Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2017., 01:25   #221
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Hoces reci da nakon smrti njene mame, moja zena nece naslijedit te dugove koji ce biti milijunskih iznosa?
Kiss me je u pravu, ako ti se supruga odrekne nasljedstva, neće nasljediti ni dugove.

Btw., spominješ stan i dug za vodu. Vodovod najčešće nije briga za pojedinačni stan, oni imaju stanje mjerila zgrade te na temelju njega vrše naplatu, kako će se suvlasnici podjeliti nije njihov problem.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 10:45   #222
Racun je bio iskljucivo na zeninu majku. Tako da ne znam...budem jos jednom pogledao racun.

Malo mi je to cudno za nasljedstvo sto kazete makar ima smisla, ali kako to da ne terete njenog muza? On ima i nekretnine itd.. Da li ce ti dugovi kad tad preci na njega? I da li onda to znaci da se u potpunosti zena mora odreci nasljedstva od oba roditelja?

Zar nije bolje pricati sada sa njima, rijesit dug dok nije pre velik (jer mozemo odvojit 50tkn npr), a ne da nas za npr 20god iznenadi visestruko veca cifra.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 11:40   #223
Zastara

Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Racun je bio iskljucivo na zeninu majku. Tako da ne znam...budem jos jednom pogledao racun.

Malo mi je to cudno za nasljedstvo sto kazete makar ima smisla, ali kako to da ne terete njenog muza? On ima i nekretnine itd.. Da li ce ti dugovi kad tad preci na njega? I da li onda to znaci da se u potpunosti zena mora odreci nasljedstva od oba roditelja?

Zar nije bolje pricati sada sa njima, rijesit dug dok nije pre velik (jer mozemo odvojit 50tkn npr), a ne da nas za npr 20god iznenadi visestruko veca cifra.
Treba tražiti da ti ovršitelj dostavi rješenje za koje se razdoblje odnosi račun za vodi. A ne bi bilo loše otići na vodovod da ti datu točno stanje unutar 10 godina. Važno je znati da postoji zastara.

A što se tiče puničinog muža, vjerovnik uvijek ganja vlasnike, a ne bračne partnere. Doduše, u pripremi je zakon da će i bračni drug biti odgovoran za dugove. Ako punica nema ništa na sebi više upisano mogu joj samo skidati mirovinu. Ako nema mirovine, onda samo soli na rep. Ako muž umre prije žene (punice) , onda punica ne smije uzeti u nasljetstvo dio njegove imovine. Nego ga ostaviti djeci, a sa djecom sklopiti neki ugovor o uzdržavanju.
Quote:
Hoces reci da nakon smrti njene mame, moja zena nece naslijedit te dugove koji ce biti milijunskih iznosa?
Da možeš mirno spavati, pobrini se da punica nema na sebi nikakve imovine. Onda ti se žena kada joj mati umre, bezbolno može odreći nasljetstva. Jer će biti za dijeliti samo dugovi.

https://www.24sata.hr/pametnakunaa/s...kojnika-296837

Zadnje uređivanje krena : 21.08.2017. at 11:53.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 21:49   #224
Ok hvala puno na objasnjenju. Znas li mozda kolika je zastara? I da li se posebno gleda zastara za vodovod pa onda za struju itd, ili je sve to isto?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 22:05   #225
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Racun je bio iskljucivo na zeninu majku. Tako da ne znam...budem jos jednom pogledao racun.

Malo mi je to cudno za nasljedstvo sto kazete makar ima smisla, ali kako to da ne terete njenog muza? On ima i nekretnine itd.. Da li ce ti dugovi kad tad preci na njega? I da li onda to znaci da se u potpunosti zena mora odreci nasljedstva od oba roditelja?

Zar nije bolje pricati sada sa njima, rijesit dug dok nije pre velik (jer mozemo odvojit 50tkn npr), a ne da nas za npr 20god iznenadi visestruko veca cifra.
Nevažno je l tebi to ima smisla ili nema - takav je zakon.
I zašto bi oni teretili njenog bračnog partnera? Pa ne glase računi na njega.
I ne, zato ti se žena neće morati odreći nasljedstva iza oca.
Još jednom - daj više slušaj ženu!
Isuse, ko mazga si tvrdoglav i nedokazan
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 22:36   #226
Astral , nisu ti ovo Automobili, tu je opasna ekipa

Slusaj zenu i ne cackaj mecku.Daju ti stan, daju ti auto , sto jos da ti juhu ohladim

Tebi (i zeni) je bitno da gospoda punica ne dode u posjed, cijeli ili djelomicni, neke imovine koju bi joj mogli plijeniti (nekretnine il pokretnine svejedno).Uz to bi bilo dobro da otvori zasticeni racun, just in case, da joj mogu uzeti samo
trecinu evenutalnih buducih primanja.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:14   #227
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Racun je bio iskljucivo na zeninu majku. Tako da ne znam...budem jos jednom pogledao racun.

Malo mi je to cudno za nasljedstvo sto kazete makar ima smisla, ali kako to da ne terete njenog muza? On ima i nekretnine itd.. Da li ce ti dugovi kad tad preci na njega? I da li onda to znaci da se u potpunosti zena mora odreci nasljedstva od oba roditelja?

Zar nije bolje pricati sada sa njima, rijesit dug dok nije pre velik (jer mozemo odvojit 50tkn npr), a ne da nas za npr 20god iznenadi visestruko veca cifra.
Mislim da je dug u svakom slučaju bolje riješiti, ne samo s moralne strane već i zato što nikad ne znaš što nosi budućnost.

Ali s pravne strane, djeca ne moraju nasljediti dugove, isto kao ni muž. Jedino nisam siguran što je u slučaju razvoda, vjerujem da se tad dijele isto kao i imovina stečena u braku, ali to nema veze s tvojim slučajem.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 13:06   #228
Boze mili nitko mi auto nije darovao (vozim 20god staru ragu), a u stan sam ulozio poprilicno ogromne novce. Mislim da imam pravo znat sto me ceka u buducnosti, svi moji racuni su cisti i zelim da takvi ostanu.

Ajde hvala lijepa, svaka dodatna diskusija je nepotrebna.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 19:44   #229
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Boze mili nitko mi auto nije darovao (vozim 20god staru ragu), a u stan sam ulozio poprilicno ogromne novce. Mislim da imam pravo znat sto me ceka u buducnosti, svi moji racuni su cisti i zelim da takvi ostanu.

Ajde hvala lijepa, svaka dodatna diskusija je nepotrebna.
Ja ne znam niš o nikakvom autu
Meni je samo fascinantna logika koju ti imaš - punica dužna, a ti brineš da tebe netko ne blokira za njen dug. Svašta.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:37   #230
Mama pok. mi je dugo godina umirala, od više vrsta karcinoma (prvi 89 god.) . U međuvremenu je prvoj susjedi posudila,bez ikakoga ugovora 50 000kn i 3 000 eura,svjedok je njen supružnik. zadnjih 7 god. je to posudila . Bolest je mamina uznapredovala,a dotična osoba se nije potrudila u bilo kojemu roku vratiti niti kune. Mama je pokojna več 3 mjeseca. Mogu li išta učiniti sa povratom duga,lijepo molim? Iako ona posjeduje nekretnine,nakon prvotnog razgovora koji se sveo na njezinu kuknjavu ,imamm dojam da ništa ne misli prodati. MOlim pametnu glavicu za savjet.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 17:11   #231
Ovdje je glavno pitanje - možeš li ti dokazati da joj je tvoja mama to posudila?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 12:11   #232
Pozz, i molim vas sve za pomoć..

Od toliko pravnih pitanja koja su mi nametnuta ovih dana, nezz uopće odakle krenit.. mozda po redu..

Dakle, ja i pok suprug smo zivili u vanbracnoj zajednici do trenutka njegove smrti i u njoj dobili dijete, koje sada ima 2g, a ujedno on ima sina od 28g. Prije njenog rođenja i našeg zajedničkog života, imao je blokirani račun i dugove prema telefonskim kompanijama i duga alimentacije prema sinu (zbog kojih je i bio blokiran). Ugl, u trenutku smrti je bio zaposlen i nikakvu imovinu na sebi nema (imamo auto koje je na maloj).

Šta se događa sa bolovanjem koje bi trebalo biti isplaćeno sad za koji dan (umro je ima 10 dana)?
Šta se događa sa blokiranim računom i postojećim ovrhama? Jer sam naišla na članak koji kaže da se otpisuju.
Može li ovršiti mene kao vanbračnu suprugu (nismo rješavali status niti pred sudom niti javnim bilježnikom) ili dijete? Kako spriječiti takvu ovrhu ako može?

Hvala!
inekoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 12:53   #233
Ne može tebe nitko ovršiti zato što si nečiji bračni ili izvanbračni partner.
S obzirom da partner nije imao ništa na sebe, nema potrebe za rađenjem ostavinske rasprave, jer očito možeš naslijediti samo dugove. Kako neće biti nasljednika, tako će vjerovnici (banke, tele kompanije i ostali) jednostavno otpisati svoje dugove.

Za dio naknade za bolovanje, koje spominješ - za to bi trebala napraviti ostavinsku raspravu, ali s druge strane, onda će te vjerovnici zaskočiti kao nasljednika, a kako nasljednik odgovara za dugovanje u iznosu nasljedstva, opet ćeš morati u tom iznosu podmiriti dugove.
Prema tome tebi neće na kraju pripasti ta naknada, a samo ćeš si natovariti posla na glavu. I još cca 200-injak kuna troška za bilježnika.
Moj savjet - zaboravi to.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 20:27   #234
Pozdrav,
Desila se malo komplicirana situacija sa mojim dugovima. Imam kredit koji otplaćujem normalno i imam životno osiguranje, međutim od druge banke su mi neke kartice i minusi sjeli na ovrhu. Iznos cca 25 tisuća.
Zanima me u slučaju da se meni nešto desi, da li bi moja obitelj (majka, braća) nasljedili dugove ili se mogu odreći toga?
Naime prije 15ak godina mi je preminuo otac te sam na ostavinskoj raspravi nasljedila 1/3 kuće kao i brat i majka. To je ostalo tako, u katastru nigdje ne stoji da sam vlasnik ičega. Doduše u katastru stoji da je vlasnica baka, iako su se u posljednjih 40ak godina izvrtili svakakvi darovni ugovori na oca, majku, etc.
U vlasništvu imam auto čija vrijednost ne prelazi 1000eura.
S obzirom da ajmo reć neurednost tih papira i vlasništva, znači ako ja umrem, da li bi se mojima oduzela kuća, iako je jedini dokaz za to vlasništvo papir sa ostavinske rasprave?
Hvala
puffstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 17:20   #235
Ko bi im šta oduzeo i zašto?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:07   #236
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ko bi im šta oduzeo i zašto?
Banka koja me stavila pod ovrhu, oduzela mojoj obitelji nekretninu. Iako nisam većinski vlasnik.
puffstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:30   #237
Njihovih 2/3 dijela su njihovi i to im se ne može oduzeti. I da se kuća proda, njima ostaje njihov dio vrijednosti nekretnine.
IuliusCaesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:57   #238
Quote:
puffstel kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Desila se malo komplicirana situacija sa mojim dugovima. Imam kredit koji otplaćujem normalno i imam životno osiguranje, međutim od druge banke su mi neke kartice i minusi sjeli na ovrhu. Iznos cca 25 tisuća.
Zanima me u slučaju da se meni nešto desi, da li bi moja obitelj (majka, braća) nasljedili dugove ili se mogu odreći toga?
Naime prije 15ak godina mi je preminuo otac te sam na ostavinskoj raspravi nasljedila 1/3 kuće kao i brat i majka. To je ostalo tako, u katastru nigdje ne stoji da sam vlasnik ičega. Doduše u katastru stoji da je vlasnica baka, iako su se u posljednjih 40ak godina izvrtili svakakvi darovni ugovori na oca, majku, etc.
U vlasništvu imam auto čija vrijednost ne prelazi 1000eura.
S obzirom da ajmo reć neurednost tih papira i vlasništva, znači ako ja umrem, da li bi se mojima oduzela kuća, iako je jedini dokaz za to vlasništvo papir sa ostavinske rasprave?
Hvala

Želim ti dug život ali ako umreš i ostaviš dugove vjerovnici će gledati tvoje rješenje o nasljeđivanju - neka ne stavljaju u rješenje o nasljeđivanju suvlasnički dio kuće.

Ali to je vanknjižno vlasništvo jer si ga stekla temeljem rješenja, a nasljednici postaju nasljednici trenutkom smrti na svoj tvojoj imovini tako da sam ja vjerovnik i da baš grizem za taj tvoj dug iskopala bih da si naslijedila i tužila ih za dugove i do vrijednosti suvlasničkog dijela kuće.

Možeš raspolagati time za života - daruj nekome, s obzirom da nije upisano vjerovnik neće saznati, a proći će mu rok za pobijanje pravnih radnji na štetu vjerovnika dok sazna.

Ako ti je ovo napisano teško shvatljivo uzmi odvjetnika.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 12:50   #239
Pitanje,nepokretnu imovina je otac ostavio sestri,temeljem Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.Naon smrti,iza pok.oca su ostali samo minus na računu i ne znam da li ima još kakav kredit ili otvoren račun.Očekujemo ostavinsku raspravu.Da li je moguće odricanje od tog nasljedstva,koje vjerojatno predstavljaju samo dugovi?Nevjerojatno mi je da to ne bi nitko potraživao i utjerivao
Hvala
keine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 17:48   #240
Pitanje:
Naslijedili smo uz imovinu pokojne majke i dug za american card. Sada je vec proslo i drugo rociste na sudu. Zbog izvanrednih situacija nismo se pojavili. Koliko rocista ima prije presude?
Rzamba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.