Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2011., 22:21   #81
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ok, ponavljam da ja nisam i vjerojatno niti neću peći kruh s maslinama (već mi je muka odupirati se napasti da se najedem do sita ovih koje pečem), ali moja prijateljica ima recept.
Sejvano. I taman prilika da i ja isprobam kruh koji se ne mijesi.

Odoh istražiti ostatak bloga
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 13:56   #82
youtube klip - kako napravit no knead bread ..koji se ovdje spominje.

1 cup = 2.37 dl

ili preneseno na coolinariku - dovoljno je pogledat komentare ispod ovog recepta, da se isplati probat.

uglavnom, ne možete fulat, nema da ne uspije

ja miksam razne vrste brašna, količina vode može malo varirati, ovisno o brašnu, ali to brzo savladate.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 14:14   #83
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
youtube klip - kako napravit no knead bread ..koji se ovdje spominje.
... miksam razne vrste brašna, količina vode može malo varirati, ovisno o brašnu, ali to brzo savladate.
No knead ima svoju temu ovdje
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 01:19   #84
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
No knead ima svoju temu ovdje
ja se ispričavam, jer stvarno ne zalazim ovdje često pa je nisam ni vidjela
i stvarno nisam tip koji daje recepte

al taj je kruh tako fin, i ne može da ne uspije, a i rekao onaj iz pekare da širimo recept dalje.
a i uvijek me nerviralo ono prvo pa drugo mjesenje kod klasičnog kruha, nikad kraja, i onda još kruh ispadne srednja žalost.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 19:25   #85
Obožavam peći kruh. Drago mi je što je ova tema aktivna.

Zadnji put sam pekla obični bijeli (no knead, 500g brašna), da sebi udovoljim, s obzirom da iznimno rijetko jedem kruh i sve slično tome. Najdraži dio mi je korica i volim kad je jače pečena i hruskava.


Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 18:05   #86
Radila :Začinjeni kruh u loncu za cvijeće
Velika Knjiga kolača...str.166

fantastičan kruh,lagano za napraviti
jesti sa toplim saftom i sa raznim sirevima te domaćim namazima
preporučujem
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 18:38   #87
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Radila :Začinjeni kruh u loncu za cvijeće
Velika Knjiga kolača...str.166
Sjećam se da je i meni taj kruh zapeo za oko, ali nisam se odvažila. Znači fini
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 19:55   #88
Pečem kruh svaki drugi-treći dan. I to svaki puta neki drugi. Ali sve sastojke stavim u mikser sa postoljem i neka mjesi. Onda ostavim da stoji nerko vrijeme možda 20-tak min. onda opet uklčjučim miukser i tako 2-3 puta. Prebacim na dasku oblikujem stavim u posudu za pečenje i pečem na 180-200 oko pola sata.
Probala sam i kruh sa koprivom. Super je.
__________________
Neizmjerna sreća leži u usrećivanju drugih, bez obzira na naše uvjete. Podjeljena tuga se raspolovi a kada dijelimo sreću ona se podvoji. A ako se želiš osječati bogatim, tada prebroji stvari koje nemožeš kupiti novcem.
srce na dlanu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 19:56   #89
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Obožavam peći kruh. Drago mi je što je ova tema aktivna.

Zadnji put sam pekla obični bijeli (no knead, 500g brašna), da sebi udovoljim, s obzirom da iznimno rijetko jedem kruh i sve slično tome. Najdraži dio mi je korica i volim kad je jače pečena i hruskava.


Pomozi, kako staviš sliku na forum?
__________________
Neizmjerna sreća leži u usrećivanju drugih, bez obzira na naše uvjete. Podjeljena tuga se raspolovi a kada dijelimo sreću ona se podvoji. A ako se želiš osječati bogatim, tada prebroji stvari koje nemožeš kupiti novcem.
srce na dlanu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 20:50   #90
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Radila :Začinjeni kruh u loncu za cvijeće
Velika Knjiga kolača...str.166

fantastičan kruh,lagano za napraviti
jesti sa toplim saftom i sa raznim sirevima te domaćim namazima
preporučujem
Ajme, obožavam VKK, odlični su mi svi recepti i taj kruh mi je kao klinki bio najdraži.
Quote:
srce na dlanu kaže: Pogledaj post
Pomozi, kako staviš sliku na forum?
Poslala sam ti u pm-u, da ovdje ne idemo u offtopic.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 04:58   #91
Pozitivax, molim recept za taj -kruh u loncu za cvijece-. Hvala.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 15:10   #92
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Radila :Začinjeni kruh u loncu za cvijeće
Velika Knjiga kolača...str.166

fantastičan kruh,lagano za napraviti
jesti sa toplim saftom i sa raznim sirevima te domaćim namazima
preporučujem
Glineni lonac?

Evo i mog prvog kruha. Pecen u glinenoj posudi (jedino to imam sa poklopcem), sa poklopcem prvih 20 minuta, sve zajedno 50 minuta. Vlaznost 71-72 posto, vrlo malo kvasca i sol. Dizao se oko 16 sati. Temperatura 230, nakon 20 min 200.
Sve za 5, osim sto je korica malo zilava. Moguci razlozi?

Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 16:17   #93
Začinjeni kruh u loncu za cvijeće


Sastojci za 2 lonca promjera 14cm:

50dkg brašna
4dkg kvasca
1/8l mlakog mlijeka
malo šećera
2 glavice luka
1 režanj češnjaka
5dkg maslaca
2 jaja
1/2 žličice soli
malo muškatnog oraščića
1 žličica anisa
1/2 žličice komorača
4 žlice sušenog kopra
1/2 žličice sušenog ružmarina
1 žličica anisa za posipanje
ulje za lonce


Nauljite 2 posve nova lonca za cvijeće. Brašno prosijte u zdjelu, u sredini utisnite udubinu i u njoj od razmrvljenog kvasca, mlijeka, šećera i malo brašna zamiješajte kvas. Neka uzlazi 15min.
Luk sitno nasjeckajte, češnjak zgnječite. Rastopljeni maslac umutite s jajima, začinima i koprom. Ružmarin razdrobite u mužaru i skupa sa smjesom od maslaca dodajte uzašlom kvasu; sve dobro zamijesite pa neka uzlazi sljedećih 30min.
Lonce za cvijeće ispunite tijestom pa neka još dalje uzlazi 20min. Pećnicu zagrijte na 190C. Kruh po površini ovlažite vodom i pospite anisom.
Na dno zagrijane pećnice stavite šalicu vode i kruh pecite 40min.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 10:30   #94
pokušala bih ispeći arapski kruh, tzv pita bread http://www.blogcdn.com/www.slashfood...pita-bread.JPG i to po ovom receptu http://www.dedemed.com/index.php/Bre...#axzz1JlaE884P

jel netko radio ta peciva i kako su ispala?
jel mislite da se to može umjesiti navečer i peći ujutro? ako da, gdje da držim tijesto do ujutro?
L_U_D_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 10:51   #95
Kruh obično pećem jednom tjedno, vikend većinom.
Nikad ne slijedim recept, stavljam jedan svježi kvasac na 1kg-1,5 brašna, tekućine od oka, kad pod prstima osjetim da je to to, onda znam da je dovoljno. Jedno dizanje od sat vremena, promijesim oblikujem i u protvan, ostavim još nekih pola sata da se digne u protvanu i na pečenje, sat oko 180.

Ovaj vikend sam experimentirala pa u tijesto ubacila nasjeckani češnjak i peršin, sa malo ulja, ispao je izuzetno aromatičan, nisam ga poslikala, a mislim da ga više ni nema, planuo

Nova ideja, izdinstani crveni luk i domaća slanina, čeka sljedeci termin peknje
taraa24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 06:00   #96
Tara, da li ti se kruh dobro digne i kod pecenja ne spalsn e s obzirom na 180 stup.Dali ti previse ne mirisi po kvascu, kao kod mene kad stavim cijeli kvasac.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 16:31   #97
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Sve za 5, osim sto je korica malo zilava. Moguci razlozi?
Nakon prvih pola sata pečenja kruha s poklopcem, nemoj samo otklopiti kruh, već ga izvadi iz posude i nastavi peći na rešetki pećnice sljedećih pola sata na temperaturi od max. 200 bez ili 180 sa ventiliranjem. Kruh visoke vlažnosti kao ovaj tvoj, pečen u loncu do kraja, zadržava previše vlage koja kasnije omekšava koricu kruha i čini je žilavom umjesto da bude hrskava.
Čini mi se i da mu je gornja površina tamnija od donje, obavezno ga izvadi iz zdjele u drugoj polovici pečenja ... inače prekrasne su mu rupe, vidi se da je lijepo dignuto tijesto
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 10:03   #98
Kruha, maslina i igara

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nakon prvih pola sata pečenja kruha s poklopcem, nemoj samo otklopiti kruh, već ga izvadi iz posude i nastavi peći na rešetki pećnice sljedećih pola sata na temperaturi od max. 200 bez ili 180 sa ventiliranjem. Kruh visoke vlažnosti kao ovaj tvoj, pečen u loncu do kraja, zadržava previše vlage koja kasnije omekšava koricu kruha i čini je žilavom umjesto da bude hrskava.
Čini mi se i da mu je gornja površina tamnija od donje, obavezno ga izvadi iz zdjele u drugoj polovici pečenja ... inače prekrasne su mu rupe, vidi se da je lijepo dignuto tijesto
Ma, ja bih da ima vrlo tanku koricu i da je hrskavu, ne bih da je kao iz krusne peci. Mislim da je u prvom problem bio prevelike vlaznosti, mora da sam lose izracunao, nisam ima citavu kilu brasna.
Zadnja 2 sam pekao 45-50 min poklopljene na 230, a zadnjih 10-15 min otklopljene na 200, korica nije savrsena, ali je dosta bolja nego prvi put. U svakom slucaju hvala za savjete i inspiraciju.
Evo najnovijeg uratka, jos je topao, serijski broj: K004-M

Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 05:34   #99
DONATA, MOLIM LIJEPO ZA ODGOVOR, ZASTO MI NEKI KRUH, POGOTOVO OD CRNOG ILI POLUCRNOG BRASNA , koji uspije i ispece se dobro bude onako vlazan.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.05.2011., 09:28   #100
Nemoj vikati, čujem te

Za razliku od bijelog brašna, koje je danas skoro svugdje daleko jače nego prije (veći postotak glutena), crna brašna, a pogotovo integralna, traže više vlage da bi se uopće mogla umijesiti. Dok kod bijelog brašna bez problema možeš umijesiti kruh sa 60% vlažnosti, čak i manje, te dobiti jako lijepo glatko tijesto (radi glutena), kod crnih vrsta pšeničnog brašna akciju glutena smanjuje prisutnost mekinja i svega onoga čega u bijelom brašnu nema. Integralno brašno traži veći postotak vlage, jednako kao i raženo, pirovo, heljdino. Moje iskustvo s brašnom 850 i 1100 kupljenim u Hr daje rezultate slične bijelom brašnu; velike razlike u strukturi i vlazi dobivam tek s integralnim brašnom.
Takav kruh traži i jako visoku temperaturu pečenja, barem 20-30 minuta na najjačoj temperaturi pećnice, za većinu je to 250 stupnjeva, i sljedećih pola sata na 200. No, unatoč visokoj temperaturi integralni kruh, miješani crni kruh ili raženi, zadržat će dobar dio vlage i njihova unutrašnjost nikada neće biti prozračna i rupičasta kao kod bijelog kruha. Upravo radi vlage i činjenice da se ne radi o rafiniranim vrstama brašna takav kruh je podložniji kiseljenju, tako da je preporučljivo ili peći manje komade kruha koji će se za dan-dva pojesti ili pola velikoga zamrznuti i koristiti po potrebi.

KOd crnoga kruha postepeno dodavaj tekućinu, recimo počni s 50 % tekućine na težinu brašna i onda po potrebi dodavaj, možeš i umijesiti s 50% vlage, ostavi nekih 15 minuta da brašno počne upijati vlagu i onda kreni ponovno mijesiti i postepeno dodavaj tekućinu koliko treba.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.