Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2007., 00:06   #81
Quote:
nika475 kaže: Pogledaj post
imam jos pitanja

ako b2 umre prvi, a drugi a2, tko onda ima prvenstvo nasljedjivanja? da li sin iz prvog braka od b2, buduci da oni nemaju djece, ili braca i sestre od a2?
ako b2 umre prvi, njegovo vlasništvo (što god to bilo, očito ništa od navedenih nekretnina) naslijeđuju a2 i sin iz 1.-og braka napola. poslije smrti a2 naslijeđuju njena/njegova braća i sestre, (OSIM AKO je posvojio/la sina iz 1.-og braka bračnog djeteta. Ako je to slučaj samo on naslijeđuje. )
Quote:
nika475 kaže: Pogledaj post
da li braca i sestre od b2 mogu ikako dobiti bilo koji dio nekretnine nakon smrti a2 (i poslije b2) ako im je dijete c1 zivo?
Dali je c1 živ, nije tu relavantno. Ako a2 umre prije b2, b2 ga naslijeđuje, a ne braća od a2.
-
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 00:24   #82
1.Može li se po našim zakonima na neki način zakonskog nasljednika ostaviti i bez nužnog dijela? Npr. da roditelj jednom od 2 djeteta ne ostavi ništa i da to dijete ne može nakon smrti roditelja na nijedan način dobiti ni kune, kao npr. što viđamo u američkim filmovima?

2.Može li se kod nas razbaštiniti priznato dijete, na koji način te što je efekt toga tj. posljedica?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:17   #83
Članak 85.
(1) Oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednika koji ima pravo na nužni dio:

1) ako se on povredom neke zakonske ili moralne obveze koja proizlazi iz njegova obiteljskog odnosa s ostaviteljem teže ogriješio prema ostavitelju,
2) ako je namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema njemu ili njegovu bračnom drugu, djetetu ili roditelju,
3) ako je počinio kazneno djelo protiv Republike Hrvatske ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom,
4) ako se odao neradu ili nepoštenu životu.

dijete je nuzni nasljednik, pa se samo iz navedenih razloga moze iskljuciti. moze ga se lisiti nasljedstva ako je npr. rasipnik, ali u korist njegovih potomaka.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:34   #84
Quote:
spanjoleta kaže: Pogledaj post
Šta to nije malo blesavo...zašto bi ta žena od pokojnika nanovo udana sa tim novim mužem baratala sa nasljestvom koje nisu stekli.

ako je to stvarno tako onda je zakon u kur....
to da samo djeca pokojnika nasljede to da ali ovako nije fer.
barem ja tako mislim
Zašto bi to bilo glupo?
Pa nije ona kriva što je poginuo, a da je još živ bi vjerovatno još bili u braku. Žena je nastavila živjeti, zar je se treba zato kazniti?
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 11:24   #85
Hvala na odgovoru no po njemu ispada da se oporučitelju otvara prilika za ne ostaviti ništa potomku jedino kad je potomak ubojica ili veleizdajnik. Pa je li to moguće da oporučitelj na ovaj način, htio-ne htio, mora nešto ostaviti svakome. Hoće li se taj, po meni socijalistički, zakon mijenjati? A može li npr. jedan od potomaka za života oporučitelja potpisati izjavu da se odriče unaprijed nasljedstva i tako izigrati ovaj zakon?

I molim te lijepo objasni ovo s razbaštinjenjem.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 11:29   #86
Ali više mu nije žena, "smrt ih rastavila" Djeca će mu uvijek biti djeca. I meni je ludo da ga ona nasljeđuje. Naime, dosada nam ni jedan pravnik to nije potvrdio pa se ne bi nepotrebno trebali početi uzrujavati
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 13:57   #87
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru no po njemu ispada da se oporučitelju otvara prilika za ne ostaviti ništa potomku jedino kad je potomak ubojica ili veleizdajnik. Pa je li to moguće da oporučitelj na ovaj način, htio-ne htio, mora nešto ostaviti svakome. Hoće li se taj, po meni socijalistički, zakon mijenjati? A može li npr. jedan od potomaka za života oporučitelja potpisati izjavu da se odriče unaprijed nasljedstva i tako izigrati ovaj zakon?

I molim te lijepo objasni ovo s razbaštinjenjem.
potomci i bracni drug mogu iznimno ugovorom unaprijed se odreci nasljedstva ali to odricanje onda vrijedi i za njihove potomke.

a sta s razbastinjenjem da it objasnim tako je kako pise. ako je potomak prezaduzen ili rasipnik u korist njegovih potomaka ga se lisava nuznog dijela, ali ti potomci moraju biti ili maloljetni ili punoljetni i nesposobni za rad ili bez nuznih sredstava za zivot.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:02   #88
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
... jedino kad je potomak ubojica ili veleizdajnik....
Ili rasipnik.
Baš me zanima kako bi se ovo dokazalo?

Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
A može li npr. jedan od potomaka za života oporučitelja potpisati izjavu da se odriče unaprijed nasljedstva i tako izigrati ovaj zakon?
Može se odreći kad za to dođe vrijeme, ako hoće, zašto bi morao prije?

Ima tu još finesa, pisalo se prije o tome, ali sve to nema veze s razbaštinjenjem koje tebe zanima
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:04   #89
Ajde da postavim svoje zadnja 2 pitanja

Bi li imala vremena i živaca reći mi kakav je to ugovor kojega pretpostavljam potomak tj. bračni drug mora svojevoljno potpisati?

Može li oporučitelj razbaštiniti potomka "iz čistog mira", kojim je to zakonom obuhvaćeno i može li on to kao "bombu" ubaciti u svoju oporuku?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:17   #90
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Ili rasipnik.
Može se odreći kad za to dođe vrijeme, ako hoće, zašto bi morao prije?
Znam ja to, ali onda ja kao hipotetski oporučitelj ovisim o dobroj volji potomka da ispoštuje moju usmenu želju i da se odrekne "svog" dijela u ostavinskoj raspravi.

Mora se odreći prije jer ja kao opručitelj tako hoću.Ako on pristane meni potpisati neki papir (koji?) zašto se ne bi moglo? Ja primjerke dam ostalim potomcima ili priložim oporuci i ovaj se može "slikati".

Ja pitam iz razloga jer mu ja ne želim ništa dati, a ne da on bira hoću-neću i to kada ja (oporučitelj) budem pod zemljom.

P.S. Još nemam 100 godina i 8 djece pa da me ovo jako brine. Pišem "ja" umjesto "oporučitelj" jer mi je brže i lakše,a cijela rasprava je čisto moja zanimacija
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:17   #91
adje si ti fino pogledaj zakon o nasljedjivanju, tamo ti je sve to sto te zanima mali je zakon, nije previse posla. o ovim stvarima se vec pisalo ranije, ne da mi se glumiti papigu
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:20   #92
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ali više mu nije žena, "smrt ih rastavila" Djeca će mu uvijek biti djeca. I meni je ludo da ga ona nasljeđuje. Naime, dosada nam ni jedan pravnik to nije potvrdio pa se ne bi nepotrebno trebali početi uzrujavati
Dobro, ajde mi onda daj primjer kad bi žena mogla nasljeđivat? Jer smrt uvijek rastavlja, zar ne?
Ili vam je svima nemoralno to što se nanovo udala?
uglavnom, nasljeđuju svi njegovi nasljednici, a to je i žena.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:28   #93
I to je OK savjet čitao sam taj zakon i vidio da jedino netko može biti lišen nasljeđivanja ako udovoljava članku 85.

Vidio sam i da se spominje onaj ugovor o raspodjeli imovine za života, no njega svi moraju potpisati, i ne uključuje buduću imovinu.

Po meni su tu problemi što oporučitelj ne može isključiti jednog potomka, a da ovaj to unaprijed ne sazna, a ako potpiše taj ugovor praktički postaje meta potomaka koji bi što prije htjeli biti promovirani u nasljednike jer znaju što će dobiti.

Malo nam je zakon "trul". Svi ti govore da možeš gotovo neograničeno raspolagati imovinom dok si živ, no kad umreš (iako si možda napisao oporuku) dolaze potomci, raz*ebu oporuku i tvoju želju i dobiju nužne djelove. 'ko te šiša, više nisi živ pa da možeš odlučivati.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:36   #94
Pa ako je on umro dok je bio u braku s njom onda mu je udovica i tu nema spora, a ne da ona naniže 12 brakova i samo čeka kad će koji odapeti
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:37   #95
jbg, takav je kakav je. nitko ne kaze da je savrsen. iako je taj nuzni dio u puno slucajeva u zemlji kakva je nasa i nasoj socijalnoj situaciji vrlo koristan.

i nuzni nasljednici nisu cijela bliza i daljna rodbnina, tako da to nije bas tako crno kao sto ti se cini.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:37   #96
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Malo nam je zakon "trul". Svi ti govore da možeš gotovo neograničeno raspolagati imovinom dok si živ, no kad umreš (iako si možda napisao oporuku) dolaze potomci, raz*ebu oporuku i tvoju želju i dobiju nužne djelove. 'ko te šiša, više nisi živ pa da možeš odlučivati.
Ajde ti lijepo živi život svoj i ne misli na daleke staze.
I troši.

A poslije što bude, ionako nećeš znat.

A može bit svašta.

Samo bez tebe.................
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:41   #97
Imaš pravo, dok dođe vrijeme da ja moram aktivno misliti o tome i pisati oporuku tko zna kako će nam izgledati zakon.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 17:11   #98
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Ili rasipnik.
Baš me zanima kako bi se ovo dokazalo?


Može se odreći kad za to dođe vrijeme, ako hoće, zašto bi morao prije?

Ima tu još finesa, pisalo se prije o tome, ali sve to nema veze s razbaštinjenjem koje tebe zanima
i mene to zanima kako bi se rasipnistvo dokazalo.

ps. nika. bas je mene nesto slicno zanimalo. imam tvoju trecu slicnu situaciju
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 17:14   #99
imam frenda kojemu je tata digao kredit dok on nije imao para, ali ga moj frend otplacuje od pocetka.

e sada. on muku muci jer ima 3 sestre (s kojima je ok), ali mu je bed da ako mu tata darovnim ugovorom za vrijeme svog zivota prepise stan (kojeg on jos dan danas otplacuje i bude sljedecih 20 godina), da se on moze nekako ponistiti

kako to rijesiti?

ps. on cita ovaj forum
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 17:20   #100
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
kako to rijesiti?

ps. on cita ovaj forum

neka ga onda kupi od oca, plati porez i na miru je

ps. i ja čitam ovaj forum al' mi se sve čini da se netko zabavlja
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.