Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 16:04   #1
Bitka za Laslovo 1991.-prva crta bojišta južne obrane Osijeka

Zapovjedništvo obrane donijelo je odluku o napuštanju sela i proboju prema Ivanovcu.
Nakon pada Ernestinova ,20.11.1991.,Laslovo se našlo u veoma kompliciranoj situaciji.

U proboj se krenulo 23.11.1991. u 16:30 sati.Krenulo je 257 branitelja i civila uz 30tak ranjenika.
Proboj je uspješno okončan 24.11.1991.,kada u 5 i 20 ujutro stižu u Ivanovac.

Baš nekako u to vrijeme ,snage srpske dobrovoljačke garde ulaze u Laslovo.

U bitki i obrani Laslovo uz domaće hrvatsko i mađarsko stanovništvo kao i pripadnike HV iz raznih dijelova Hrvatske sudjelovao je i " Internacionalni vod" sastavljen od dragovoljaca iz Europe i svijeta
(kasnije uključen u 160brigadu HV)
Sve koji imaju točne podatke (ili približno točne) o toku i datumima vezane uz bitku za Laslovo pozivam da se priključe raspravi.
Millennium is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 19:44   #2
Spomenuo bih da je u bitci kao pripadnik Internacionalnog voda sudjelovao i Eduardo Rósza Flores poznatiji kao Chico.

Neke točnije podatke vezane za samu bitku ne znam ali bi ih svakako htio saznati te isto kao pokretač teme pozivam one koji znaju neka podijele sa ostalima.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2021., 18:55   #3
.

Laslovo je bilo bitno za Vinkovce u strateškom smislu, a ne za Osijek...
To se nikada ne govori...
Ono je samo spadalo pod osiječku crtu obrane ali kao najjužnija točka osječke obrane bilo je beznačajno za obranu Osijeka i jako značajno za obranu Vinkovaca jer padom Laslova, Antina i Tordinaca agresor se izvlačio iz okruženog položaja u kojem se nalazio sjeverno od Vinkovaca i tako se stvarala pretpostavka za sveopći pravilan napad JNA na sela zapadno od Vinkovaca što bi značilo opasnost okruživanja Vinkovaca. Međutim i Tordinci i Laslovo potpuno opkoljeni držali su se jako dugo...


.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2021., 11:32   #4
Ako se ne varam..ali negdje na videu sam gledao da je laslovo bilo trece mjesto ili selo iza celija i tenje koje je napadnuto u osjeckoj opcini pocetkom sedmog mjeseca 91...a prvo koje je napadnuto minobacacima..tj topnistvom
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2021., 11:41   #5
Sjecam se nekog tv priloga iz ranog ljeta 91 gdje mjestani laslova sa ogorcenjem govore kako su ih iz susjednih srpskih sela napali minobacacima..da je dosts kuca teze i lakse osteceno i da je bilo par mjestana ranjeno
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2021., 19:02   #6
Pozz ljudi jel ima netko od vas snimke toga kojih nema na yt (ili da su bolje kvalitete) jer na yt sve je lose bas
fico011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2021., 11:14   #7
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Spomenuo bih da je u bitci kao pripadnik Internacionalnog voda sudjelovao i Eduardo Rósza Flores poznatiji kao Chico.
Divna osoba,stvarno sam ponosna sto sam ga poznavala.
23.11.1991 mi je ujak poginuo u Laslovu
little poison is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.