Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2015., 00:11   #101
Mogu li djeca preuzeti dugove svojih roditelja?

Pozdrav svima,

Supruga i ja smo do prije dvije-tri godine bili u idealnoj situaciji.Supruga je radila u dobroj tvrtki , ja vlasnik uspješnog obrta ,dobra primanja , dvoje malodobne djece tipični predstavnici srednjeg sloja prava mala idila.Živjeli smo ne raskošno već normalno.Pošteni i nikada nikome dužni.Bili smo podstanari i 2006 god odlučili smo se kupiti stan , nažalost kredit smo digli u CHF.Uredno smo do do 2011 god vraćali sve obaveze koje smo imali , a onda slom, firma gdje je supruga radila je propala ostali smo bez jedne plaće,rate kredita sa 3600kn su porasle na 6400kn obaveze sve veće , a primanja sve manja, nekako sam gurao neko vrijeme borio se rukama i nogama i onda sam i ja pao u blokadu jer je posao se prepolovio zbog krize, a naplata sve gora i gora.Da ne dužim više upao sam u žrvanj, ovrha za ovrhom,dug na dug, kamate na kamatu. Gdje god sam zamolio da nam sa nekim moratorijem(banke,porezna td..) izađe u susret ništa!!! Vremenom smo ostali dužni i bogu i vragu niti sami ne znamo koliko.
Ono što me interesira MOGU LI NAŠA djeca nasljediti te dugove nakon naše smrti ili na bilo koji drugi način mogu ih teretiti(banke,država sl)??????
Hvala svima unaprijed na odgovorima( i oprostite na detaljnom opisu situacije)

Zadnje uređivanje tomba70 : 02.02.2015. at 00:42.
tomba70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 01:36   #102
nasljeđuju i imovinu i dugove, ako su dugovi veći od imovine djeca se mogu odreći nasljedstva. znači djeca ne mogu u "minus" zbog tvojih grijeha.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 15:31   #103
U situaciji sličnoj gore opisanoj, ima li ikakve veze činjenica da je dijete maloljetno? Konkretna situacija je ovakva: nakon smrti oca i supruga, nasljednicima su proglašeni maloljetni sin i supruga, svaki na 1/2. Ostavinu čini minus u banci i grob (i potraživanje prema HZMO, ali to je čisto, odnosi se na dijete).
Ako se u zakonu kaže da su nasljednici dužni pokriti dugove do visine ostaviteljeve imovine, znači da bi se u ovom slučaju išlo na to (kad drugih sredstava ne bi bilo) da nasljednici prodaju grob u kojem je pokopan otac i suprug, kako bi pokrili dug u banci?
Ako je dijete maloljetno, mora li i ono platiti polovicu duga (što naravno nema otkuda, osim iz mirovine koju još nije počelo primati), ili je sav dug dužna podmiriti majka, ili majka podmiruje polovicu duga, a dijete ništa??? Kako je to regulirano?
Istovremeno, računi (režije) koji su stizali na pokojnikovo ime ne moraju se platiti ako iza pokojnika nije ostala novčana masa, što se dokazuje stanjem računa na dan smrti. Tu se ne spominje obaveza podmirenja "do visine vrijednosti imovine".
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 16:19   #104
Konkretna situacija je ovakva: nakon smrti oca i supruga, nasljednicima su proglašeni maloljetni sin i supruga, svaki na 1/2. Ostavinu čini minus u banci i grob (i potraživanje prema HZMO, ali to je čisto, odnosi se na mirovinu koju će dijete primati).
Ako se u zakonu kaže da su nasljednici dužni pokriti dugove do visine ostaviteljeve imovine, znači da bi se u ovom slučaju išlo na to (kad drugih sredstava ne bi bilo) da nasljednici prodaju grob u kojem je pokopan otac i suprug, kako bi pokrili dug u banci?
Ako je dijete maloljetno, mora li i ono platiti polovicu duga (što naravno nema otkuda, osim iz mirovine koju još nije počelo primati), ili je sav dug dužna podmiriti supruga, ili supruga podmiruje polovicu duga, a dijete ništa??? Kako je to regulirano?
Istovremeno, računi (režije) koji su stizali na pokojnikovo ime ne moraju se platiti ako iza pokojnika nije ostala novčana masa, što se dokazuje stanjem računa na dan smrti. Tu se ne spominje obaveza podmirenja "do visine vrijednosti imovine".
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 20:17   #105
Mene isto to zanima, nasljeđivanje dugova...naime, razmišljam kako je sve što ću ja naslijediti od svojih roditelja-dugovi na sve strane. Pa je li moguće da ću sva njihova sr... (s pardončekom) morati ja platiti zajedno s kamatama?
Miceki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 15:25   #106
Quote:
Miceki kaže: Pogledaj post
Mene isto to zanima, nasljeđivanje dugova...naime, razmišljam kako je sve što ću ja naslijediti od svojih roditelja-dugovi na sve strane. Pa je li moguće da ću sva njihova sr... (s pardončekom) morati ja platiti zajedno s kamatama?
ne, nećeš. prestanite više s time, (pre)često spominjana rečenica "te dugove će naša djeca plaćati" se odnosi na dug države koji će se krpati iz poreza kojeg će jednog dana naša djeca plaćati.
ti imaš mogućnost prihvatiti nasljedstvo ili ga se u cijelosti odreći. Npr. ako tvoj otac ima kuću vrijednu 100 000 eur i 30 000eur duga negdje nekome ti mozes:
a) dobiti u nasljedstvo kuću i dug, pa prodati kucu , otplatiti dug i ostaje ti 70 000.
b) ako misliš da je procjena kuce nerealna i da ti danas ne mozes nikome uvaliti tu kuću, mozes se ti negdje zaduziti pa platiti očev dug i pričekati bolja vremena za prodaju kuće ili useliti se unutra pa živjeti i imaš nekretninu koju si platila 30 000e (očev dug)
c) možeš se odreći nasljedstva, nema kuce nema niti duga.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 13:17   #107
Nasljednik odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti naslijeđene imovine.
__________________
Na porazih se učimo zmagovati.
Lidiya22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 13:51   #108
Zadužnica - prošlo 10 godina

Pozdrav,
evo ukratko cu opisat o cemu se radi te molim za pmoc onih koji su bolje upuceni u slicne stvari.
Moj pokojni otac potpisao je 24.03.2004. godine zadužnicu (kao fizička osoba) kao jamstvo u vezi otplate leasinga. Leazing nije do kraja otplaćen, leazing kuća se nije uspjela do kraja naplatiti te su aktivirali zadužnicu kao sredtvo za naplatu duga.
Mama je nasljedila sve od oca, automatski sa tim i tu zadužnicu.
2013. godine primamo pismo odvjetničkog društva koje zastupa leasing kuću te navode da nam sjedaju na nekretninu jer dug nije otplaćen. 27.06.2014. godine dolazi rješenje općinskog suda u zagrebu, prijedlog za ovrhu, u kojoj se navodi da leasing kuća ima pravo upisa na nekretninu. E sad mene zanima kako je to moguće kad se zna da je zastara za zadužnicu 10 godina. Postupak je još uvijek u tijeku, mi smo podnjeli žalbu itd. Znači sad je već prošlo 11 godina, banka se još nije naplatila pa me zanima što mi je dalje raditi? Svaki savjet je dobro došao, hvala.
kackokac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 01:55   #109
Majka nije naslijedila zadužnicu nego dug. Ili plati ili seli iz kuće. Trećeg nema.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 08:33   #110
Prihvaćanjem nasljedstva, mama je naslijedila i dug do visine tog nasljedstva.
Detalje nek vam objasni odvjetnik na osnovu dokumentacije koju imate.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 13:00   #111
Nasljednici vračaju banci nasljeđeni kredit - pravilana raspodjela duga

Brat i ja smo naslijedili od majke kuču sa okučnicom u vrijednosti od cca 40 000 Eura. Također smo naslijedili i kredit i minus na tekućem računu koji treba vračati cca 3300 Eura. Majka je umrla prije 4. godine. U rješenju od ostavinske rasprave stoji da nasljednici u jednakim djelovima nasljeđuju sve ,znaći svako po pola kuče i pola duga za kredit. Nismo s javljali u banku cijele 4. godine i sada smo dobili pozive iz banke da se javimo radi otplate duga, jer je cijeli kredit dospio na naplatu i dodatno uvećan za kamate i neke druge troškove. Došli smo u banku i dogovorli se da će se dug podjeliti na dva jednaka dijela. Ja svoj dug želim platiti odjednom ,a brat se dogovorio da ce dug otplacivati u obrocima. Također su mi rekli, da u slučaju, da moj brat iz nekog razloga prestane plačati svoje rate banka njemu blokira račun i vrši prisilnu naplatu. Ako brat nema sredstava na računu rečeno mi je da banka tada može blokirati i moj račun i nastaviti se naplačivati, iako sam ja svoju polovicu duga platila odjednom. Da li je to točno i ako je da li postoji neki način da se zaštitim u ovakvoj situaciji, jer sam ja polovicu duga ipak platila ?
zgenbo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 13:33   #112
Quote:
tomba70 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Supruga i ja smo do prije dvije-tri godine bili u idealnoj situaciji.Supruga je radila u dobroj tvrtki , ja vlasnik uspješnog obrta ,dobra primanja , dvoje malodobne djece tipični predstavnici srednjeg sloja prava mala idila.Živjeli smo ne raskošno već normalno.Pošteni i nikada nikome dužni.Bili smo podstanari i 2006 god odlučili smo se kupiti stan , nažalost kredit smo digli u CHF.Uredno smo do do 2011 god vraćali sve obaveze koje smo imali , a onda slom, firma gdje je supruga radila je propala ostali smo bez jedne plaće,rate kredita sa 3600kn su porasle na 6400kn obaveze sve veće , a primanja sve manja, nekako sam gurao neko vrijeme borio se rukama i nogama i onda sam i ja pao u blokadu jer je posao se prepolovio zbog krize, a naplata sve gora i gora.Da ne dužim više upao sam u žrvanj, ovrha za ovrhom,dug na dug, kamate na kamatu. Gdje god sam zamolio da nam sa nekim moratorijem(banke,porezna td..) izađe u susret ništa!!! Vremenom smo ostali dužni i bogu i vragu niti sami ne znamo koliko.
Ono što me interesira MOGU LI NAŠA djeca nasljediti te dugove nakon naše smrti ili na bilo koji drugi način mogu ih teretiti(banke,država sl)??????
Hvala svima unaprijed na odgovorima( i oprostite na detaljnom opisu situacije)
Slična situacija je kod mene, mužev obrt u blokadi zbog prevelikog duga kredita od obrta i nemogućnosti naplate odrađenih poslova, moj račun isto u blokadi iz drugih razloga i upravo zbog naslijeđivanja tih dugova našoj djeci muž i ja smo se dogovorili da ćemo sve što imamo (vikendicu i auto, podstanari smo) za života prepisati djeci osim naravno dugova i reći im da se nakon naše smrti odreknu nasljedstva koji će do tada biti samo dugovi. Jedino na taj način oni neće patiti zbog naših dugova.
__________________
"Volim te ne zbog toga što si ti, već zbog toga što sam ja kad sam pored tebe." Gabriel Garciá Márquez
DaisyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 13:36   #113
Quote:
zgenbo1 kaže: Pogledaj post
Brat i ja smo naslijedili od majke kuču sa okučnicom u vrijednosti od cca 40 000 Eura. Također smo naslijedili i kredit i minus na tekućem računu koji treba vračati cca 3300 Eura. Majka je umrla prije 4. godine. U rješenju od ostavinske rasprave stoji da nasljednici u jednakim djelovima nasljeđuju sve ,znaći svako po pola kuče i pola duga za kredit. Nismo s javljali u banku cijele 4. godine i sada smo dobili pozive iz banke da se javimo radi otplate duga, jer je cijeli kredit dospio na naplatu i dodatno uvećan za kamate i neke druge troškove. Došli smo u banku i dogovorli se da će se dug podjeliti na dva jednaka dijela. Ja svoj dug želim platiti odjednom ,a brat se dogovorio da ce dug otplacivati u obrocima. Također su mi rekli, da u slučaju, da moj brat iz nekog razloga prestane plačati svoje rate banka njemu blokira račun i vrši prisilnu naplatu. Ako brat nema sredstava na računu rečeno mi je da banka tada može blokirati i moj račun i nastaviti se naplačivati, iako sam ja svoju polovicu duga platila odjednom. Da li je to točno i ako je da li postoji neki način da se zaštitim u ovakvoj situaciji, jer sam ja polovicu duga ipak platila ?
A šta ste čekali 4 godine? Umjesto poziva u banku mogle su vam stići ovrhe za to!
Ne znam kakav imaš odnos s bratom, ali da sam ja na tvom mjestu platila bi svoj dio i dogovorila se s njim ako neće koju ratu platiti da ću mu uskočiti ali naravno da će mi to vratiti s vremenom, ili ako sam u mogućnosti platila bi sve a brat bi meni s vremenom vratio dug, ipak bi radje da je meni dužan nego banci pa da i mene jednog dana uvuče u to ako neće moći plaćati.
Al opet kažem, ne znam kakav imaš odnos s bratom, ja sa svojim imama takav da bi bez problema mogla ovo što sam napisala.
__________________
"Volim te ne zbog toga što si ti, već zbog toga što sam ja kad sam pored tebe." Gabriel Garciá Márquez
DaisyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 13:49   #114
Quote:
DaisyD kaže: Pogledaj post
A šta ste čekali 4 godine? Umjesto poziva u banku mogle su vam stići ovrhe za to!
Ne znam kakav imaš odnos s bratom, ali da sam ja na tvom mjestu platila bi svoj dio i dogovorila se s njim ako neće koju ratu platiti da ću mu uskočiti ali naravno da će mi to vratiti s vremenom, ili ako sam u mogućnosti platila bi sve a brat bi meni s vremenom vratio dug, ipak bi radje da je meni dužan nego banci pa da i mene jednog dana uvuče u to ako neće moći plaćati.
Al opet kažem, ne znam kakav imaš odnos s bratom, ja sa svojim imama takav da bi bez problema mogla ovo što sam napisala.
Odnos je dobar. Poceli smo placati prije 4 godine (4-5 rata), uletili u financijske probleme oboje i tada smo prestali...Situacija je takva da ne mogu platiti i bratov dio,a on je i dalje u financijskim problemima i nije sigurno da ce to moci redoviti placati. Dakle, zanima me, da li stvarno postoji mogucnost da zbog njegovog ne placanja rata meni blokiraju racun ? ako da,da li postoji kakav pravni nacin da se od toga zastitim?
zgenbo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 16:25   #115
ne znam, voljela bih ti reći da ne mogu ali pošto ste oboje nasljednici oni vas tretiraju kao jednu osobu, nije im važno tko će platiti dug samo da se naplate... jedino ako će brat potpisivati nekakav plan otplate pa traže tebe da budeš jamac tome, kao kredit... nadam se da će se neki pravnik javiti...
__________________
"Volim te ne zbog toga što si ti, već zbog toga što sam ja kad sam pored tebe." Gabriel Garciá Márquez
DaisyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 11:47   #116
Iz vlastita iskustva, pravila su ipak dvostruka. Kad se nasljeđuje nekretnina i na nju plaća porez, potpuno je nevažno što je istovremeno naslijeđen i minus na računu u banci. To ne umanjuje vrijednost nasljeđene nekretnine koja se uzima kao osnovica za obračun poreza. Doslovno su mi rekli u poreznoj upravi da nasljeđivanje nekretnina nema nikakve veze s nasljeđivanjem pokretnina, konkretno (negativnog) novca.
S druge strane, kad je trebalo pokriti minus na računu u banci koji je bio veći od naslijeđenog novca (a čini ga tzv. naslijeđena mirovina, tj. mirovina za onaj mjesec u kojem je suprug umro), nije više vrijedilo da se dug vraća do visine naslijeđenog novca. Tada je nasljeđivanje pokretnine (tj. duga) itekako imalo veze s nasljeđivanjem nekretnine i to usprkos tome što je jedan od nasljednika malodobno dijete koje od imovine ima samo tek naslijeđenu polovicu očeva groba. Kako bi to dijete trebalo vratiti svoju polovicu duga? Tako da proda grob tek pokopanog oca? Meni je to stvarno morbidno.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 19:23   #117
Bok svima!

Prijateljici je umrla majka koja je živjela u njezinoj kući. Ona od nje nikada ništa nasljedila. Preminula nema nikakvu nekretninu niti pokretnu niti nepokretnu osim kredita u Zagrebčkoj banci od 10.000 kn. Zanima me što se sada nakon njezine smrti dešava sa tim dugom? Ako netko zna molim vas za odgovor!
__________________
Život ne mora biti savršen da bi bio predivan.
bubi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 21:21   #118
frendica može odbiti nasljedstvo (npr. dio mjesečne mirovine koji mami pripada ako je u mirovini) i uz to odbiti i dugove. može i prihvatiti i jedno i drugo, no ne isplati joj se.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 16:46   #119
Hvala na odgovoru
__________________
Život ne mora biti savršen da bi bio predivan.
bubi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 08:19   #120
Naplata duga kroz nekretninu

ne znam kak bih bolje to nazvala

ajmo reći da će kroz neko vrijeme biti sljedeća situacija:
- sudski utvrđeno dugovanje u iznosu glavnice+kamate
- nenaplaćen dug jer je dužnik umro
- postojat će nekretnina u vlasništvu pokojnice
- nekretnina je zapravo stan u obiteljskoj kući
- u tom stanu živi unuka pokojnice, prijavljena je tu

Pitanje glasi:
kako će sud zapravo odrediti način naplate duga? Ovaj koji nikako da se naplati će apsolutno htjeti lovu i ništa mu neće značiti da se upiše na taj stan kao vlasnik/suvlasnik. Ide li kuća na dražbu? Ili se prodaje kroz oglase pa kad se proda- proda... Mora li se u slučaju dražbe najprije ponuditi stanarki/unuci da ju otkupi/otplati ili ne? Hoće li nužno stan/dio kuće ići na dražbu ili će on samo biti upisan kao suvlasnik?

Problem je pretpostavljam i što će kamata i dalje rasti, obzirom da je presuda o iznosu duga već utvrđena, početkom godine?

nažalost, bojim se da se sada nećemo uspjeti dogovoriti s dužnikom jer je dug zahvaljujući kamatama narastao za duplo. on se kamata ne odriče, naravno, a mi nemamo para da isplatimo i dug i kamate.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.