Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2008., 00:25   #1
Prekršaji protiv javnog reda i mira

Upit za Vojkija- tko točno može mijenjati zakone? U Americi se pravila mijenjaju tijekom suđenja a kod nas?
Ponajviše me zanima zbog famozne prijave za remećenje javnog reda i mira- s obzirom na slučajeve kada su oštećene stranke dobivale prijave za rjrim-a- kako to promijeniti?
Primjeri:
1) npr. moju susjedu tuče supružnik, ona se ne brani, već sklupčana na podu plače. netko pozove policiju- oboje dobijaju prijavu za remećenje jrim-a (provjereno )
2) nakon onog gay pridea dvojicu sudionika prebije skupina huligana (koji bježe i nisu ja mislim niti ulovljeni nikada, nevažno)- njih dvojica dobija prijavu za rem. jrim-a, a nisu se ne obranili, nego ni pokušali obraniti jer je napad bio brzinski - par udaraca i bjež'.
3) napad/prepad par ljudi na par koji šeće, oni se neuspješno brane, ostaju bez mobitela i tako to)- opet!! oni dobijaju prijavu za rem jrim-a?! šta su bili preglasni kad su zapomagali -- tu je možda presudila i mladost napadnutih :nezna:
Ah naravno, dobijaju je i "nepoznati počinitelji"
Kako to promijeniti, nije mi jasno? šta, svako sam za sebe ako dođe do suđenja, pisanje žalbe?
Zašto je to tako automatizirano kod tih prijava za rjrim-a?
__________________
Kako odgojiti ženu
zulma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 12:08   #2
Quote:
zulma kaže: Pogledaj post
Upit za Vojkija- tko točno može mijenjati zakone? U Americi se pravila mijenjaju tijekom suđenja a kod nas?
Ponajviše me zanima zbog famozne prijave za remećenje javnog reda i mira- s obzirom na slučajeve kada su oštećene stranke dobivale prijave za rjrim-a- kako to promijeniti?
Primjeri:
1) npr. moju susjedu tuče supružnik, ona se ne brani, već sklupčana na podu plače. netko pozove policiju- oboje dobijaju prijavu za remećenje jrim-a (provjereno )
2) nakon onog gay pridea dvojicu sudionika prebije skupina huligana (koji bježe i nisu ja mislim niti ulovljeni nikada, nevažno)- njih dvojica dobija prijavu za rem. jrim-a, a nisu se ne obranili, nego ni pokušali obraniti jer je napad bio brzinski - par udaraca i bjež'.
3) napad/prepad par ljudi na par koji šeće, oni se neuspješno brane, ostaju bez mobitela i tako to)- opet!! oni dobijaju prijavu za rem jrim-a?! šta su bili preglasni kad su zapomagali -- tu je možda presudila i mladost napadnutih :nezna:
Ah naravno, dobijaju je i "nepoznati počinitelji"
Kako to promijeniti, nije mi jasno? šta, svako sam za sebe ako dođe do suđenja, pisanje žalbe?
Zašto je to tako automatizirano kod tih prijava za rjrim-a?
Nije na policiji da sudi i presuđuje tko je kriv i tko je prvi poceo. To je posao suda, policija treba napisati prijavu a sud ce odrediti okolnosti i tko je kriv.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 12:51   #3
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Što se tiče prekršaja protiv javnog reda i mira, u pitanju je prilična sramota ove države, jer je to Zakon iz doba SRH, uvelike zaostao i neprimjeren današnjem stupnju razvoja društva, uostaom pogledaj: http://www.mup.hr/144.aspx.

Problem je što mi nemamo dovoljno stručnjaka za materiju prekršaja, gotovo nitko se u Hrvatskoj time ozbiljno ne bavi. Ako te zanima šire, otvori novi topic.
ma nemoj me zezat TO nam je tekući zakon!??? Pa ni ime države nije točno napisano (Socijalistička RH) Pa mogli su barem to promijeniti
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:02   #4
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
ma nemoj me zezat TO nam je tekući zakon!??? Pa ni ime države nije točno napisano (Socijalistička RH) Pa mogli su barem to promijeniti
Samo Sabor može promijeniti naziv, Zakoni ostaju kakvi su jesu bili u doba kada su donešeni...

Evo i druga sramota, Zakon o općem upravnom postupku, izvorni tekst je iz sredine 50-tih, jezik bi mogli nazvati hrvatsko-srpski: http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...m_postupku.asp

Idem ja ovo prebacit u novi topic...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:04   #5
Dakle, u ovih 18 godina što imamo neovisnu državu, nitko se nije sjetio pitanja javnog reda i mira regulirati na suvremen način. I onda i policija ima problema, jer moraju radit po uvelike zastarjelom i neprimjerenom propisu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 19:06   #6
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
ma nemoj me zezat TO nam je tekući zakon!??? Pa ni ime države nije točno napisano (Socijalistička RH) Pa mogli su barem to promijeniti
Vojky te navukao. Pročitaj pročišćeni tekst pa ćeš vidjeti da nema toga Socijalistička...
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 19:46   #7
Quote:
zulma kaže: Pogledaj post
Upit za Vojkija- tko točno može mijenjati zakone? U Americi se pravila mijenjaju tijekom suđenja a kod nas?Ponajviše me zanima zbog famozne prijave za remećenje javnog reda i mira- s obzirom na slučajeve kada su oštećene stranke dobivale prijave za rjrim-a- kako to promijeniti?
Primjeri:
1) npr. moju susjedu tuče supružnik, ona se ne brani, već sklupčana na podu plače. netko pozove policiju- oboje dobijaju prijavu za remećenje jrim-a (provjereno )
2) nakon onog gay pridea dvojicu sudionika prebije skupina huligana (koji bježe i nisu ja mislim niti ulovljeni nikada, nevažno)- njih dvojica dobija prijavu za rem. jrim-a, a nisu se ne obranili, nego ni pokušali obraniti jer je napad bio brzinski - par udaraca i bjež'.
3) napad/prepad par ljudi na par koji šeće, oni se neuspješno brane, ostaju bez mobitela i tako to)- opet!! oni dobijaju prijavu za rem jrim-a?! šta su bili preglasni kad su zapomagali -- tu je možda presudila i mladost napadnutih :nezna:
Ah naravno, dobijaju je i "nepoznati počinitelji"
Kako to promijeniti, nije mi jasno? šta, svako sam za sebe ako dođe do suđenja, pisanje žalbe?
Zašto je to tako automatizirano kod tih prijava za rjrim-a?
Ne mijenjaju se u Americi pravila tijekom suđenja, oni također postupaju po određenim zakonima, međutim u Americi postoji sustav tzv. "presedana" te sudovi kada u jednom slučaju donesu neku odluku, odnosno presudu, dužni su u slijedećem slučaju, prilikom suđenja za neko djelo ako je isto po bitnim obilježjima slično ovom prethodnom također donijeti istu odluku ili presudu.

Tamo okrivljenik može kopati po sudskoj praksi u povijesti i u korist mu ide ako se poziva na neku presudu koja je ranije donesena u sličnom predmetu. Kod nas to ne vrijedi, tj. sudska praksa od suda do suda je različita.

1. Ne vjerujem da je i susjeda dobila prijavu za JRM jer se u ovom slučaju radi o Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, a ne JRM-u

2. Vrlo je dvojbeno postupanje policije u slučaju napada na sudionike Gay pridea, biće da su se rukovodili predrasudama

3. Primjer koji nema veze sa realnošću; kao prvo, kad je netko fizički napadnut i pritom ostane bez mobitela, ne radi se o prekršaju već o kaznenom djelu Razbojništvo opisanom u čl. 218. Kaznenog zakona, ne vjerujem da su mogli dobiti prekršajnu prijavu kao žrtve razbojništva, zar ne???
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 20:30   #8
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dakle, u ovih 18 godina što imamo neovisnu državu, nitko se nije sjetio pitanja javnog reda i mira regulirati na suvremen način. I onda i policija ima problema, jer moraju radit po uvelike zastarjelom i neprimjerenom propisu.
E baš to, a neki dan sam postavio pitanje tu na forumu koje se usko ticalo tog zastarjelog zakona, a pametna moderatorica Katrin mi onak zakljuca raspravu.
Na taj način ja sam ostao bez odgovora na pitanje:
Da li ja moram platiti 500-5000 DINARA?!?
Nadalje, da li je moguće da svjedok u prekršajnom postupku kod narušavanja javnog reda i mira bude ubrojiv iako je bio pod utjecajem alkohola (izmjereno od strane policije isti dan)?
bad_url is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 20:38   #9
Quote:
Damanalovca kaže: Pogledaj post
Vojky te navukao. Pročitaj pročišćeni tekst pa ćeš vidjeti da nema toga Socijalistička...
Da ali za Članak 13. još uvijek je valuta u kojoj se plaća kazna: DINAR
bad_url is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 20:46   #10
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
3. Primjer koji nema veze sa realnošću; kao prvo, kad je netko fizički napadnut i pritom ostane bez mobitela, ne radi se o prekršaju već o kaznenom djelu Razbojništvo opisanom u čl. 218. Kaznenog zakona, ne vjerujem da su mogli dobiti prekršajnu prijavu kao žrtve razbojništva, zar ne???
Da, to obično kažu ljudi koji "šaku zakona" ne osjete na svojoj koži.
Činjenica je da policija ima jedan jedini cilj: UMILITI SE ŠEFU STANICE!
U prijevodu to znači da imaju neku quotu koju moraju ispuniti.
Sudovi (najviše prekršajni) prejudiciraju krivnju optuženika.
A što je najgore ako dobiješ batina subotom vani npr. DA!
Dobiješ kaznu za remećenje javnog reda i mira jer naša država nije u stanju razlikovati kada je netko dobio batina u ovim slučajevima:
1) Branio se
2) Napao nekog
3) Bio napadnut i nije se branio

Sve je to njima: "tuče se na javnom mjestu".


OFF TOPIC: Možete li vjerovati da postoji policijac koji navodno tuče ženu, sasvim sigurno parkira na mjestu za invalide i ode lokat u obližnju birtiju, a uz kazne za remećenje javnog reda i mira još povlači i privatne tužbe zbog "proizvodnje neartikuliranih zvukova" njegovom veličanstvu?
bad_url is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:22   #11
Gle, ako si i dobio prijavu za JRM, a neopravdano, postoji sud koji će u tom slučaju donijeti oslobađajuću presudu za tebe.
Uglavnom, postoji i unutarnja kontrola u MUP-u kojoj možeš uputiti svoje predstavke, koje oni vrlo detaljno obrađuju i dužni su ti u roku od 30 dana odgovoriti što su utvrdili.
Forum je zadnje mjesto gdje ćeš dobiti satisfakciju.
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:59   #12
Quote:
bad_url kaže: Pogledaj post
Da ali za Članak 13. još uvijek je valuta u kojoj se plaća kazna: DINAR
Definitivno nije.
Mislim da stoji ovo:
Član 13.

Tko se na javnom mjestu tuče, svađa, viče ili na drugi način remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.
http://www.mup.hr/main.aspx?id=94
Čak nisam siguran dali je i to mijenjano.
Idi na stranice Narodnih Novina i iskopaj sve izmjene i dopune ZPPJRM. Biće ti jasnije.
Što se svjedoka tiče dali je pod utjecajem alkoholo ili pijan nije isto i još može svjedočiti u tvoju korist, a ako ga želiš diskreditirati - reci da je i on bio upleten u remećenje JRM-a (vikom, psovkom i slično ((neartikulirano,)) i teško će biti vjerodostojan svjedok.
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 00:00   #13
Talking

Malko sam se iznenadila kad sam otkrila da sam otvorila novu temu
No dobro, još bolje s obzirom da se ipak tema malo razvila i proširila.
Prvo, hvala Vojky na odgovoru.

Daklem, riche kaže:
Nije na policiji da sudi i presuđuje tko je kriv i tko je prvi poceo. To je posao suda, policija treba napisati prijavu a sud ce odrediti okolnosti i tko je kriv.
- riche, ali nema uvijek suđenja koliko ja znam, u prvom slučaju se baš ništa nakon toga nije dalje dešavalo, odnosno on ju je nastavio tući, oni su povremeno dolazili, no koliko znam (bilo je to 90-ih, ne živim više tamo) nikakvog suđenja nije bilo ? Šta, ako ne dođe do suđenja pošalju ti nekakvu kaznu i to je to?
Pitam jer zaista ne znam, nijesam nikad dobila prijavu za rjrim-a

Moril kaže:
1. Ne vjerujem da je i susjeda dobila prijavu za JRM jer se u ovom slučaju radi o Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, a ne JRM-u
- To je bilo, kako rekoh, još 90-ih i nažalost, sigurno je tako bilo.
Npr, druga susjeda se također redovito obračunavala sa suprugom no i on i ona su bili uvijek pijani i podjednako ludi, i naravno da su oboje dobivali prijave. No ovdje to nije bio slučaj.
Za drugo pitanje, to je bilo i u novinama, dečki nisu mogli vjerovati da su i oni dobili prijave, a čak je bilo i svjedoka
Za treće- dobro ti je rekao bad url, policija je sve okarakterizirala kao mladenačku tučnjavu/prepirku, posebice jer nije bilo nekih lomova, možda koja masničica
mobitel nije bio otuđen, odnosno bio je ali je odmah malo dalje odbačen, kada su napadači vidjeli policiju u blizini- daklem strgan/uništen.


Vojky kaže:
Dakle, u ovih 18 godina što imamo neovisnu državu, nitko se nije sjetio pitanja javnog reda i mira regulirati na suvremen način. I onda i policija ima problema, jer moraju radit po uvelike zastarjelom i neprimjerenom propisu.
- a kako mi na to možemo utjecati, promijeniti? Pisati negdje, nekome, da taj zakon ide na reinventuru? Da dođe na dnevni red u Samoru ? Možemo li uopće?
__________________
Kako odgojiti ženu
zulma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 00:17   #14
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Gle, ako si i dobio prijavu za JRM, a neopravdano, postoji sud koji će u tom slučaju donijeti oslobađajuću presudu za tebe.
Uglavnom, postoji i unutarnja kontrola u MUP-u kojoj možeš uputiti svoje predstavke, koje oni vrlo detaljno obrađuju i dužni su ti u roku od 30 dana odgovoriti što su utvrdili.
Forum je zadnje mjesto gdje ćeš dobiti satisfakciju.
Gle, krivo si me shvatio, ne tražim satisfakciju na forumu, problem je što sam u više navrata bio svijedok pokvarenosti naše policije.
Evo danas, u birtiji policajac viče pijan kako nam je država u k****. Ja bi zbog toga dobio prijavu za remećenje javnog reda i mira.
Nije bio na dužnosti, ali znaš kako se oni vole klinčiti kako su policajci i kada nisu na dužnosti.
Načuo sam i da mu smjena počinje za 2 sata.
I ajd sada ti meni reci kome da ja cinkam policiju... pa de, nemoj biti naivan...
Činjenica je da ukoliko nešto naseru u prijavi, možeš se j**** na sudu.
Prije nego dođem tamo, kriv sam.
Što je najgore mogu samo dobiti više kazne ako se bunim. S
orry što ti možda remetim mišljenje o tome u koliko pravednoj državi živimo, ali ja ti tu ne mogu pomoći.
Sječam se kada sam bio klinac nekih 19 godina, idem na rođendan i prolazim kroz park sa neotvorenom bocom vina koja je trebala biti poklon (ne neka jeftinjara).
Zaustave me likovi sa plavim kapicama i traže osobnu, ja uredno dam.
Nego: "Nemoj da te više vidimo s tom cugom, bolje da si neku curu zagrlio nego tu bocu!"

Ja: "Gospodine, kao punoljetnom građaninu Vi mi se morate obraćati sa Vi, a na javnom mjestu nosim prehrambenu namirnicu koja nije otvorena i ima markicu koja dokazuje da iz love koju sam platio za to vino dobivate Vašu plaću."

Napisali su mi kaznu za remećenje javnog reda i mira.
Na sudu nisam imao šansu reći što se dogodilo. Još uvijek mislim da sam si mogao kupiti 2 tenisice za te novce...
Tak da po***** kada mi neko filozofira da "mi je netko kriv" pa pišem po forumu...
Samo iznosim svoje iskustvo.
Iskreno, u petak idem zbog još gluplje fore na taj sud samo da bi gospodin Sanader mogao kupiti ženi još skuplju torbicu.
Sori buraz, ali nemamo svi candy ass life i povjerenje u bilo koji organ naše države.
U našoj državi sam doslovno krepavao od gladi kada su mi se otac i mater razbolili od sporosti pravde u našoj državi u radnom sporu.
Bio sam 3 godine bez interneta, 3 godine smo pekli kruh kod kuće i spavao pod 5 deka. Pobjegao sam u vojsku da se mogu kupati u toploj vodi i jesti.
Tak da stvarno mi se gadi bilo koji organ naše PRAVNE države.
Samo iznosim svoje mišljenje. I imam pravo da to napravim bez glupih komentara...
bad_url is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 00:25   #15
Quote:
Damanalovca kaže: Pogledaj post
Definitivno nije.
Mislim da stoji ovo:
Član 13.

Tko se na javnom mjestu tuče, svađa, viče ili na drugi način remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.
http://www.mup.hr/main.aspx?id=94
Član 13.

Tko se na javnom mjestu tuče, svađa, viče ili na drugi način remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 50 do 500 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.
IZVOR: http://www.mup.hr/144.aspx

U nadopunama i foricama piše jedino da se "50 do 500" zamjenjuje sa "500 do 5000"

Isti izvor.

Dakle... Ja ću platiti 500-5000 dinara?

EDIT:
"ili na drugi način" ---> što to točno znači? Way I walk or something?
Neznam... koliko mi se čini (čisto da ostanemo ON TOPIC) Zakon o remećenju JRM-a....
Ukoliko dobijem kaznu u kunama, a sud mi propusti dati uvid u eventualan novi zakon koji ja ne mogu naći nigdje, smatrat ću to
TUMAČENJEM ZAKONA U NJIHIHOVU korist.
Nisam siguran i nadam se da mi netko može odgovoriti na slijedeće pitanje (u kontekstu JRM-a).
U čiju korist se tumače eventualne nejasnoće u zakonu?

Zadnje uređivanje bad_url : 15.09.2008. at 00:28. Reason: edit
bad_url is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 00:36   #16
Quote:
bad_url kaže: Pogledaj post

Dakle... Ja ću platiti 500-5000 dinara?
Sigurno nećeš. Ako ti ponude odmah pristani - pojela inflacija.
Editirao sam svoj post - pogledaj na link.
To ti je 90% tako i mislim da se računa 1,9 DEM = 1 EUR, pa onda EUR pomnoži sa srednjim tečajem NBH na dan uplate i dobije vrijednost u kunama. No to je manje bitno.
Nego, hvataj se svjedoka, obzirom voli trgnuti, plati koje pivo, pajdite se i neka na sudu kaže par pravih rječi i moglo bi biti povoljnije za tebe. Još ako posvjedoči da si se branio
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 00:47   #17
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Nije na policiji da sudi i presuđuje tko je kriv i tko je prvi poceo. To je posao suda, policija treba napisati prijavu a sud ce odrediti okolnosti i tko je kriv.
Pa neće biti baš tako.
Kada se tiče prekršaja policija je isto što i Državni odvjetnik u kaznenom postupku (po starinski rečeno Javni tužitelj). Policija pokreće prekršajni postupak, ona je inicijator i prvi filter. Kada nije do kraja razjašnjeno onda u pravilu prijavi sve i loptu odgovornosti prebaci na Prekršajni sud. Kada bi prijavljivala u jasnim slučajevima i oštećenike, te se na sudu oštećenici opravdaju i budu oslobođeni, onda se policija kao tužitelj mora žaliti i ode to daleko (i skupo). Raspitaj se - uvjeriti ćeš se.
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 12:31   #18
Quote:
bad_url kaže: Pogledaj post
E baš to, a neki dan sam postavio pitanje tu na forumu koje se usko ticalo tog zastarjelog zakona, a pametna moderatorica Katrin mi onak zakljuca raspravu.
tamo nisi pitao nego si pljuvao, zato ti je tema zatvorena. a to sam ti rekla i u pm-u, tako da se sad ne trebas praviti blesav
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 19:47   #19
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
tamo nisi pitao nego si pljuvao, zato ti je tema zatvorena. a to sam ti rekla i u pm-u, tako da se sad ne trebas praviti blesav
Ma da, da... whatever you say!


EDIT: Ako i jesam "pljuvao", trebala si sankcionirati mene u skladu s pravilima ponašanja na "pravu", ako je uopće bilo kršenja, a ne zaključati raspravu samo zato što imaš nešto protiv mog načina iszažavanja.
E O D

Zadnje uređivanje bad_url : 15.09.2008. at 19:50. Reason: EDIT
bad_url is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 16:19   #20
Remećenje javnog reda i mira

Pozdrav!

Prije godinu i pol imao sam jedan izgred.. Naime udario me izbacivač ispred jednog lokala. Nakon toga je došla policija, i ja sam ih onako ljut i pijan izvrijeđao...
Nakon toga sam završio u postaji i napuhao više od 2 promila..
Sad mi je stigla kazna od 1600 kn, 800kn za remećenje mira i 800 za vrijeđanje službene osobe..

1. Zanima me da mi netko odgovori ko ima iskustva, ima li smisla tražiti neko smanjenje kazne u vidu društveno korisnog rada i sl, student sam, nemam svoja primanja, stari nezaposlen.. Bi li to mogla biti olakotna okolnost pa da prođem s društveno korisnim radom, inače mi se čini da ću morat u zatvor.

2. Incident se dogodio u 5. mjesecu 2009. koliko mi se čini to je po starom zakonu kad je zastara bila 2 godine. Postoji li mogućnost da će to recimo u 6,mjesecu otić u zastaru?

Hvala
Nemirnost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.