Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2006., 21:38   #1
Post kada rimljani počinju brojati "kršćanske" godine

jako me zanima kada su rimljani,nakon priznavanja slobode kršćanstvu i davanja biblije,počeli brojati godine na "kršćanski" način,ono od Isusova rođenja...znam da su prije brojali od osnutka grada!?
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 18:12   #2
Quote:
eva peron kaže:
jako me zanima kada su rimljani,nakon priznavanja slobode kršćanstvu i davanja biblije,počeli brojati godine na "kršćanski" način,ono od Isusova rođenja...znam da su prije brojali od osnutka grada!?
Mislim 500 ili 600 i neke godine... Ali to je bilo na vjeronauku prije jako puno godina
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 18:19   #3
nije baš kad su rimljani ali kako je to počelo u biti ovo pojma nisam imao, znao sam da je nekaj krivo ali evo copypaste

How do we count years?
In about AD 523, the papal chancellor, Bonifacius, asked a monk by the name of Dionysius Exiguus to devise a way to implement the rules from the Nicean council (the so-called "Alexandrine Rules") for general use. Dionysius Exiguus (in English known as Denis the Little) was a monk from Scythia, he was a canon in the Roman curia, and his assignment was to prepare calculations of the dates of Easter. At that time it was customary to count years since the reign of emperor Diocletian; but in his calculations Dionysius chose to number the years since the birth of Christ, rather than honour the persecutor Diocletian. Dionysius (wrongly) fixed Jesus' birth with respect to Diocletian's reign in such a manner that it falls on 25 December 753 AUC (ab urbe condita, i.e. since the founding of Rome), thus making the current era start with AD 1 on 1 January 754 AUC. How Dionysius established the year of Christ's birth is not known, although a considerable number of theories exist. Although Dionysius proposed this system of counting it was not generally accepted.
When The Venerable Bede (673-735) wrote his history of the early centuries of Anglo-Saxon England he adopted the system of Dionysius and its use spread until it became a de facto standard.

Was Jesus born in the year 0?
No. There are two reasons for this:
There is no year 0.
Jesus was born before 4 BC.
The concept of a year "zero" is a modern myth (but a very popular one). Roman numerals do not have a figure designating zero, and treating zero as a number on an equal footing with other numbers was not common in the 6th century when our present year reckoning was established by Dionysius Exiguus (see above). Dionysius let the year AD 1 start one week after what he believed to be Jesus' birthday. He designated years before 1 AD as being Before Christ (BC). Therefore, AD 1 follows immediately after 1 BC with no intervening year zero. So a person who was born in 10 BC and died in AD 10, would have died at the age of 19, not 20. Furthermore, Dionysius' calculations were wrong. The Gospel of Matthew tells us that Jesus was born under the reign of king Herod the Great, and he died in 4 BC. The actual date of his birth is unknown but it was probably in the region of 7 - 4 BC. The month and day are also unknown.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 21:58   #4
Smile

lijepo od tebe demostene što si mi ovo napisao...daj mi reci,jesi li ovo skinuo s interneta,i ako jesi možeš mi reći odakle????? hvala
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 02:23   #5
eva se vratila :klap:
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 15:22   #6
Question

ti to pokušavaš biti sarkastičan...???????


ili ti je samo drago što me vidiš??????

:asshole:
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 16:54   #7
ma ja sam tvoj obožavatelj, samo ti možeš ubaciti toliko dezinformacija na svaku temu da je to zabavno
: )
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 23:45   #8
aha...to je bio tvoj pokušaj sarkazma znači ! ! !! !! !

al,jako ti loše ide dragi...:asshole:
__________________
De iuvene tempus facit senem,de stultno nemo sapientem !
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 14:57   #9
Začetnik računanja ere po Kristovom rođenju je rimski opat Dionizije Mali, podrijetlom Skit, koji je po nalogu pape 525. proširio i dopunio uskrsne tablice. Kao početnu točku svog računanja uzeio je 1. siječnja 754. po Varonovoj eri, kada se po njegovom računanju rodio Krist. Kasnije je utvrđeno da je njegov račun netočan jer se Krist rodi 6 ili 7 godina prije.

Ta se era u Italiji počinje upotrebljavati već u 6. stoljeću u javnim aktima. U Hrvatskoj se sve isprave na taj način datiraju od Muncimirove isprave iz 892. godine.

Ostale ere:
a) era olimpijada - računa se od prve olimpijade, tj. 1. srpnja 776. godine prije nove ere. Njezina uporaba prestaje ukidanjem olimpijskih igara 393.
b) era "ab urbe condita" - po Varonu Rim je osonvan 21. travnja 753, a po Katonu 21. svibnja 752. Rimljani je nisu upotrebljavali u svakodnevnom životu, već se njome služe samo povjesničari.
c) era konzula - datira se po vladavini konzula. Od 1. siječnja 153. prije nove ere. Zadnji put je korištena u pismu pape Sergija III. 904. godine
d) carska era - po godini vladavine određenog cara. Računa se od dana krunidbe. Uvodi je car justinijan I. 537. Od Hadrijana I. (781. godine) pape računaju vrijeme po godini pontifikata.
e) carigradska ili bizantska era - računanje počinje "od stvaranja svijeta", 1. rujna 5508. prije nove ere.
f) židovska era - po njoj, svijet je stvoren 3760. prije nove ere
g) era hidžre - od prvog dana arapske mjesečeve godine, tj. od petka 16. srpnja 622.
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 12:11   #10
Quote:
eva peron kaže:
jako me zanima kada su rimljani,nakon priznavanja slobode kršćanstvu i davanja biblije,počeli brojati godine na "kršćanski" način,ono od Isusova rođenja...znam da su prije brojali od osnutka grada!?

Eva imas opsirnije opisan nacin racunanja vremena kod starih Rimljana u "Pomocne povijesne znanosti u teoriji i praksi 1991.g." Jakova Stipisica pod naslovom KRONOLOGIJA
yourney is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 13:21   #11
moj post iznad je tekst preuzet iz te knjige... koju usput preporučujem svakome
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.