Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2009., 20:07   #81
Ja bi preformulirao uvodno pitanje, i zatražio odgovor od ljudi koji se razumiju u ove pravne probleme. Uz dužno poštovanje ne želim odgovore od ljudi koji su to negdje čuli jer sam takvih odgovora čuo dovoljno.

Kada sam ja zakonom dužan policijskom službeniku pokazati svoje identifikacijske isprave?
Ima li policijski službenik zakonsko pravo od mene zahtijevati identifikacijske isprave bez razloga, i ako nema u kojim slučajevima ima?
Bio bih jako zahvalan na odgovor na ovo pitanje i po mogućnosti bih volio biti upućen na zakon koji tumači isto.
__________________
NAROD HERVATSKI NEĆE TERPITI,DA TA SUŽANJSKA PASMINA OSKVERNJUJE SVETU ZEMLJU HERVATAH
Nightshade is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 14:19   #82
Quote:
Nightshade kaže: Pogledaj post
Ja bi preformulirao uvodno pitanje, i zatražio odgovor od ljudi koji se razumiju u ove pravne probleme. Uz dužno poštovanje ne želim odgovore od ljudi koji su to negdje čuli jer sam takvih odgovora čuo dovoljno.

Kada sam ja zakonom dužan policijskom službeniku pokazati svoje identifikacijske isprave?
Ima li policijski službenik zakonsko pravo od mene zahtijevati identifikacijske isprave bez razloga, i ako nema u kojim slučajevima ima?
Bio bih jako zahvalan na odgovor na ovo pitanje i po mogućnosti bih volio biti upućen na zakon koji tumači isto.
Kad god to zatraži od tebe. U suprotnom te može uhititi i odvesti u policijsku stanicu gdje će se provesti identifikacija i ima li kakav skriveni razlog zbog kojeg si se odbio legitimirati. A trudit će se da ga nađu. I dobit ćeš novčanu kaznu.
Ako ti misliš da nema razloga da te zaustavi to ne mora misliti i policajac. Možda si se našao na pogrešnom mjestu, možda sličiš nekom sumnjivcu, možda misli da si lokalni kriminalac pa ti želi pokazati da je on tu, možda se u blizini dogodio nekakav zločin pa legitimira radi kasnije istrage, a možda želi ispuniti normu koju ima, a možda mu je baš tako došlo...
Zakoni? neda mi se tražiti, vjerojatno će ti netko naći.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:07   #83
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Kad god to zatraži od tebe. U suprotnom te može uhititi i odvesti u policijsku stanicu gdje će se provesti identifikacija i ima li kakav skriveni razlog zbog kojeg si se odbio legitimirati. A trudit će se da ga nađu. I dobit ćeš novčanu kaznu.
Ako ti misliš da nema razloga da te zaustavi to ne mora misliti i policajac. Možda si se našao na pogrešnom mjestu, možda sličiš nekom sumnjivcu, možda misli da si lokalni kriminalac pa ti želi pokazati da je on tu, možda se u blizini dogodio nekakav zločin pa legitimira radi kasnije istrage, a možda želi ispuniti normu koju ima, a možda mu je baš tako došlo...
Zakoni? neda mi se tražiti, vjerojatno će ti netko naći.
Mislim da ovo ne drži vodu. Pa čak i da me uhiti bez razloga, što čisto sumnjam da smije bez razloga, po kojoj osnovi bi dobio novčanu kaznu?

Policajac je dužan mene obavijestiti iz kojeg me razloga zadržava ukoliko ga upitam. Ne može on raditi kako mu šune, ja imam pravo znati o čemu se radi.

Kakvo pogrešno mjesto, nigdje veze...
Sličim sumnjivcu-mislim da je ovo jedino kako bi me mogao "prevariti" da mu dam osobnu. Pitanje je imam li ja kakvu samoobranu protiv ovog pitanja?
Pa ako se dogodio zločin onda mora reći koji zločin i gdje.
Ako sam lokalni kriminalac nek me odmah uhiti...
Ovo za normu nije potrebno komentirati.

Stvarno bih volio naći zakone koji govore o tome, nisam imao sreće s pretragom.
__________________
NAROD HERVATSKI NEĆE TERPITI,DA TA SUŽANJSKA PASMINA OSKVERNJUJE SVETU ZEMLJU HERVATAH
Nightshade is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 19:52   #84
Quote:
Nightshade kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo ne drži vodu. Pa čak i da me uhiti bez razloga, što čisto sumnjam da smije bez razloga, po kojoj osnovi bi dobio novčanu kaznu?

Policajac je dužan mene obavijestiti iz kojeg me razloga zadržava ukoliko ga upitam. Ne može on raditi kako mu šune, ja imam pravo znati o čemu se radi.

Kakvo pogrešno mjesto, nigdje veze...
Sličim sumnjivcu-mislim da je ovo jedino kako bi me mogao "prevariti" da mu dam osobnu. Pitanje je imam li ja kakvu samoobranu protiv ovog pitanja?
Pa ako se dogodio zločin onda mora reći koji zločin i gdje.
Ako sam lokalni kriminalac nek me odmah uhiti...
Ovo za normu nije potrebno komentirati.

Stvarno bih volio naći zakone koji govore o tome, nisam imao sreće s pretragom.
Nemoj se praviti pametan, smije te tražiti osobnu kad god mu se ćefne ako ima bilo kakvo objašnjenje, a ima ga uvijek. Ako ništa drugo, činiš mu se poznat i ličiš na nekog propalicu koji krade staricama torbice pa je htio provjeriti. Pa ti nedaj osobnu i junači se. Ako mi ne vjeruješ nemoj dati osobnu sljedećem policajcu koji je bude tražio

Ovdje ti je friški zakon o Policijskim poslovima i ovlastima:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_76_1835.html

Članci 30. - 35. su ti vezani uz provjeru identiteta.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 00:10   #85
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Nemoj se praviti pametan, smije te tražiti osobnu kad god mu se ćefne ako ima bilo kakvo objašnjenje, a ima ga uvijek. Ako ništa drugo, činiš mu se poznat i ličiš na nekog propalicu koji krade staricama torbice pa je htio provjeriti. Pa ti nedaj osobnu i junači se. Ako mi ne vjeruješ nemoj dati osobnu sljedećem policajcu koji je bude tražio

Ovdje ti je friški zakon o Policijskim poslovima i ovlastima:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_76_1835.html

Članci 30. - 35. su ti vezani uz provjeru identiteta.

Pa članak 30. kaže:

(1) Policijski službenik provjerava identitet osobe:

1. koju treba uhititi, dovesti, zadržati ili uputiti nadležnim tijelima državne vlasti,

2. od koje prijeti opasnost za druge osobe ili imovinu,

3. nad kojom se obavlja pregled, očevid ili pretraga ili se poduzimaju druge zakonom propisane radnje,

4. koja se zatekne u tuđem domu, objektu i drugim prostorima ili u prijevoznom sredstvu u kojem se obavlja pregled, očevid ili pretraga, ako je provjera identiteta potrebna,

5. koja se zatekne u prostoru ili u objektu na kojem je privremeno ograničena sloboda kretanja, ako je provjera identiteta potrebna,

6. koja prijavljuje počinjenje kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili počinitelje tih djela, odnosno daje obavijesti o tim djelima,

7. za koju postoje osnove sumnje da je počinitelj kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili da je osoba za kojom se traga,

8. koja se zatekne na mjestu počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja,

9. za koju je iz sigurnosnih razloga nužno utvrditi identitet,

10. koja bez opravdanog razloga prikuplja podatke o štićenoj osobi, objektu ili prostoru u kojem se štićena osoba nalazi,

11. na zahtjev službenih osoba tijela državne uprave te pravne ili fizičke osobe u slučajevima postojanja okolnosti iz točke 1. – 10. ovog stavka, ili ako je vjerojatno da je ta osoba povrijedila njihovo pravo.

(2) Policijski službenik je dužan upoznati osobu s razlogom provjere njenog identiteta, osim ako drukčije nije propisano zakonom.

Posebna pozornost na ovo pod (2), dakle razlog mora biti jedan od gore navedenih, ako nije i ne može biti onda je jasno da nisam dužan pokazati osobne isprave.
Jedine točke koje su imalo "labave" su 7. i 9., ali za 7. je nuždna osnovana sumnja, drugim riječima mora postojati neki dokaz, tj. očevidna činjenica koja dovodi do zaključka da sam ja ta osoba o kojoj se govori, tj. nije dovoljan policijski "predosjećaj". Dok mi za 9. policajac mora navesti sigurnosne razloge, jer to slijedi iz drugog dijela članka.

Hvala na linku na zakon.
__________________
NAROD HERVATSKI NEĆE TERPITI,DA TA SUŽANJSKA PASMINA OSKVERNJUJE SVETU ZEMLJU HERVATAH
Nightshade is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 12:44   #86
Quote:
Nightshade kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo ne drži vodu. Pa čak i da me uhiti bez razloga, što čisto sumnjam da smije bez razloga, po kojoj osnovi bi dobio novčanu kaznu?

Policajac je dužan mene obavijestiti iz kojeg me razloga zadržava ukoliko ga upitam. Ne može on raditi kako mu šune, ja imam pravo znati o čemu se radi.

Kakvo pogrešno mjesto, nigdje veze...
Sličim sumnjivcu-mislim da je ovo jedino kako bi me mogao "prevariti" da mu dam osobnu. Pitanje je imam li ja kakvu samoobranu protiv ovog pitanja?
Pa ako se dogodio zločin onda mora reći koji zločin i gdje.
Ako sam lokalni kriminalac nek me odmah uhiti...
Ovo za normu nije potrebno komentirati.

Stvarno bih volio naći zakone koji govore o tome, nisam imao sreće s pretragom.

Da ti odgovorim: kada te službena osoba ( policajac ) traži osobnu iz tebi nepoznatih razloga moraš mu je pokazati, ako odbiješ on ima osnovanu sumnju da nešto kriješ i vodi te u stanicu na utvrđivanje identiteta. Razlog traženja osobne će ti policajac reći ukoliko se radi o rutinskoj kontroli, a ukoliko se radi o tome da si eventualno sumnjiv ne treba ti to reći,tj. može ti reći tek nakon provjere identiteta. Ako misliš da ovo ne drži vodu objasni mi slijedeće: opljačkana je banka,kladionica,neko je ubijen i ti odgovaraš opisu poćinitelja, policajac te traži osobnu a ti pitaš zašto? Zbog zaštite istrage ti to nije dužan reći jer si možda baš ti taj kojeg traže.
Kruno25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 14:42   #87
Mene su u srednjoj školi legitimirali barem 20ak puta. I NIKAD, ali NIKAD nisu rekli zašto (zato jer im se ne da loviti kriminalce već im je lakše zajebavati 15godišnjake pred gimnazijom- ne moram napomenuti da nisam izgleao kao kriminalac već kao štreberčina)
__________________
Za domaćicu spreman/ Perun i Hrvati! Zadrt sam

Zadnje uređivanje Napoleon Bonaparte : 13.09.2009. at 14:47.
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 17:35   #88
Quote:
Kruno25 kaže: Pogledaj post
Da ti odgovorim: kada te službena osoba ( policajac ) traži osobnu iz tebi nepoznatih razloga moraš mu je pokazati, ako odbiješ on ima osnovanu sumnju da nešto kriješ i vodi te u stanicu na utvrđivanje identiteta. Razlog traženja osobne će ti policajac reći ukoliko se radi o rutinskoj kontroli, a ukoliko se radi o tome da si eventualno sumnjiv ne treba ti to reći,tj. može ti reći tek nakon provjere identiteta. Ako misliš da ovo ne drži vodu objasni mi slijedeće: opljačkana je banka,kladionica,neko je ubijen i ti odgovaraš opisu poćinitelja, policajac te traži osobnu a ti pitaš zašto? Zbog zaštite istrage ti to nije dužan reći jer si možda baš ti taj kojeg traže.
Ne moram mu je pokazati iz razloga kojeg si u prvom dijelu naveo. Znači po tebi je traženje zakonitog razloga za pokazivanje dokumenata dovoljno za osnovanu sumnju da nešto skrivam? Pa naravno da nešto skrivam, možda skrivam kako sam blesavo ispao na slici. To je moje pravo, skrivati svoju privatnost ako ne postoji zakon po kojem u datom trenutku moram postupiti drukčije. Traži se osnovana sumnja da sam počinio kazneno djelo, a ne za skrivanje svoje privatnosti.

Službenik mora navesti da se dogodilo kazneno djelo u blizini i nema problema, u tom slučaju ću pokazati, što sam već i rekao...
__________________
NAROD HERVATSKI NEĆE TERPITI,DA TA SUŽANJSKA PASMINA OSKVERNJUJE SVETU ZEMLJU HERVATAH
Nightshade is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 15:55   #89
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Nemoj se praviti pametan, smije te tražiti osobnu kad god mu se ćefne ako ima bilo kakvo objašnjenje, a ima ga uvijek
Nightshade se ne pravi pametan. U pravu je.

Sićam se da je prof. Nikola Visković još na 1.god. prava (predavao 'Teoriju prava i države') zna često spomenit kako te nitko nema pravo legitimirati bez razloga, pa ni policajac. Što će reći, ako ne navede valjan razlog, policijskom službeniku nismo obvezni pokazati osobnu iskaznicu.

Tako je on tvrdio, a valjda on poznaje pravo i zakone.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 23:27   #90
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Nightshade se ne pravi pametan. U pravu je.

Sićam se da je prof. Nikola Visković još na 1.god. prava (predavao 'Teoriju prava i države') zna često spomenit kako te nitko nema pravo legitimirati bez razloga, pa ni policajac. Što će reći, ako ne navede valjan razlog, policijskom službeniku nismo obvezni pokazati osobnu iskaznicu.

Tako je on tvrdio, a valjda on poznaje pravo i zakone.
tako je,nitko ne može ugrožavat moju građansku slobodu kretanja,jer mu se digo k....u postaji.

mora postojat opravdana sumnja u neko kazneno ili prekršajno djelo,e sad je ta opravdana sumnja problematična...po logici stvari može je imati uvijek,ali nije baš tako(osim u ovoj banani državi).

ja sam jednom ima taj problem i nakon više od pola sata natezanja,nisu me priveli niti sam pokazao osobnu...da sad ne elaboriram sve,radilo se o tome da sam ja zahtjevao opis opravdane sumnje za koju me želi indetificirati,a oni su pola sata izbjegavali...
__________________
Stato libero di Fiume
rocco4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 00:15   #91
budući da je takva tema, zanima me smije li neovlaštena osoba tražiti osobnu u svrhu utvrđivanja godina druge osobe(ako osoba koja traži osobnu može upasti u probleme zbog godina osobe od koje traži osobnu)...

evo za primjer dečko 19 godina vani završi s curom koja može imati 15-18... po njenoj priči, ona ima 17, što se i njemu čini, ali zna kakve probleme može imati, pa traži osobnu da se uvjeri da nema manje od 16... ima li pravo na to?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 06:26   #92
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
budući da je takva tema, zanima me smije li neovlaštena osoba tražiti osobnu u svrhu utvrđivanja godina druge osobe(ako osoba koja traži osobnu može upasti u probleme zbog godina osobe od koje traži osobnu)...

evo za primjer dečko 19 godina vani završi s curom koja može imati 15-18... po njenoj priči, ona ima 17, što se i njemu čini, ali zna kakve probleme može imati, pa traži osobnu da se uvjeri da nema manje od 16... ima li pravo na to?
Gledaj - tražiti te osobnu može i smije tko god hoće - i ja i trgovac u dućanu, ali nisi mu je dužan pokazati ako nije policajac ili pripadnik nekakvih "službi za ustavni poredak".
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 09:03   #93
možemo mi tu sada svašta pričat ali ako nas policajac zaustavi a mi ne damo osobnu budemo najebali jedino ako dobro ne poznajemo zakon ili nemam odvjetnika što većina nas nema
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 10:09   #94
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
možemo mi tu sada svašta pričat ali ako nas policajac zaustavi a mi ne damo osobnu budemo najebali jedino ako dobro ne poznajemo zakon ili nemam odvjetnika što većina nas nema
to što ti (ili ja) ne poznaješ Zakon je tvoj (ili moj) problem, Narodne novine su dostupne svima preko interneta besplatno. Ne poznavanje zakona škodi
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 16:59   #95
Quote:
Nightshade kaže: Pogledaj post
Ne moram mu je pokazati iz razloga kojeg si u prvom dijelu naveo. Znači po tebi je traženje zakonitog razloga za pokazivanje dokumenata dovoljno za osnovanu sumnju da nešto skrivam? Pa naravno da nešto skrivam, možda skrivam kako sam blesavo ispao na slici. To je moje pravo, skrivati svoju privatnost ako ne postoji zakon po kojem u datom trenutku moram postupiti drukčije. Traži se osnovana sumnja da sam počinio kazneno djelo, a ne za skrivanje svoje privatnosti.

Službenik mora navesti da se dogodilo kazneno djelo u blizini i nema problema, u tom slučaju ću pokazati, što sam već i rekao...

kad pročitaš ovo kaj sam napisao jedno 20-ak puta bit će ti jasnije. Moraš mu pokazat osobnu i gotovo. Nema se kaj tebi službena osoba pravdat i objašnjavat ti zakaj te traži osobnu. A ti se i dalje bahati pred policijom i nmoj im davat osobnu jer ti kao i svi mi imamo prava. Ali ta prava u određenim situacijama nisu u prvom planu.
Kruno25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 17:16   #96
Quote:
Kruno25 kaže: Pogledaj post
Nema se kaj tebi službena osoba pravdat i objašnjavat ti zakaj te traži osobnu. A ti se i dalje bahati pred policijom i nmoj im davat osobnu jer ti kao i svi mi imamo prava.
Okusit će Sredstva Prisile. S Redarstvom nema šale.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 17:42   #97
Nije li i nenošenje osobne iskaznice prekršaj? Kažnjiv novčanom kaznom?

Prije nekoliko godina je bio.

Policajac osnovano sumnja da činiš taj prekršaj.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 08:57   #98
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Nije li i nenošenje osobne iskaznice prekršaj? Kažnjiv novčanom kaznom?

Prije nekoliko godina je bio.

Policajac osnovano sumnja da činiš taj prekršaj.
da
na nudistickoj plazi , npr.
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 13:19   #99
Samo i isključivo policija te smije legitimirati, svima ostalima nisi dužan pokazati osobnu.
__________________
Go beyond everything...
Unicorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 15:49   #100
Naravno da nisi, ali onda se nemoj iznenaditi da te ne puste u poslovnu zgradu koju čuvaju sokoli, da ne možeš otvoriti račun u banci, zasnovati pretplatu za mobitel, da ne možeš podići preporučeno pismo na pošti itd.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.