Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2022., 17:14   #1
IBKR broker-savjeti za ulaganje ETF, dionice

Pozdrav,

čitam po Forumu već dulje vrijeme postove o kupovini dionica, brokerima i investiranju. Pročitao sam i nekoliko knjiga na tu temu da baš ne srljam kao guska u maglu. Nakon što sam se odlučio otvoriti account kod IBKR zanima me ako bi mogli podijeliti iskustva na temu slijedećih pitanja:

1. Koji je najjeftiniji način prebacivanje novca na IBKR? Prebacivao sam sa tekućeg preko PBZ-a i skinuli su mi cca 90 kn. Postoji li neki isplativiji način npr direktno sa deviznog ili neki treći način?

2. Nakon što sam ulagao direktno u dionice, hito bih početi ulagati i u ETF-ove. Što Revolut ne nudi pa bi trebao savjete kako najbolje odabrati, obzirom da ih IBKR ima podosta. Točnije zanimaju me S&P 500 i DAX 40. Na kojoj burzi je najbolje kupiti? Ima li neke razlike i na što treba paziti?

3. Je li bolje ako mogu npr uplaćivati na IBKR račun direktno u Eurima ili USD ? Negdje sam pročitao da je isplativije kupovati ETF ove na europskim burzama radi većeg poreza u USA?

Također, svakodnevno kad ulovim vremena proučavam videe na IBKR o korištenju platforme, čitam strane forume i općenito se informiram. Zato bih molio savjete isključivo ljude koji imaju navedeni račun i koriste ga. Da izbjegnemo odgovore tipa: pročitaj si ,prouči si ili ''već smo raspravili '91), obzirom da se i uvjeti i naknade s vremena na vrijeme mijenjaju pa nešto otprije vie nije aktualno.

Svaki savjet je dobrodošao, hvala unaprijed.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2022., 18:40   #2
Revolut je najbolji način. Kupuješ ETF-ove koji su registrirani na području Unije (obično su registrirani u Irskoj) zbog izbjegavanja dvostrukog oporezivanja. I obavezno neka budu akumulirajući, a ne distribuirajući jer će ti investicija brže rast, a spasit ćeš se poreznih muka.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2022., 19:28   #3
Revolut već imam.Preko njega sam inicijalno počeo ulagati u dionice. S vremenom sam napucao zavidnu svotu novca pa ne bi htio ovisiti o jednom brokeru. Čak sam i nešto prebaciva s Revoluta na IBKR uz 0 provizije (barem mi zasad nisu ništa naplatili).

Što se tiče IBKR, jednostavno je šira ponuda vrijednosnih papira općenito u odnosu na Revolut. A iskreno, malo me nerviralo u zadnjih godinu i pol često mijenjanje uvjeta i naknada na Revolutu.

P.S. Što se tiče ETF-ova preko Revoluta registriranih na području unije, nisam znao, kvalitetan savjet svakako. A po čemu vidim koji je akumulirajući, mislim možeš li iz prve ruke preporučiti (tipa S&P 500 , ne znam nude li DAX 40?) Napominjem, nov sam što se tiče ETF-ova, do sad sam samo ulagao u dionice.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 01:15   #4
Nisam mislio na Revolut kao brokera nego kao aplikaciju preko koje je najlakše prebaciti novce na IKBR. Nisam valjda koncizno to uspio napisat da bude jasno. Sam kažeš da ti nisu uzeli ništa pa ti je jasno koja je glavna njegova prednost. I nema petljavina koje imaš s našim hrvatskim bankama kad treba odraditi transfer.

Je li fond akumulirajući ili distribuirajući vidiš po oznaci pokraj njegovog imena ili pogledaš na justetf.com njegovu distribucijsku politiku.

Ne mogu ti preporučit u šta da ulažeš jer je to stvar koja ovisi o tvojim preferencijama i sklonosti riziku. S obzirom da nam slijede "veseli" mjeseci na burzi gledaj više obvezničke fondove, a čuvaj glavninu novca ako upadnemo u medvjeđe tržište.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 17:06   #5
Pokušao sam preko Revoluta prebaciti novac,ali jednstavno nije prošlo.Ne znam iz kojeg razloga. Na kraju sam uspio preko PBZ-a,al ostah krataj za 90 kn :-(
Što se ETF-ova tiče, razumijem da svatko ima svoje preferencije glede ponude/ područja ulaganja. Međutim zanima me obzirom da ima više ETF-ova koji prate S&P 500, DAX, etc. na raznim burzama.Zanimalo me kako znati na kojoj burzi je najbolje kupiti.Obzirom da se ''slični'' ETF ovi nude na više burzi.

Možda je pitanje banalno iz perspektive nekog tko je dublje u tome,al kao što prije napisah tek ulazim u to pa cijenim bilo kakve savjete.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 19:33   #6
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
Pokušao sam preko Revoluta prebaciti novac,ali jednstavno nije prošlo.Ne znam iz kojeg razloga. Na kraju sam uspio preko PBZ-a,al ostah krataj za 90 kn :-(
Što se ETF-ova tiče, razumijem da svatko ima svoje preferencije glede ponude/ područja ulaganja. Međutim zanima me obzirom da ima više ETF-ova koji prate S&P 500, DAX, etc. na raznim burzama.Zanimalo me kako znati na kojoj burzi je najbolje kupiti.Obzirom da se ''slični'' ETF ovi nude na više burzi.

Možda je pitanje banalno iz perspektive nekog tko je dublje u tome,al kao što prije napisah tek ulazim u to pa cijenim bilo kakve savjete.



Trading 212 je besplatan i ima mnostvo etf-ova.
Ne kupuj sa domicilom u USA USA etf-ove, jer je porez kod njih 30%.

Prebacuj kune preko PBZ na Revolut(besplatno mora bit),zatim konvertiraj u zeljenu valutu, i zatim na Ibkr.
Mora da moze.

Reper za svaki portfelj je etf S&P 500, i cijena mu je ista na svakoj burzi. Svejedno na kojoj kupis.

Ja sad ne bi bas ulagao jer smatram da ce da padaju ove godine, a pogotovo ako pukne u Evropi.
Burza ce prva da reaguje negativno.
kripto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 21:31   #7
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
Pokušao sam preko Revoluta prebaciti novac,ali jednstavno nije prošlo.Ne znam iz kojeg razloga. Na kraju sam uspio preko PBZ-a,al ostah krataj za 90 kn :-(
Što se ETF-ova tiče, razumijem da svatko ima svoje preferencije glede ponude/ područja ulaganja. Međutim zanima me obzirom da ima više ETF-ova koji prate S&P 500, DAX, etc. na raznim burzama.Zanimalo me kako znati na kojoj burzi je najbolje kupiti.Obzirom da se ''slični'' ETF ovi nude na više burzi.

Možda je pitanje banalno iz perspektive nekog tko je dublje u tome,al kao što prije napisah tek ulazim u to pa cijenim bilo kakve savjete.
Slanje eura preko pbz-s je 2.25kn.
Šta ti radiš pa platiš 90kn samo dragi Bog zna.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 21:46   #8
Quote:
kripto kaže: Pogledaj post
Trading 212 je besplatan i ima mnostvo etf-ova.
Ne kupuj sa domicilom u USA USA etf-ove, jer je porez kod njih 30%.

Prebacuj kune preko PBZ na Revolut(besplatno mora bit),zatim konvertiraj u zeljenu valutu, i zatim na Ibkr.
Mora da moze.

Reper za svaki portfelj je etf S&P 500, i cijena mu je ista na svakoj burzi. Svejedno na kojoj kupis.

Ja sad ne bi bas ulagao jer smatram da ce da padaju ove godine, a pogotovo ako pukne u Evropi.
Burza ce prva da reaguje negativno.
Vezano za Trading 212, ako imaš informaciju, do kolikog iznosa postoji neko pokriće odnosno garancija ako firma rikne? Znam da je vjerojatnost mala, no uvijek postoji. Otišao sam na IBKR uz revolut iz razloga da ne držim sve na istom mjestu. Ne samo zbog pokrića nego i ak bude teh. problema s aplikacijom.

Što se tiče reagiranja burze, očekujem da će pasti, pogotovo zbog porasta kamata na obveznice,no krenuo bi sa sistemom cikličog ulaganja,malo po malo. Slažem s es tvojom tvrdnjom glede reakcija burze, zato veću količinu dokupim kad se ne očekuju veće fluktuacije prema dolje.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2022., 21:49   #9
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Slanje eura preko pbz-s je 2.25kn.
Šta ti radiš pa platiš 90kn samo dragi Bog zna.
E vidiš, očito sam negdje pogrješio. Uplaćivao sam sa kunskog računa, možda je u tome bio problem. Pokušat ću preko revoluta kako je DollyK rekao.

Možda postavljam banalna pitanja no tek sam nedavno počeo ulagati preko IBKR.
A što se banaka i provizija tiče, sigurno me neće savjetovati kako da prebacim lovu a da me ne ogule :-)
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 06:42   #10
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
E vidiš, očito sam negdje pogrješio. Uplaćivao sam sa kunskog računa, možda je u tome bio problem. Pokušat ću preko revoluta kako je DollyK rekao.

Možda postavljam banalna pitanja no tek sam nedavno počeo ulagati preko IBKR.
A što se banaka i provizija tiče, sigurno me neće savjetovati kako da prebacim lovu a da me ne ogule :-)
Ti sam sebe guliš ne treba ti banka.
Kunski račun je za kune, devizni sa devize.
Tebi je najvjerovatnije naplaćena konverzija u eure.

Revolut je nešto povoljniji za konverziju, ali do 1000eura mjesečno.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 10:55   #11
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
Vezano za Trading 212, ako imaš informaciju, do kolikog iznosa postoji neko pokriće odnosno garancija ako firma rikne? Znam da je vjerojatnost mala, no uvijek postoji. Otišao sam na IBKR uz revolut iz razloga da ne držim sve na istom mjestu. Ne samo zbog pokrića nego i ak bude teh. problema s aplikacijom.

Što se tiče reagiranja burze, očekujem da će pasti, pogotovo zbog porasta kamata na obveznice,no krenuo bi sa sistemom cikličog ulaganja,malo po malo. Slažem s es tvojom tvrdnjom glede reakcija burze, zato veću količinu dokupim kad se ne očekuju veće fluktuacije prema dolje.
BTW, pokušah prebaciti novac sa Revoluta: 1.Konvertiro sam kuneu EUR na Revolutu,2. zatim pokušao s Revoluta opet prebaciti na IBKR. I opet nije prošlo. Pisao sam na korisničku službu IBKR i dobio slijedeći odgovor:


Dear Mr. -----,

Thank you for contacting Interactive Brokers Customer Service.

Please note IBKR does not support digital banks when the bank is based as a digital wallet or payment processor. IBKR does not recommend sending funds from a payment processor, as funds are usually sent without the payment details or sufficient information. This can lead, in most cases, to the rejection of the payment. IBKR always recommends sending funds from a bank account in your name.


Je li netko uspio na neki drugi način prebaciti preko revoluta?
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 10:56   #12
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
Vezano za Trading 212, ako imaš informaciju, do kolikog iznosa postoji neko pokriće odnosno garancija ako firma rikne? Znam da je vjerojatnost mala, no uvijek postoji. Otišao sam na IBKR uz revolut iz razloga da ne držim sve na istom mjestu. Ne samo zbog pokrića nego i ak bude teh. problema s aplikacijom.

Što se tiče reagiranja burze, očekujem da će pasti, pogotovo zbog porasta kamata na obveznice,no krenuo bi sa sistemom cikličog ulaganja,malo po malo. Slažem s es tvojom tvrdnjom glede reakcija burze, zato veću količinu dokupim kad se ne očekuju veće fluktuacije prema dolje.

20.000€ za T212, a100.000€ za IBKR.

Evo ja pokušavam da isključim two factor authentication ( sms koji oni šalju) na IBKR i neće pa neće.
Šta ako izgubiš mobilni ili ti SIM kartica prestane da radi.....kako ćeš pristupiti svom računu na IBKRu ?
kripto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 10:58   #13
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Ti sam sebe guliš ne treba ti banka.
Kunski račun je za kune, devizni sa devize.
Tebi je najvjerovatnije naplaćena konverzija u eure.

Revolut je nešto povoljniji za konverziju, ali do 1000eura mjesečno.
Čuj, cijeni konkretan savjet da se napišu konkretni koraci kako točno se prebacuje. Kap što prije napisah, budući da sam nedavno otvorio račun kod IBKR došao sam se interesirati na forum glede detalja. Da znam kako se to radi ne bih ovdje pisao.

Uostalom, u uvodnom postu sam zamolio komentare nekog tko već koristi IBKR da izbjegnem teoretiziranja tipa ,,zna se'' , ''vjerojatno' ' i ostale pretpostavke. JEr kako izreka kaže, pretpostavka je majka zaje_ _.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 11:03   #14
Quote:
kripto kaže: Pogledaj post
20.000€ za T212, a100.000€ za IBKR.

Evo ja pokušavam da isključim two factor authentication ( sms koji oni šalju) na IBKR i neće pa neće.
Šta ako izgubiš mobilni ili ti SIM kartica prestane da radi.....kako ćeš pristupiti svom računu na IBKRu ?
Trenutno još nisam uključio dvostruku autentifikaciju. Ovo što pitaš, to mi je isto palo na pamet. Pitat ću njihovu korisničku službu pa javim što kažu.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 11:15   #15
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
BTW, pokušah prebaciti novac sa Revoluta: 1.Konvertiro sam kuneu EUR na Revolutu,2. zatim pokušao s Revoluta opet prebaciti na IBKR. I opet nije prošlo. Pisao sam na korisničku službu IBKR i dobio slijedeći odgovor:


Dear Mr. -----,

Thank you for contacting Interactive Brokers Customer Service.

Please note IBKR does not support digital banks when the bank is based as a digital wallet or payment processor. IBKR does not recommend sending funds from a payment processor, as funds are usually sent without the payment details or sufficient information. This can lead, in most cases, to the rejection of the payment. IBKR always recommends sending funds from a bank account in your name.


Je li netko uspio na neki drugi način prebaciti preko revoluta?

Ako je Revolut na tvoje ime i ako napišeš pod reference tvoju oznaku računa koja počinje sa U / ime i prezime, ne znam kako neće, jer ja sam neki dan to radio sa Revoluta .
Šelješ na račun u Njemačkoj eure čiji IBAN je DE4350110800......
kripto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 11:19   #16
Quote:
kripto kaže: Pogledaj post
Ako je Revolut na tvoje ime i ako napišeš pod reference tvoju oznaku računa koja počinje sa U / ime i prezime, ne znam kako neće, jer ja sam neki dan to radio sa Revoluta .
Šelješ na račun u Njemačkoj eure čiji IBAN je DE4350110800......
Ajde, probat ću opet, na ovaj način kako si napisao. Vjeroatno sam nešto pogrešno upisivao.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 11:34   #17
Još jedna stvar.Da li na Revolut aplikaciji moram confirmat ''Join Revolut Bank'', pa tek kasnije prebacivat novac.Naime do sada tu opciju još nisam aktivirao. Ne znam utječe li to na provedbu plaćanja.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 11:39   #18
Quote:
eddge kaže: Pogledaj post
Još jedna stvar.Da li na Revolut aplikaciji moram confirmat ''Join Revolut Bank'', pa tek kasnije prebacivat novac.Naime do sada tu opciju još nisam aktivirao. Ne znam utječe li to na provedbu plaćanja.
Ja to nisam i ne znam šta znači to.
kripto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 12:00   #19
Quote:
kripto kaže: Pogledaj post
Ja to nisam i ne znam šta znači to.
Sad sam malo proučio. Da bi postojala zaštita depozita u slučaju propasti firme (aplikacije) Revolut, račun treba biti registriran u banci koja je pod nadzorom centralne banke zemlje u kojoj se nalazi. Točnije tko koristi usluge Revolut banke, zaštita depozita je do 100000 EUR. Znači više nego ako se koristi sama aplikacija (koja garantira zaštitu do nižeg iznosa).

Zadao nalog za prebacivanje s Revoluta pa čekam da vidim što će biti (nisam još uključio opciju revolut banke).
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2022., 12:32   #20
Quote:
kripto kaže: Pogledaj post
Ako je Revolut na tvoje ime i ako napišeš pod reference tvoju oznaku računa koja počinje sa U / ime i prezime, ne znam kako neće, jer ja sam neki dan to radio sa Revoluta .
Šelješ na račun u Njemačkoj eure čiji IBAN je DE4350110800......
Sad sam išao gledati detalje. Novac koji pokušavam slat na IBKR sjeda na neki račun u USA. Uopće nema IBAN-a.
eddge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.