Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2008., 11:10   #1
Rajčica za zimnicu

Na koje sve načine spremate (kuhate, smrzavate i sl.) rajčicu za zimu, osim onog klasičnog najobičnijeg soka od rajčica?
roko006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 11:34   #2
Napravim šalšu pa zamrznem.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 12:08   #3
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Napravim šalšu pa zamrznem.
Recept pliiiiz! Čula sam 100 načina kak se pravi šalša pa još istražujem koji mi je best!
roko006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 13:18   #4
evo ti onda i iz moje kuće
Na maslinovom ulju zafrižiš kapulu. Kad omekša dodaš peršin i sitno narezane pomidore. I onda miješaš vrlo predano sve dok se rajčica ne opusti. Dodaš sol, papar jednu žlicu koncetrata od rajčice i smanjiš vatru te pustiš da uz povremeno miješanje kuha oko sat ipo vremena. U slast
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 15:29   #5
zafriži kapulu na maslinovom ulju, kad zažuti dodaj luka (češnjaka) i peršina, samo još kratko prodinstaj, dodaj razrizane pomidore i kuvaj i mišaj dok malo ne iskuva. Dodaj sol, papar, cukar i kuvaj dalje na malo laganijoj vatri dok se lagano ne zgusne.
Ja još uz kapulu prodinstam i komadiće paprike (može i malo mrkve), ali to mi je baš onako za šalšu uz lešo meso
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 16:04   #6
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Napravim šalšu pa zamrznem.
A ja odustala od šalše ,pa samo prokuham ogulim i propasiram,zamrznem i - super.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 17:37   #7
1. smrznem cijele, oprane i posusene
2. napravim umak od povrca
ulje, luk, mrkva, paprika, paradajz i onda smrznem u posudicama
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:32   #8
blanšaju se u komadu, pa u vrećice i u duboko zamrzavanje. Kasnije se lako gule i možeš s njima što hoćeš, bilo šalšu ili za juhu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:46   #9
Quote:
roko006 kaže: Pogledaj post
Recept pliiiiz! Čula sam 100 načina kak se pravi šalša pa još istražujem koji mi je best!
Na ulju dinstati luk te dodati rajčicu narezanu na kockice. Dodati i naribanu mrkvu, sol, malo vegete. Pred kraj kuhanja (sat i pol, odnosno dok rajčica ne postane gusta ali ne previše, ma znate već kakva mora biti šalša) par listova bosiljka.

ILI:
Dinstati luk, te dodati rajčicu, tikvice, paprike, patlidžan narezane na kockice. Dodati Vegetu, posoliti i popapriti (po želji) i kuhati uz povremeno mješanje i dodavanje vode dok svo povrće ne omekša (ali svejedno ostaju kockice).
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 01:06   #10
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
zafriži kapulu na maslinovom ulju, kad zažuti dodaj luka (češnjaka) i peršina, samo još kratko prodinstaj, dodaj razrizane pomidore i kuvaj i mišaj dok malo ne iskuva. Dodaj sol, papar, cukar i kuvaj dalje na malo laganijoj vatri dok se lagano ne zgusne.

Tako i moja baka (dalmatinka) dela. Mislim da je i njena baka isto tako spremala salsu. Ma najfinija salsa na svitu definitivno, barem meni. I bas takva mi je super uz leso meso.
Ponekad dodam papriku balancane tikvice gljive piletinu rizu...al salsa je jedna jedina.

meni je ta salsa isto sto su madeleine kolacici Proustu.. budi uspomene na bezbrizno vrijeme, usta puna trisanja i ruke ljepljive od murvi

Zadnje uređivanje regica : 15.08.2008. at 01:19. Reason: meni je ta salsa isto sto su madeleine kolacici Proustu..:) budi uspomene na bezbrizno vrijeme i majice
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 10:48   #11
Ja ih prvo prokuham sastrane s malo vode i onda propasiram kroz pasabrodu da odvojim pice i kožicu. Tek ih onda prodinstam na luku itd.
N0_NAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 10:40   #12
U teču staviti obično suncoretovo ulje samo da pokrije dno. Dodati 1 nasjeckanu glavicu bijelog luka i 1 nasjeckanu veću kapulu. Nista ne miješati. Na to staviti oguljene pome cca pola kg. Dodati 1 vezicu nasjeckanog selena i po želji 1 žlicu dvostrukog koncentrata rajčice.
Sada staviti teču na kuhalo i kuhati. Poanta ne-kiselosti šalše je u kuhanju cijele pome, a ne sjeckane jer se kiselost špice izgubi kuhanjem. Zbog ovoga ne treba stavljati šećera. Kuhati tako dok ne provre na najjačoj vatri. Onda smanjiti i polupoklopljeno kuhati uz povremeno miješanje 1h ili duže... dok ne izvrije sva voda i ostane gusta smjesa. Polupoklopljeno - da se ne gubi toplina ali da isparava voda. Pred kraj lako zagara pa treba miješati češće.

Ako se radi o čistom maslinovom ulju ono se ne smije zagrijavati te se ne smije kuhati ako se hoće jesti sasvim neškodljivo.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 10:58   #13
blaniširam pa ogulim kožu i odstranim koštice...pulpu u komadima sa sokom smrzavam pa koristim za šalšu i drugo...

šalšu radim klasično ali mi je ukusnija kad se stavi svježe crvene paprike uz luk, češnjak, sot, papar, čili (volim malo ljuto ), peršin i neizostavni bosiljak...šećer stavljam po potrebi i pri kraju malo izmiksam ( al ne do kraja ) štapnim mikserom da bude homogenija ali ne glatka ( da ostanu vidljivi komadići )... savršena topla uz tijesto ili hladna kao umak ili tortila dip
Amalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 10:55   #14
Odstraniš koštice? Bome, imaš ti volje, vrimena i živaca
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 16:23   #15
nego kaj ...pa nije to neki posao, kad imaš vremena...( upravo ga su subotu radila )...oguliš kožu ( što je naravno najlakše ) i razdrobiš ga prstima u cjedilo gdje popadaju koštice ...mislim ostane nešto ali ni blizu koliko bi bilo da to ne radim...i šalša mi je bolja..ehm..jedino slijedi malo žešće čišćenje noktiju poslije
Amalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 18:22   #16
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
1. smrznem cijele, oprane i posusene
2. napravim umak od povrca
ulje, luk, mrkva, paprika, paradajz i onda smrznem u posudicama
ja sam uradila ovo pod 1.
Sta radis s njim kasnije kad ga odmrznes?
Sta sve moze?
__________________
Kupujem, prodajem, oduzimam i dodajem
Sorrela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 18:24   #17
sve sto je kuhano

stavim po jedan na podlogu (ulje, luk, eventualno mrkvica) za razna variva ili vise komada na luk, mrkvu pa dodam paprike (isto smrznute) i onda piletinu ili rizu ili to uz pire krumpir i tako )
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 14:51   #18
najbolji recept za sok od paradajza

obozavam sok od paradajza svke godine kupim 100 kila paradajza i dobijem oko 50 l soka recept mi je dala zenina baka
-paradajze oprati izrezat onaj cvrsti dio nazrezat na cetvrtine
-friskog ga propasirat na pasirku.to je najtezi dio tesko se pasira dok je friski ali u tome je tajna,u kozicama je tanin i jos neka sranja i skroz je dugi okus kad se odma odvoje
-staviti kuhat i treba se smanjit volumen za trecinuprije nego sto skinemo posolim i popaprimo po zelji
-ja ga punim u flase jer ga puno popijem ko sok

vazno je da je paradajz dobar to jest zrel crven od oni poluzelenih nema nis
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 09:43   #19
klasični paradajz sos.
dakle zreli paradajz operem, izrežem i sameljem sa mašinom za paradajz, stavim kuhati, posolim, malo pošečerim, lovorov list ,i kuham do željene gustoće( u mome slučaju jaaaaaako gusto-jedva izlazi iz boce :-) ).
na kraju dodam jedan konzervans i vruće sipam u staklene flaše.
na kraju u svaku flašu sipam par kapi ulja i zatvaram celofanom.
držim na suhom i tamnom mjestu i bude odličan do iduće sezone.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 10:37   #20
Imam hrpetinu mini rajčica doma. Dio sam osušila ali još ih je ostalo par kila i ne znam što bih s njima. Mogu li ih ikako pripremiti za zimnicu a da ih ne moram guliti nego samo staviti u staklenke. Neke zelene ću probati ukiseliti ali imam dosta baš zrelih.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.