Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Postoji li sotona/šejtan/pali anđeo?
Da 7 43.75%
Ne 6 37.50%
Nisam vjernik pa ne bih odgovorio na ovo pitanje 3 18.75%
Glasovatelji: 16. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2011., 22:01   #1
Duhovni boj

U poslanici Efežanima sv. Pavao pokazuje da je na naš pravi neprijatelj duhovno, a ne tjelesno biće; Sotona, a ne čovjek, te sugerira na koji način mu se oduprijeti.

"Ubuduće jačajte se u Gospodinu i u silnoj snazi njegovoj.
Obucite svu opremu Božju da se mognete oduprijeti lukavstvima đavlovim.
Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.
Zbog toga posegnite za svom opremom Božjom da uzmognete odoljeti u dan zli i održati se kada sve nadvladate.
Držite se dakle! Opašite bedra istinom, obucite oklop pravednosti,
potpašite noge spremnošću za evanđelje mira!
U svemu imajte uza se štit vjere: njime ćete moći ugasiti ognjene strijele Zloga.
Uzmite i kacigu spasenja i mač Duha, to jest Riječ Božju.
"
(Ef 6:10-17)

Pravi boj bi se trebao voditi na duhovnoj, a ne na tjelesnoj dimenziji. Kako prepoznati zamke zloga, njegov šapat i utjecaj. Vaše iskustvo?

Hvala.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:10   #2
Ovo je post od naše cijenene članice sjene. pa ga prenosim i ovdje s obzirom da je u njemu pojasnila islamsko viđenje vraga i potrebu svjesnosti prepoznavanja njegovog šapata (tj. došaptavanja - "havatira")

Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
možeš strast pripisati i vragu, sotoni, šejtanu, kako god... ali on je taj koji ima moć do jedne granice, iluzionista obični... on je taj koji došaptava, a mi smo ti koji slušamo ili ne slušamo... islamski gledano, šejtani su od vatre stvoreni, a vatra je nestalna, baš kao i strast.. anđeli su od svjetla i nosioci su snage istinske i znanja (prosvjetljenja) ...čovjek u sebi posjeduje i jedne i druge sile i stalno je pod utjecajem jednih ili drugih havatira = došaptavanja kojima se predaje i slijedi ih.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:14   #3
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
U poslanici Efežanima sv. Pavao pokazuje da je na naš pravi neprijatelj duhovno, a ne tjelesno biće; Sotona, a ne čovjek, te sugerira na koji način mu se oduprijeti.

"Ubuduće jačajte se u Gospodinu i u silnoj snazi njegovoj.
Obucite svu opremu Božju da se mognete oduprijeti lukavstvima đavlovim.
Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.
Zbog toga posegnite za svom opremom Božjom da uzmognete odoljeti u dan zli i održati se kada sve nadvladate.
Držite se dakle! Opašite bedra istinom, obucite oklop pravednosti,
potpašite noge spremnošću za evanđelje mira!
U svemu imajte uza se štit vjere: njime ćete moći ugasiti ognjene strijele Zloga.
Uzmite i kacigu spasenja i mač Duha, to jest Riječ Božju.
"
(Ef 6:10-17)

Pravi boj bi se trebao voditi na duhovnoj, a ne na tjelesnoj dimenziji. Kako prepoznati zamke zloga, njegov šapat i utjecaj. Vaše iskustvo?

Hvala.
Na stranu ovo došaptavanje i slične obmane to neću komentirati...

No gdje ti vidiš sotonu u silama vladara zraka??
Sotona u Pavlovoj teologiji ima drugačiju ulogu.
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:18   #4
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
No gdje ti vidiš sotonu u silama vladara zraka??
Sotona u Pavlovoj teologiji ima drugačiju ulogu.
Ok, koju?
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:29   #5
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ok, koju?

Evo npr ovo recimo gdje sotona je neka vrsta učitelja.
A što se tiče vladara zraka protiv kojih se ima boriti mogu poslije i oni su vladari toga eona ili doba.


Quote:
19 Imajući vjeru i dobru savjest, koju neki odbacivši postadoše brodolomci u vjeri;
20 Među kojima su Himenej i Aleksandar, koje predadoh sotoni, da se nauče ne huliti
1 Timoteju 1
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 23:06   #6
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Evo npr ovo recimo gdje sotona je neka vrsta učitelja.
Ok, hvala ti na mišljenju.

Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
A što se tiče vladara zraka protiv kojih se ima boriti mogu poslije i oni su vladari toga eona ili doba.
To je jedna od teorija koju imaju pravoslavci, nije usvojena ali imaju podlogu baš u dijelu uvodnog citata ove teme ("protiv zlih duhova po nebesima") i po nekim svjedočanstvima iz života svetaca (sv. Patrik npr.).
Oni to zovu vazdušna mitarstva ili u slobodnom prijevodu "zračne carinarnice" gdje se po smrti duša penjući u nebo u pratnji anđela prolazi kroz "carinarnice" kojima upravljaju đavoli. Ako se duši ne dokaže prijestup, prolazi dalje, i ide dalje sve dok se ne popne do Neba ili ako "padne na carini", đavli preuzimaju i odlaze u Podzemlje.

Osobno meni kao katoliku ne stoji ta teorija, kao ni mnogim pravoslavcima.
To je što se tiče toga.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 00:25   #7
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ovo je post od naše cijenene članice sjene. pa ga prenosim i ovdje s obzirom da je u njemu pojasnila islamsko viđenje vraga i potrebu svjesnosti prepoznavanja njegovog šapata (tj. došaptavanja - "havatira")
ma ovi današnji duhovi su niš koristi.
oni prije tisućljeće-dva su manje šaptali a puno više oplođivali zemljanke a ni muški nisu bili sigurni zaspat sami bez specijalnih zapisa jahvi i prorocima jer bi se brzo našli u duhovnom boju sa lilit nataknutom na njihovom oružju iz kojeg bi ukrala sjeme i sebi podizala demonsku vojsku.

kog interesira što nam o demonima koji drmaju svijetom imaju za reć justin mučenik i ekipa može si skinut:
Demons and the Devil in Ancient and Medieval Christianity (Supplements to Vigiliae Christianae - Texts and Studies of Early Christian Life and Language)
http://library.nu/docs/CNA31ZKDE6/De...and%20Language)

Zadnje uređivanje ursamajor : 07.10.2011. at 01:14.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 01:54   #8
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ok, hvala ti na mišljenju.
Nije to moje mišljenje već iz Timoteja..


Quote:
To je jedna od teorija koju imaju pravoslavci, nije usvojena ali imaju podlogu baš u dijelu uvodnog citata ove teme ("protiv zlih duhova po nebesima") i po nekim svjedočanstvima iz života svetaca (sv. Patrik npr.).
Oni to zovu vazdušna mitarstva ili u slobodnom prijevodu "zračne carinarnice" gdje se po smrti duša penjući u nebo u pratnji anđela prolazi kroz "carinarnice" kojima upravljaju đavoli. Ako se duši ne dokaže prijestup, prolazi dalje, i ide dalje sve dok se ne popne do Neba ili ako "padne na carini", đavli preuzimaju i odlaze u Podzemlje.

Osobno meni kao katoliku ne stoji ta teorija, kao ni mnogim pravoslavcima.
To je što se tiče toga.
Nisam htio ulaziit u te detalje uopće nego u grčkom orginalu su jako jasno naznačeni arhoni eona ..
Recimo u Ivanovom evanđelju bog ovog svjeta je arhont of kozmou nije nikakav satan jer satan nije vladar već duh kušač..
Na podosta mjesta su arhonti i kozmokratori u grčkom orginalu..
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 03:31   #9
Ok, hvala ti na pojašnjavanju tko je ili što je Sotona (svjesni smo da postoji međutim poanta ovog topica je kako mu se oduprijeti, je li možeš pratiti što ti govorim ili ne možeš razumijeti?)
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 15:20   #10
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ok, hvala ti na pojašnjavanju tko je ili što je Sotona (svjesni smo da postoji međutim poanta ovog topica je kako mu se oduprijeti, je li možeš pratiti što ti govorim ili ne možeš razumijeti?)
Zašto se tako ponašaš kad to nije moje uopće nego baš od Pavla kojeg si ti postavio ka bazu teme koja očito je promašena da je u pitanju sotona.

Korektnije je postaviti kako se oduprijeti vladarima zraka koji s visina utječu na ljude kako i orginalni grčki prevod piše a ne da je to sotona jer sotona je nešto drugo.
Dakle cjeni ovaj moj trud kojim ti pojašnjavam da Pavlova teologija ne funkcionira na način na koji si ti to postavio.

A kako se oduprijeti tome tim vladarima s visina ???

Slijedi nastavak..
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 17:24   #11
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Dakle cjeni ovaj moj trud kojim ti pojašnjavam da Pavlova teologija ne funkcionira na način na koji si ti to postavio.
Ok oprosti ako sam bio ignorantan. Evo čekati ću da pojasniš Pavlovu teologiju
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 17:33   #12
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ok oprosti ako sam bio ignorantan. Evo čekati ću da pojasniš Pavlovu teologiju
Tema je pogrešno koncepcirana jednim djelom i rekao sam ti u kojem i dao evidente.

Dalje ako budem od volje napisati ću kako ublažiti djelovanje vladara zraka na ljudsku psihu.

Dakle samo je problem što si ti vladare zraka zamjenio sotonom a suština je ista koju si ti htio da bude tema.
Kako se nositi s tim utjecajima.

Ne znam kako to nije jasno??
Sve je ok što se tiče suštine ali formalno je greška taj dio koji sam ti naveo.
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 18:32   #13
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Tema je pogrešno koncepcirana jednim djelom i rekao sam ti u kojem i dao evidente.

Dalje ako budem od volje napisati ću kako ublažiti djelovanje vladara zraka na ljudsku psihu.

Dakle samo je problem što si ti vladare zraka zamjenio sotonom a suština je ista koju si ti htio da bude tema.
Kako se nositi s tim utjecajima.

Ne znam kako to nije jasno??
Sve je ok što se tiče suštine ali formalno je greška taj dio koji sam ti naveo.
Ok, ok samo se nemoj duriti molim te.
Gle, tema je takva kakva jest. Duhovni boj. Ako ti imaš kakvo iskustvo toga, slobodno napiši pa makar ako i nije riječ borbi protiv Sotone nego o vladarima zraka, kako god ih nazivaš nije bitno, svako svjedočanstvo je dobrodošlo.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 20:12   #14
Imam jako svjedočanstvo jer sam bio nekad u tvojoj koži jedan period i mogu ti reći da nije ugodno biti stalno na oprezu.
Sve sam gledao crno bjelo bog sotona itd
Pričao sam priče o nekoj višoj ljubavi i tako to ide znaš već..

Eto za sada toliko
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 20:33   #15
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Imam jako svjedočanstvo jer sam bio nekad u tvojoj koži jedan period i mogu ti reći da nije ugodno biti stalno na oprezu.
Sve sam gledao crno bjelo bog sotona itd
Pričao sam priče o nekoj višoj ljubavi i tako to ide znaš već..

Eto za sada toliko
Dragi moj, ja sam bio gori nevjernik od tebe.
A onda, kao u filmu: čudo...
Nemoguće je postalo moguće, a ja nov čovjek

Hvala Bogu na tome
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 20:42   #16
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Dragi moj, ja sam bio gori nevjernik od tebe.
A onda, kao u filmu: čudo...
Nemoguće je postalo moguće, a ja nov čovjek

Hvala Bogu na tome
Nemoj ti vrijeđati mene jer ja nisam nevjernik..
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 22:57   #17
Da se vratimo na temu...

Sveti Pavao duhovnu opremu za borbu protiv Sotone uspoređuje sa najmodernijom opremom rimskog vojnika (rimska vojska je tada bila najjača vojska u njemu poznatom svijetu, nešto poput amera danas)
Da vidimo što kaže:

"Ubuduće jačajte se u Gospodinu i u silnoj snazi njegovoj.
Obucite svu opremu Božju da se mognete oduprijeti lukavstvima đavlovim.
Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.

Zbog toga posegnite za svom opremom Božjom da uzmognete odoljeti u dan zli i održati se kada sve nadvladate.
Držite se dakle! Opašite bedra istinom, obucite oklop pravednosti,
potpašite noge spremnošću za evanđelje mira!
U svemu imajte uza se štit vjere: njime ćete moći ugasiti ognjene strijele Zloga.
Uzmite i kacigu spasenja i mač Duha, to jest Riječ Božju."
(Ef 6:10-17)

Očigledno je da sveti Pavao jasno sugerira kako se ne može u duhovni boj krenuti nepripremljen već da treba biti duhovno naoružan do zuba.
To duhovno oružje jest: Istina, Pravednost, Mir, Vjera, Spasenje i Riječ Božja
Bez i jedne od navedenih stvari postajemo ranjivi na udarce Sotone stoga je potrebna maksimalna angažiranost, a ne nepotpuna, polovična ili djelomična.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 09:37   #18
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post

Pravi boj bi se trebao voditi na duhovnoj, a ne na tjelesnoj dimenziji. Kako prepoznati zamke zloga, njegov šapat i utjecaj. Vaše iskustvo?

Hvala.
Jest, samo neprijatelj/šejtan/ego ne napada po pravilima viteštva. Napada iz zasjede, gdjegod stigne. Zato se borba vodi na svim trima "frontovima": tjelesnom, umskom i duhovnom.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 09:43   #19
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Evo npr ovo recimo gdje sotona je neka vrsta učitelja.
Da, ali negativnog učitelja. Otprilike u jednakom smislu kao što su nas nacisti naučili dokle može doći rasna i vjerska nasnošljivost. Nipošto vrsta učitelja kakvog bih poželio imati.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 09:51   #20
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Evo npr ovo recimo gdje sotona je neka vrsta učitelja.
I to kakav učitelj... kako bismo spoznavali dobro da ne spoznamo što je zlo, što nije dobro.... u sebi i oko sebe.... ne može postojati svijet bez i tih sila... dato je određeno vrijeme i za to vrijeme i šejtan ima pravo raditi svoj posao... no i ovdje se krije mudrost Božje Milosti... ali to nije za ovu temu
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.