stalno upada u probleme, iako govori ijekavski.

Mislim da bi se trebalo pisati o problemima u našem društvu, a ne se okomljavati na druge narode samo zbog toga jer nam se ne sviđa nečije pisanje.

Forumašica Čehinja je ovdje gošća, upoznaje se s našim jezikom i kulturom te bismo joj trebali priužiti gostoprimstvo.
Također, zašto je ne bismo pitali za preporuke o češkom pivu ili - recimo - što se od naše literature čita tamo.
Ja malo znam o toj državi pa bi me npr. zanimalo koliko nacionalnih parkova ime Češka?
Također, interesira me kakva su iskustva Čeha i Slovaka sa životom u zajedničkoj državi (a i mi smo imali sličnu situaciju). Itd., itd.

Što se priče tiče...
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Davor je došao na mjesto nesreće u 9:35, u trenutku kad je Fedor nudio posljednju cigaretu iz kutije vozaču što je sjedio na kolniku, držeći se za glavu pritom.
Ovdje se dvaput ponavlja prilog u:

Davor je došao na mjesto nesreće u 9:35, u trenutku...

...a to se može i ljepše reći kako bi se izbjegla monotonija i ponavljanje:
Davor je došao na mjesto nesreće a sat je pokazivao 9:35.
U tom trenutku, Fedor je nudio posljednju cigaretu vozaču.


Također, nepotrebno je pisati da je ponuđena cigaereta bila 'iz kutije' (to se podrazumijeva jer cigarete obično dolaze u kutijama, jel).
Jedino da je vozač bio ponuđen cigaretom iz - ne znam - srebrne tabakere, onda se to spomene.
(To bi bilo slično kad bi netko napisao npr. Jeo je juhu iz tanjura. Dovoljno je reći: Jeo je juhu.)

Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
...vozaču što je sjedio na kolniku, držeći se za glavu pritom.
Mislim da bi trebalo biti: ... vozaču koji je sjedio na kolniku (koji je za osobe, a što je za stvari, ako se ne varam).

Također, završetak rečenice zvuči neobično:
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
...držeći se za glavu pritom.
Ljepše bi bilo:...držao se pritom za glavu.

Znači, ima tu (u tri-četiri rečenice) nekoliko stilističkih i gramatičkih grešaka pa bi možda u budućnosti na to rebalo pripaziti - kako ne bismo pomislili da pišemo bezgrješno-savršeno na svom materinjem jeziku.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 22:20   #13
Thumbs up

yep, dobro zboriš, taj zadnji dio sam usro jer je pisan direkt, samo je nalijepljen na staru priču koju sam prepravio. Učim se pustiti materijal da odleži baš radi takvijeh stvari. Uglavnom, taman nam treba lektor za priču pa eto, nek to budeš ti, oj Fite. Naravno, ako se drugi slažu i ako želiš.
Do sad smo napabirčili 4 prijedloga za priču, idemo dalje...kad skupimo dovoljan broj, odabrat ćemo neku. Ili smiksati nešto od svih pomalo
Osjećam dobru karmu, mislim da bi zaista moglo ispati zanimljivo.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 22:46   #14
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se trebalo pisati o problemima u našem društvu, a ne se okomljavati na druge narode samo zbog toga jer nam se ne sviđa nečije pisanje.

Forumašica Čehinja je ovdje gošća, upoznaje se s našim jezikom i kulturom te bismo joj trebali priužiti gostoprimstvo.
Također, zašto je ne bismo pitali za preporuke o češkom pivu ili - recimo - što se od naše literature čita tamo.
Ja malo znam o toj državi pa bi me npr. zanimalo koliko nacionalnih parkova ime Češka?
Također, interesira me kakva su iskustva Čeha i Slovaka sa životom u zajedničkoj državi (a i mi smo imali sličnu situaciju). Itd., itd.
Ovo si totalno zabrijao: nitko nema apsolutno ništa protiv Čehinje niti protiv drugih naroda. Dapače, mi volimo Čehinje Njezin je tekst bio jednostavno loš, nepovezan, nesuvisao i nije sjeo. Btw, što si ti ? Njezin pravobranitelj ? Što se tiče pisanja o problemima u našem društvu, preko glave mi ih je u stvarnom životu da bi ih još ovdje iznosio. Što se tiče njihovih običaja, koje pive piju i što se čita, to je pitaj preko pm-a, a ne ovdje- Ili guglaj malo, navodno se tako dade štošta saznati.
I zadnje, očito nisi uopće pročitao priču jer lik nije Čeh nego je samo vozio auto čeških tablica.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 23:40   #15
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
I zadnje, očito nisi uopće pročitao priču jer lik nije Čeh nego je samo vozio auto čeških tablica.
nego sto je ako nije ceh? navuko sam se, nemoj mi kvarit ugodjaj...
__________________
force majeure
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 23:58   #16
Auto čeških tablica su mogli valjda prošvercat a zaboravili su ga registrirati kao hrvatsko vozilo. A vozio ga je Albanac hrvatskog podrijetla. Kaj vi znate?
__________________
Acta, non verba. - Dijela ne riječi.
"Kako bi igra bila užitak, trening bi trebao biti patnja." - Dražen Petrović
Čehinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 10:43   #17
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Uglavnom, taman nam treba lektor za priču pa eto, nek to budeš ti, oj Fite. Naravno, ako se drugi slažu i ako želiš.
Hm! Mislim da bi to bilo puno posla i ne znam dal bih za to imao vremena. Eventualno bih mogao davati neke napomene i smjernice glede stila.
A takav rad bi trebao biti honoriran, jel da?
Ja jako volim svježe djevice - pa ako se što dogovorimo za plaćanje 'u naturi'...

Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
I zadnje, očito nisi uopće pročitao priču jer lik nije Čeh nego je samo vozio auto čeških tablica.
Quote:
Čehinja kaže: Pogledaj post
Auto čeških tablica su mogli valjda prošvercat a zaboravili su ga registrirati kao hrvatsko vozilo. A vozio ga je Albanac hrvatskog podrijetla. Kaj vi znate?
Trebalo bi provjeriti na carini ili na muriji kako se mogla desiti takva situacija.

Jer ono - koje su šanse da npr. u autu sa registracijom ST bude vlasništvo Amera?
Ili vozilo s nizozemskim tablicama u vlasništvu Slovenca, Dalmatinca ili Slovaka?
Ili da Bond, James vozi sa ZG tablicama? To bi eventualno bilo moguće ako bi sjeo u vozilo tvrtke Rimac automobili.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 16:50   #18
Vrlo jednistavno: Auto je od firme i zato ima češke tablice.
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Davor je već došao na mjesto nesreće...
Ja bih od Čeha napravio glavnog lika...uvijek je zanimljivo pratiti kako će se lik izvuči iz zaguljene situacije. Izmislio bih Čehovu priču, bilo bi to nešto dramatično, zajebane životne okolnosti, smrt nekog bliskog, rastava, bolest, neka pizdarija sa djecom...totalna životna pizdarija i onda na kraju još ovo sa usmrćivanjem pješaka na zebri. Lik je na samom rubu, samim time otvoren za preispitivanje života, smisla, svega...i sve se to odvija u dijalogu između te trojice likova, Fedor, Davor i Čeh...i to u kratkom vremenu dok nije došla policija... Čeha baš bacimo u totalno sranje ali ga na kraju nekako izvučemo, ženska čitateljska populacija se na kraju rasplače i te večeri počasti svog voljenog pičkom jer se poistovjetila sa Čehom, shvativši koliko život može biti zajeban i koliko često si razbijamo glavu glupostima, zanemarujući neke prave vrijednosti ( koje na kraju istaknemo tako da ih i najgluplji shvate )
Ja ostajem pri ovoj opciji. Jednostavno je najbolja. Vec pisem.

Quote:
Gustowny kaže: Pogledaj post
nego sto je ako nije ceh? navuko sam se, nemoj mi kvarit ugodjaj...
Nisam siguran da si procitao dosad napisano.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 16:58   #19
Recimo, ja ne zelim da ova prica ispadne neki krimić. Vise prizeljkujem dramu epohalnih razmjera kako vi stojite s žanrovljem?
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 17:40   #20
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Ja jako volim svježe djevice
auuu, pa gdje baš djevice....defloracija ti nije baš neki zgoditak...puno krvi, puno boli, ne može se opustiti...definitivno loš sex
a i ostaneš zapamćen zauvijek kao prvi, što, imho, isto nije dobro

Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
- pa ako se što dogovorimo za plaćanje 'u naturi'...
ako baš inzistiraš na naturi, eventualno te mogu ja naguziti, drugo ti ne mogu obećati...



Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Jer ono - koje su šanse da npr. u autu sa registracijom ST bude vlasništvo Amera?
Amer dođe u Split i uzme rent a car

Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Ili vozilo s nizozemskim tablicama u vlasništvu Slovenca, Dalmatinca ili Slovaka?
Imam više frendova koji rade vani i kad dođu u Hr, po ljeti npr., voze auta sa stranim tablicama.
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Ili da Bond, James vozi sa ZG tablicama?
Bonda ne gledam otkad ga glumi ovaj što liči na kombinaciju između Ivice Olića i Vladimira Putina. Svejedno, i to je moguće...ako spužva Bob roštilja pod morem, zašto nebi Bond vozio Zg table ?

I zadnje, ajmo pliz ne od teme napravit neko pimplanje ega i zabrijavanje nego se koncentrirajmo na konstruktivan i iskoristiv tekst.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.