Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2006., 01:21   #1
Ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju

dakle, sklopio bi sa ocem, koji je vlasnik kuće ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, tako da kasnije izbjegnem moguće traženje nužnog dijela i sl., pa me zanima, budući da bi odmah i formalno postao vlasnik te kuće, da li bi trebao platiti neki porez na nekretninu?
Higijenichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 09:18   #2
Da. S obzirom da se ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju odmah u zemljišnim knjigama vrši prijepis vlasništva, odmah se mora platiti i porez na promet nekretnina u iznosu od 5%.

Akotrenutno nemaš toliko novaca onda napravi ugovor o doživotnom uzdrržavanju, koji se pribilježi u zemljišne knjige, a prijenos vlasništva i plaćanje poreza ide nakon smrti primatelja uzdržavanja.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 09:49   #3
nadovezala bih se na ovu temu, ali imam jos par dodatnih pitanja. naime, moj otac zivi sa svojom "druzicom", nisu u braku. on na sebe ima firmu, i stan koji je u vlasnistvu firme. ukoliko ja sklopim s njim ugovor o dozivotnom uzdrzavanju, s tim da i firma i stan budu na moje ime, ima li ta njegova druzica pravo osporavanja istog i trazenje svoga dijela?
uglavnom, zanima me, iskreno - kako da se zastitim od te kucke koja hoce samo novac? ukoliko ugovor o uzdrzavanju nije opcija, molim vas bilo kakve savjete kakoizvuci najbolje iz ove situacije. thnx.
marijeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 10:54   #4
Quote:
johnny_b_good kaže:
Da. S obzirom da se ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju odmah u zemljišnim knjigama vrši prijepis vlasništva, odmah se mora platiti i porez na promet nekretnina u iznosu od 5%.

Akotrenutno nemaš toliko novaca onda napravi ugovor o doživotnom uzdrržavanju, koji se pribilježi u zemljišne knjige, a prijenos vlasništva i plaćanje poreza ide nakon smrti primatelja uzdržavanja.


da, ali me zanima, budući da sam ja prvi nasljedni red (sin) i to bi bila prva nekretnina u mom vlasništvu, da li bi bio oslobođen od plaćanja poreza na nekretnine? Ili to ne važi kod ugovora o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju?
Higijenichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 13:06   #5
Quote:
johnny_b_good kaže:
Da. S obzirom da se ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju odmah u zemljišnim knjigama vrši prijepis vlasništva, odmah se mora platiti i porez na promet nekretnina u iznosu od 5%.
Kod prvog nasljednog reda nema plaćanja poreza na promet nekretnina!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 13:49   #6
Sori, nisam vido da si napisao da je u pitanju tvoj otac. Onda se ne plaća porez na promet nekretnina.
__________________
Summum ius, summa iniuria.
johnny_b_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 14:18   #7
Quote:
johnny_b_good kaže:
Sori, nisam vido da si napisao da je u pitanju tvoj otac. Onda se ne plaća porez na promet nekretnina.

Bio sam kod jedne odvjetnice, koja mi je rekla da je moguće da kod ove vrste ugovora ne budem platio porez samo na onaj dio kuće koji bi me pripao nasljedstvom (u ovom slučaju 1/3), a za 2/3 ću morat napravit procjenu i platit porez od 5%, ali da nije sigurna u to, pa me zanima ako tko zna nešto više o tome, jer nisam ništa mogao preciznije naći u Zakonu o nasljeđivanju.
Higijenichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 15:47   #8
u Zakonu o porezu na promet nekretnina možeš naći popis osoba koje su oslobođene plaćanja poreza na promet, i to u slučajevima nasljeđivanja, darovanja... bitno je da se radi o pravnim poslovima bez naknade. besplatnim poslovima.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 10:04   #9
Ali ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju je naplatan pravni posao, zar ne?
I neces nista naci u zakonu o nasljedivanju jer su ugovori o dozivotnom i dosmrtnom uzdrzavanju od lani regulirani ZOO-om.
flint is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 12:15   #10
Quote:
flint kaže:
Ali ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju je naplatan pravni posao, zar ne?
...tako je, i obzirom da je sada i dosmrtno regulirano zakonom, ne bi se čudio da porezna donese "mišljenje" i počne oporezivati dosmrtna uzdržavanja, jer zakon o porezu na promet nekretnina govori samo o doživotnom...još jedan primjer kako nam je zakonodavac ažuran i kako uvijek radi iste greške, svako razmišlja samo o svom području, kao da drugo ne postoji...

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

1. ...
...7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 14:27   #11
da, taj zakon izričito spominje ugovor o doživotnom uzdržavanju. iako je naplatan, ne plaća se porez na promet nekretnina. a ne spominje ugovor o dosmrtnom koji je isto naplatan.
po meni ne bi ipak trebali naplatiti jer se odredbe ugovora o doživotnom na odgovajući način primjenjuju i na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.
e sad, da li to ovi u Poreznoj tako primjenjuju... nadam se da da.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 13:27   #12
Marijeta kod tebe je stvar bitno složenija. Nije to obično darovanje niti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Tvoj otac bi sa tobom trebao zaključiti Ugovor o prijenosu poslovnog udjela (ako je ta "firma" d.o.o.) kojim bi ti postala jedini član trgovačkog društva ili ti ga jedini "vlasnik firme". Stan bi i u tom slučaju i dalje bio na "firmu" ali bi tako bilo onemogućeno "družici" da se petlja. E sad da li bi jednog dana "družica" dokazivala da je s tvojim ocem bila u izvanbračnoj zajednici koja je kod nas po pravima i obvezama izjednačena s bračnom te potraživala nužni dio i dokazivala da je očeva imovina promijenila vlasnika samo da bi se izigrala njena prava, to treba vidjeti.
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 10:43   #13
na ovo točno bi ti mogao Vojky odgovorit stručno.
kod kupnje prve nekretnine nema poreza, o takvog ugovoru o doživotnom uzdržavanju neznam točno, al logično je budući da si prvi nasljedni red da nije oporezivo...

e da, ukoliko nekim darovnim ugovorom otac prepiše stan na tebe, bi li trebao platit porez?zna li tko?

mislim da ne bi trebalo...
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 10:50   #14
Vukovarac, ne bi trebao. Na prijenos vlasništva nekretnine temeljem darovnog ugovora u kojem sudarovatelj i obdarenik srodnici u pravoj liniji nema porezne obveze.
Kvaka je samo jedna i to kod darovanja motornih vozila. Ako pretci daruju potomku motorno vozilo, nema obveze plaćanja poreza na promet, ali ako potomak daruje pretku motorno vozilo, postoji obveza plaćanja poreza na promet (5%).
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 11:00   #15
Razlika izmedju dosmrtnog i dozivotnog uzdrzavanja?

Ljudi, lijepi pozdrav svima. Molim vas da mi objasnite koja je razlika (ukoliko je ima) izmedju ugovora o dosmrtnom i ugovora o dozivotnom uzdrzavanju? Sto je sve potrebno napraviti, i koje dokumente skupiti da bi se jedan takav ugovor mogao pravno valjano sastaviti i potpisati? Unaprijed hvala.
Jack Sparrow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 13:03   #16
da vidiš, znam sličnu situaciju, recimo ukoliko sestra sestri želi darovat svoj dio stana darovnim ugovorom, plaća se porez na PN (5%),

ukoliko sestra daruje majci pa nakon toga majka drugoj sestri - nema poreza...eto za informaciju samo (komplikacije ha?)

za automobile nisam upoznat točno...
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 13:06   #17
Kod oba ugovora uzdržavatelj se obvezuje uzdržavati uzdržavanoga do njegove smrti a uzdržavani za uzvrat prenosi na uzdržavatelja vlasništvo nad cjelokupnom ili na dijelu svoje imovine (najčešće nekretnina). Razlika je u trenutku prijenosa tog vasništva. Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju vlasništvo na imovini prenosi se na uzdržavatelja na temelju samog zaključenog ugovora (znači, potpišete, ovjerite i ti s tim u gruntovnicu i upisuješ se kao vlasnik). Temeljem ugovora o doživotnom vlasništvo se prenosi tek nakon smrti uzdržavane osobe (ugovor o doživotnom + smrtni list je osnova za prijenos vlasništva).

Uz to, ugovori o doživotnom se puno češće i lakše poništavaju i raskidaju za života ugovornih strana a i pobijaju nakon smrti uzdržavanog.

Nadam se da sam pomogla.
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 13:09   #18
Da. Jer lijepo zakon kaže da su oslobođeni srodnici u pravoj liniji, tj. prvi nasljedni red. Sestre i braće nisu srodnici u pravoj nego pobočnoj liniji i drugi su nasljedni red.
Sve je jasno.
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 13:32   #19
sestra i ja smo sklopile darovni ugovor, ali kako smo obje prijavljene na istoj adresi (na kojoj se nalazi i darovana nekretnina), nismo morale platiti porez ... barem je tako bilo prije 4-5 godina ...
hortenzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 13:50   #20
Je, još uvijek postoji iznimka. Ako osobe žive u gospodarskoj zajednici (znači zajedničko kućanstvo, privređivanje, ista kasa blabla,). Sorry, smetnula sam to s uma.
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.