Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2010., 15:50   #1
Čipiranje mačaka

Pregledala sam teme koliko sam mogla, ali nisam našla nikakve podatke o temi koja me zanima, pa započinjem novu.

Zanima me može li se čipirati mačke i ima li od toga koristi.

Naime, na badnjak nam je nestala maca (hvala nebesim, u međuvremenu se vratila nakon što je dva dana i dvije noći uživala u novostečenoj slobodi) i (opet) sam pomislila kako bi bilo sjajno da je čipirana. Međutim, kad smo je htjeli čipirati dok je još bila mala, veterinar nam je rekao da to baš i nema smisla, jer ne postoji baza podatak za mačke te bi čip bio beskoristan, osim u toj ambulanti u kojoj je ugrađen. Je li to istina?

Zar čip nije moguće programirati da on sam nosi podatke o vlasniku, ako već ne postoji baza podataka?

A i ako postoji baza podataka za pse, zar ne bi mogle isto tako u njoj biti upisane i mačke i ostali ljubimci? Mislim, čemu baza SAMO za pse? Kao da na svijetu nema i drugih ljubimaca koji mogu odlutati i koji idu na cijepljenje te bi se tako i njih moglo jednostavno pratiti u bazi podataka.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 16:21   #2
U pravu ti je vet. Možeš macu čipirati, ali na čipu nisu pohranjeni podaci vlasnika već broj. Taj se broj unese u registar i tako pronađe vlasnik. Registar za mačke ne postoji. Veterinar koji bi macu čipirao bi uveo čip jedino u svoju bazu, tj. karton mace. U ovoj situaciji čip bi jedino imao funkciju dokaza vlasništva, tj. služio kao dokaz da je maca tvoja.

Ok, da se maca izgubi, mogla bi nazvati sve stanice u blizini i dati im broj čipa, ali ne vjerujem da bi itko išao pregledavati jeli maca čipirana čak i da je pronađe i odvede veterinaru.

Što se lutanja tiče, možeš joj staviti ogrlicu sa podacima.

Nadam se da će u budućnosti postojati registar za mace, jer potrebe za njim itekako ima.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 16:32   #3
Hvala na brzom odgovoru.

Ništa, izgleda da ćemo morati nabaviti ogrlicu, iako smo s njima s prethodnim macama imali problema (zapinjanje za granje i slično iako ogrlica nije bila prelabavo namještena, a da ne spominjemo indignaciju mace kad joj stavimo ogrlicu hehe), jer nema šanse da ovog našeg vraga uspijemo zadržati u kući.

Nadam se registru za mace čim prije, ali s obzirom kakvo je stanje u banana republici, ipak to ne očekujem u skorijoj budućnosti.

Eh, da znam bolje s internetski bazama podataka, pokrenula bih neku sama na volonterskoj bazi.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:00   #4
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post

Ništa, izgleda da ćemo morati nabaviti ogrlicu, iako smo s njima s prethodnim macama imali problema (zapinjanje za granje i slično iako ogrlica nije bila prelabavo namještena, a da ne spominjemo indignaciju mace kad joj stavimo ogrlicu hehe), jer nema šanse da ovog našeg vraga uspijemo zadržati u kući.
Obavezno ogrlica sa elastičnim dijelom. Može maca i radi ogrlice nastradati, da zapne negdje i ne može se izvući.

Nadam se da je mjestro gdje vi živite sigurno, pa se maca može prošetati. Ja svoju ponekad izvodim na lajni, usred grada smo, ceste oko nas, nastradala bi isti čas da je pustim samu.

Nadam se da jest ili da će biti sterilizirana/kastriran kada za to dođe vrijeme.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:10   #5
Napraviti internet bazu podataka je trivijalno, evo mogu ja za 15 min.

Problem je pristup i činjenica da cicine nisu čipirane.
Kao prvo, tko smije vidjeti podatke, i koje? Dati svima pristup osobnim podacima, kućnim adresama i telefonskim brojevima u najmanju je ruku suludo.

Nadalje; brdo šintera ne pregledava niti pse za čip logikom "ma vidi ga kakav je, tko bi njemu stavio čip". Jako, JAKO teško će ti vet ili šinter pregledati cicinu za čip, ne iz zlobe ili nečeg, nego iz čiste nevjerojatnosti da ga ima.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 20:10   #6
Pred par godina sam htjela čipirati svoje mačje mrcine, iako ne idu van, ali onako "za svaki slučaj" - vet me odgovorio.
Realno, tko će to provjeravati? Pa ljudi (općenito, ne govorim za vlasnike ljubimaca) jedva da znaju da se i psi čipiraju...a rijetko tko provjerava
IMHO za mačke puno bolja varijanta je ogrlica (OBAVEZNO s onim elastičnim dijelom, ako negdje zapne da se može izvući) i privjesak s podacima vlasnika
-- ima za kupiti mala fluorescentna (u mraku) kuglica koja se odšerafi i unutra je papirić s podacima.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 13:23   #7
Ovako
Već sam pisao da bi se moglo nači vlasnika čipirane životinje iako nije ubačena u centralni upisnik.
Neke pute se zbog obima posla malo i kasni s upisivanjem.

Uglavnom, distributer čipova mora voditi, a i vodi evidenciju kojim ambulantama su dostavljeni čipovi sa svojim serijskim brojevima. Tako, ukoliko životinja još nije ubačena u centralni upisnik, pretragom po broju moguće je nači ambulantu kojoj je čip izdan te ih nazvati i zamoliti da pogledaju u svojoj bazi podataka.

Dakle, centralnog upisnika za mačke nema, ali bi trebalo po broju biti moguče doči do ambulante koja je čip aplicirala i nač vlasnika uvidom u njihovu evidenciju
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 12:40   #8
Na ovu temu ću se nadovezati jer sam ja svog mačka čipirala iz razloga jer je invalid (nema šapu) pa u slučaju da zaluta.. uglavnom NE POSTOJI EVIDENCIJA MAČAKA što je po meni glupo.. Pa se moj mačak vodi u evidenciji pasa.. A i ponaša se kao pas..
prijatelj tvoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 23:40   #9
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_82_1734.html

Quote:
Prema Zakonu o veterinarstvu čl. 45. koji je Hr. sabor donio i odglasao 28.06.2013. i mačke i pitome vretice (uz pse) trebaju biti mikročipirane.

c) Označavanje pasa, mačaka i pitomih vretica
Članak 45.
(1) Psi moraju biti označeni mikročipom najkasnije 90 dana od dana štenjenja.
(2) Svi psi, mačke i pitome vretice koji su označeni moraju biti upisani u Upisnik kućnih ljubimaca koji vodi Uprava.
(3) Vlasnik psa mora posjedovati Putovnicu za kućne ljubimce propisanu Odlukom Komisije 2003/803/EZ od 26. studenoga 2003. kojom se utvrđuju obrasci putovnica za kretanje pasa, mačaka i pitomih vretica unutar Zajednice (SL L 312, 27. 11. 2003.), (u daljnjem tekstu: Putovnica).
(4) Izdavanje Putovnice i unošenje podataka iz stavka 8. ovoga članka u Upisnik kućnih ljubimaca te cijepljenje pasa, mačaka i pitomih vretica, obveza je veterinarske organizacije i ambulante veterinarske prakse koje su za to ovlaštene.
(5) Za troškove označavanja i izdavanja Putovnice te upisa pasa, mačaka i pitomih vretica u Upisnik kućnih ljubimaca, posjednik plaća naknadu čiju visinu pravilnikom utvrđuje ministar.
(6) Posjednik je obvezan prijaviti nabavu psa, odnosno odjaviti psa u slučaju svakog gubitka posjeda životinje (nestanka, prodaje, darovanja, uginuća) u roku od 14 dana od nastalog događaja pravnoj ili fizičkoj osobi iz stavka 4. ovoga članka.
(7) Psi nad kojima nisu provedene propisane mjere iz stavka 4. ovoga članka smještaju se u sklonište na teret posjednika, odnosno jedinice lokalne samouprave ako posjednik nije poznat, a koje se mogu darovati, prodati ili usmrtiti u skladu s odredbama posebnog propisa o zaštiti životinja.
(8) Oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika kućnih ljubimaca pravilnikom propisuje ministar.
(9) Uvjete i način označavanja te oblik obvezne oznake pravilnikom propisuje ministar ako propisima EU nije drugačije propisano.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_82_1734.html

fala arvena
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:28   #10
Koliko vidim, samo psi moraju biti cipirani jos uvijek..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:35   #11
tako je. nigdje ne piše da je obaveza čipirati mačku i pitomu vreticu, nego da oni koji imaju čip moraju biti upisani u upisnik.

po ranijim upisima corduroya na ovoj temi par postova iznad, vidljivo je da se do sada nisu unosile u upisnik. ali sada su našli i mjesta za mačke i pitome vretice, tako da čip mačke više nije beskorisan budući da postoji mjesto gdje se on treba upisati

članak je jasno složen i lako se pročita da je čipiranje i dalje obavezno samo za pse. te govori da se čipovi mačaka i vretica moraju počet unositi u upisnik, što se prije nije radilo. to je jedina izmjena što se tiče čipiranja mačaka i vretica
__________________
Dugonjuska osoba
holly-trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:53   #12
Ja sad više ne znam bih li čipirala našu macu.

S jedne strane, ide van i često je nema po pet dana.
Ako slučajno odluta ili je netko pokupi dok je vani,
čip bi mogao pomoći da se vrati doma.

S druge strane, u ovih nekoliko godina koliko je imamo
otkrili smo da ima vrlo osjetljivu kožu i nisam sigurna
kako bi podnijela čip pod kožom. Znam da je malen, ali ipak.

Hvala na informaciji u svakom slučaju.
Barem znam ako je čipiramo da nije uzalud.
Iako, ne znam koliko često veterinari provjeravaju mačke za čipove.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:56   #13
Quote:
(2) Svi psi, mačke i pitome vretice koji su označeni moraju biti upisani u Upisnik kućnih ljubimaca koji vodi Uprava.
jedino još Upisnik treba biti redovno ažuriran
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:16   #14
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Ja sad više ne znam bih li čipirala našu macu.

S jedne strane, ide van i često je nema po pet dana.
Ako slučajno odluta ili je netko pokupi dok je vani,
čip bi mogao pomoći da se vrati doma.

S druge strane, u ovih nekoliko godina koliko je imamo
otkrili smo da ima vrlo osjetljivu kožu i nisam sigurna
kako bi podnijela čip pod kožom. Znam da je malen, ali ipak.

Hvala na informaciji u svakom slučaju.
Barem znam ako je čipiramo da nije uzalud.
Iako, ne znam koliko često veterinari provjeravaju mačke za čipove.
Veterinari bi možda i provjeravali čipove,
ali koliko često je slučaj da uopće netko odnese veterinaru nađenu mačku?

Mislim da će još puuuuuno godina trebati da se naši ljudi
nauče na to
ozanavg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 02:11   #15
Baš sam nekidan u redu kod veta pričao s nekom ženom. Ima čistokrvnu perzijanku koja joj se jednostavno pojavila doma. Očito dobronamjerna osoba, odmah ju je odvela kod veterinara da se provjeri čip, no nije ga imala. Da je vlasnik mačku čipirao, sad bi je imao nazad (tako skupu mačku ne vjerujem da ne želi nazad makar za prodaju). Ugl. meni je mnogo lakše oko srca kad znam da moja ima čip.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 22:36   #16
Čipovi mi izgledaju kao puno bolja varijanta nego ogrlica oko vrata zbog koje maca negdje može zapeti.
Moja još nije čipirana, no ozbiljno budem razmislila o tome.
Maggie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 13:44   #17
Zna li netko koliko je teško ukloniti čip ako bi bilo problema kod mace zbog njega?
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 14:56   #18
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Baš sam nekidan u redu kod veta pričao s nekom ženom. Ima čistokrvnu perzijanku koja joj se jednostavno pojavila doma. Očito dobronamjerna osoba, odmah ju je odvela kod veterinara da se provjeri čip, no nije ga imala. Da je vlasnik mačku čipirao, sad bi je imao nazad (tako skupu mačku ne vjerujem da ne želi nazad makar za prodaju). Ugl. meni je mnogo lakše oko srca kad znam da moja ima čip.
A znaju da je cistokrvna jer je dosetala sa rodovnikom u zubima?

nego,nesto se prica o obaveznom cipiranju macaka? Jel ima netko pnuzdan info o tome?
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 20:57   #19
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Zna li netko koliko je teško ukloniti čip ako bi bilo problema kod mace zbog njega?
A kakvih bi to problema bilo?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 12:56   #20
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
A kakvih bi to problema bilo?
Maca nam ima vrlo osjetljivu kožu pa se nikad ne zna.
Iako čip ide pod kožu, postoji mogućnost da će je iritirati i da će čohanjem napraviti ranu.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.