Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2007., 22:34   #1
F-20 tigershark II

Kako je vaše mišljenje o tom zrakoplovu.Meni se čini odličan za kasne 80,kada
je trebao uči u proizvodnju.Ali ga je politika nažalost uništila.
Da se je dalje razvijao,kakve bi mu bile šanse protiv konkurencije(gripen,
M-2000,F-16,...).
crux australis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 22:39   #2
Quote:
crux australis kaže: Pogledaj post
Kako je vaše mišljenje o tom zrakoplovu.Meni se čini odličan za kasne 80,kada
je trebao uči u proizvodnju.Ali ga je politika nažalost uništila.
Da se je dalje razvijao,kakve bi mu bile šanse protiv konkurencije(gripen,
M-2000,F-16,...).
Prvo nije tema za takvo pitanje

Al odgovorit ću:lijep zrakoplov bar meni.I to je to
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 22:42   #3
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Prvo nije tema za takvo pitanje
Sad je. Odvojeno od teme o modernizaciji OSRH, jer ne spada tamo.

Sam Tigershark je, kao što je Pilatus rekao, lijep. I to je to. Ništa revolucionarno, i kao konkurenciju je imao F-16. S tim se nikako nije mogao nositi. BTW, samo je Tigershark - bez onog II na kraju.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:05   #4
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Sad je. Odvojeno od teme o modernizaciji OSRH, jer ne spada tamo.

Sam Tigershark je, kao što je Pilatus rekao, lijep. I to je to. Ništa revolucionarno, i kao konkurenciju je imao F-16. S tim se nikako nije mogao nositi. BTW, samo je Tigershark - bez onog II na kraju.
Koliko Tigershark ima podvjesnih mjesta za AA rakete.Meni se čini samo dva i to wingtipovi.

Iranci imaju iskustva što se tiče proizvodnje "moderniziranih" verzija F-5(Azarakash i Saeqeh)
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:09   #5
Veoma lijep nema šta... ali nije za masovne proizvodnje...
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:26   #6
Quote:
crux australis kaže: Pogledaj post
Kako je vaše mišljenje o tom zrakoplovu.Meni se čini odličan za kasne 80,kada
je trebao uči u proizvodnju.Ali ga je politika nažalost uništila.
Da se je dalje razvijao,kakve bi mu bile šanse protiv konkurencije(gripen,
M-2000,F-16,...).
Odlican avioncic za svoje vrijeme, barem gledajuci finansijsku stranu. Sahranila ga je u prvom redu politika.

Bio je namijenjen kao izvoz, kao zamjena za dotrajale F-5 i F-104 u naoruzanju mnogih clanica NATO kao i za izvoz u prijateljske zemlje kojima americki zakonodavci ne bi odobrili isporuku najmodernije opreme poput F-16. Nakon sto nisu uspjeli dogovoriti prodaju u Tajvan, Koreju, te nakon odobrenja Reaganove administracije da se i F-16 ponudi na trzistima za koje je bio namijenjen F-20, projekat je bio osudjen na propast.

Spram nabrojanih modela nije imao sanse. Razvijen je na osnovu F-5, ciji je prvi prototip, cini mi se, poletio davne 1959.Bilo je malo mjesta za naknadni upgrade, u poredjenju s modenim avionima.

Jedina prednost koju je imao u poredjenju s F-16A Block 5, 10, 15, je bio radar i podrska za AIM-7.

Lijep avioncic, a i originalni F-5 je po meni bio odlicna i simpaticna masina. Mal, jeftin, pokretljiv i sposoban nositi raznovsno naoruzanje, ukljucujuci Bullpup i Maverick. Nije imao pravu priliku da se iskaze u borbi, osim iranskih F-5....
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:26   #7
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Koliko Tigershark ima podvjesnih mjesta za AA rakete.Meni se čini samo dva i to wingtipovi.
2 pod svakim krilom + wingtip + centerline. Teoretski, mogao je nositi Sparrow ali su performanse previše trpile.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:29   #8
Quote:
...ska kaže: Pogledaj post
Odlican avioncic za svoje vrijeme, barem gledajuci finansijsku stranu. Sahranila ga je u prvom redu politika.
U svakom Tigershark je bio bolji od F-5 i F-104,ali jebiga tad se već pojavio F-16 i otišle sve u ku...
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:43   #9
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
U svakom Tigershark je bio bolji od F-5 i F-104,ali jebiga tad se već pojavio F-16 i otišle sve u ku...
Svakako da je bio bolji. Sad malo googlam i vidim ime dizajnera, majstor Edgar Schmued, otac P-51 i F-86...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:50   #10
Quote:
...ska kaže: Pogledaj post
Svakako da je bio bolji. Sad malo googlam i vidim ime dizajnera, majstor Edgar Schmued, otac P-51 i F-86...
Ipak samo je jedan Clarence Johnson
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:53   #11
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Ipak samo je jedan Clarence Johnson
Kelly je ipak bio druga furka, P-38, U-2, SR-71 - egzotika...

Edgar je bio, onako, narodni covjek, pravio jednostavnije masine koje su na bojnom polju znacile puno vise.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 00:14   #12
Ništa revolucionarno, ali bio je to dobar avion.
U biti razvoj F-5, s boljim radarom, mogućnošću nošenja Sparrowa, i jednim motorom (GE F-404) - onim istim koji se u paru koristi na F-18, i koji je kasnije stavljen u Gripena.

Bio je to prilično jeftin avion - jeftiniji od F-16, i sa znatno manjim operativnim troškovima u odnosu na F-16 i F-18. Sat leta je bio znatno jeftiniji nego za F-16 ili F-18. Motor dobar, a zmaj praktički vječan. Trajnost zmaja je i inače prednost F-5 u odnosu na F-16, jer je sam avion manje manevrabilan i stoga trpi manje zamora materijala.

U vrijeme kad je F-20 – sa Sparrowom - nuđen, F-16 nije nosio Sparrow, a AMRAAM nije postojao.
Međutim, F-16 je imao veću nosivost za bombarderske misije, i, na kraju, više potencijala za razvoj.

F-20 je nuđen po Bliskom istoku, ali su svi htjeli F-16. Na Dalekom istoku, Tajvan je bio jako zainteresiran, ali cijelu stvar Kongres za njih nije odobrio.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 16:16   #13
Da je tada JNA bila imalo opredjeljena za "Zapadnu tehnologiju" danas bi se u naoruzanju pojedinih ex.Ju drzava nalazio F-20 ,jer je nudjena licenca.Naravno,odlucili smo se za Mig-29.
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 18:11   #14
Hrvatska je bila u nekim kombinacijama za F-5.Jel zna tko nešto više o tome?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 20:37   #15
Zahvaljuljem na odgovorima. E sad me zanima ono vrijeme,kada se jugoslavija
odlučivala za zamjenu miga 21 a uzela mig-29.jedan pilot u sloveniji mi je re-
kao,da su u izboru bili f-16,mirage-2000 i saab ja-37 vigen.odluka je bila navodno politička i ti migovi 29 nisu bili potpuno novi.Zna možda tko nešo više
o tome.
crux australis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 22:41   #16
Quote:
crux australis kaže: Pogledaj post
Zahvaljuljem na odgovorima. E sad me zanima ono vrijeme,kada se jugoslavija
odlučivala za zamjenu miga 21 a uzela mig-29.jedan pilot u sloveniji mi je re-
kao,da su u izboru bili f-16,mirage-2000 i saab ja-37 vigen.odluka je bila navodno politička i ti migovi 29 nisu bili potpuno novi.Zna možda tko nešo više
o tome.
MiG 29 je nabavljen kao privremena mjera, jer je razvoj jugoslavenskog supersonicnog lovca kasnio. Zato je i nabavljeno samo 16 MiGova. Prvi prototip novog Yu lovca je trebao poletjeti tek 1992, a MiGovi su nabavljeni 1986. i 1987. ako me sjecanje dobro sluzi. "Novi avion" je bio razvijan uz francusku pomoc, te se su trebala biti koristena neka rjesenja sa Mirage 2000 i Rafalea. Dizajnom je jako podsjecao na Rafale.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 22:45   #17
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Hrvatska je bila u nekim kombinacijama za F-5.Jel zna tko nešto više o tome?
Pojavljivale su se glasine, 1996. nakon dizanja embarga, da ce Amerikanci Hrvatskoj i BiH pokloniti stare F-5 iz Turske i jos nekih zemalja. Pitanje je da li je ponuda uopste i postojala, a Amerikanci su navodno bili nezadovoljni s politicke strane. U MORHu je glavni covjek bio Susak, a u MOFBiH Cengic, likovi koji im nikako nisu odgovarali.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 22:49   #18
A hrvatske Su-25ice.Čuo sam priču da je narudžba bila zakaparena,uplaćeni Gruzijcima neki novci,Avioni se počeli sklapati u tvornici,a onda je radi nekih lokalnih sukoba u Gruziji obustavljena isporuka
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 22:50   #19
Quote:
crux australis kaže: Pogledaj post
Zahvaljuljem na odgovorima. E sad me zanima ono vrijeme,kada se jugoslavija
odlučivala za zamjenu miga 21 a uzela mig-29.jedan pilot u sloveniji mi je re-
kao,da su u izboru bili f-16,mirage-2000 i saab ja-37 vigen.odluka je bila navodno politička i ti migovi 29 nisu bili potpuno novi.Zna možda tko nešo više
o tome.
Ne znam za zapadne. Nije vjerojatno.
..ska je već napisao isto što sam i ja namjeravao. Jugoslaviji je prioritet bio razvoj vlastitog "Novog aviona". Mig-29 je viđen kao, kako je tada rečeno, "pričekni potez". Zato ih je nabavljeno samo 14. Srećom.
Istina je što kažeš, ti Migovi 29B nisu ni tada bili potpuno novi.

Usput, Turska je '98 Makedoniji ponudila donaciju od 20 F-5, uz to da Makedonci plaćaju upgrade, a kasnije 10 već upgradeanih F-5. Nije realizirano.


@Pilatus
To za Su-25 je istina. Ostali u Gruziji u dijelovima. Šteta. Za blisku podršku, samo mu je A-10 ravan.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 23:02   #20
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
A hrvatske Su-25ice.Čuo sam priču da je narudžba bila zakaparena,uplaćeni Gruzijcima neki novci,Avioni se počeli sklapati u tvornici,a onda je radi nekih lokalnih sukoba u Gruziji obustavljena isporuka
Fakat steta, Gracevi su mocne masine, a pretpostavljam da su zahvalni i sto se tice odrzavanja, dugovjecnosti i mogucnosti za upgrade. Super bi im pristajala neka dinarska maskirna shema, ako neko ima link na neki airbrush Su-25 u hrvatskim bojama, bio bih zahvalan.

Inace, dosta je placene opreme zaglavilo sirom svijeta, i neko je na tome fino zaradio. U Hrvatskoj Su-25ice, u BiH Hindovi, Mi 8-ice i ko zna koliko "sitne robe".

Opet idemo u OT, doduse o F-20 se i nema puno vise sta pricati.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:34.