Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2009., 09:34   #1
Antibiotik - dajete li ga redovno?

Imam problem, pa me zanima jesam li sama u tome. Vjerujem da nisam, ali mi treba potvrda. Situacija je sljedeća - dijete (2 god i 9 mjeseci) dobila šarlah. Mora uzimati Silapen sirup 3x5 ml, 3 puta dnevno (odnosno svakih 8 sati). Ali taj Silapen je nešto odvratno. Od boje, mirisa i napokon okusa i imamo strašnih problema da ga damo. Koristimo onu "špricu" jer joj jedino tako možemo uvaliti da joj stisnemo usta. Ponekad odmah nakon toga povraća. Jučer nismo uspjeli dati (ja, dida i baka) sve dok tata nije došao doma, pa je prošlo debelo više od 8 sati (konkretno 10), a kako je ta doza bila dana u 18, a mala je zaspala u pola 10, zadnju dozu nismo niti dali. Budući da sam kako se to popularno kaže "zdravstveni radnik" jako sam odgovorna što se tiče tog antibiotika - kad sam ja u pitanju. Ali s djetetom se sve promijeni. Utješite me, recite da ne dajete baš redovno antibiotik i da svejedno dijete normalno ozdravi
Molim iskustva i savjete...
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:40   #2
antibiotik se mora uzimati redovno, s točno određenom količinom u točno određenom razdoblju.

Ako se ne varam, šarlah je uzrokovan streptokokom, on se može "prikriti" i naizgled dijete ozdravi a ustvari i dalje ima streptokok. A šarlah osim toga može ostaviti i posljedice , mislim na bubrege i srce.

Ja se nikad ne bi zezala sa doziranjem i davanjem antibiotika, posebno ne djetetu. Ako zaspi- probudi je.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:45   #3
Dajem - štreberski, silom, kako god, budim, nemam milosti.

Zdravstvena radnica bi trebala gledati malo šire i znati štogod o rezistenciji na antibiotike. Što tek rade oni koji nemaju veze o tome što je antibiotik ni što je bakterija? Čitaju ovakve postove i ugledaju se na zdravstvene radnike...
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:50   #4
Odi kod pedijartice po drugi antibiotik.Mi smo za šarlah pili klavocin.Nije baš najboljeg okusa ali smo ga uspjevali,bez prevelikih problema,uvjeriti da popije.Mislim da možeš promjeniti antibiotik.
vibica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:52   #5
Hvala što me učite o davanju antibiotika. Upravo sam napisala da sam zdravstvena radnica da bih vam objasnila da znam sve o redovnom davanju i rezistenciji i da me o tome ne treba učiti. Zato sam postavila pitanje ima i iskustava sa neredovitim davanjem i kako se borite s time. Molim vas još jednom da ne pametujete i da me ne učite o antibioticima. Molim vas da mi kažete tehnike davanja antibiotika na silu (milom ili silom), što radite ako vam dijete nakon toga ispovraća antibiotik (i sve što je pojela prije toga), da li onda dajete ponovno, itd. Konstruktivne prijedloge molim. I da navedete dob djeteta. Mislim da je i to bitno za davanje bilo čega, pa tako i antibiotika.
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:54   #6
Slažem se. Upravo smo u fazi uzimanja antibiotika i potrefilo se da ga mora uzimati u 5 popodne i 5 ujutro. Ovo ujutro kad ga dajemo zna se dogoditi da više ne može zaspati pa nam se poremeti čitava koncepcija dana. I to je onda živi užas. ali mi NIKAD nije palo na pamet ne dati joj ili nešto pomicati. To je neodgovorno i sumnjam da će ti netko pružiti utjehu kakvu tražiš.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:54   #7
Mi smo imali problema sa sirupom Sumamed,to su bile noćne more.Uz puno plača,moljenja i kašnjenja sa dozom,uspijeli smo da poije sve.
CatDeWill is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:54   #8
Quote:
vibica kaže: Pogledaj post
Odi kod pedijartice po drugi antibiotik.Mi smo za šarlah pili klavocin.Nije baš najboljeg okusa ali smo ga uspjevali,bez prevelikih problema,uvjeriti da popije.Mislim da možeš promjeniti antibiotik.
Razmišljala sam o tome. Već je pila Klavocin bid i puno bolje ga je podnosila. Samo što je silapen lijek izbora, pa se zasad mučimo ovako. Ali možda danas nazovem pedicu pa ju pitam...
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:00   #9
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Hvala što me učite o davanju antibiotika. Upravo sam napisala da sam zdravstvena radnica da bih vam objasnila da znam sve o redovnom davanju i rezistenciji i da me o tome ne treba učiti. Zato sam postavila pitanje ima i iskustava sa neredovitim davanjem i kako se borite s time.
Zbilja te ne kužim, sori.
Sve znaš, a vjerujem da znaš ako si zdr.djelatnik, ali ipak ne probudiš dijete da popije lijek
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:05   #10
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Budući da sam kako se to popularno kaže "zdravstveni radnik" jako sam odgovorna što se tiče tog antibiotika - kad sam ja u pitanju. Ali s djetetom se sve promijeni. Utješite me, recite da ne dajete baš redovno antibiotik i da svejedno dijete normalno ozdravi
Molim iskustva i savjete...
Ovo je bilo tvoje pitanje. Žao mi je što te pogodilo što smo ti svi rekli da se mora davati redovito. Pa nas optužiš da pametujemo.

Sorry, ali i sama si napisala- zdravstveni si radnik i jako si odgovorna kod davanja antibiotika kad se radi o tebi. Kod djeteta nisi.

Ako želiš utjehu i tapšanje po ramenu da će ozdraviti kad joj ovako daješ- neće. Samo može razviti rezistenciju, može se taj betahemolitički streptokok začahuriti, napraviti joj štetu još veću nego je to kod šarlaha.

Al ja nisam zdravstveni radnik, pa sam možda u krivu.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:07   #11
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Imam problem, pa me zanima jesam li sama u tome. Vjerujem da nisam, ali mi treba potvrda. Situacija je sljedeća - dijete (2 god i 9 mjeseci) dobila šarlah. Mora uzimati Silapen sirup 3x5 ml, 3 puta dnevno (odnosno svakih 8 sati). Ali taj Silapen je nešto odvratno. Od boje, mirisa i napokon okusa i imamo strašnih problema da ga damo. Koristimo onu "špricu" jer joj jedino tako možemo uvaliti da joj stisnemo usta. Ponekad odmah nakon toga povraća. Jučer nismo uspjeli dati (ja, dida i baka) sve dok tata nije došao doma, pa je prošlo debelo više od 8 sati (konkretno 10), a kako je ta doza bila dana u 18, a mala je zaspala u pola 10, zadnju dozu nismo niti dali. Budući da sam kako se to popularno kaže "zdravstveni radnik" jako sam odgovorna što se tiče tog antibiotika - kad sam ja u pitanju. Ali s djetetom se sve promijeni. Utješite me, recite da ne dajete baš redovno antibiotik i da svejedno dijete normalno ozdravi
Molim iskustva i savjete..
.
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Hvala što me učite o davanju antibiotika. Upravo sam napisala da sam zdravstvena radnica da bih vam objasnila da znam sve o redovnom davanju i rezistenciji i da me o tome ne treba učiti. Zato sam postavila pitanje ima i iskustava sa neredovitim davanjem i kako se borite s time. Molim vas još jednom da ne pametujete i da me ne učite o antibioticima. Molim vas da mi kažete tehnike davanja antibiotika na silu (milom ili silom), što radite ako vam dijete nakon toga ispovraća antibiotik (i sve što je pojela prije toga), da li onda dajete ponovno, itd. Konstruktivne prijedloge molim. I da navedete dob djeteta. Mislim da je i to bitno za davanje bilo čega, pa tako i antibiotika.
Pa sad ti reci da je ovo isto pitanje.

Na silu - uhvatiš u krilu u klinč i natjeraš da otvori usta. Nije baš lijepo, ali antibiotik je antibiotik, a ja sam bila sama s njim. Možeš probati špricom kap po kap prema obrazu, možda izbjegneš povraćanje. Povraćali nisu, da jesu iste sekunde bih zvala pedijatricu. Dob - pa pili su ih već od godine dana, najgore iskustvo mi je bio zinat, negdje još u jaslicama, plakali smo i ja i klinjo i svaki put sam već s vrata poslije toga pedijatrici rekla da zinat ne dolazi u obzir.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:10   #12
ni kod nas nema odgode...al nama je silapen super.....MIha traži još, a po noći samo otvori usta proguta i nastavi spavat...čak i Zinnat pije bez problema...

a da pomješate sa nečim što voli jest (jogurt, voćni jogurt, puding) pa onda date na špricu?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:13   #13
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
a da pomješate sa nečim što voli jest (jogurt, voćni jogurt, puding) pa onda date na špricu?
Ja ni ovo ne bih na svoju ruku, pogotovo ne mliječne proizvode, pitala bih pedijatricu.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:14   #14
dubac ja ti baš ne mogu pružiti utjehu kakvu tražiš jer mi smo stvarno svaki put pili te antibiotike kako su nam doktori rekli...imali smo frke s onim Zinatom - odvratan do bola i malac ga je povratio, no pojavile su se još neke nuspojave pa smo srećom dobili zamjenu i nije više bilo toliko traume za popiti ga....
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:18   #15
Meni je to užasno. Osjećam se kao da zlostavljam dijete. Ja ju držim u krilu, stisnem joj noge i ruke, a muž joj stisne usta i stišće sirup u usta. Ona se sva preznoji i na kraju se dogodi i da povraća. Izgleda da neću niti na posao dok to ne riješimo, jer dida i baka to neće biti u stanju, kad ja nisam... Bojim se da će dijete imati traume od toga i da će misliti da ju ne volim kad joj radim tako nešto.
Ma znala sam ja da me nećete utješiti. Samo niste me morale u mom jadu napadati. Znam i sama da radim krivo. Pa mi treba podrška i savjet, a ne napad. Sva sam jadna i ovako
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:21   #16
e da..a tehnike davanja...uglavnom kad bi pruzao otpor to bi ovako izgledalo (naucili me na Zaraznoj) - malac u krilu, jednom rukom ga obuhvatim oko prsa s rucicama ispod mojih, nogice mu provucem između mojih i jednom ga obuhvatim preko. ne stiskam ga nikad jako, vec samo napravim obruc preko kojeg ne moze. ako bi bila sama s njim onda bi ga nekako zadrzala izmedju svoje glave i ramena da mu dam lijek (spricom), a ako sam imala pomoc onda bi mu slobodnom rukom (da, ostala je cak jedna slobodna) celo priljubila uz sebe tako da ne moze micat glavu...(naravno, on bi se derao tako da nije bilo frke da otvori usta....)


...a sad kad vidim sto sam napisala ko tiranin se osjecam....
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:22   #17
dubac, ma kako će misliti da je ne voliš? to je nešto što se mora napraviti. Jer će joj jedino to pomoći. Uostalom, zaboravit će da si joj na silu to uvalila čim ozdravi.

Puno gore od toga je ne davati kako treba pa izazvati da se bolest produži, zakomplicira il već nešto.

tu nema "milosti", za njeno dobro je da popije lijek. Mislim da nama roditeljima to teže pada nego njima.

ZAto kako god bilo, daj joj na vrijeme, budi je, zabavljaj, polako špricom prema obrazu (makar bi je možda već mogla na foru da velika cura to može i iz žličice). Probaj, ali nemoj ne davati.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:24   #18
nije to tiranstvo..to je za njhovo dobro i to se mora...traje kratko i gotovo...što brže to bolje...meni to nije mučenje...veće mučenje mi je gledat ga bolesnog...

a da kažeš da je teta doktorica rekla da se to pije, samo malo i gotovo?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:24   #19
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
... Sva sam jadna i ovako
...ajd ne bediraj se...

znam kako ti je, al ako se borimo sa beštijama od bakterija onda nema pregovora....
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:25   #20
Moja se ne dere ona stisne zube. Ma da, ja se isto osjećam kao tiranin i to mi je kako rekoh grozno i bojim se da će me dijete zamrziti zbog toga.

Moje dijete (kao i sva djeca te dobi uostalom) ima strašno izraženu volju. Ali baš na tom verbalnom nivou. Njoj nikakva uvjeravanja (tipa rekla je doktorica ili dida ili ujo da to moraš) ne prolaze. Inače mi je jako teška za odgoj jer kad si nešto utuvi strašno teško s njom izlazim na kraj. Nije agresivna po prirodi, više je Ghandijevski tip (pasivan otpor), legne i ne da se. Jedino se za taj lijek strašno brani.
Vidim da ću morati ustrajati i osloboditi se osjećaja krivnje što je fizički maltretiram jer to je za njeno dobro.
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.