Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 12:11   #1
Liječničko uvjerenje za brak

Naisla sam na tekst u jednim dnevnim novinama, o razlozima za sve redje sklapanje braka u Bugarskoj.

Ostavicu link i citiracu najzanimljivije delove .

''Oni koji žele da stupe u bračnu zajednicu u Bugarskoj moraju da poseduju medicinsko uverenje za ulazak u brak. A da bi takav dokument bilo moguće nabaviti potrebna su uverenja od ginekologa i psihijatra! Pregled košta 30 evra, što je u odnosu na prosečnu platu u Bugarskoj od 295 evra - ogromna cifra.''

''Bugarski zakon zabranjuje ljudima koji imaju prenosive bolesti koje "predstavljaju ozbiljnu opasnost po život i zdravlje potomstva ili drugog partnera" ​​da stupaju u brak, osim u slučajevima kada je partner obavešten o tome i saglasan da uprkos tome stupi u brak.''


To sto nece biti u braku, ne znaci da nece radjati decu ;-) 60% dece je iz nevencanih zajednica.

http://www.blic.rs/vesti/svet/pravil...mozete/nb3zn8m


Sta mislite o ovome?
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 12:15   #2
još jedno izbijanje novca od građana i dodatna administracija
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:12   #3
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Naisla sam na tekst u jednim dnevnim novinama, o razlozima za sve redje sklapanje braka u Bugarskoj.

Ostavicu link i citiracu najzanimljivije delove .

''Oni koji žele da stupe u bračnu zajednicu u Bugarskoj moraju da poseduju medicinsko uverenje za ulazak u brak. A da bi takav dokument bilo moguće nabaviti potrebna su uverenja od ginekologa i psihijatra! Pregled košta 30 evra, što je u odnosu na prosečnu platu u Bugarskoj od 295 evra - ogromna cifra.''

''Bugarski zakon zabranjuje ljudima koji imaju prenosive bolesti koje "predstavljaju ozbiljnu opasnost po život i zdravlje potomstva ili drugog partnera" ​​da stupaju u brak, osim u slučajevima kada je partner obavešten o tome i saglasan da uprkos tome stupi u brak.''


To sto nece biti u braku, ne znaci da nece radjati decu ;-) 60% dece je iz nevencanih zajednica.

http://www.blic.rs/vesti/svet/pravil...mozete/nb3zn8m


Sta mislite o ovome?
Slažem se s tim iz jednog jedinog razloga: sve više vidim primjera gdje je jedan partner drugome prešutio bitne stvari po pitanju svoga zdravlja pa kad se u braku otkrilo (hospitalizacija po tko zna koji put, a partner tek sazna za dijagnozu) ide postupak poništenja braka. Ovako partner bar prije braka ima priliku saznati istinu i odlučiti želi li se u taj brak upuštati.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:24   #4
Meni su se čudili kad sam prije par mjeseci napisao post da bi ljudi na prvi dejt trebali doći s medicinskom dokumentacijom. Malo sam karikirao ali je na tragu ovoga.

Ali vidjet ćete da će to zaživjeti u budućnosti. Kriteriji za brak su sve veći i uskoro će biti rezerviran samo za zdrave ljude.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:28   #5
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Meni su se čudili kad sam prije par mjeseci napisao post da bi ljudi na prvi dejt trebali doći s medicinskom dokumentacijom. Malo sam karikirao ali je na tragu ovoga.

Ali vidjet ćete da će to zaživjeti u budućnosti. Kriteriji za brak su sve veći i uskoro će biti rezerviran samo za zdrave ljude.
Čini mi se da je nešto slično bilo i u staroj Jugi, mislim da se išlo vaditi krv i na razgovor. Nisam sto posto sigurna, čini mi se da sam tako nešto čula..
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:30   #6
Quote:
kokicha kaže: Pogledaj post
Slažem se s tim iz jednog jedinog razloga: sve više vidim primjera gdje je jedan partner drugome prešutio bitne stvari po pitanju svoga zdravlja pa kad se u braku otkrilo (hospitalizacija po tko zna koji put, a partner tek sazna za dijagnozu) ide postupak poništenja braka. Ovako partner bar prije braka ima priliku saznati istinu i odlučiti želi li se u taj brak upuštati.
ali s druge strane, ima ljudi koji su uspješno prebrodili neke recimo psihičke bolesti, riješili probleme koji su ih mučili i krenuli dalje. ali to i dalje stoji u zdravstvenom kartonu. ja sam uvijek za iskrenost, ali ima ljudi koji se jako uplaše na sam spomen psihičkih bolesti i drugu osobu odmah prekriže. pa tako ovi zauvijek ostaju zigosani. čini mi se to kao dvosjekli mač.

osim toga da li ste svom bračnom drugu rekli baš sve iz svoje prošlosti?

ima dosta ljudi koji okrenu novu stranicu i prošlost žele ostaviti tamo, u prošlosti.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:31   #7
Lagano ide eugenika na djelo i u praksu.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:32   #8
Gattaca kuca na vrata.

Što je sljedeće, liječničko uvjerenje za rođenje, odnosno, nakon začeća genski test, plod koji ne prođe automatski ide na pobačaj? Nakon toga, nesuđeni roditelji idu na pregled, ukoliko se ustanovi da imaju neki problem, obvezna je prisilna sterilizacija, a razvod po mogućnosti?

Protiv toga sam da država propisuje uvjete za osnovne i svakodnevne životne stvari.

Brakova se ionako sve manje sklapa, i sve kraće traju, samo treba još propisivati uvjete, pa će se to još dodatno smanjiti.

Drugo što ćemo s izvanbračnom zajednicom, i životnim partnerstvom?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:41   #9
U brakove će u budućnosti u razvijenim civilizacijama ići samo zdravi, lijepi i pametni.
Ali to je politički nekorektno reći.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:42   #10
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
ali s druge strane, ima ljudi koji su uspješno prebrodili neke recimo psihičke bolesti, riješili probleme koji su ih mučili i krenuli dalje. ali to i dalje stoji u zdravstvenom kartonu. ja sam uvijek za iskrenost, ali ima ljudi koji se jako uplaše na sam spomen psihičkih bolesti i drugu osobu odmah prekriže. pa tako ovi zauvijek ostaju zigosani. čini mi se to kao dvosjekli mač.

osim toga da li ste svom bračnom drugu rekli baš sve iz svoje prošlosti?

ima dosta ljudi koji okrenu novu stranicu i prošlost žele ostaviti tamo, u prošlosti.
Prvi kriterij da bih s nekim bila u bliskom odnosu je iskrenost. I sama sam sve i sebi rekla u startu. Bolio me je džon što će tko o meni misliti. Onaj tko me ne može prihvatiti onakvu kakva jesam, bolje da ode na početku nego kad se stvore emocije, nastane ozbiljna veza, dođu djeca.

U ostalom odakle pravo meni i drugima da određujem tuđi život. Ne bi li svatko od nas trebao imati mogućnost odabira svog života?
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:46   #11
Quote:
kokicha kaže: Pogledaj post
Prvi kriterij da bih s nekim bila u bliskom odnosu je iskrenost. I sama sam sve i sebi rekla u startu. Bolio me je džon što će tko o meni misliti. Onaj tko me ne može prihvatiti onakvu kakva jesam, bolje da ode na početku nego kad se stvore emocije, nastane ozbiljna veza, dođu djeca.

U ostalom odakle pravo meni i drugima da određujem tuđi život. Ne bi li svatko od nas trebao imati mogućnost odabira svog života?
ne shvaćam baš što želiš reći. jesi li onda za da se na prvom dejtu prilaže zdravstveni karton ili ne?
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 14:53   #12
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
ne shvaćam baš što želiš reći. jesi li onda za da se na prvom dejtu prilaže zdravstveni karton ili ne?
Stava sam da bitne stvari o sebi trebamo sami reći kroz prvi mjesec-dva. Žalosno je da nas država mora upoznati s kim smo zapravo u vezi.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:00   #13
diskutabilno je što je bitno.

možeš prešutiti nešto što smatraš da je totalno nebitno, a drugoj osobi je to deal breaker,
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:12   #14
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
diskutabilno je što je bitno.

možeš prešutiti nešto što smatraš da je totalno nebitno, a drugoj osobi je to deal breaker,
Zašto prešutjeti? Ja još nisam vidjela dobrobit prešućivanja. Sve to kad tad ispliva na površinu. I što tad? Nije li manja šteta reći nešto na početku pa ta veza opstala ili ne, ali s manje posljedica, nego kad se stvori zajednički život i sa sobom ukopati još dodatnih nedužnih žrtava?

Bi li ti voljela nakon godina veze, braka saznati nešto što je tebi bitno, a partner ti prešutio? Bi ti voljela saznati u liječničkoj ordinaciji da si skupila bolest od partnera koji je za nju znao, ali ti je prešutio jer mu je bilo neugodno? Ili bi ti bilo draže da to čuješ od njega?
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:16   #15
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
diskutabilno je što je bitno.

možeš prešutiti nešto što smatraš da je totalno nebitno, a drugoj osobi je to deal breaker,
Ja nisam za eugeniku niti što slično, smatram da se sama država nema šta puno petljati. No, sa druge strane, ako neko bude doveden u zabludu, pa mu neko prenese recimo aids ili tako nešto?
Meni bi recimo, bilo puno lakše da sam znala da je on imao prvu depresivnu epizodu sa 19, te da ima porodični istorijat oboljelih od depresije i da mu je otac bio alkoholičar + depresivan. Bar se ne bih godinama borila sa tim da njemu treba pomoć i da to nije nešto što se dogodilo čisto onako. I mogla bih bar imati priliku da sama odaberem da li da preuzmem rizik. Naravno da se tako nešto može uvijek desiti, ali ako već je - treba druga strana bar imati pravo da zna. Ne familijarno praviti nekog ludim i da pretjeruje. Samo da bi se održala slika o big happy family, zanemariti mogućnost da se neko podrži da se liječi.
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:21   #16
sviđa mi se.
samo bih dodala da ne smije stati na sklapanju braka, nego i kasnije treba provjeravati da netko nije pokupio izvan braka neku boleštinu.

tužno je, ali iz nekih slučajeva zaključujem da je potrebno.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:21   #17
što se aktualnih bolesti tiče, potpuno je neodgovorno ne obavijestiti osobu s kojom sexualno općiš. to mi uopće nije diskutabilno.

govorim o situacijama iz prošlosti za koje smatraš da nisu uopće bitne, ne razmišljaš o njima uopće, pa samim time ih i ne spomeneš. ne govorim o namjernom skrivanju stvari za koje znaš da druga strana nikada ne bi prihvatila.
da, ako ikad u razgovoru isplivaju i drugoj strani je to totalni deal breaker, to je onda nezgodno..ali ne smatram da je osoba koja je prešutila kriva. jbg, nije da kad upoznaš nekoga da mu referiraš svoju prošlost kronološki do u detalje.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:25   #18
Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
Meni bi recimo, bilo puno lakše da sam znala da je on imao prvu depresivnu epizodu sa 19, te da ima porodični istorijat oboljelih od depresije i da mu je otac bio alkoholičar + depresivan.
bilo bi ti puno lakše ne započinjati s njime išta, ili to uopće ne bi utjecalo na tvoju odluku da budeš s njime?
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:30   #19
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
što se aktualnih bolesti tiče, potpuno je neodgovorno ne obavijestiti osobu s kojom sexualno općiš. to mi uopće nije diskutabilno.

govorim o situacijama iz prošlosti za koje smatraš da nisu uopće bitne, ne razmišljaš o njima uopće, pa samim time ih i ne spomeneš. ne govorim o namjernom skrivanju stvari za koje znaš da druga strana nikada ne bi prihvatila.
da, ako ikad u razgovoru isplivaju i drugoj strani je to totalni deal breaker, to je onda nezgodno..ali ne smatram da je osoba koja je prešutila kriva. jbg, nije da kad upoznaš nekoga da mu referiraš svoju prošlost kronološki do u detalje.
Nije li pokretačica teme upravo pisala o zdravstvenom kartonu? Tko to skriva takve stvari slučajno? Pa i u bezveznoj priči ljudi spomenu operaciju slijepog crijeva.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 15:38   #20
Quote:
kokicha kaže: Pogledaj post
Nije li pokretačica teme upravo pisala o zdravstvenom kartonu? Tko to skriva takve stvari slučajno? Pa i u bezveznoj priči ljudi spomenu operaciju slijepog crijeva.
da li pričamo o zdravstvenom kartonu (u kojem piše sve od rođenja) ili pričamo o trenutnom zdravstvenom stanju?

ja npr. u 4 godine nisam svom mužu spomenula da sam imala slomljenu ruku..evo tek sam se sad toga sjetila..
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.