Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2008., 22:01   #1
Dula (doula) - da ili ne?

pročitala sam u jednom mamobepskom časopisu jučer o dulama. To su, u jednoj rečenici, žene koje profesionalno budu na porodu sa ženama.

dakle, ti ju unajmiš i platiš da ona bude s tobom na porodu. zapravo, prema želji i dogovoru, dula sa ženom može bit i kroz cijelu trudnoću (ići na preglede, savjetovati oko dodatnih pretraga, olakšavanja tegoba, pričati) te pomagati nakon što s bebom dođe iz bolnice (od pomaanja oko dojenja, previjanja il kupanja do kuhanja ručka i čišćenja kuće). No, najpoznatije su po tome što su sa ženama na porodu.
Za svoje zanimanje prolaze edukaciju koja nije formalizirana, a to su seminari koji traju od par dana do pa tjedana ili mjeseci. (sve ovo je za veliku britaniju)

Na prvu pomisao mi je sve to bilo odbojno jer mi je djelovalo jako buržujski. Onda mi je bilo odbojno jer se prodaje nešto što uključuje puno emocija.
A onda sam si mislila kako uz rodilju prvenstveno treba bit bebin tata, a ako on ne želi ili ne može kako svatko ima bar jednu blisku osobu (mamu, sestru, prijateljicu) koja može bit prisutna.

Al onda sam skužila da dule imaju svoje prednosti - i tata i prijateljica su skoro jednako zbunjeni, neupućeni u ono što se događa zapravo te preplavljeni emocijama kao i rodilja. I super je imati na porodu nekoga tko zna što se treba događati, tko se argumentima može zauzet kod doktora za tebe da ti ne daju drip/ne režu te/ne filaju s koječime, tko je sve to prošao nekoliko puta u praksi i potkovan je znanjem još k tome pa neće paničariti ili se izgubiti, tko može bit sasvim konkretna, a ne samo emocionalna potpora...
A vjerojatno i emocionalna jer predmnijevam da to ne radi svatko i da je zbližavanje 'uključeno u cijenu'

I da je imat dulu i muža uza se idealna kombinacija.
No, još uvijek mi malo smeta što je to vjerojatno skupo i samo si povlašteni to mogu priuštiti...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:04   #2
ideja nije loša, no više za one koji nemaju nikoga pa da se ne osjećaju same i napuštene.
što se tiče žena koje oko sebe imaju mužeka, prijateljicu ili obitelj koja se brine, mislim da je dula suvišna. kako se ono veli, puno baba - kilavo dijete

ako polazimo od toga da danas skoro svaka rodilja prođe porođajni tečaj i izmijeni iskustva (kao ovdje na forumu) sa iskusnim rodiljama, onda mi je to nekako suvišno.
dakle na porodu bi bili dula, mužek i babica? zamisli da dula počne babici 'soliti' pamet, ili možda doktoru? čemu služi babica? kad se ona uopće uključuje u porod u HR?
kada sam se porađala, uz mene je bio dragi i moja seka. babica je periodično ulazila u sobu, a radila je i nekoliko puta CTG. mogla sam je pitati što sam htjela..tek na kraju kad sam već trebala tiskati je ostala u sobi i bila do kraja poroda. stoga bi mi dula bila suvšna, pa čak i da sam bogata.

što se tiče predporodiljnog praćenja, bila bi mi isto suvišna. u današnje vrijeme smo malte ne pretrpani sa informacijama i savjetima.

postporodiljna pomoć? nije loša, aliiiiiii..ja ipak mislim da svaka od nas treba napraviti iskustvo. muke po dojenju, buđenja, kolike i što sve ne. po meni je dobra patronažna više nego dovoljna.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:10   #3
meni se osobno ovo ne sviđa, to je kao imati stalnu pratnju sa sobom, ženu koja je tvoj duh, koja sve sluša i kojoj bi onda trebala sve i reći...to je netko tko će pričati za tebe, tko će misliti za tebe, koja će svoje savjete i obistiniti....
to mi je malo previše osobno i previše zadire u moju intimu...
drugo je imati prijateljicu, kojoj kažeš sve...koja te može savjetovati i s kojom možeš razgovarat...

ovo je kao neki tvoj osobni guru...

ja to ne bi htjela, jer bi ispala kao mula-dok je ona moja dula....
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:22   #4
koliko sam ja shvatila, ona je s tobom prije i poslije poroda koliko ti želiš/dozvoliš. jednako tako, dijeliš s njom koliko želiš.

meni bi bilo totalno suvišno pričati o svojim osjećajima, zvat tu neku dulu kad sam prvi put osjetila bebu, da ona ide sa mnom na ultrazvuk, povjeravat joj strahove od toga kak ću se s nać, ić s njom kupovat robicu il kadicu kad sam to sve radila s MM-om i/ili prijateljicama.
nije mi trebao još netko, ponajmanje netko kome ću platiti za to.
to je i meni bilo bez veze u cijeloj toj priči...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:28   #5
meni je to smješno, rent a prijateljica tijekom trudnoće...
mislim, svaka čast onom kome to treba, mislim ima nas svakakvih...i sve je to od žene do žene....

meni je dovoljan mm i par prijateljica..

sad si me potaknila pa sam malo guglala o tim mulama-dulama(moram tako pisat), mislim žene iznose dobra iskustva, ali opet nije to za mene niti za standard našeg života....
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:40   #6
iako, mene je oduševila mogućnost da na porodu uz mene osim nekog tko će mi bit emocionalna podrška (MM) bude i netko tko može bit stvarna, smirena i upućena podrška (tipa da će mi stvarno objasnit kak disat il tiskat - ja sam sve s tečaja pozaboravljala u trenu, da će se moć izborit umjesto mene koju šoraju trudovi da me ne stave na drip, tko će mi znat reć što me čeka i sl.)

mislim, MM je ispunjavajuć formular za anesteziju napisao da imam 47 kg, pušim 10-20 cigareta dnevno i povremeno pijem alkohol ('nisam znao jel misle na prije trudnoće il sad pa sam napisao ono otprije ), a sve papire koje sam trebala potpisat da pristajem sam potpisala da nisam ni čitala ni znala šta potpisujem
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:56   #7
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

Moram priznati da sam se zacrvenila..jer sam ispala njima blesava.

e sad cure moje, da li su se vremena promjenila.. pa mi nove generacije rodilja raspekmežene i hoćemo i izvoljevamo.. ja

samo vidim da starija garda žena.. to puno puno trezvenije sve shvaća.

I da rekla je da su joj više pomogle i bile od moralne i emotivne utjehe i pomoći žene nepoznate uz nju nego što bi bio njezin muž...

Valda su to te 'preteče' dule
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:57   #8
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

mislim, MM je ispunjavajuć formular za anesteziju napisao da imam 47 kg, pušim 10-20 cigareta dnevno i povremeno pijem alkohol ('nisam znao jel misle na prije trudnoće il sad pa sam napisao ono otprije ), a sve papire koje sam trebala potpisat da pristajem sam potpisala da nisam ni čitala ni znala šta potpisujem
tvoj muž...moj tip

e svaka mu čast
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 00:05   #9
moj muž je bio sa mnom , nebitno moja situacija u svemu ovome..sad govorim samo o njegovom prisustvu na mom porodu, i mogu reč samo da njega nije bilo, da bi ja umrla.......isto tako bi to rekla da sma rađala živo i zdravo dijete.......
on je bio takva potpora, toliko snažan, dobar, držao me za ruku cijelo vrijeme.......nakon par dana poplavile obje od mog stiskanja......
divan je bio...
svaka čast dulama, šta već.........
jel može dula biti muško jer ja bi svog čovjeka odmah prijavila za taj posao
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 00:12   #10
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

Moram priznati da sam se zacrvenila..jer sam ispala njima blesava.

e sad cure moje, da li su se vremena promjenila.. pa mi nove generacije rodilja raspekmežene i hoćemo i izvoljevamo.. ja
Ma nije stvar u razmaženosti, nego je prije porod i odgoj sjece bio isključivo ženska stvar, a danas očevi uglavnom i sami žele biti u to uključeni.

Dula - pa mislim da nije loše na samome porodu kao netko tko će se smireno izboriti za tvoje želje... Ali opet, da imam viška love, radije bih otišla u privatno rodilište nego plaćala dulu
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 00:25   #11
sad ću biti iskreno brutalna-ali to je samo moje mišljenje!!:

šta će meni neka žena u rađaoni koja nema veze sa mnom?? olfo mi pomagati i biti uz mene?? pa imam mm za takve stvari!! iako nebi htjela nikoga osim njega ili eventualno mame( ). ona će biti sa mnom par mjeseci,upoznat će me koliko ću joj ja dopustiti da me upozna-znači neće me znati 100%. i još da joj plaćam za to???

pa nisam s marsa opala!!!

ali,sto ljudi-sto ćudi-dvjesto cica-pa ko voli nek izvoli!!
__________________
Patrik 17.01.2009. i Petra 06.12.2010.
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 00:43   #12
ja glasam za NE!
moje misljenje je da mi ne treba. uz supruga i super babicu, mislim da nam nitko vise nije bio potreban. slusala sam nju. ona me bodrila, a muzic je cijelo vrijeme upijao i hrabrio nas da izdrzimo. na kraju nas je bila puna soba...
dule - sry but nouuuuuuuu.
Tajwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 03:29   #13
Meni se to čini totalno bezveze. Ko eskort.

Ako ja ne znam što hoću i što neću, a tko će znati? Ovo mi izgleda ko igra pokvarenog telefona ja ću reći njoj da ona prenese babici, ili kako... ?

A za emocionalnu potporu u trudnoći i poslije postoje valjda prave prijateljice, a ne neke posuđene.
moonyena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 07:32   #14
Meni je ideja ok...ima zena koje nemaju nikog svog blizu...svatko se snalazi i nalazi u drugachijoj situaciji u zivotu i cini svoje izbore....ja osobno ne bih voljela biti sama u tom trenutku...i ako je doula jedini izbor...zasto ne...vjerujem da se veza nje i rodilje uspostavlja puno prije poroda... tako da nisu potpuni i apsolutni stranci...


Meni je babica beskrajno puno pomogla...pri zadnjem porodu...i iz iskustva poroda u hrvatskoj i ovdje(UAE) prije tri, skoro cetiri tjedna....ne moze se usporediti...nazalost hrvatske babice ne mogu obavljati posao za koje su obuchene...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 09:30   #15
meni se to ne sviđa baš. i ja sam čitala taj tekst o dulama i nije me bogznakako to sve skupa fasciniralo. bila sam ono


tko voli- nek izvoli naravno. ja ne bi.
imam mm i obitelj koja će biti uz mene u tom razdoblju i koja je i bila, a i one koje nemaju mm, imaju sigurno neku prijateljicu, rođakinju, kumu, tetu koja im može biti sve ono što bi trebala biti i raditi dula.

za sve će izmisliti nešto..nekoga...
__________________
neću potpis

Zadnje uređivanje m@m@ : 30.11.2008. at 10:43.
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:18   #16
Quote:
Tajwy kaže: Pogledaj post
moje misljenje je da mi ne treba. uz supruga i super babicu, mislim da nam nitko vise nije bio potreban.
Slažem se. Samo je pitanje hoće li te dopasti super babica...

Quote:
moonyena kaže: Pogledaj post
Ako ja ne znam što hoću i što neću, a tko će znati? Ovo mi izgleda ko igra pokvarenog telefona ja ću reći njoj da ona prenese babici, ili kako... ?
Ma naravno, samo ne znam baš koliko si u tom trenutku u stanju trezveno razmišljati... A muževi su isto uzbuđeni i često zbunjeni...

Ne znam, ja bi najradije dobru babicu i muža, doktor samo ako baš ustreba...
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 13:14   #17
Quote:
amfibija kaže: Pogledaj post
Slažem se. Samo je pitanje hoće li te dopasti super babica...

koja god me bude dobro vodila. i bila dobronamjerna i ne nadrndana. VGG
Tajwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 20:16   #18
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
moja kolegica na poslu je na moju ideju da mi na porodu bude mm... okrenula očima i izjavila... :'ako ikoga ne želim vidjeti u tom trenu i ako itko smeta to je onda muž' .. što je najčudnije nju je podržala cijela ekipa babuskara (sve su oko 50-55 godina života.. a ima i starijih).

Moram priznati da sam se zacrvenila..jer sam ispala njima blesava.

:


ja isto nisam htjela da bude moj muz sa mnom, da me gleda kako se mucim, a ne moze mi pomoci. 100 ljudi, 100 cudi. da opet dodjem u tu situaciju, ponovo bih tako postupila.
cdvita12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 21:19   #19
da. velika je sramota da ti muž gleda "kako se mučiš" , bez obzira što ćeš vjerojatno provesti ostatak svog života s tim čovjekom, što je otac tvog djeteta i što je na kraju krajeva on uz tebe glavni faktor što ti zapravo uopće rađaš.
bože primitivizma.

a ovo da ti ne može pomoći... ja mislim da je svaka moralna podrška , jednostavno spoznaja da je netko uz tebe u tvojoj bilo patnji bilo u sreći... jeben osjećaj i da stvarno, al stvarno ne vidim kako ti muž - da opet napomenem- i otac tvog djeteta- može odmoći tako da bude prisutan na porodu.

kad ga je već napravio neka osjeti barem dio onoga što ti proživljavaš jer to je i najmanje i najlakše od svega što ga čeka nakon poroda.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 21:25   #20
slažem se, meni je to 'on ne može podnijet da me gleda, a ne može mi pomoći' jedan od bedastijih izgovora. il predrasuda.
kako ne može pomoć? jel te može primit za ruku? eto ti pomoći!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:24.