Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2008., 21:54   #101
Quote:
maritimeivy kaže: Pogledaj post
Jel moram otvarati obrt za sadnju lješnjaka ili to ide na neku drugu foru? Pliz help!

Trebaš otvoriti barem OPG ili neku sličnu pravnu osobu da bih mogao dobiti poticaj za višegodišnje nasade a ako češ saditi na malo samo udri bez brige možeš saditi kako god hočeš.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:39   #102
Thumbs up

Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Osobno se bavim ....
Zanima me ako kupim sadnice od vas dali imam pravo na poticaj.Što se tiče obrade tla dali se mora cijelo polje regolati ili je dovoljno iskopati rupe na određenu dubinu gabarita 50x50 cm.Krenuo bih na jesen s 1h pa me zanima dali postoji mogučnost da mi sa nekim savjetom u vašoj proizvodnji ppomognete.Pozdrav,hvala.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 07.05.2008. at 16:29. Reason: quote
dtoma148 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 08:34   #103
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
1....
Imas priv poruku

Quote:
dtoma148 kaže: Pogledaj post
Zanima me ako kupim sadnice od vas dali imam pravo na poticaj.Što se tiče obrade tla dali se mora cijelo polje regolati ili je dovoljno iskopati rupe na određenu dubinu gabarita 50x50 cm.Krenuo bih na jesen s 1h pa me zanima dali postoji mogučnost da mi sa nekim savjetom u vašoj proizvodnji ppomognete.Pozdrav,hvala.
Evo da ja odgovorim posto lichan jos ne odgovara. Ukoliko rasadnik nije registriran i ukoliko nema certifikat ovlastenog instituta koji certificira ne moze se dobiti poticaj. Rijec je o tome da za poticaj treba posaditi 300 sadnica na Ha, a prakticki je to ako se ide na 5x5 oko 360 sadnica ili vise ako se ide na guscu sadnju. Dakle, treba od ovlastenog rasadnika kupiti 300 sadnica a ostatak se moze i privatno. Ova prica sa rupama moze hodati, ali je nebih preporucio. Prema svim informacijama koje imam bolje je preorati cijeli komad, potanjurati i onda stihacom raditi rupe od mozda 30 cm (dubina stihace), stavljati sadnice i motikom zatrpavati i jako dobro ugaziti (vrlo bitno). Gnojenje, ako se radi, bi trebalo napraviti neposredno prije oranja. Svi su mi prakticari rekli da ako nema mogucnosti ici podrivacem (koji ide duboko 50 i vise cm) da je dovoljno i klasicno duboko oranje standardnim plugom (35-40 cm). Takodjer, imam informaciju da sadnja kako je preporucuju knjige (duboka rupa, sloj stajnjaka, sloj zemlje, sadnica, zatrpati) zna biti kontraproduktivna sto se lijeske tice jer sloj stajnjaka prekine kapalanost zemlje i odjeli mladu biljku od vode te se teze primi. Bolje je, a to i ja mislim, prije oranja razbacati satajnjak, ako ga se ima, samo usko u redove gdje ce poslije doci sadnice. Ako se ide razbacivati gnoj po cijeloj povrsini sto se napravi: prihrani se korov izmedju redova, a sadnica je suvise mala da bi u tri-cetiri godine dosla do tog stajnjaka. Efikasnije je par godina nakon sto se sadnica primi dodati gnojivo pod krosnju. Ne treba zaboraviti da male korjenove dlacice koje jedine i "povlace" vodu i hranjivo su u razini sa krosnjom, sto je recimo trece godine do 1 m od stabla.
Nazad na sadnju. Konkretno, covjek kojega poznajem je pola Ha u jednom danu, njih troje, zasadio na takav nacin. Da su isli kopati rupe vjerojatno bi im trebalo puno vise vremena, a sigurno nebi bolje napravili jer je lijeska biljka plitkog korjena i ne trazi duboke rupe kao ostale vocke.
Sto se tice troska, oranje jednog Ha moze kostati usluzno do 1000 kn, a tanjuranje duplo manje te to toplo preporucujem. Konkretno, meni je covjek nesto vise od pola ha sa traktorom od 70 ks sa dvobraznim plugom poorao za jedno sat i pol i to livadu. Oranicu vjerujem da bi mogao i brze.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 07.05.2008. at 16:29. Reason: quote
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 14:59   #104
Lightbulb Drobilica lješnjaka

Dragi svi,

najljepše molim za bilo kakve informacije vezane uz nabavu ili samogradnju drobilice za lješnjake.
Naime moja plantaža istarskog lješnjaka je ušla u petu godinu i očekujem konačno konkretnije prinose,a cijena u ljusci je zaista premala...
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 08:13   #105
http://www.universalnutcracker.com/

U medjuvremenu su napravili model 750 sa slijedecim specifikacijama:

The cracker is manually adjustable from 1/8 in. to 1 1/2 in. It Weights: 112 lbs. Height: 21 in. Width: 17 in. Depth: 10 1/2 in. 1/2 HP, single phase 110 or 220 motor. It will crack 60lbs of nuts in about five minutes. The cracker never needs service. The machine is built so you have virtually no maintenance costs with the machine.

I odvajac ljuski:

We also have a shell sorter or separator available. It removes the nut meat from the shells after they have been cracked.

Inace salju i UPS-om.


Nego, usput, koliki ti je bio prinos ljesnjaka u ljusci po stablu do sada, a koliko ocekujes ove godine? Inace, imas priv poruku.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 08:36   #106
Quote:
Mark kaže: Pogledaj post
Žičana ograda sa stupovima.
Dobro je da (barem dolje) ima uža oka jer ako su prisutni zečevi, mogu ti pobrstiti odnosno oglodati mladice ljeske.
Ipak, nisam siguran koji su standardi kod takve investicije.
Malo posurfaj po netu i naci ces.
Za ogradu od 160cm visine ti trebaju npr. pocincani (vinogradarski) stupovi od 240cm kojima je cijena oko 45 kn. Treba ti na svakih 4-5 metara jedan stup, a svakih dvadesetak metara dodatna dva koja u slovo A ucvrscuju. Na kutove isto tako. Na svaki drugi A stup trebas zatezace (oko 5 kn) kojima ces zatezati tri ili cetiri pocincane zice od recimo 2 ili 2.2 mm (oko 100Eura za svakih 500 m ograde). Zicanih ograda ima raznih, ali recimo pocincanih lovackih (dolje gusce, gore rijedje) od 120cm visine kosta (napamet govorim) oko 80-100 Eura za 50m duzine. Iznad toga moze ici ili obicna ili bodljikava zica. Stupove mozes ili nabijati ili betonirati, a ogradu bi trebalo ukopati jedno deset cm da se zecevi i druga zivina ne provlace ispod. Papir i olovka i malo planiranja i racunanja i dobije se okvirna cijena materijala.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 13:15   #107
Lightbulb

[QUOTE=Smiljan_HR;14021206]http://www.universalnutcracker.com/

U medjuvremenu su napravili model 750 sa slijedecim specifikacijama:

The cracker is manually adjustable from 1/8 in. to 1 1/2 in. It Weights: 112 lbs. Height: 21 in. Width: 17 in. Depth: 10 1/2 in. 1/2 HP, single phase 110 or 220 motor. It will crack 60lbs of nuts in about five minutes. The cracker never needs service. The machine is built so you have virtually no maintenance costs with the machine.

I odvajac ljuski:

We also have a shell sorter or separator available. It removes the nut meat from the shells after they have been cracked.

Inace salju i UPS-om.


Nabava drobilice i odvajača ljuski koji ste preporučili mi je preskupa (osim ako se ne udruži više uzgajivača lješnjaka pa ih zajednički kupi, jer što će ti stroj kojeg ćeš u godini koristiti 5 dana...)
Više bi mi koristilo nešto manjeg kapaciteta i jeftinije, vješt sam i sa samogradnjama pa bi mi i neki konkretniji nacrt ili ideja dobro došla!
Ako nekoga znate tko ima za prodati gotov uređaj pošaljite mi kontakt .

Unaprijed hvala!
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 09:58   #108
Pozdrav svima,
kod vinkovaca sam, htio bih isto pokrenuti sadnjiu ove jeseni, zna li netko kakva je situacija u Vukovarsko srijemskoj županiji sa poticajima?

naravno, polako se raspitujem o svemu, imam nešto suprugine zemlje, ali ako je netko u blizini, mogli bismo zajedno....
diablo2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 21:23   #109
Ja sam iz Os. Mogli bi se nešto dogovoriti ako si za.
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 22:28   #110
jesam za, PMao sam Te.
diablo2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 20:05   #111
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Imas priv poruku

Evo da ja odgovorim posto lichan jos ne odgovara. ....
Slažem se u svemu sa prije navedenim oko pripreme zemlje i sadnje ali imam možda još jedno jednostavnije rješenje za sadnju kasd se dobro pripremi zemlja.Samo se sa jednobraznim plugom izvuku redovi u koji će se kasnije slagati sadnice te se nakon sadnje isti zatvore tanjurčom.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 05.06.2008. at 21:39. Reason: quote
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 20:15   #112
Quote:
dtoma148 kaže: Pogledaj post
Zanima me ako kupim sadnice od vas dali imam pravo na poticaj.Što se tiče obrade tla dali se mora cijelo polje regolati ili je dovoljno iskopati rupe na određenu dubinu gabarita 50x50 cm.Krenuo bih na jesen s 1h pa me zanima dali postoji mogučnost da mi sa nekim savjetom u vašoj proizvodnji ppomognete.Pozdrav,hvala.
Što se tiće sadnica, za svoje sadnice nemam papire pa se na njih ne može dobiti poticaj.Da bih dobio papire trebam potrošiti previše novaca na otvaranje rasdnika a to se ne isplati.Kokliko ću ih imati na jesen još ne znam, jer ne znam koliko će ih meni točno trebati. Ako bude sve po planu možda mi ostane 200-300 sadnica viška.Ako uspijem sve zacrtano konačno ću na jesen preći magičnu brojku od 10 hektara, pa ću malo usporiti ali ne i stati.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 20:27   #113
Ako bih netko htio ili već sadi lješnjake a želi u kompu neka se slobodno javi. Ja sam u Virovitičko-podravskoj županiji. Tražim i zainteresirane za osnivanje udruge ili zadruge da bih lakše konkurirali predpristupnim fondovima i raznim poticajima. Z a sada sam našao samo dvoje ljudi. AJDE JAVITE SE NE GRIZEM.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 06:41   #114
obaviodosta razgovora s onima koji imaju manje ili srednje nasadnike..koliko ja Vidim, problem su suše.
Zadnje dvije godine, par ljudi s nasadima su imali koma urode.
Sada navodnjavaju (prošl god je jedan po malo navodnjavao, ali nije pomoglo).
Kako lješnjak ima plitke korijenje, može li netko stručniji reći riječ dvije o tome?
Ja sad tražim zemlju uz rijeku ili neku vodu baš zbg toga.
diablo2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 07:36   #115
Susa

Koliko su stari ti nasadi koje je susa opalila? Pretpostavljam mladi nasadi. Mislim da nije rjesenje sadnja u vlaznom podrucju jer takva podrucja obicno imaju zimi puno vode, ali im opet fali tijekom proljeca i ljeta kada se formira plod. Vjerujem da je navodnjavanje cijevima jedino rjesenje.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 07:48   #116
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Slažem se u svemu sa prije navedenim oko pripreme zemlje i sadnje ali imam možda još jedno jednostavnije rješenje za sadnju kasd se dobro pripremi zemlja.Samo se sa jednobraznim plugom izvuku redovi u koji će se kasnije slagati sadnice te se nakon sadnje isti zatvore tanjurčom.
Da, to moze biti rjesenje, ali, treba paziti kod takve sadnje da se dobro ugazi oko sadnice, narocito u podnebljima sa niskom zimskom temperaturom (sto je prakticki cijela kontinentalna Hrvatska). Zimi se oko korjenovih dlacica stvori led, ako ima prostora da udje voda. Taj led sprecava biljku da dodje do korisne vode te se ona ne primi (narodski receno: smrzne se, makar nije pravi uzrok neprimanja hladnoca nego nedostatak vode). Naravno da se moze kombinirati jednobrazni plug, tanjuraca i gazenje.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 08:34   #117
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Koliko su stari ti nasadi koje je susa opalila? Pretpostavljam mladi nasadi. Mislim da nije rjesenje sadnja u vlaznom podrucju jer takva podrucja obicno imaju zimi puno vode, ali im opet fali tijekom proljeca i ljeta kada se formira plod. Vjerujem da je navodnjavanje cijevima jedino rjesenje.
5-6godina su zadnja dva koje sam pitao..dosta stari za osjetljivost na sušu...valjda dubina korijena..
diablo2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 15:15   #118
Da, dosta stari za ekstremnu osjetljivost na susu, ali opet strucnjaci za navodnjavanje kazu da se navodnjavanje uvijek isplati, u svim kulturama. I uz element zelje da se sto vise sustava proda, sklon sam im vjerovati.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 21:37   #119
mm da...

eto "par" ispravaka u vezi sa stefovim postom....
"prinos po odraslom grmu" inace preferira se oblik stablasice zbog lakseg odrzavanja i l dopiranja svjetla...
na jedan hektar nejde negdje oko vec ako se sadi 4x5(preporucljivije 5 metara izmedju da lakse prolazi mehanizacija) ide 500 kom(4x5=20, 10 000/20=500)
ne postoje sadnice prve i druge klase, vec postoje "jednogodisnje" i "dvogodisnje"... one dvogodisnje su skuplje iz razloga sto ce rodit godinu prije posto su godinu dana starije, a sto se tice klasa, sve sadnice moraju biti vislje od odredjene visine (80 cm mislim) i imati razvijen korijen...
Jednogodisnja sadnice su po 10kn+pdv a dvogodisnje 13kn+pdv(ako netko treba, javite se na pp)
ono za stajsko gnojivo, odes do provog covjeka koji ima farmu krava ili konja i dogovoris se s njime da ti da besplatno pod uvjetom da ti to odvezes... i ispadne te 1000 puta jeftinije od onih 25 kn za 25 kg -.-'
ovo za poticaj, on ovisi o tome dali se zemljiste nalazi pod posebnom drzavnom skrbi ili ne, dali zupanija ili grad jos stimulira ili ne, ali on nanjmanje ispada 16 i 700(ili 800)... o tome ako i koliko zupanija ili grad stimulira pitajte nekoga iz savjetodavne sluzbe...(isti ti ce ti objasnit kako i gdje napraviti analizu)
inace lijeska nije nimalo zahtjevna(doduse jednio joj nepase mocvarno tlo) ali sve ostalo ide, negjde ces morati vise negdje manje ulozit... moji su godinama sadili na svim vrstima tla i svugdje je uspjevalo... vecinom ti na toj analizi bacaju neke cifre koje uglavnom treba ignorirat...
vocnjak ne trbea biti ogradjen, ne treba imati sustav za navodnjavanje i sadnice ne trebaju imati obranu od tuce(nije to jabuka)
nije istina da se dobiva 24000 kn godisnje, prve godine dobijes onaj poticaj od 16 000kn pa navise(max 25 000) a nakon toga dobivas od drzave 2500 kn po hektaru za odrzavanje starih nasada(iako je to u praksi upol manje, oko 1200)
sadnice se e sade u 9.-10. mjesecu vec u 11. ili 12.(frend je sadio na staru godinu i 95% se primilo)
za ove kosnice, lijeska se oplodjuje putem vjetra, pcele nece nista napravit...
najrasirenija sorta lijeske je Istarski duguljasti koji je samooplodan(znaci ne moraju se stavljati druge sorte, ali zbog vece sigurnosti stavlja se 5% drugih sorta, vecinom talijanskih)
orezivanje se vrsi nakon sadnje da bi se oformiralo stablo, i poslije toga se ne orezuje barem slijedecih 10-15 godina... opet, nije to jabuka...
ako imate jos kakva pitanja, slobodno pitajte... pozz
Zeljko Moulis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 14:49   #120
Nemam navodnjavanje ali ću ga ove godine uvesti ako bude novaca, jer razlika je očita. Ako nema vode biljka se slabo razvija i lako se suši ako je i malo ozljediš. Ove godine je bilo više kiše pa su mi grane na lješnjacima izrsle od 30-50 cm dužine i debljine 0,3-0,5 cm.Tako da za formiranje grma imam grana na pretek. Blizu mene je velika plantaža lijeske stara i 20 godima i nema navodnjavanje a ove je godine jako rodna pa pošto je suša nastupila plodovi su već sada počeli opadati. Tako da je navodnjavanje nužno da bi se osigurao siguran razvoj stabla i konstantna i velika rodnost biljke.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.