Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2016., 23:59   #381
Zna li netko ima li online besplatno skinuti neki udžbenik za pripremu za ispit Goethe instituta? B2 razine
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:20   #382
ZNATE LI ??
Imate li iskustva i poznate li nekog za skype online tecaj i da ste zadovoljni s njim.Treba mi A2 njemacki ,malo poboljsati komunikaciju,sama sam radila ,ali treba mi i dobar back up da odem to poloziti.Hvala
provokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 09:40   #383
Moj blog za besplatno učenje engleskog:http://ucenje-engleskog-jezika.blogspot.hr/

Bilo mi je teško učiti engleski u školi. Stoga sam tražio jednostavna objašnjenja gramatike i zabavne načine za učit riječi.

Sve što sam otkrio podijelio sam na tom blogu. Meni je to pomoglo da zapamtim naučeno a istovremeno sam pomogao tisućama balkanaca
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 10:27   #384
Ali na blogu su ti stvarno najosnovnije stvari. To djeca danas nauce do 3 osnovne.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 13:56   #385
@zoki89

pohvala za blog, taman si osvježavam englaski i baš mi je ovako nešto trebalo.

@venera

mislim da blog i nije namjenjen naprednim korisnicima, a to da djeca usvoje sve stvari sa bloga do 3.r, kako da ne.
Meco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 22:47   #386
Koji program ili website je najbolji za ucenje njemacko svicarskog? cijena nije u pitanju.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 14:05   #387
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Koji program ili website je najbolji za ucenje njemacko svicarskog? cijena nije u pitanju.
Koliko ja znam, jedan je standardni njemački u svim zemljama gdje je služben, pa bi ti bilo koji program ili web site za njemački bio prikladan.
Kloning is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 22:42   #388
Magyar

Tražim preporuku za dobar kurs mađarskog preko Interneta. Imam neko predznanje, pošto sam ga učila godinu dana, ali prije 1000 godina, tako da je to predznanje zanemarivo.
Također, ako netko ima strpljenja dopisivati se na početničkom mađarskom i međusobno se motivirati za učenje, to bi isto bilo baš super.

Szia!
Doll Fetish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 09:41   #389
Ovako - baratam engleskim u govoru, možda neeeeešto slabije u pisanju/gramatici. Da bi se javljala na neke natječaje kod nas, trebam priložiti potvrdu da sam negdje/nešto položila engleski, što ja nemam. Koje su mi opcije za on-line tečaj, a da imam i neku potvrdu kasnije za natječaje? Po mogućnosti, nešto što će mi biti od koristi i vani.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:11   #390
Ima li kakvi online program za ucenje engleskog, kao sto je duolingo i rosetta stone ali za Hrvate? Triba mi za majku.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 06:37   #391
Quote:
hmxhmx1 kaže: Pogledaj post
Ako netko želi učit neki strani jezik online, preporučam Duolingo i Babbel. Duolingo je potpuno besplatan, dok Babbel ima besplatnih tečaja i tečaje koji se plaćaju. Oba servisa imaju dostupne aplikacije za Android, iOS i Windows (Phone), a moguće je učit i online preko preglednika. Jedini nedostatak koji bih izdvojio je da je potrebno predznanje nekog većeg stranog jezika jer nema tečajeva dostupnih na hrvatskom (npr. engleski, njemački, španjolski).

Jezici koji se mogu učit na Duolingu (neki su još u eksperimentalnoj fazi): engleski, španjolski, njemački, francuski, talijanski, portugalski, grčki, nizozemski, švedski, irski, ruski, turski, danski, norveški, poljski, esperanto, ukrajinski, velški, hebrejski, vijetnamski, mađarski, rumunjski, češki, svahili, hindi, indonezijski, korejski i klingonski (ne, ne šalim se).
Android - iOS - Windows

Jezici koji se mogu učit na Babbelu: engleski, španjolski, njemački, francuski, talijanski, portugalski, nizozemski, švedski, ruski, indonezijski, turski, danski, norveški, poljski.
Android - iOS - Windows
Imam pitanje za Duolingo - ne mogu učiti (ponavljati) engleski - moram izabrati za tečaj drugi jezik koji govorim (a ne govorim ni jedan od navedenih ni malo ) pa sad ne mogu ništa.... Ima li neki drugi način prijave ili što, neka opcija?
veronika30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:55   #392
Ovakva je situacija.. Imao sam nedavno intervju na engleskom jeziku od nekih pola sata. I onako prošlo je ok i iako nisam na kraju dobio posao ali za par mjeseci biti će opet raspisan drugi natječaj i čovjek će me ponovno zvati. E sad engleski razumijem odlično, tj sve shvaćam što sugovornik govori. Problem mi je pričanje... Nije fluidno i razgovjetno odnosno kad želim nešto reći teško povezujem to sve u rečenicu, ajmo reć da mi u trenutku nedostaje vokabular, znam riječ ali ne mogu je se u sjetiti u datom trenutku i onda naravno dođe do zastoja. Isto tako ne znam jel bi si prvo u glavi na brzinu preveo ono što želim reći ili jednostavno moram misliti na engleskom? Možete li mi preporučiti neki online sajt ili nekakav način da poboljšam to pričanje?
Mrki1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:12   #393
Quote:
Mrki1911 kaže: Pogledaj post
Ovakva je situacija.. Imao sam nedavno intervju na engleskom jeziku od nekih pola sata. I onako prošlo je ok i iako nisam na kraju dobio posao ali za par mjeseci biti će opet raspisan drugi natječaj i čovjek će me ponovno zvati. E sad engleski razumijem odlično, tj sve shvaćam što sugovornik govori. Problem mi je pričanje... Nije fluidno i razgovjetno odnosno kad želim nešto reći teško povezujem to sve u rečenicu, ajmo reć da mi u trenutku nedostaje vokabular, znam riječ ali ne mogu je se u sjetiti u datom trenutku i onda naravno dođe do zastoja. Isto tako ne znam jel bi si prvo u glavi na brzinu preveo ono što želim reći ili jednostavno moram misliti na engleskom? Možete li mi preporučiti neki online sajt ili nekakav način da poboljšam to pričanje?
Mozda da gledas film i ponavljas, ili naglas citas knjigu na engleskom.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 12:18   #394
Quote:
veronika30 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za Duolingo - ne mogu učiti (ponavljati) engleski - moram izabrati za tečaj drugi jezik koji govorim (a ne govorim ni jedan od navedenih ni malo ) pa sad ne mogu ništa.... Ima li neki drugi način prijave ili što, neka opcija?
Zna netko kako se ovo riješi,pošto ni sam nisam spretan u njemačkom da na taj način učim engleski ?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 16:05   #395
Tražim kvalitetan on-line program (ne aplikacije za mobilni) za usavršavanje francuskog, ali da ne ide od osnova. Vokabular mi nije loš, iako treba raditi još puno na njemu, ali mogu se izraziti. Tekstove čitam bez većih poteškoća, gramatika mi isto nije loša niti mi je osobito teška, izgovor dosta dobar...ali sve to skupa nije dovoljno da bih npr. pratila Francuze kad pričaju, gledala film npr., i već me frustrira ta dugogodišnja borba sa francuskim.
Samo nemojte reć da idem u Francusku i družim se s francuskim govornicima, jer je neizvedivo, iako znam da dobrog poznavanja jezika bez prakse sa govornicima teško da može biti.
Nisam baš voljna ni za neke opcije tipa language exchange.

Željela bih tečaj na višim stupnjevima, on-line, samostalni, ali ne da od mene traži 2 sata svakodnevnog rada jer mi je takav tempo uz sve dnevne obveze neodrživ i osuđen na neuspjeh, nego više kao usputna aktivnost, da mi uleti u polusatnu pauzu ili navečer kada mi klinci odu na spavanje recimo, i uz nekakav kontinuitet, ne nužno baš svaki dan. Ali da nije monoton, da ne ponavljam izraze bez ikakvog objašnjenja, da nije samo nizanje flash kartica s pojmovima ( takvo nizanje pojmova već imam sa 17 minutes on-line tečajem i zaista je dobro za obogaćivanje vokabulara, ali to je sve što nudi).

Zapeli mi za oko Babbel i Assimil, pa ako netko ima iskustva na naprednijoj razini francuskog, molim da podijeli.
Naravno, rado ću razmisliti i o drugim tečajevima koje predložite.

Prošla sam dosta od Duolinga, nije loše uopće, pogotovo što te tjera da prakticiraš pisanje, ali ne ispunjava moje potrebe. Nekako mi ostavlja prazninu, kao da se vrtim u krug i već nazirem da jako velikog napretka do kraja tečaja baš i neće biti... Duolingo je izvrsno pomoćno sredstvo za učenje jezika, ali sam po sebi nikako nije dovoljan i nije mi baš jasna tolika popularnost.


Moje je iskustvo da čak ni s nekim neklasičnim i tzv. intuitivnim metodama ne vidim pretjerani uspjeh. Npr. u mom slučaju nije mi baš bila motivirajuća hvaljena metoda Michela Thomasa (doduše, nije bio francuski ju pitanju), u kojoj slušaš što učitelj govori, pa dvoje njegovih učenika-sugovornika ponavljaju i to onda on analizira i ispravlja. Mislim, ta koncepcija korekcije na primjerima je dobra, ali opet, učitelj ne ispravlja tvoje greške nego svog sugovornika, što tebi baš i ne mora koristiti. Zato mi je metoda u nekim trenucima i promašena, malo je monotona i nije sustavno učenje jezika. Osim toga, piše na tečaju da je to napredna razina jezika, ali ipak su to još uvijek nekakve osnove, odgovarajuće najviše A2 stupnju .
Prije nekoliko godina za engleski sam pohađala engleski po Callan metodi i bilo je ubitačno dosadno to ponavljanje i brzo izgovaranje za učiteljem i ne mogu shvatiti da to funkcionira kod nekih polaznika. Pobjegla sam glavom bez obzira

Moj je dojam da su te metode možda dobre za potpune početnike, ali nikako ne mogu ispuniti zahtjeve naprednije i zahtjevnije razine jezika.

Slobodno me ispravite, ali usudila bih se reći da se s s tim raznoraznim neklasičnim metodama možda može doći najviše do B1 stupnja, ako ne i A2.

Sve više dolazim do zaključka da je možda najbolja, ako ne i jedina metoda za nekakvo sustavno učenje koje obuhvaća vokabular, gramatiku, izgovor, pisanje, upravo ona klasična metoda, pomalo zaboravljena i već staromodna za današnji način učenja, koja se sastoji od knjige (ili CD ROM-a) s lekcijama, radnim zadacima i CD-om (npr. PONS i slični tečajevi).


Zanima me i inače vaše iskustvo sa učenjem francuskog u odnosu na druge jezike. Motivacije mi ne nedostaje, učila sam ga i zavoljela kroz školovanje, zanima me i sam jezik i njegov kulturno-povijesni kontekst. Poznajem i dr. romanske jezike, neke osnovno, neke solidno, i čini mi se da sam jednako toliko truda ulagala u njihovo učenje koliko za francuski, njihovo poznavanje bilo bi daleko naprednije nego što je to trenutna situacija sa francuskim.
__________________
Putnik, ne turist.
Komižica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:38   #396
prvo.
da bi pratila francuze kad govore (ili gledala fr. film), treba ti prakticiranje govornog jezika.
toga u knjigama nema. to se uči jedino kroz govor, prakticiranjem živog jezika.

drugo.
niti jedan iskusni profa jezika ti neće preporučit 2 sata učenja svakodnevno. dapače. 45 min dnevno max.
čitanje novina i gledanje tv na tom jeziku se ne smatra klasičnim učenjem.

dalje.
duolingo, babbel, assimil su dobri za početnike. full stop.
dalje od toga su beskorisni. osim ako ti je cilj dobit bezvrijedni papir na kojemu piše b1 on-line.

za kraj.
nakon što se svladaju osnove vokabulara i gramatike, najbolja i jedina (ponavljam, jedina !) metoda je živa riječ.

ps. osim francuskog, samo su dva druga romanska jezika !
i jedan i drugi pomažu kod učenja francuskog.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:06   #397
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
prvo.
da bi pratila francuze kad govore (ili gledala fr. film), treba ti prakticiranje govornog jezika.
toga u knjigama nema. to se uči jedino kroz govor, prakticiranjem živog jezika.

drugo.
niti jedan iskusni profa jezika ti neće preporučit 2 sata učenja svakodnevno. dapače. 45 min dnevno max.
čitanje novina i gledanje tv na tom jeziku se ne smatra klasičnim učenjem.

dalje.
duolingo, babbel, assimil su dobri za početnike. full stop.
dalje od toga su beskorisni. osim ako ti je cilj dobit bezvrijedni papir na kojemu piše b1 on-line.

za kraj.
nakon što se svladaju osnove vokabulara i gramatike, najbolja i jedina (ponavljam, jedina !) metoda je živa riječ.

ps. osim francuskog, samo su dva druga romanska jezika !
i jedan i drugi pomažu kod učenja francuskog.
Hvala ti na svim odgovorima, premda mi nije drago čuti ono što već i sama znam i čega sam se pribojavala: nema dobrog poznavanja jezika bez žive riječi, i točka.

I na moju žalost, potvrdila si mi sumnje da u stvari nema takvog tečaja- ni ovih navedenih ni bilo kojih drugih, koji ti mogu osigurati više od početne razine. Bez obzira kako ti stupnjevi bili nazivani. Zapravo sam htjela da mi i drugi potvrde moje sumnje jer ili nešto nije u redu sa mnom ili zaista ne treba vjerovati obećanjima tih tečajeva o visokim dosezima poznavanja jezika.
Na kraju, ispada da su svi ti tečajevi, makar bili nevjerojatni, tehnološki napredni i znanstveno utemeljeni, revolucionarni, dokazano uspješni i neviđeni do sada - ograničeni na početne stupnjeve.
Naravno da je uvijek korisno proći kroz njih da bi još proširio vokabular, fraze, vježbao gramatiku, i naravno da je sve to korisno (meni pogotovo u krpanju rupa u znanju).
Ali sve u svemu, moja procjena je da već negdje na B1 razini dođeš do točke kada ti takvi tečajevi više ne mogu donijeti neku značajnu promjenu i očito je da je došlo vrijeme za nešto drugačije.

Ljudi, neka se nitko ne uvrijedi zbog ovih tvrdnji, možda su vaša iskustva drugačija, moje nažalost ne.
I još uvijek gajim neku malu nadu da će mi netko od forumaša reći kako ipak ima jedan tečaj koji dobar baš za to što meni treba i da stvarno djeluje... :-)

A što se tiče romanskih jezika - samouvjereno me upozoravaš da su uz francuski još samo dva. Osobno imam iskustva sa tri i zaista pomažu, kao što mi je i francuski bio od velike pomoći pri učenju istih.
Za ostale iz romanske skupine, koja je šira od onoga što navodimo i ti i ja, nemam pojma koliko koriste u učenju francuskog jer ih nikad nisam ni pokušala učiti.
__________________
Putnik, ne turist.
Komižica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 17:10   #398
Komižica, imaš i https://www.lingq.com/
tamo se hvale da možeš sam dogurati do tečnog znanja jezika, ja ga doduše koristim za početničke nivoe pa ne mogu reći pomaže li za napredne. Probaj pa javi Djelomično je besplatno.

Meni osobno odgovara više učenje na tečaju odnosno "uživo" ali danas sve više ljudi uči samostalno.
Svakako bih ti preporučila barem povremeno online lekcije, imaš npr. italki - https://www.italki.com/home - profesore i tutore s kojima razgovaraš preko skypea, ako te zanima, javi mi se u inbox pa ti pošaljem link za 10 USD bonusa Cijene su većinom (vrlo) prihvatljive.
Ili povremene lekcije u mini grupi online, i to je moguće.

Svakako, dobro je puno čitati o onome što te zanima na francuskom, gledati tv, filmove itd.
Kombinacija će sigurno "upaliti". :klap:
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 17:43   #399
@komižica
imaš profe koji koriste skype, probaj nać nekoga.
iz iskustva predavača jezika znam da dobro funkcionira. a i cijene su povoljnije od sata uživo.

francuski nije lagan jezik i nema tog online tečaja koji može zamijenit živu riječ.
osobno, koristila sam babbel i busuu.com za učenje španjolskog (potonji je daleko bolji od ovih razvikanih, ma najbolji, barem za španjolski).
ali.
da nisam tada živila na fr. antillima te svako malo putovala u puerto rico i dominikansku republiku i dan danas bi mi razgovorni španjolski, unatoč svim online tečajevima, čitanju, redovnom praćenju vijesti i gledanju hispano filmova, bio b1.

eto, pozz.

ps. imaš pravo za romanske jezike, posipam se pepelom.

eh, @rabarbi, kad bi se online moglo: "dogurati do tečnog znanja jezika" svi bismo govorili tečno barem 7 jezika.

o samostalnom učenju.
dobro je do nekog nivoa, recimo b1 online. al onda dolazi najteži dio: "apprendre à désapprendre" sve greške koje si samostalno pohvatao i usvojio.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 14.02.2018. at 10:03. Reason: spajanje postova
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 19:24   #400
antilles, slažem se, zato i predlažem online lekcije i italki ili sličan sajt
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.