Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2003., 11:01   #1
Febrilne konvulzije

moja desetomjesecna bebica je danas ima strasan napad nesto slicno epillepsiji .Nosila sam je na rukama u bolnicu .Molim sve koji imaju vise informacija neka mi se jave.
Unaprijed zahvalana svima
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 11:35   #2
Draga Dolma,

sigurna sam da si jako uznemirena i prestrashena, jer je slika bebe u febrilnim konvulzijama jako dramatichna.

Febrilne konvulzije, kako im i ime govori, idu uz visoku temperaturu i obichno uz neku infekciju, bilo virusnu ili bakterijsku.

Potrebno je chim prije prekinuti napad te spustiti temperaturu, kao i pokushati ukloniti uzrok.

Obichno, bez obzira na nalaze, nakon otpushtanja iz bolnice neko vrijeme se josh uvijek prepisuju antiepileptici, kako bi se izbjegli moguci novi napadi.

Prognoza je uglavnom jako dobra i vrlo je mali postotak djece koja nose kasnije posljedice.

Sretno bebi i tebi, budi hrabra i javi nam se, bit ce sve ok
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 13:15   #3
magic

Hvala ti puno na podrsci nadamo se da ce biti u redu....
On sad spava dosli smo kuci al nemozemo da mu skinemo temparaturu nikako, stalno varira....
Hvala Bogu imama dobrog doktora ostavio mi je broj mobilnog da ga zovem kad god treba..
Kako da mu skinem temparaturu ?Pokusavam sa sircetom sa ,sa krompirom al ne ide.........
Imali neki prijedlog jos??
,
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 13:33   #4
Ako je doista imao dijagnosticirane febrilne konvulzije, ne bih se ja zabavljala tim narodnim lijechenjem....lijepo klizmu ili chepic i kupanje u mlakoj vodi.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:03   #5
Magic dobro zbori
ostavi se narodnih ljekarija.

Naročito nije preporučljivo stavljati obloge od octa, jer se kod djeteta može razviti acidoza ... naime koža upija, a naročito kad je temperatura povišena.

Daj lijekove protiv visoke temperature i kupaj ga u mlakoj vodi

Koliko mi je poznato, djeci s febrilnim konvulzijama su se prepisivali i čepići fenobarbitona (antikonvulziva) za hitna stanja, ne znam da li je to još uvijek aktualno.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:29   #6
ne pomazu mu cepici ni paracetamol

a ni kupanje u malakoj vodi ...
ali sto je najgore nista ne pije dva sata
Neznam sta cu....
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:33   #7
Ne smiješ dozvoliti da temperatura naraste iznad 38.
Ukoliko je temperatura veća, a ne uspijevaš je skinuti, zvoi doktora ili idi opet u bolnicu s djetetom da mu skinu temperaturu s injekcijama

i probaj ga navući da pije što više vode, ako ne ide opet u bonicu
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:43   #8
Dolma, a od cega ima temperaturu? Ne bih te htjela plasiti, ali se sjecam kada moja mama nije uspijevala mom malom bratu skinuti temperaturu i ispostavilo se da je meningitis (pedijatrici je promaknuo, ali je navratila mamina prijateljica lijecnica i dijagnosticirala).
Mozda da opet odes doktoru?
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:48   #9
meningitis

Daj Boze da nije samo to.
Toga se najvise bojim al ja se tjesim da nije ....
Idemo za sat do doktora vidim ja nema druge
Hvala
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 14:50   #10
Mene se ovo cini kao jako neodgovorno od strane lijecnika. Moj je sin imao sa godinu i pol jedan 'napad', odmah je dosla hitna po nas i spremili su ga u bolnicu. Tamo je bio pod nadzorom, stalnim mjerenjem temperature, kupanjem, hladnim oblozima... Napravili su mu odmah lumbalnu punkciju da otklone sumnju na meningitis, pa EEG. Kada je temperatura odmah jako rasla nakon djelovanja paracetamola promijenili su mu antibiotik i dali mu inekciju, tek su tada temperature prestale vrtoglavo rasti. Nikakvu terapiju nije primao nakon konvulzija.
Ne mogu vjerovati da su te pustili iz bolnice odmah. Zovi hitnu i trazi savjet.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 19:46   #11
Prije svega, pokušaj ne paničariti. Ljutika je potpuno u pravu, nije mi jasan taj doktor kod koga ste bili.
Naš mali je sa 20 mjeseci imao jaku gnojnu upalu grla i visoku temperaturu, koju smo pokušavali smanjiti lupocet čepićima, ali nam baš nije uspijevalo. Bitno je reći da kod febrilnih konvulzija nije toliko bitna visoka temperatura (nju mala djeca lakše podnose od odraslih), nego je problem u naglom rastu temperature. Kad nam se dogodila ta frka - mali se u trenutku ukočio i onda izgubio svijest - odnio sam ga u kupaonicu, gurnuo prste u usta i zalio ga hladnom vodom, a žena je zvala prvu pomoć. Odnijeli su ga u bolnicu i odmah su nam rekli da je 99% vjerojatnosti da je dobio konvulzije zbog upale grla, ali da moraju napraviti i druge pretrage i punkciju kako bi bili sasvim sigurni, jer neke mnogo gore bolesti imaju slične simptome (epilepsija, meningitis...) Ostao je dva dana u bolnici, a onda smo otišli kod najboljeg pedijatra u gradu i on nam je objasnio otprilike "da ljudi imaju u mozgu neku vrstu zaštitnog mehanizma protiv naglog rasta temperature". Tijelo odraslog čovjeka reagira na to groznicom, jakim znojenjem i sl. , ali kod djece do 4 godine starosti, taj mehanizam još nije dovoljno razvijen, pa zna zaštekati na trenutak i onda dodje do konvulzija. One u principu nisu opasne, naravno ako nisu učestale i ako su nalazi OK. Ja sam pitao doktora šta bi se desilo da se taj napad dogodi usred noći i da ga mi ne primjetimo i on nam je rekao da se nebi dogodilo ništa - mali bi došao svijesti i nebi imao nikakve posljedice. Nakon te avanture, promijenili smo čepiće i počeli koristiti voltaren i oni su nam jako pomogli kod reguliranja temperature, medjutim , oni su dosta jaki i ne znam da li se mogu koristiti kod desetomjesečnih beba. Pokušajte regulirati temperaturu tako da ne prelazi 38 stupnjeva, ali zaboravi na narodnu medicinu i potraži boljeg doktora.
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 22:04   #12
Stvarno ne znam otkud tipkash, ali meni je stvarno chudno da su ga s dijagnozom febrilnih konvulzija uopce otpustili kuci

Moj Junior ih nije imao, ali je moja sestra - velika je razlika u godinama pa pamtim kao danas.

Dva tjedna je bila u bolnici, imala je 9 mjeseci.

Proshla je sve prertrage a medju ostalima odmah su joj punktirali kichmu.

Nemoj chekati da prodje noc, zamotaj dijete u mokru plahtu i s njim u bolnicu!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 00:41   #13
vratili smo se iz bolnice

Kao sto rekoh bili smo opet kod druge pedijatrice koja se zacudila kako nismo vec u bolnici

u bonici je bilo jako tesko i frustrirajuce ,prosli smo i tu punkturu kicme i nalaz je u redu.Nema meningitis nego vjerovatno neku viralnu infekciju.
Sutra idemo opet kod pedijatra koji nas je poslao pa cemo vidjeti.
Osjecam se kao da sam prosla neku traumu i jedva cekam da idemo spavati.Jako vam zahvaljujem na odgovorima ..
Temparatura mu je dosta spala al nije do kraja,konstantno ima povisenu temparaturu.Nakon paracetamola bila mu je 40
Al ona punkcija kicme je strasno djelovala na mene ,usla sam u histeriju iako nisam inace takva.
Valjda se sve ovo nakupilo...
Sta se dalje radi?Da li mogu da mu se opet pojave te konvulzije , i nisam vise imala snage da upitam zasto nisu napravili snimak glave?
Hvala svima i sve je dobro sto se dobro zavrsi.
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 07:52   #14
draga dolma

ja ti nemrem pomoc nikakvim korisnim savjetima jer nisam do sad bila konfrontirana ni slicnom situacijom
al ti zelim snage i zivaca te da sve to sto brze prodje ( naravno) sto povoljnije za tvog deckica !
primi jedan biiiiiiig i jedan biiiiiig kao moj znak potpore
te jos jedan poseban za tvog malca !
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 08:17   #15
Dolma, nisu ti valjda dali da gledas lumbalnu punkciju? Meni su rekli da je bolje da to ne gledam kada sam tako uzrujana.

Inace, meni su dali u bolnici nekakve upute o ponasanju prema djetetu koje je imalo febrilne konvulzije. Jako su mi pomogle.

Sto se tice stresa, ja nikada vise nisam bila ista. Ako mislis da ti treba pomoc, porazgovaraj sa nekim o tome. Bolje to, nego da kao ja nakon prestanka opasnosti (nakon navrsenih pet godina djeteta se vise ne javljaju), puknes od silnog pretrpljenog straha.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 09:15   #16
Re: vratili smo se iz bolnice

Quote:
dolma kaže:
Sta se dalje radi?Da li mogu da mu se opet pojave te konvulzije , i nisam vise imala snage da upitam zasto nisu napravili snimak glave?

Febrilne konvulzije obichno traju nekoliko minuta, no ima takozvanih kompliciranih ili atipichnih kod kojih napad mozhe trajati mnogo dulje te ostaviti i trajne posljedice.

Moramo ih dijagnosticirati i razlikovati kako zbog lijechenja tako i zbog prognoze.

Djeca koja dobiju konvulzije, moraju se do 5. godine zhivota posebno dobro promatrati kod svake bolesti pracene povishenom temperaturom jer postoji mogucnost da se josh jednom ponove.

Shto se dalje radi - primjenjuje se terapija antikonvulzivima, antiepilepticima, te provode laboratorijske analize i specijalistichki pregledi - pregled oftalmologa, biokemijska, citoloshka i bakterioloshka analiza cerebrospinalnog likvora, EEG, etc.

Ovisno o dobivenim nalazima, kroz dulje se vrijeme primjenjuje terapija i kontrole.

Quote:
Hvala svima i sve je dobro sto se dobro zavrsi.
Sve ce biti u redu, na vrijeme ste reagirali, a samim tim shto ga nisu odmah zadrzhali u bolnici, za pretpostaviti je da je to bio lakshi i tipichni sluchaj.

Samo da napomenem: moja je sestra imala losh neuroloshki nalaz nakon otpushtanja iz bolnice, dvije je godine dobivala antiepileptike, a sad ima 32 godine i nikad nakon toga nikakvih problema nije imala.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 09:16   #17
I, btw, moja je majka takodjer prisustvovala lumbalnoj punkciji moje sestre.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 15:11   #18
eto.. ja sam imala febralne konvulzije kao mala...
prvi napad je bio kad sam imala.. tako 10 mjeseci.. bez obzira na sve su se ponavljali do negdje trece godine, kada sam nakon jednog gadnog napada zavrsila u bolnici.. od tada sam sljedecih 3 godine bila na phemitonu.. svaki dan ... do kada sam krenula u skolu su me lagano skinuli s njega...
napadaji mi se nisu ponovili vise nikada (tj. od onda kad sam pocela piti tu terapiju), ali je i sada jos uvijek opsadno stanje kada imam temperaturu.. meni su je skidali hladnim oblozima i stalnim dezuranjem uz krevet za provjre...
eeg sada moram raditi svakih godinu i pol otprilike.. a krenula sam od provjere svakih 3 mjeseca.. nalazi su sada u granicama normale...
ne smijem se prekretati tj. okretati, ne smijem gledati u ono blink-blink efekt svijetlo (kao na partyima), ne smijem se vrtiti....
imam glavobolje i probleme s dugom koncentracijom kao izravna posljedica toga...
i zbog tih tableta koje sam pila imam kojekakve nuspojave....

znam da ovo ne zvuci bas utjesno.. ali eto.. prezivi se.. ja se ne sjecam nitijednog napadaja.. ali mama se rasplace svaki put kad se sjeti..... napisala sam ovo, cisto da znas s cime se moze racunati.. a mozda i nece biti tako.... ipak se medicina promijenila u zadnjih 15-ak godina...

no.. htijedoh reci.. drzi se! bit ce sve u redu!
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 17:50   #19
Hvala svima na na odgovorima

Evo nadjoh malo vremena za pisanje .Danas je bio sa malo povisemnom temparaturom tj nikako se skroz ne povuce.
Juce su mi dali infuziju i spala je cini mi se skroz.
Evo ga opet sa 40 al polako spada al ulazimo u noc pa to nije bas najprijatnije. Joj sto sam se danas naslusala svakakvih prica Boze sacuvaj ,sta sve ljudi prodju da ne povjerujes, a ja se toliko prepala te punkture .Da budemo jasni nije prijatno al danas sam cula puno gore pa me pravo stid. Nije lako biti roditelj....eh.
Cujemo se opet i hvala svima sto mi se javljate..
Samo da se ovo zavrsi..
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 17:58   #20
Hoće, ne brini.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.