Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2013., 11:16   #1
Skidanje krivo uplacenog novca sa place

Radi se o ovome. Supruga je bila na porodiljnom i nakon toga je uzela opciju da radi 2 sata manje zbog dojenja. Firma je trebala uplacivati placu umanjenu za tih 2 sata a socijalno je tu razliku trebalo nadoknaditi. Sve je stimalo ali u firmi rade nesposobni pametnjakovici koji nisu smanjili placu za ta 2 sata nego uplacivali punu. Zbog toga sto je supruga skoro godinu dana bila doma(rizicna trudnoca i prijevremeni porod) kad je pocela primati tu placu nije ni primjetila da ovi uplacuju punu placu jer se placa u firmi smanjila u medjuvremenu i placa joj je bila manja nego prije pa smo mislili da je to to.

Uglavnom, vec par mjeseci radi normalno i danas joj je uletio sef racunovodstva i rekao da su joj greskom uplatili vise i da ce joj sad skinuti i da ako bude radila probleme da ce ju on tuziti i bahato je vikao i divljao joj po uredu.

I sad, ne znam kako oni to misle skinuti, da li ce odjednom ili kroz neko vrijeme. Ovaj nista nije rekao, inace je divljak koji nema nikakvih komunikativnih vjestina i prijetnjama rjesava vlastitu nesposobnost, a nesposobnost se vidi iz toga sto su 4 mjeseca isplacivali placu koju nisu trebali iako su dobili obavijest od HZZO-a i supruga im je takodjer napomenula i osobno je sa njim pricala o tome. Takodjer se cesto dogadja da nekome krivo uplate nesto pa se vraca kroz drugu placu..


Kakva su prava supruge, da li ona moze traziti da joj skidaju mjesecno koliko je dobivala viska ili mora odjednom? Da li moramo/mozemo dobiti neko rijesenje o tome da se placa skida i koliko i kada? Kako dokazati koliko treba novaca vratiti jer ovaj je lupio nebuloznu cifru, logicno bi bilo da mora skidati onoliko koliko je HZZO uplatio, ne vise. Da li moja supruga mora potpisati neki dokument o tome da se slaze ili oni to mogu skinuti na svoju ruku?

Inace se radi o drzavnoj firmi, bolnici. Nije problem u tome sto moramo vratiti taj novac, problem je u bahatom nesposobnom divljaku i tome sto se moze svasta ocekivati od njega, pa i to da supruzi sve skine na jednoj placi, cak i vise nego sto treba.

Dajte neki savjet...
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you

Zadnje uređivanje babarej : 03.07.2013. at 11:26.
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:45   #2
Sto nitko ne zna nista o ovome?

Evo sad u firmi tvrde da ce oni skidati oko 1000 kn mjesecno a HZZO je uplacivao oko 700 kn mjesecno. Kao da su oni zvali HZZO i da su im rekli da HZZO ne uplacuje punu naknadu nego manje.

Stvar je u tome da je pravnica u HZZO-u rekla da ce joj firma platiti ta 2 sata manje a da ce oni nadoknaditi do pune place.

I jos sam se nesto sjetio, kad je zeni legla prva placa po povratku na posao bila je puno veca nego inace i kad smo pitali rekli su da je to jer su neki porez obracunali pa da su to vratili kroz tu placu.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 20:22   #3
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Sto nitko ne zna nista o ovome?

Evo sad u firmi tvrde da ce oni skidati oko 1000 kn mjesecno a HZZO je uplacivao oko 700 kn mjesecno. Kao da su oni zvali HZZO i da su im rekli da HZZO ne uplacuje punu naknadu nego manje.

Stvar je u tome da je pravnica u HZZO-u rekla da ce joj firma platiti ta 2 sata manje a da ce oni nadoknaditi do pune place.

I jos sam se nesto sjetio, kad je zeni legla prva placa po povratku na posao bila je puno veca nego inace i kad smo pitali rekli su da je to jer su neki porez obracunali pa da su to vratili kroz tu placu.
Za ovo prvo: ako imate nekoga pouzdanog, neka vam obračuna, koliko je stvarno dobila, a koliko bi se trebalo oduzeti. Također, u dogovoru se može dogovoriti da se skida više puta.

Ako ti se žena vratila negdje početkom 1 mjeseca ili 2 mjeseca ove godine, ona je trebala za isplatu plaće dobiti obračunski listić , na kojem piše da do kraja veljače treba/da je poželjno prijaviti porez, da napravi taj potez, kao napomenu.
Činjenica je da se krajem 1 mjeseca početkom 2 mjeseca za prošlu godinu obračunavaju pravo na povrat poreza, da se prijavi porez.

HZZO svaki mjesec vraća refundaciju bolovanja, i na kraju godine dolazi do toga da se gleda višak, manjak u računovodstvu.

Supruga ti ima pravo tražiti da se skida kroz više mjeseci, također bi bilo dobro da tražite da to ima napismeno, koliko se skida kroz koliko i kako. Može potpisati da se skida kroz više rata a da ima napismeno, trebalo bi točno znati koliko će joj skidati.

Za dokaz koliko treba skidati novce, najbolje da to napravi HZZO-kolika je razlika.

Ovo što kažeš da se često događa nekome da uplate kroz plaću pa da se vraća kroz plaću, znaju se dogoditi greške.
Primjer iz prakse: osoba je na bolovanju, slomi ruku /nogu , dr.opće prakse pišu da je početna šifra sa A0, u međuvremenu se dobije da je ozljeda -nesreća na radu.Poslodavac mora nadoknaditi tu razliku, i treba na obračunskom listu pisati: razlika bolovanje. Ili ako dobiva se prijevoz, pa ako se nešto promijeni, također piše, razlika prijevoza.

Nadam se da sam pomogla.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 21:00   #4
Sad sam malo citao i pise da je od HZZO-a trebala dobiti naknadu 100% od osnovice, a osnovica je manja od njene place pa je vjerojatno u redu to sto ce skinuti vise nego sto je HZZO isplatio. Iako je nama pravnica od HZZO-a rekla da ce isplatiti razliku do pune place. Ocito netko uvijek negdje nesto mulja ili ne zna.

Ona je pocela raditi krajem 10. mjeseca i do pocetka 3. je dobivala tu naknadu za dojenje. Na placu u 12. mjesecu(placa od 11. mjeseca) su joj dali dosta vise novaca i rekli su da je to zbog toga da ne treba racunati porez, da joj je firma izracunala i isplatila novac koji bi joj inace vratila porezna pa da je sad na nuli.

Traziti cemo to da nam ispisu sve sto su krivo isplatili i da napisu plan kada ce sto skidati.

Hvala, pomogla si
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:22   #5
Stanka za dojenje se obračunava na temelju rješenja HZZO-a, koje je poslodavac tvoje supruge dobio istovremeno kad i supruga, što znači da je imao saznanja o njenom statusu.

Stanka za dojenje iznosi 100% proračunske osnovice (3.326,00 kn) preračunate na satnu osnovicu za mjesec za koji se obračunava naknada plaće

• (primjer izračuna: 3.326,00 : 160 radnih sati = 20,80 kn po satu x 2 sata dnevno = 41,60 kn dnevno, odnosno 832 kn za mjesec u kojem ima 20 radnih dana, odnosno 160 radnih sati)

znači 100% od proračunske osnovice, a ne njene osnovice - to su različite stvari.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:31   #6
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Stanka za dojenje se obračunava na temelju rješenja HZZO-a, koje je poslodavac tvoje supruge dobio istovremeno kad i supruga, što znači da je imao saznanja o njenom statusu.

Stanka za dojenje iznosi 100% proračunske osnovice (3.326,00 kn) preračunate na satnu osnovicu za mjesec za koji se obračunava naknada plaće

• (primjer izračuna: 3.326,00 : 160 radnih sati = 20,80 kn po satu x 2 sata dnevno = 41,60 kn dnevno, odnosno 832 kn za mjesec u kojem ima 20 radnih dana, odnosno 160 radnih sati)

znači 100% od proračunske osnovice, a ne njene osnovice - to su različite stvari.
Tako je, pronasao sam to i napisao gore da je u redu ali hvala na potvrdi.

Primala je tocno tih 832 kn od HZZO-a.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 22:51   #7
I zato jer se radi o dvije kompletno različite osnovice, poslodavac traži povrat drugačijeg iznosa. HZZO je isplatio ispravno, po proračunskoj osnovici, a poslodavac je radio obračun po njenoj vlastitoj osnovici.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 23:01   #8
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Na placu u 12. mjesecu(placa od 11. mjeseca) su joj dali dosta vise novaca i rekli su da je to zbog toga da ne treba racunati porez, da joj je firma izracunala i isplatila novac koji bi joj inace vratila porezna pa da je sad na nuli.
Za ovo prvi put čujem, povrat poreza daje PU a ne bolnica. A taj "povrat" što su oni dali će se opet oporezivati jer je uplaćen na žiro račun.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 23:32   #9
Radi se o obvezi sastavljanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak prilikom zadnje isplate plaće u godini temeljem Izmjena Zakona o porezu na dohodak od 1.7.2010.g.

Ne radi se o isplati više plaćenog poreza na dohodak.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 19:03   #10
Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
Za ovo prvi put čujem, povrat poreza daje PU a ne bolnica. A taj "povrat" što su oni dali će se opet oporezivati jer je uplaćen na žiro račun.
Kao što je Zikomid napisala, radi se o izravnjavanju poreza na dohodak. Došlo je do promjene u zakonu od 01.07.2010.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 16:11   #11
Dakle, dogovoreno je da ce se krivo uplacen novac vratiti kroz 6 mjeseci i da ce jednako skidati svaki mjesec. Trazili smo i sluzbenu potvrdu te dobili rjesenje na koje imamo pravo zalbe u roku 8 dana.
Radi se o 8032 kn vise uplacenih i mjesecno ce skidati 1388 kn. No taj novac je ono sto je bruto vise uplaceno, to nije novac koji je moja zena dobila na racun. Pitali smo koliko ce to biti mjesecno a oni kazu da ne znaju tocno, da ovisi o mjesecu i valjda porezu koji ce se obracunavati sto se meni ne svidja.

Oni ocito misle jednostavno taj bruto novac odbiti od place pa kako bude sa porezima bude. Po meni to nije fer jer mi se cini da bi mi zena mogla izgubiti nesto novca zbog poreza.

Zanima me da li se mozemo zaliti i traziti da skidaju neto iznos koji je ona dobila na placu a da ovo sto su vise uplatili na razne doprinose rijese sa onima kome su uplatili. Mislim da nije ispravno da zbog njihove greske, na koju smo ih i upozorili ali su rekli da to nije nas posao, moja zena na kraju vrati vise novaca nego sto joj je greskom uplaceno. Oni znaju koliko su uplatili viska i nije mi jasno zasto govore da nisu sigurni koliko ce se na kraju skinuti novaca sto ostavlja razne mogucnosti.

Zna li netko nesto o ovome?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 20:21   #12
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Dakle, dogovoreno je da ce se krivo uplacen novac vratiti kroz 6 mjeseci i da ce jednako skidati svaki mjesec. Trazili smo i sluzbenu potvrdu te dobili rjesenje na koje imamo pravo zalbe u roku 8 dana.
Radi se o 8032 kn vise uplacenih i mjesecno ce skidati 1388 kn. No taj novac je ono sto je bruto vise uplaceno, to nije novac koji je moja zena dobila na racun. Pitali smo koliko ce to biti mjesecno a oni kazu da ne znaju tocno, da ovisi o mjesecu i valjda porezu koji ce se obracunavati sto se meni ne svidja.

Oni ocito misle jednostavno taj bruto novac odbiti od place pa kako bude sa porezima bude. Po meni to nije fer jer mi se cini da bi mi zena mogla izgubiti nesto novca zbog poreza.

Zanima me da li se mozemo zaliti i traziti da skidaju neto iznos koji je ona dobila na placu a da ovo sto su vise uplatili na razne doprinose rijese sa onima kome su uplatili. Mislim da nije ispravno da zbog njihove greske, na koju smo ih i upozorili ali su rekli da to nije nas posao, moja zena na kraju vrati vise novaca nego sto joj je greskom uplaceno. Oni znaju koliko su uplatili viska i nije mi jasno zasto govore da nisu sigurni koliko ce se na kraju skinuti novaca sto ostavlja razne mogucnosti.

Zna li netko nesto o ovome?
Gle, ovisi kako im se obračunava plaća, da li je plaća fiksna ili se radi po mjesečnom fondu sati. Koliko znam, sve što je plaćeno HZZO-u osim nesreća na radu, isplaćuju se u neto -iznosu.
Ako misliš da si u pravu, traži žalbu i posavjetuj se se možda sa nekim odvjetnikom,ili sa pravnom službu u HZZO. Možda ako je netko imao takvu sličnu situaciju, možda bi ti bolje objasni.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 11:59   #13
Ima netko novije informacije o čemu se tu točno radi?! U istoj situaciji mi je sestra i već ludi pomalo! Svaki mjesec joj uplati više na račun i onda traži na ruke da mu vraća razliku. Ima li to ikakve veze s povratom poreza ili porezom općenito? Kome se može obratiti a da nije odvjetnik jer posao ne može riskirati.
Heather is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 13:25   #14
Quote:
Heather kaže: Pogledaj post
Ima netko novije informacije o čemu se tu točno radi?! U istoj situaciji mi je sestra i već ludi pomalo! Svaki mjesec joj uplati više na račun i onda traži na ruke da mu vraća razliku. Ima li to ikakve veze s povratom poreza ili porezom općenito? Kome se može obratiti a da nije odvjetnik jer posao ne može riskirati.
daj malo detaljnije... uglavnom ovo nije povrat poreza sigurno... više neko izvlačenje novaca kroz plaću, mada ni to nema smisla jer je jednostavno preskupo...
nevrmajnd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 06:51   #15
Meni to opako zvuči kao muljaža i izvlačenje love iz firme.
Možda čak kroz onaj neoporezivi dio naknade za prijevoz.
Trebalo bi više detalja.

Sestra to može prijaviti on line ili ministarstvu rada ili poreznoj upravi.
I na jednoj i na drugoj web stranici ima linkove za prijavu.

Čula sam da mnogi vlasnici trgovina tako rade jer, kao , traže da im radnik pokrije nekakav , tobože manjak iz trgovine (kao nisu pazili na krađu i to).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.