Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2012., 17:43   #61
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Evo ti malo neutralnih. Pa se uči o Vlasima i vlasima.

http://www.mlahanas.de/Greece/History/Vlachs.html
Izvini ali na ovaj način ja neću polemisati sa nikim a sigurno ne sa tobom , jer ako nemaš ti šta da kažeš i nemaš svoj stav i mišljenje o tome nemoj se razbacivati linkovima džabe.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:06   #62
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Pa šta sa ovim tekstom?! , gde su tu Vlasi kao narod?! , i iz Banjske povelje se još jače vidi da su u pitanju staleži a ne nikakvi nacionalni zakoni koji šatro brane brak između dve nacionalne skupine.
Takvo šta ne postoji u srednjem veku.
Možda se radi i o staležnoj i narodnosnoj skupini,ne bi bilo prvi put.
Samo,što god bilo u pitanju,sa Srbima u Hrvatskoj veze nema.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:08   #63
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Evo ti malo neutralnih. Pa se uči o Vlasima i vlasima.

http://www.mlahanas.de/Greece/History/Vlachs.html
Vlasi su narodi(romanofoni po Balkanu),a vlasi su fikcija.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:20   #64
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Izvini ali na ovaj način ja neću polemisati sa nikim a sigurno ne sa tobom , jer ako nemaš ti šta da kažeš i nemaš svoj stav i mišljenje o tome nemoj se razbacivati linkovima džabe.
Hm. Moj stav je tu vrlo jednostavan. Ako su Vlasi narod iliti narodnosna skupina u 12. stoljeću raširen od Ukrajine do Grčke koji imaju svoj jezik, kulturu, itd. onda mi je malo čudno da samo kad su blizu Srba postaju najednom staleška skupina Srba po tvom tumačenju. A i srednjevjekovni Srbi, ali i ne samo oni, su dobro razaznavali Arbanase, Vlahe i Srbe, tada, ali i kasnije.
Kao što je čovjek lijepo napisao imena naroda se pišu velikim slovima od 19.stoljeća.

Šta ti tu nije jasno?

Čitaj malo o tome Asen i Petar. Ne bi ti škodilo.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:27   #65
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Možda se radi i o staležnoj i narodnosnoj skupini,ne bi bilo prvi put.
Samo,što god bilo u pitanju,sa Srbima u Hrvatskoj veze nema.
U poveljama i Dušanovom zakoniku to nisu narodnosne skupine , mada Arbanasi jesu narodnosna skupina ali kontekst zakonika uopšte na aludira na to već da su Arbanasi(osvojena zemlja) takođe stočari kao i vlasi.

U banjskoj povelji se kaže ako Srbljin oženi vlahinju mora je prevesti u meropse(stalež) ili sam da pređe u vlahe.
Ovde mnogi misle da ovo Srbljin je nacionalna odrednica , mislim ona jeste i to , ali u tadašnjem smislu znači vlastelina malog ili većeg(nebitno) , kao što i Dobro Bošnjani u poveljama nisu narod već bosanska vlastela.

Vlasi se pominju i u mnogim hrvatskim(primorskim) poveljama , i uvek su samo stalež a ne nikakva narodnosna skupina.

Primer iz Poljičkog statuta.



Ja verujem da se Poljičani(ne narod već vlastela) nisu ženili sa vlasima , ali ko zna možda neko sad i Poljičane proglasi za nacionalnu skupinu.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:35   #66
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
U poveljama i Dušanovom zakoniku to nisu narodnosne skupine , mada Arbanasi jesu narodnosna skupina ali kontekst zakonika uopšte na aludira na to već da su Arbanasi(osvojena zemlja) takođe stočari kao i vlasi.
Dušanov zakonik:

Quote:
77. (76) O POTKI

Potka među selima 50 perpera, a Vlasima i Arbanasima 100 perpera. I od te potke caru polovina, a polovina gospodaru čije bude selo.


82. (82) O VLASIMA

U selu gde se zaustavi Vlah ili Arbanas, u tome selu da se ne zaustavi drugi koji za njim ide. Ako se zadrži na silu, da plati potku i što je ispasao.
Ovdje su Vlasi i Arbanasi stavljeni u potpuno isti kontekst. Po tebi jedni su narodnosna skupina, a drugi nisu. Kako to? Objasni.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:41   #67
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Možda se radi i o staležnoj i narodnosnoj skupini,ne bi bilo prvi put.
Samo,što god bilo u pitanju,sa Srbima u Hrvatskoj veze nema.
A naročito nema veze s "Dinarskom rasom".
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:42   #68
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Hm. Moj stav je tu vrlo jednostavan. Ako su Vlasi narod iliti narodnosna skupina u 12. stoljeću raširen od Ukrajine do Grčke koji imaju svoj jezik, kulturu, itd. onda mi je malo čudno da samo kad su blizu Srba postaju najednom staleška skupina Srba po tvom tumačenju. A i srednjevjekovni Srbi, ali i ne samo oni, su dobro razaznavali Arbanase, Vlahe i Srbe, tada, ali i kasnije.
Kao što je čovjek lijepo napisao imena naroda se pišu velikim slovima od 19.stoljeća.

Šta ti tu nije jasno?

Čitaj malo o tome Asen i Petar. Ne bi ti škodilo.
Momče slušaj , bar 90% stanovništva su činili vlasi u srpskoj državi s'obzirom da su stočari jer vlastele mora biti jako malo , oni koji obrađuju njive i vinograde je takođe malo , znači da su današnji Srbi svi zapravo Vlasi koji su iz nekih razloga podlegli asimilaciji od jedne manjine Srba koji su bili vlastela.
E onda se pitamo kako je to moguće s'obzirom da tada nije bilo fakulteta,pošti,stanica milicija i interneta.

Drugo , ako su vlasi narodna skupina onda to moraju biti i Meropsi , jer niko ne zna šta znači taj naziv ali se zna da je niski stalež(niži od vlaha) , jer se kaže u banjskoj povelji ako Srbljin oženi vlahinju mora je prevesti u merophe ili sam da ode među vlahe.

I šta znači sad sve ti prelasci i čuda?! , pa znači da nemaš pojma i hvataš se nečega da bi dokazao da Srbi nisu ono što oni misle već neki pogrdni Vlasi , a sasvim se lepo vidi da su oni stalež , a i stavio sam spisak imena vlaha iz 1219 koji jasno govori da su to Sloveni sa istim imenima kao u BiH i Dalmaciji , i sva ta imena se nalaze u prezimenia sva tri naroda i sva ta imena postoje na stećcima.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:47   #69
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Dušanov zakonik:



Ovdje su Vlasi i Arbanasi stavljeni u potpuno isti kontekst. Po tebi jedni su narodnosna skupina, a drugi nisu. Kako to? Objasni.
Pa i Srbljin je narodnosna skupina ali tad to nije značilo to , već vlastelu.

Drugo , Albanija je osvojena zemlja gde su živeli samo stočari , i eto Dule ih je zvao Arbanasima i imali su ista prava tj.isto su bili niski stalež kao i vlasi iz središta njegove zemlje Raške.

Molim te daj se u pamet i konačno shvati šta je srednji vek.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 18:52   #70
Ahaaa.

Šetali se dva Nijemca i dva stočara...., pa ako se nađu u selu...., Makedonac i prosjak ili Turčin i seljak,....ma daj...

Gle, narod Vlaha, odnosno starih Romana je postojao svuda na Balkanu u to doba i to su potomci antičkih Tračana, Dačana i Ilira i govorili su nekim svojim "vulgarnim latinskim", kako najednom nestanu, ne govore svoj jezik i odmah poslavene kad ih uoče Srbi....u 12. stoljeću?
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 19:04   #71
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Ahaaa.

Šetali se dva Nijemca i dva stočara...., pa ako se nađu u selu...., Makedonac i prosjak ili Turčin i seljak,....ma daj...

Gle, narod Vlaha, odnosno starih Romana je postojao svuda na Balkanu u to doba i to su potomci antičkih Tračana, Dačana i Ilira i govorili su nekim svojim "vulgarnim latinskim", kako najednom nestanu, ne govore svoj jezik i odmah poslavene kad ih uoče Srbi....u 12. stoljeću?
Ti mene zajebavaš očigledno?!

Lepo sam dao spisak vlaha , pa eno ti pa se razgovori , ako su oni romanofoni onda sam ja pravi Vlah.

Dao sam i Poljički Statut pa se nisi referisao , jesu li i ti vlasi tamo narod ili stalež?! , jesu li Poljičani narod jer i oni sigurno se nisu smeli ženiti sa vlasima?

Nego koja je poenta tovje priče i dokazivanja da je srpska feudalna država bila jedina nacionalno osveštena pa branila brakove između različitih naroda?!
Šta hoćeš reći da su Srbi svi zapravo Vlasi? , a da to nije slučaj u narodu iz kojeg ti dolaziš?

Još jednom te pitam koja je svrha ove tvoje papazjanije?!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 19:07   #72
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Momče slušaj , bar 90% stanovništva su činili vlasi u srpskoj državi s'obzirom da su stočari jer vlastele mora biti jako malo , oni koji obrađuju njive i vinograde je takođe malo , znači da su današnji Srbi svi zapravo Vlasi koji su iz nekih razloga podlegli asimilaciji od jedne manjine Srba koji su bili vlastela.
E onda se pitamo kako je to moguće s'obzirom da tada nije bilo fakulteta,pošti,stanica milicija i interneta.

Drugo , ako su vlasi narodna skupina onda to moraju biti i Meropsi , jer niko ne zna šta znači taj naziv ali se zna da je niski stalež(niži od vlaha) , jer se kaže u banjskoj povelji ako Srbljin oženi vlahinju mora je prevesti u merophe ili sam da ode među vlahe.

I šta znači sad sve ti prelasci i čuda?! , pa znači da nemaš pojma i hvataš se nečega da bi dokazao da Srbi nisu ono što oni misle već neki pogrdni Vlasi , a sasvim se lepo vidi da su oni stalež , a i stavio sam spisak imena vlaha iz 1219 koji jasno govori da su to Sloveni sa istim imenima kao u BiH i Dalmaciji , i sva ta imena se nalaze u prezimenia sva tri naroda i sva ta imena postoje na stećcima.
Neki Vlasi se posrbiše, a neki bogami i ne? Je li to što si htio reći?

A reci kako su Vlasi sačuvali svoj identitet kao narodnosna skupina i u Albaniji i u Makedoniji i u Grčkoj i u Bugarskoj i u Vlaškoj (pardon Rumunjskoj) i dalje u Besarabiji, ako su oni SAMO STALEŽ SLAVENSKIH SRBALJA koji je naseljavao Rašku u 12. stoljeću (po tebi) i Dalmaciju i Bosnu.
Daj ti to malom neukom momčetu objasni.

Srbi su stalež? Nisu narod? Pa pojest će te papa Deretić.

Ili su to možda Hrvati koje zovu i Srbi (kako je napisao onaj Arap na proputovanju).
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 19:24   #73
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ti mene zajebavaš očigledno?!

Lepo sam dao spisak vlaha , pa eno ti pa se razgovori , ako su oni romanofoni onda sam ja pravi Vlah.

Dao sam i Poljički Statut pa se nisi referisao , jesu li i ti vlasi tamo narod ili stalež?! , jesu li Poljičani narod jer i oni sigurno se nisu smeli ženiti sa vlasima?

Nego koja je poenta tovje priče i dokazivanja da je srpska feudalna država bila jedina nacionalno osveštena pa branila brakove između različitih naroda?!
Šta hoćeš reći da su Srbi svi zapravo Vlasi? , a da to nije slučaj u narodu iz kojeg ti dolaziš?

Još jednom te pitam koja je svrha ove tvoje papazjanije?!
Miješaš 12. i 13 stoljeće, koje argumentiraš 16.stoljećem na drugim geografskim koordinatama. Nekaj tu ne štima. Ti si ovdje onaj koji nešto dokazuje. vlasi = slaveni u Raškoj i okolici. Argumenti ti ne drže vodu. I to je to.
Sve to nema nikakve veze s "Dinarskim tipom".

Popis imena ništa ne znači. Odi u Litvu, tamo će odmah PREVESTI tvoje prezime i dodati mu svoje nastavke kao da tvoje originalno prezime nije nikad postojalo, recimo ENTERAUSKAS . To se radi danas, a radilo se i u razdoblju o kojem govoriš. Šuplji argumenti.

Zadnje uređivanje mozak_free : 09.07.2012. at 19:32.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 19:24   #74
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Neki Vlasi se posrbiše, a neki bogami i ne? Je li to što si htio reći?

A reci kako su Vlasi sačuvali svoj identitet kao narodnosna skupina i u Albaniji i u Makedoniji i u Grčkoj i u Bugarskoj i u Vlaškoj (pardon Rumunjskoj) i dalje u Besarabiji, ako su oni SAMO STALEŽ SLAVENSKIH SRBALJA koji je naseljavao Rašku u 12. stoljeću (po tebi) i Dalmaciju i Bosnu.
Daj ti to malom neukom momčetu objasni.

Srbi su stalež? Nisu narod? Pa pojest će te papa Deretić.

Ili su to možda Hrvati koje zovu i Srbi (kako je napisao onaj Arap na proputovanju).
Ti si jedna trolčina koja ne ferma ničije upise već samo vesla svoje.

Nisi se referisao ni na ijedan post i dokaze koje navodim u vezi vlaha i ko su oni bili u srednjovekvnoj srpskoj državi.
Ja sve vreme se vodim onim što si sam postavio(link) o ženidbi vlaha , a tebe zabole jer ne samo da nisi čitao moje postove već nisi ni tekst koji si sam postavio gde se govori upravo o staležima.

Možda ne znaš ćirilicu , ali imaš konverter na netu pa molim te prevedi i onda reci nešto.

Pitao sam te već koja je poenta ove tvoje priče o vlasima , šta ti kao Hrvat ili Bošnjak hoćeš ovime dokazati?! , koji su ti ciljevi.

I više mi se obraćaj ako se ne referišeš direktno na ono što sam napisao u postovima i to isto dokazima opovrgni , a tvoje pamflete nekom drugom sreviraj.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 19:33   #75
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Miješaš 12. i 13 stoljeće, koje argumentiraš 16.stoljećem na drugim geografskim koordinatama. Nekaj tu ne štima. Ti si ovdje onaj koji nešto dokazuje. vlasi = slaveni u Raškoj i okolici. Argumenti ti ne drže vodu. I to je to.
Sve to nema nikakve veze s "Dinarskim tipom".
Ti si zamislio da je kod Srba tako a vamo je potpuno drugačije zbog kordinata?!

Opet ponavljam stavio sam imena vlaha iz 13.veka , ako su oni tamo neki posebni romanofoni narod ja ću svoj vlaški milikliz odmah na panj staviti , a nisu romanofoni narod sudeći po imenima(jer to je jedno što imamo kaso dokaz) onda ti stavi svoj milokliščić na trupac gde vlah sedi čuvajući ovce.

A sad evo ti pa čitaj ono što si sam postavio , jer vidim da ga nisi ni pročitao jer bi onda video da iz svih zapisa pa i onog Dušanovog gde pominje Arbanase tu radi isljučivo o staležima.





U vremenu od dvаdesetаk godinа, između 1318. i otprilike 1336, triput je, što se znа, objаvljenа jednа tаkvа zаhonskа nаredbа kojа se posredno tiče i vlаhа.
Svetostefаnskа poveljа sаdrži i odredbu: »Srbin dа se ne ženi u vlаseh. Ako li se oženi u nevest igumnovu dа se ogrаbi i sveže i on vlаh ot kogа se bude ženil i dа se vrаti bez volje nа otčino mesto а koji budu stаrinnici i ne vzmogu se povrаtiti ni jedn dа ne vojnik n vsi ćelаtori«18). Krаlj Dečаnski nаređuje zа ljude nа teritoriji njegove velike zаdužbine: »Srbin dа se ne ženi u vlаhа. Ako se oženi. dа je vodi u merophe«19). Potvrđujući tu povelju svog ocа, oko 1336. krаlj Dušаn rаdikаlno menjа tu odredbu: аko se Srbin oženi od vlаhа, dа je ćelаtor.20) Nаši istoričаri videli su u tim odredbаmа sаmo meru dа se spreči odlаženje težаkа u pаstire ili vlаhe,21) što je onа stvаrno i bilа, аli te odredbe bаcаju mnogo svetlosti nа tаdаšnji život iа selu.
Bаnjskа poveljа govori o »Srbimа« koji su se oženili od vlаhа, postаli među njimа stаrinici, te više ne mogu dа se vrаte, pа ih ostаvljа među vlаsimа s tim dа ne mogu biti vojnici nego sаmo ćelаtori. To znаči dа je već mnogo pre togа bilo čestih ženidbenih vezа između »Srbа« i vlаhа i dа su nа tаj nаčin mnogi iz redа Srbа postаli vlаsi, pа i vojnici među njimа. Reči »bez znаnjа igumаnovа« kаo dа govore dа je podаnicimа feudаlаcа ipаk trebаlo neko odobrenje od feudаlnih gospodаrа prilikom stupаnjа u brаk i dа se »Srbin« mogаo oženiti od vlаhа i preći u njihov red po odobrenju igumаnа, odnosno feudаlnog gospodаrа. Dečаnski je sаsvim krаtаk: Srbin dа se ne ženi u vlаhа, а аko se oženi, dа ženu vodi u merophe, tj. može se oženiti od vlаhа, аli ne dа prelаzi dа živi među vlаsimа i stupа u njihov red. Sаmo koju godinu posle togа, krаlj Dušаn iz osnovа menjа te odredbe i sаnkcioniše stvаrno stаnje: аko se Srbin oženi od vlаhа, on postаje ćelаtor, tj. slobodno mu je ženiti se od vlаhа i preći među vlаhe. Ovo i sа svoje strаne potvrđuje dа kаtuni nisu bili rodovske zаjednice, а ujedno dа je prelаženje mlаdićа u nаselje iz kog je bilа nevestа bilo tаdа dobro poznаtа i dopuštenа pojаvа, iаko, svаkаko, ne veomа čestа. Nаjzаd, te odredbe pokаzuju dа između Srbа i vlаhа i nije bilo drugih rаzlikа sem rаzlikа u njihovim obаvezаmа premа vlаdаru i feudаlnom gospodаru i dа su »zemаljski ljudi« težili zа tim dа pređu u vlаhe, jer su vlаške obаveze bile snošljivije.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 20:12   #76
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ti si jedna trolčina koja ne ferma ničije upise već samo vesla svoje.

Nisi se referisao ni na ijedan post i dokaze koje navodim u vezi vlaha i ko su oni bili u srednjovekvnoj srpskoj državi.
Ja sve vreme se vodim onim što si sam postavio(link) o ženidbi vlaha , a tebe zabole jer ne samo da nisi čitao moje postove već nisi ni tekst koji si sam postavio gde se govori upravo o staležima.

Možda ne znaš ćirilicu , ali imaš konverter na netu pa molim te prevedi i onda reci nešto.

Pitao sam te već koja je poenta ove tvoje priče o vlasima , šta ti kao Hrvat ili Bošnjak hoćeš ovime dokazati?! , koji su ti ciljevi.

I više mi se obraćaj ako se ne referišeš direktno na ono što sam napisao u postovima i to isto dokazima opovrgni , a tvoje pamflete nekom drugom sreviraj.
1. Ti nešto dokazuješ, a ne ja. Po tebi su vlasi slavenogovoreći stalež u srednjevjekovnoj Raškoj. A ja ti lijepo pokazujem da su Vlasi narodnosna skupina u to doba svugdje okolo Raške. Po čemu bi Raška bila iznimka? Nisi odgovorio na pitanje. 0 bodova.
2. Lijepo sam ti napisao da Vlah iliti vlah u raznim razdobljima i na širokom geografskom prostoru ima RAZLIČITO značenje. A ti se pozivaš na argumente za 12., 13. stoljeća (popis i povelje) stoljeće s nekim zapisima iz 16. stoljeća (Poljički statut). Pa to je kao da zbivanja u vrijeme Luja 17 u Francuskoj argumentiraš s primanjem Hrvatske u Europsku Uniju u 21.stoljeću. 0 bodova.
3. Svoju tezu "dokazuješ" popisom imena. Tko je pisao taj popis, u čijoj je radakciji napravljen?
Ja imam neko čudno vlastito ime, ne baš uobičajeno u ovim krajevima (dali mi ga roditelji) i svako malo mi ga preimenuju razno razni službenici (ako mi je od porezne ili od MUP-a, onda mogu ne dići poštu, jer nije ono što piše na mojoj osobnoj) i to jako dobro znam. A ti bi određivao neke nacije i staleže ili tko je sve kojim jezikom govorio prije 8.-9. stoljeća. Pa to ne vrijedi ništa. Nula bodova.
4. Ne referiram se ja na ono "ne ženi se u Vlaha", nego na neke druge odredbe. Čitaj šta piše, a ne ono što bi htio da piše.

5. A šta si ti htio u stvari s popisom iz kajjavišeznam stoljeća dokazati u vezi s Dinarskim tipom? Čemu?

Zadnje uređivanje mozak_free : 09.07.2012. at 20:22.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 20:52   #77
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
1. Ti nešto dokazuješ, a ne ja. Po tebi su vlasi slavenogovoreći stalež u srednjevjekovnoj Raškoj. A ja ti lijepo pokazujem da su Vlasi narodnosna skupina u to doba svugdje okolo Raške. Po čemu bi Raška bila iznimka? Nisi odgovorio na pitanje. 0 bodova.
2. Lijepo sam ti napisao da Vlah iliti vlah u raznim razdobljima i na širokom geografskom prostoru ima RAZLIČITO značenje. A ti se pozivaš na argumente za 12., 13. stoljeća (popis i povelje) stoljeće s nekim zapisima iz 16. stoljeća (Poljički statut). Pa to je kao da zbivanja u vrijeme Luja 17 u Francuskoj argumentiraš s primanjem Hrvatske u Europsku Uniju u 21.stoljeću. 0 bodova.
3. Svoju tezu "dokazuješ" popisom imena. Tko je pisao taj popis, u čijoj je radakciji napravljen?
Ja imam neko čudno vlastito ime, ne baš uobičajeno u ovim krajevima (dali mi ga roditelji) i svako malo mi ga preimenuju razno razni službenici (ako mi je od porezne ili od MUP-a, onda mogu ne dići poštu, jer nije ono što piše na mojoj osobnoj) i to jako dobro znam. A ti bi određivao neke nacije i staleže ili tko je sve kojim jezikom govorio prije 8.-9. stoljeća. Pa to ne vrijedi ništa. Nula bodova.
4. Ne referiram se ja na ono "ne ženi se u Vlaha", nego na neke druge odredbe. Čitaj šta piše, a ne ono što bi htio da piše.

5. A šta si ti htio u stvari s popisom iz kajjavišeznam stoljeća dokazati u vezi s Dinarskim tipom? Čemu?
1.Oni jesu slavenogovoreći narod što i imena dokazuju jer ih je zapisao sam kralj Raške.
Kažeš okolo Raške svuda žive Vlasi u to vreme , samo to moraš dokazati , a jedini dokazi mogu biti u formi pisanog jezika i i ličnih imena koji su romanskog porekla.
Znači 0 bodova jer nisi nijednom dokazao postojanje Vlaha pored Raške a tvrdiš da ih ima , Rumunija me ne zanima , a ni Bugarska.

2.Ti si u svom prvom postu pomenuo Dušana i njegov zakonski paragraf o vlasima , a ne ja , ja sam se samo referisao na to.
Paralela sa Pojilčanima se sasvim u redu jer se vlasi pominju u sve do kraja srednjovekvne srpske države koja je trajala do polovine 15.veka , a tada je već postajala Poljička kneževina.
Onda sam statut je srednjovekvonog tipa , i ne razumem zašto bi kod Srba vlasi bili narod a kod poljičana stalež?!
Međutim znam zašto , jer tebi to tako paše.

3.Pa ako imamo samo imena i još par paragrafa zakonskih koji govori o vlasima , šta po tebi onda određeuje vlahe kao vlahe pošto si siguran da postoje kao narodna skupina u Raškoj???!!
Znači govoriš da postoje ali nemaš dokaza niti si ga naveo , tj.jesi onaj kvazidokaz iz Dušanovog zakonika gde pominje vlahe i arbanase.
Ako nisu lična imena dokaz , i ako nisu pominjanja vlaha u poveljama isključivo kao stalež takođe dokaz njihovog slovenskog narodnosnog obeležja?! , onda mi moraš navesti šta je dokaz njihovog romanskog tj.romanofonog obeležja na kojem ti insistiraš?!
Navedi!!!!!

4.Pa hteo sam reći začetniku teme da lupeta jer je rekao da su tzv.dinarci nisu Sloveni nego neki vlasi ili pitaj boga već šta.
Navođenjem imena , i nemanje niti ijednog latinskog zapisa od domaćih vladara iz unutrašnjosti govori da je geneza između Slovena i starosedeoca već bila gotova s'obzirom da su Sloveni na Balkanu već živeli 500 godina pre spiska onih imena.

Tvoja ignorisanje tog spiska imena i još vučenje paralalele sa tovim ličnim imenom govori koliko je to jak dokaz , jer ako od tamo navedenih blizu 100 imena većina su slovenskog porekla ne govori ništa onda je kod tebe u pitanju ili glupost ili zla namera da ti jednom narodu spakuješ nešto što oni nisu tako što 'ladno ignorišeš čiste dokaze.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 09:42   #78
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Dinarska rasa ne postoji i to je fikcija. Ipak u prostorima Dinarida raste natprosječan broj visokih, crnokosih ljudi, ali je to daleko od neke rase. U taj tip bi trebali spadati i Škegro i Jurčić i Bandić, ali oni baš i ne djeluju kao neki Dinarci kao npr. Franjo Arapović ili Vranković ili neki drugi košarkaši.
Tako da
Naslov je profulan, jer dinarska rasa stvarno ne postoji. Trebalo bi govoriti o dinarskom antropološkom tipu. A to nije visoki crni, nego visoki svijetle kose i svijetlih očiju, barahiocefalne lubanje. I kao takvi odgovaraju pretpostavkama o izgledu starijih paleo-Europljana. Često se uz izgled pra-Europljana vežu svijetla kosa ili crvenkasta, svijetle oči i brahio lubanja. I veća visina. Tom opisu odgovaraju npr. jedni Baski. Rimljani Delmate opisuju kao snažne, visoke i svijetlokose. To je to.
Crna kosa i oči dolaze sa neolitskim stanovništvom, a to će biti mediteranski antropo tip, nižeg rasta i tamnije kože.

Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Postoji kao fizionomijski ali i kao psihološki , mada polako nestaje.

Postojanje psihološkog tipa nije naravno pravilo i niti nešto utemeljeno ali je očito da povezuje ljude , a to je prvo zbog nasličnijeg jezika i njegovog izričaja , a i zbog one floskule da u svakom stereotipu ima zrnce istine , eto ako ni zbogčeg onda zbog toga.

Cvijić je opisao sasvim dobro hajdučki mentalitet i tu gorštačku nazovi ponositost i gordost , a ona zaista postoji od dinare do Šumadije.
Ma koji psihološki tip? To u glavama forumaša u zadnjih 10 god.? Od kad su se svi razvezali o Dinarcima?

U Šumadiji ima najmanje dinarskog antropo tipa. Ima ga u C. Gori, ali u Srbiji puno manje. Vlasi stvarno jesu romanofoni ostaci u vrijeme njihovog nestajanja a nastajanja Slavena. Naziv Vlah će poslije dobiti drugo značenje - profesija, način života, ali u originalu je naziv za romanofone i ćao.

A izbjeglice koje iz istočnih Dinarida dolaze pred Turcima u Hrvatsku i poslije na račun svog pravoslavlja postaju Srbi Prečani (koji Srbije ni srpskih korijena nisu vidili) vrlo često imaju tamnu kožu i ustvari više odgovaraju mediteranskom tipu. Mi u Dalmaciji kad kažemo da neko izgleda vlaški i pri tom ciljamo na istočno porijeklo a ne domaće morlačko, onda mislimo na tamnu kožu i kosu a to nema veze sa karakteristikama dinarskog antropo tipa. Srbijom vladaju neolitske Y kr. haplo grupe E i J iako nijedna grupa tamo ne prelazi 25%, ali je genetska mješavina stanovništva uspostavljena neolitskom doseobom ratara početkom Neolita i time se još tada bitno smanjio udio paleo-Europljana (usporedba sa I2a2) dok su u zapadnim Dinaridima, di nema većih rijeka i plodnog tla zanimljivih prvim poljoprivrednicima iz zap. Azije, ne samo brojniji nego i apsolutno dominatni (Hercegovina, Dalmacija). Već u C. Gori treba očekivati pad dinarskog antropo tipa taman u onom omjeru kako rastu tamnokosi u odnosu na svijetlokose.

Dinarski antropo tip sa Vlasima nema nikakve veze.

Još jedna bitna stvar. Kad se u 20. st. razvila antroploška disciplina, vrlo brzo je doživila velik pritisak od ostatka znanstvene zajednice i bila optužena za "rasizam". Nije se poklapala sa težnjama prema nacionalnim (nadrasnim) težnjama prema homogenizaciji nacija. Kritike su išle na način da se tvrdilo kako prirodne karakteristike okoliša, klima, ishrana itd. utječu na antropologiju kao i mješanje gena kod reprodukcije pa da ti antropo tipovi nisu referentni da bi uopće definirali nešto kao prepoznatljivu skupinu baziranu na genetici.

Onda se počela naglo razvijati genetika prije 20-ak godina i kritičari antropolgije su očekivali da će već poprilično negiranoj antropologiji konačno doći kraj. Ali desilo se ustvari suprotno s tim da se efekti još ne vide kako treba. Uglavnom, genetičari su potvrdili postojanje stabilnih antropo tipova, odn. potvrdili su poklapanje određenih genetskih haplo grupa sa već definiranim antropo tipovima. Radi se o nizu istraživanja genetičara koja su se odnosila na određeno područje (neka regija ili država) kod čega se desilo da se određene haplo grupe prostorno raspoređuju u skladu sa već detektiranom prostornom distribucijom antropo tipova na istom području i to u vrlo visokom postotku, tako da se može uspostavit veza i mogu se povlačit zaključci.

U našem slučaju dinarski tip se poklapa sa I2a2, a mediteranski sa E i J y-kromosomskim haplo grupama. Dakle ako ćemo o Srbima oni su najmanje Dinarci na ovim prostorima, u rangu su sa Slovencima, Bugarima, Makedoncima. Najveći postotak dinaraca imaju Hrvati zatim Bošnjaci i Crnogorci.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon

Zadnje uređivanje Liburn : 10.07.2012. at 09:48.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 10:19   #79
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Naslov je profulan, jer dinarska rasa stvarno ne postoji. Trebalo bi govoriti o dinarskom antropološkom tipu. A to nije visoki crni, nego visoki svijetle kose i svijetlih očiju, barahiocefalne lubanje. I kao takvi odgovaraju pretpostavkama o izgledu starijih paleo-Europljana. Često se uz izgled pra-Europljana vežu svijetla kosa ili crvenkasta, svijetle oči i brahio lubanja. I veća visina. Tom opisu odgovaraju npr. jedni Baski. Rimljani Delmate opisuju kao snažne, visoke i svijetlokose. To je to.
Crna kosa i oči dolaze sa neolitskim stanovništvom, a to će biti mediteranski antropo tip, nižeg rasta i tamnije kože.



Ma koji psihološki tip? To u glavama forumaša u zadnjih 10 god.? Od kad su se svi razvezali o Dinarcima?

U Šumadiji ima najmanje dinarskog antropo tipa. Ima ga u C. Gori, ali u Srbiji puno manje. Vlasi stvarno jesu romanofoni ostaci u vrijeme njihovog nestajanja a nastajanja Slavena. Naziv Vlah će poslije dobiti drugo značenje - profesija, način života, ali u originalu je naziv za romanofone i ćao.

A izbjeglice koje iz istočnih Dinarida dolaze pred Turcima u Hrvatsku i poslije na račun svog pravoslavlja postaju Srbi Prečani (koji Srbije ni srpskih korijena nisu vidili) vrlo često imaju tamnu kožu i ustvari više odgovaraju mediteranskom tipu. Mi u Dalmaciji kad kažemo da neko izgleda vlaški i pri tom ciljamo na istočno porijeklo a ne domaće morlačko, onda mislimo na tamnu kožu i kosu a to nema veze sa karakteristikama dinarskog antropo tipa. Srbijom vladaju neolitske Y kr. haplo grupe E i J iako nijedna grupa tamo ne prelazi 25%, ali je genetska mješavina stanovništva uspostavljena neolitskom doseobom ratara početkom Neolita i time se još tada bitno smanjio udio paleo-Europljana (usporedba sa I2a2) dok su u zapadnim Dinaridima, di nema većih rijeka i plodnog tla zanimljivih prvim poljoprivrednicima iz zap. Azije, ne samo brojniji nego i apsolutno dominatni (Hercegovina, Dalmacija). Već u C. Gori treba očekivati pad dinarskog antropo tipa taman u onom omjeru kako rastu tamnokosi u odnosu na svijetlokose.

Dinarski antropo tip sa Vlasima nema nikakve veze.

Još jedna bitna stvar. Kad se u 20. st. razvila antroploška disciplina, vrlo brzo je doživila velik pritisak od ostatka znanstvene zajednice i bila optužena za "rasizam". Nije se poklapala sa težnjama prema nacionalnim (nadrasnim) težnjama prema homogenizaciji nacija. Kritike su išle na način da se tvrdilo kako prirodne karakteristike okoliša, klima, ishrana itd. utječu na antropologiju kao i mješanje gena kod reprodukcije pa da ti antropo tipovi nisu referentni da bi uopće definirali nešto kao prepoznatljivu skupinu baziranu na genetici.

Onda se počela naglo razvijati genetika prije 20-ak godina i kritičari antropolgije su očekivali da će već poprilično negiranoj antropologiji konačno doći kraj. Ali desilo se ustvari suprotno s tim da se efekti još ne vide kako treba. Uglavnom, genetičari su potvrdili postojanje stabilnih antropo tipova, odn. potvrdili su poklapanje određenih genetskih haplo grupa sa već definiranim antropo tipovima. Radi se o nizu istraživanja genetičara koja su se odnosila na određeno područje (neka regija ili država) kod čega se desilo da se određene haplo grupe prostorno raspoređuju u skladu sa već detektiranom prostornom distribucijom antropo tipova na istom području i to u vrlo visokom postotku, tako da se može uspostavit veza i mogu se povlačit zaključci.

U našem slučaju dinarski tip se poklapa sa I2a2, a mediteranski sa E i J y-kromosomskim haplo grupama. Dakle ako ćemo o Srbima oni su najmanje Dinarci na ovim prostorima, u rangu su sa Slovencima, Bugarima, Makedoncima. Najveći postotak dinaraca imaju Hrvati zatim Bošnjaci i Crnogorci.
Tebe sam već odavno provalio kao jednog fašistu sa rasističkom bolešću koja se ogleda o palamuđenju o genetici.

Ne obraćaj mi se , od takvih kao ti su stradali mnogi u zadnjih 100 godina , jer ti koji prepoznaješ ljude u komšiluku po koži nisi za ljude već za muzej da se vidi kakav skotluk živi na ovom svetu.

Mrš!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.07.2012., 10:43   #80
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
....

Mrš!!
Ovakav diskurs upotrijebi tamo odakle si stigao ...

nesigurni i agresivni nastup zadrzi za sebe...
ovdje zaista ima ljudi koji su itekako nacitani i od kojih se puno moze nauciti. ako to nisi u stanju, iskljuci se
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.