Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2007., 01:41   #1
Arrow Biznis; flaširana voda

Mene zanima ovo šta ljudi piju flaširanu vodu, i plaćaju za nju masnu razliku u odnosu na onu iz špine.
Kolika je opravdanost za to?
Da li je to bacanje novca?
Da li je to stvar zdravlja ili marketinga?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:14   #2
pa hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj postoji tako malo potrebe za flaširanom vodom. inače imaš wikipediju, pa najprije provjeri sve dostupne informacije preko interneta.

The sales for bottled water are estimated to be between $50 and $100 billion (US) annually and increasing approximately 7 to 10 percent annually. In 2004, total sales were approximately 154 billion liters (41 billion gallons).[1]

In developed countries, the large demand is driven by factors including perceived convenience, perceived safety versus municipal water, and perceived potability or taste advantages over municipal water.


In developing countries, demand is driven by factors including the lack of potable groundwater in many areas, the lack of reliable or safe municipal water in many urban areas, chemical and organic pollution of ground and well water, and convenience relative to boiling or otherwise treating accessible but potentially contaminated water.

Here is data for global markets in 2004, in billions of liters consumed. As ordered in greatest from least.[4]

All Others 39.9
USA 25.8
China 11.9
Brazil 11.6
Italy 10.7
Germany 10.3
France 8.5


dakle, ako koristis logiku, ocito je da je trziste flaširanom vodom najvece u (uglavnom) najbogatijim i/ili najvecim drzavama svijeta. nasa jamnica sa svojom Janom recimo dobro kotira u new yorku.

al opet s druge strane: In developed countries, municipal water is generally of high quality, and provides a far cheaper alternative to pure or bottled water. In municipalities where the water is of a somewhat lower quality, the use of home filtration systems such as Brita, Culligan, Kinetico or PUR filters provides potable water at considerably lower cost than pure or bottled water[citation needed].

U V. Britaniji (koja nije Hrvatska) situacija je drukcija pa:
Many countries such as the United Kingdom, have water that is adequate for drinking on tap, due to filters in the plumbing infrastructure. In these countries, it is sometimes seen as wasteful and pretentious to consume bottled water

ja recimo koristim Britu, ali nikako ne bi pio vodu bez filtriranja iz vise razloga (nekvaliteta, tvrdoca itd..) kazu nasa voda iz pipa je ok kvalitete, ali meni osobno (ne znam kako tebi) jako je vazno kakvu vodu pijem !



pa iz toga vidi je li to marketing.

Zadnje uređivanje Edgar : 07.08.2007. at 09:15. Reason: quote
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.08.2007., 18:26   #3
mene zanima konkretno hrvatska- koliko je uopće flaširana voda kvalitetnija od one iz špine, ako je uopće kvalitetnija.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 19:53   #4
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post

ja recimo koristim Britu, ali nikako ne bi pio vodu bez filtriranja iz vise razloga (nekvaliteta, tvrdoca itd..) kazu nasa voda iz pipa je ok kvalitete, ali meni osobno (ne znam kako tebi) jako je vazno kakvu vodu pijem !
jel se bojis da ne dobijes kamenac ?

ja svoju filtriram cisto zato jer je zuta kad izadje iz pipe (Berlin)..
no posvim kriterijima je dobra i takva..
u HR vododvodna voda je manje vise svuda jako dobra.. no i filtriranje bolje nego kupovat flase po 10kn..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 19:54   #5
p.s. jako ti je vazno kakvu vodu pijes?

a otkud ti dolazi hrana? tu bi se braco trebao puno vise bojati..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 23:06   #6
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
mene zanima konkretno hrvatska- koliko je uopće flaširana voda kvalitetnija od one iz špine, ako je uopće kvalitetnija.
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 00:11   #7
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
upravo tako, uostalom kad filtriras vodu vidis koliko ima smeca pa ako ovaj to zeli pit neka pije. ta se voda ne moze mjerit sa vodom iz dubokih izvora kao Fiji, pa jamnicinih izvora (Jana je sluzbena voda "Madison square gardena").

i ne znam kakve to veze ima sa hranom kad je ovdje postavljeno pitanje o vodi, ali svakako da je prehrana isto jako bitna, ako je to pjesnik zelio naglasit. inace za neobanda - moja hrana dobrim dijelom dolazi iz mojeg vrta a iako sam sluzbeno u gradu Zagrebu, okolina je vrlo cista (na sto upucuju i dazdevnjaci u blizini :-)) dakle, komotno bi i kisnicu mogao piti.
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 02:09   #8
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
p.s. jako ti je vazno kakvu vodu pijes?

a otkud ti dolazi hrana? tu bi se braco trebao puno vise bojati..
Ili pak, od kakve se vode pravi sok.
Ili pak kakvu vodu stavljaju za kisanje krastavaca u teglice!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 02:12   #9
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
KAko se taj problem riješavao do pojave nove mode?
Da li su zbog toga Slavonci češće oboljevali od nekih specifičnih bolesti od ostalih Hrvata?
Da li i sada uopće "masovno" piju flaširanu vodu ili onu iz vodovoda?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 02:14   #10
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
upravo tako, uostalom kad filtriras vodu vidis koliko ima smeca pa ako ovaj to zeli pit neka pije. ta se voda ne moze mjerit sa vodom iz dubokih izvora kao Fiji, pa jamnicinih izvora (Jana je sluzbena voda "Madison square gardena").

.
Ti tvrdiš da je Jana puko kvalitetnija od vodovodne vode?
Npr Riječeke?
JAna je pročišćena od kamenca?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 10:38   #11
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
jel se bojis da ne dobijes kamenac ?

ja svoju filtriram cisto zato jer je zuta kad izadje iz pipe (Berlin)..
no posvim kriterijima je dobra i takva..
u HR vododvodna voda je manje vise svuda jako dobra.. no i filtriranje bolje nego kupovat flase po 10kn..
čime filtriraš vodu?
ivan_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 14:15   #12
neki aktvni ugljen valjda.. kupis jednu posudu od litre litre i po i u to ide filter koji treba mijenjati jednom mjesecno.. ja ga mijenjam svaki drugi mjesec.. uklanja 90% ovoga, 95% onoga.. sadrzi aktivni ugljen sigurno.. ne znam dal jos nes..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 14:15   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa dosta kontinentalnih dijelova Hrvatske uopće nema vodu koja ima naziv "pitka", već je u pitanju tehnička voda. Biološki ispravna, ali bez svih sastojaka za pitku vodu.
o, a trebaju jos neki sastojci?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 19:30   #14
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
neki aktvni ugljen valjda.. kupis jednu posudu od litre litre i po i u to ide filter koji treba mijenjati jednom mjesecno.. ja ga mijenjam svaki drugi mjesec.. uklanja 90% ovoga, 95% onoga.. sadrzi aktivni ugljen sigurno.. ne znam dal jos nes..

najprije ne kuzim uopce protiv cega si, i za sto si?

kazes da sam filtriras vodu, da bi u drugom postu postavio tezu kako je vodovodna voda dovoljno kvalitetna za pit?

valjda si mislio da ali pod uvjetom da placam 50 kn mjesečno za filter ? koristim i ja filter kao ti, ali onda to vise nije vodovodna voda, nego prociscena vodovodna voda, o cemu onda pricamo ?

ja sam ti naveo cinjenice s wikipedije i iako nasa voda vjerovatno zadovoljava standarde (prociscena je sigurna) ja dizem palac za izvorsku flasiranu vodu, jer ja osjetim razliku kad pijem takvu vodu i makar i prociscenu. u pocetku mi je ta prociscena bila bljutava, a sada kad popijem neprociscenu okrene mi se zeludac.

dakle, ako govorimo o kvaliteti, onda ne znam sta ti tu nije jasno - izvorska voda je sigurno cisca i kvalitetnija od prociscene vodovodne.

"prirodna izvorska voda sa izvora Sveta Jana
-voda koja se crpi iz 800 m dubokog izvora i da je starost vode procijenjena na oko 3000 godina
-zbog dubine i granitnog sloja iznad njega izvor izvanredno hidrogeološki zaštićen od onečišćenja
-voda izrazito stabilnog i ujednačenog mineralnog sastava i mikrobiološke čistoće"

kvaliteta ima svoju cijenu, a neko ce dat za vodu umjesto cigareta, 1.5 L Jane kosta 5 kn, dakle za cijenu tvog filterčića popijemo 15 L vode vrhunske kvalitete s izvora dubokog 800 m, a za cijeli mjesec bi potrošili 50 kn više da pijemo izvorsku vodu nauštrb tvoje filtrirane, a to je 2,5 kutije cigareta više pa ako ti štediš na vodi, bravo.

dakle kao što vidiš relativno je to prijatelju....
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 19:38   #15
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
najprije ne kuzim uopce protiv cega si, i za sto si?

kazes da sam filtriras vodu, da bi u drugom postu postavio tezu kako je vodovodna voda dovoljno kvalitetna za pit?

valjda si mislio da ali pod uvjetom da placam 50 kn mjesečno za filter ? koristim i ja filter kao ti, ali onda to vise nije vodovodna voda, nego prociscena vodovodna voda, o cemu onda pricamo ?

ja sam ti naveo cinjenice s wikipedije i iako nasa voda vjerovatno zadovoljava standarde (prociscena je sigurna) ja dizem palac za izvorsku flasiranu vodu, jer ja osjetim razliku kad pijem takvu vodu i makar i prociscenu. u pocetku mi je ta prociscena bila bljutava, a sada kad popijem neprociscenu okrene mi se zeludac.

dakle, ako govorimo o kvaliteti, onda ne znam sta ti tu nije jasno - izvorska voda je sigurno cisca i kvalitetnija od prociscene vodovodne. kvaliteta ima svoju cijenu, a neko ce dat za vodu umjesto cigareta, relativno je to....

ja sam u Berlinu i tu je voda zuta te ju stoga filtriram..
u Zg ju nikad nisam filtrirao.. mozda budem da vidim jel ima kakve razlike..
voda je voda.. razlika je u kolicini otpoljenih soli i organskih i/ili bioloskih oneciscenja..
sigurno da je izvorska voda bolja.. samo sta ti mislis otkuda dolazi vodovodna voda?
uglavnom ju pumpaju iz istih bunara otkuda vade i tu flasiranu 'kvalitetnu' koju ti volis piti..
a pricao sam s jednom kemicarkom ovdje s instituta i ona kaze da uvijek imas plastike u toj vodi sta ju pijes iz plasticnih boca..
ne puno, ali u tragvoima, a koliko je to zdravo, preptostavi sam..

pozdrav
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 22:26   #16
ovo da se izvorska voda crpi iz vodovoda (bunara ?) je laz i samo sam cekao da ces to izvalit. da plastike u tragovima ima to je moguce ali ima puno gorih stvari u obicnoj vodovodnoj vodi. pogledaj kakva je voda u novogradnji na Vrbanima III.

to da ti filtriras vodu iz pipe zato jer je zuta (kaj pijes upisanu vodu?)..a s druge strane pljujes po izvorskoj vodi...smijesan si

gledaj u svakom slucaju dosli smo do zakljucka da je puno bolja od vodovodne. nadam se da to i ti mislis, jer nikako da skuzim sto mislis?


probaj bit malo manje ciničan, jer vrtio sam druge tvoje postove, i nista osim cinizma nema u njima
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 22:43   #17
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
KAko se taj problem riješavao do pojave nove mode?
Da li su zbog toga Slavonci češće oboljevali od nekih specifičnih bolesti od ostalih Hrvata?
Da li i sada uopće "masovno" piju flaširanu vodu ili onu iz vodovoda?
Neki su koristili i koriste bunare, ovi iz stanova pili su što ima. Uglavnom, često nema svih potrebnih minerala u odgovarajućim količinama, tako su mi obijasnili. Tamo gdje nema ni vodovoda bude i drugih problema.

Moja lokalna baš i nema dobar okus, barem za mene, pa pijem uglavnom flaširanu. Doli u Splitu je definitivno ne bi kupovao, jer je ona iz vodovoda odlična. Ali, nemaju svi Jadro...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 22:47   #18
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
dakle, ako govorimo o kvaliteti, onda ne znam sta ti tu nije jasno - izvorska voda je sigurno cisca i kvalitetnija od prociscene vodovodne.
To je jedino Coca-Cola radila flaširanu vodu od pročišćene vode londonskog vodovoda, pa su dobili Ig Nobela...

The Coca-Cola Company of Great Britain was awarded a coveted spoof Nobel prize last night for developing a way to convert tap water into a form that was unfit to drink.

The company withdrew its Dasani water in March as a "precautionary measure" because the process it used to treat Thames water raised levels of bromate, a cancer causing chemical, above legal standards.

The Ig Nobel Prizes were presented at Harvard University by three genuine Nobel laureates before an audience of 1,200 people throwing paper aeroplanes.


http://www.telegraph.co.uk/news/main...1/ixworld.html
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 22:48   #19
Quote:
A.Bandini kaže: Pogledaj post
to da ti filtriras vodu iz pipe zato jer je zuta (kaj pijes upisanu vodu?)..a s druge strane pljujes po izvorskoj vodi...smijesan si
nije smiješan. nisi pročitao da je u berlinu

e pa u berlinu jest takva voda.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 23:31   #20
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
nije smiješan. nisi pročitao da je u berlinu

e pa u berlinu jest takva voda.....
procitao sam da je u Berlinu. U V.Britaniji postoji sustav filtracije pod zemljom tako da je tamo voda iz pipe kvalitetna, a za berlin ne znam nit me zanima. ne znam kakve to veze ima s njegovom tvrdnjom da sto netko flasiranu vodu kad je to bacanje novaca? a on sam trosi na filter i kako sam pokazao usteda mu je (na cijenu filtera u hr) 50 kn mjesečno u odnosu na situaciju kada bi pio izvorsku vodu iz flaša? osim toga glupo je postavljat takvo pitanje ako se zna da je u nekim drzavama kvaliteta vodovodne vode očajna a drugima loša? a u SAD bez obzira na sve ljudi masovno koriste flasiranu vodu? zar to nije smiješno?
A.Bandini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.