Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2017., 13:16   #201
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Što bi rekao jedan moj bivši kolega zaboravilo se odgovoriti.
Omen4k?
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 13:18   #202
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Omen4k?
Što bi rekli u Bibliji, ne znam toga čovjeka..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 12:15   #203
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja upoznat da uopće postoji metoda koja može procijeniti definitivnu veličinu svemira.

Međutim, postoje metode prema kojima se može zaključiti da je Svemir veći svog opservabilnog dijela, što je očito isto kao što na moru mirne duše možeš zaključiti kako je ocean veći od tvog horizonta.
Možeš procijeniti da je ocean veći ali procjena razmjera veličine se temelji na pretpostavkama da pravila neposredne blizine vrijede i za posrednu pretpostavku veličine.
U stvarnosti ne znaš da li i postoji veličina izvan dohvata percepcije.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Opsevabilni svemir je isto to - ograničava ga svjetlosni, odnosno kozmički horizont i jasna je stvar da postoji dio koji se nalazi van kozmičkog horiznota.
Znaš da postoji ali nemaš mogućnosti znati koliki dio.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Donja granica veličine svemira (osim opervabičnog) može se lako procijeniti, ali gornja granica njegove protežnosti nije poznata i vrlo je teško o tome špekulirati.
Ali ipak, puno toga je "poznato".



Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Što ti ta tvoja logika kaže za npr. kemijski sastav Sunca? Sunce je tu, ali nitko nikad nije bio na njemu, niti će. Nisu uzeti uzorci s površine Sunca.

Prema tome, dovodiš li u pitanje naše znanje o tome od čega je sastavljeno Sunce?
Ta logika mi govori da je Sunce u dohvatu izravnog promatranja. Spektralna i termalna analiza su nešto konkretno sa čime se može raditi.



Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Upravo zato te pitam za Sunce, jer se služimo istim metodama i kada promatramo Proximu Centauri koja je udaljena 4 svjetlosne godine i kad promatramo Antares koji je udaljen 470 svjetlosnih godina.
Upravo je u tome problem o kojem govorim. Primjena pravila iz susjedstva na sulude udaljenosti. Kako možeš znati da se svijetlo isto ponaša isto bez obzira na udaljenost? Pritom ne mislim na ono što znamo o putovanju svijetla iz svog susjedstva. Što ako, bubam napamet, svijetlo u određenim sferama svemira mijenja svoje svojstvo i/ili brzinu i zbog toga teleskopom vidiš drugačiji spektar svjetlosti i s obzirom na promjenjivost brzine pogrešno procjenjuješ udaljenost?




Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kako bi jedan element mogao promijeniti perspektivu, može li primjer? kakav element, od barionske materije ili?
Može biti jedan element, može biti čitav sustav.
Dobro pitanje.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Međutim, ne razumijem detalje logike kojom se vodiš. Više je nego očito da su u cijelom opervabilnom svemiru zakoni fizike isti, da osnovne sile (jaka nuklerana, slaba nuklerna, elektromagnetizam i gravitacija) djeluju isto.
Tko kaže da su zakoni isti izvan tvog opservabilnog svemira?

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da unutar kozmičkog horiznota koji vidimo vrijede jedni zakoni fizike, a izvan toga drugi zakoni?
Kažem da nemamo pojma koji zakoni vrijede izvan našeg horizonta. Pretpostavljamo da su isti ali to nije znanost već puka špekulacija jer nema načina da se izvede vjerodostojno znanstveno ispitivanje.

Jasno ti je da se kozmički horiznot stalno pomiče?

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Otkud ti to da su naše teorije utemeljene na onome što smo dosegnuli? Kako dosegnuli, fizički?
Eh?

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ponavljam, ne znam što misliš pod procjenom svemira, ali prije će biti da je budalaština suditi nešto o čemu zapravo ne znaš ništa
Točno je da nemam pojma o astronomiji. Ali zato ti koji imaš pojma možeš sa lakoćom odgovoriti na moje tvrdnje i usput naučit me.
__________________
Love Lickers

Zadnje uređivanje implosive : 08.07.2017. at 12:26.
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.