Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 19:53   #161
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 19:58   #162
gilda

evo ja ću, misli to samo za medicinski neopravdan abortus.

jel netko stavljao link na nešto o tome kako stvari sa savješću funkcioniraju u civiliziranim svjetovima? baš me zanima.
Orak is offline  
Old 04.05.2014., 20:01   #163
pa stavih link da je međunarodni dan pa valjda ga i međunarodi imaju al razdvojiše teme ježi ga.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 20:01   #164
zašto sad nabijaš glavom u zid?

da si objasnila što ti to znači, ne bi ih toliko jahalo po tebi da im objasniš, a ti pak jašeš po njima jer kakti nisu shvatili... pa ako nisu shvatili objasni nisi ni pokušala objasniti, samo si "vikala" kako to nisi spomenula, dok su ti ljudi linkali tvoj post u kojem to spominješ

ja bih rado da odgovoriš na pitanje koji ti je ranije netko spomenuo, a ja tu ponovila...

ajmo izbaciti ovo sa obavezom i neobavezom... samo mi odgovori ima li liječnik pravo ne pružati palijativnu skrb pacijentu, ako se to kosi sa njegovom savješću? uopće nije važno zašto...
__________________
"I don't weigh anything! I'm like a cloud!" Mindy L.
SitnaRiba is offline  
Old 04.05.2014., 20:09   #165
Kako se palijativna skrb može kositi sa savješću? Što? Čovjek ima problem s olakšavanjem tegoba ljudima pa će mu se dozvoliti da potegne prigovor savjesti?

Ostalo sam sve odgovorila. Čitaj postove.

edit: tek sad vidim da je moj post prvi a priča je počela sinoć s klonkinim postovima o privatnicima , pa ne znam koliko se može iz toga kontekst skužiti...al ajd ok.

Zadnje uređivanje Gilda. : 04.05.2014. at 20:21.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 20:09   #166
Quote:
rintintina kaže: Pogledaj post
Kažu upućeni da je ginekologija u Rijeci krcata žena iz Dalmacije koje dolaze na AB. To nam sad dođe nešto kao zdravstveni turizam.
ovaj, nisam sve pročitala, ali male brojke u manjim mjestima ne moraju značiti nužnost skrivanja, nego činjenicu da žene iz manjih mjesta radije odu u zagreb, split, rijeku, osijek gdje ih nitko- ne zna.
isadora w. is offline  
Old 04.05.2014., 20:18   #167
Quote:
Orak kaže: Pogledaj post
gilda

evo ja ću, misli to samo za medicinski neopravdan abortus.

jel netko stavljao link na nešto o tome kako stvari sa savješću funkcioniraju u civiliziranim svjetovima? baš me zanima.
Nu, samo je sažetak ali ima info o EU zemljama KLIK
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 20:24   #168
Quote:
SitnaRiba kaže: Pogledaj post
da si objasnila što ti to znači, ne bi ih toliko jahalo po tebi da im objasniš, a ti pak jašeš po njima jer kakti nisu shvatili...
objasnila je već nekoliko puta, ali ti si danas radila pa ne čitaš (da, ja sam joj odvjetnica, da te preduhitrim )
Gzena is online now  
Old 04.05.2014., 20:30   #169
hvala malo derište.

e jebat ga, znači u cijeloj super liberalnoj i civiliziranoj evropi prigovora savjesti nema jedino u švedskoj, finskoj, bugarskoj, češkoj i na islandu. a vi bi tu u katolibaniji džonom. problem je što nije osigurana vrata do vrata usluga nekoga tko nema moralne dileme; ne da moraš ići negdje drugdje već na istom mjestu u isto vrijeme.
Orak is offline  
Old 04.05.2014., 20:41   #170
problem je puno širi od toga i uopće nije neriješiv, a svodi se na tome da se nikome tko je u poziciji moći time ne bavi jer se nikome ne- talasa.
kome se da nogom razgrtati one što kleče pred bolnicom, još da ti se pred uredom razmile? ne daj, poše.
isadora w. is offline  
Old 04.05.2014., 20:42   #171
Quote:
Orak kaže: Pogledaj post
hvala malo derište.

e jebat ga, znači u cijeloj super liberalnoj i civiliziranoj evropi prigovora savjesti nema jedino u švedskoj, finskoj, bugarskoj, češkoj i na islandu. a vi bi tu u katolibaniji džonom. problem je što nije osigurana vrata do vrata usluga nekoga tko nema moralne dileme; ne da moraš ići negdje drugdje već na istom mjestu u isto vrijeme.
U sridu.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 20:45   #172
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ti uopće nisi shvatila što ja pišem ovdje..
Ja bih jakojakojako voljela da nisam shvatila što pišeš. Zbilja, lakše bih prihvatila da imam problema sa shvaćanjem teksta i spajanjem slova nego ovo.
Nadala sam se da ne shvaćam sve dok mi nisi krenula odgovarati na ovo o (ne)liječenju i (ne)lijekovima.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Moje spominjanje da ab nije liječenje ide u kontekst toga da liječnik mora to obaviti jer mu je to posao što su neki pokušavali ovdje ustvrditi..
Ne, nisu neki to probali ustvrditi. To je jednostavno tako. Abortusi, pa makar i elektivni, spadaju u dio ginekološke prakse. Liječnik ga treba odbiti ako je mimo zakonski propisanih uvjeta, ako ugrožava zdravlje pacijentice, ali ne bi ga smio moći odbiti jer to vrijeđa njegovu vjeru, moral ili etiku. Ne bi. Prigovor savjesti je drek i ne bi trebao biti dopušten u javnom zdravstvu.
Ja sam ti, recimo, linkala i zakon i plan specijalizacije ginekologije i opstetricije. Iz jednoga i drugoga je itekako vidljivo i jasno k'o dan da su planiranje obitelji i kontracepcija itekakav dio tog posla.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Pa nisam ja rekla da se može prigovor savjesti pozvati za bilo što što nije liječenje.
Zapravo jesi, rekla si, linkala ti je Perz.
Ali sad ispada da je po tebi prigovor savjesti opravdan jedino za abortus, a za ostala neliječenja baš i ne.
A to je, Gildo moja, grozno i glupo i licemjerno i opasno i lakomisleno u pičku materinu.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Kako se palijativna skrb može kositi sa savješću? Što? Čovjek ima problem s olakšavanjem tegoba ljudima pa će mu se dozvoliti da potegne prigovor savjesti?
Nebitno kako, jebemu. To što ti možeš razumjeti savjest oko abortusa ne znači da je to jedini priziv koji je moguće izjaviti. Ako dopustiš jedan, dopustila si i sve ostale unutar tog okvira.


Naime, zakon nije osobito jasan i kaže: "Radi svojih etičkih, vjerskih ili moralnih nazora, odnosno uvjerenja liječnik se ima pravo pozvati na priziv savjesti te odbiti provođenje dijagnostike, liječenja i rehabilitacije pacijenta, ako se to ne kosi s pravilima struke te ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijenta. O svojoj odluci mora pravodobno izvijestiti pacijenta te ga uputiti drugom liječniku iste struke."

Pod etiku, a posebno pod moral može se ugurati koješta.
I može se odbiti koješta.

Inače, primijeti riječ "dijagnostika".
Udruženo s tvojim veoma opasnim proizvoljnim određivanjem što je lijek, a što liječenje i ako ćemo se voditi time - liječnik, isti ovaj koji odbija abortus i pilule, može odbiti uputiti na amniocentezu ili je izvršiti. Jer to je najobičnija dijagnostika. Koja se može kositi s njegovim uvjerenjem da svaki plod zaslužuje život i da je na Bogu da odluči.
Razumiješ li koliko jebeno opasno je dopuštati liječnicima da svoja ovakva ili onakva uvjerenja pretpostave medicini?
Da neki kreten pacijentici prešuti da ima indikacije za amniocentezu jer u nju ne vjeruje? Da joj odbije dati uputnicu za bolnicu? Da ju zbog svojih uvjerenja doslovce natjera da rodi malformirano dijete i skrbi o njemu cijeli svoj život, a što je nešto za što malo tko ima financije i logistiku.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 20:49   #173
A tebi vidim nije jasno ovo "ako se to ne kosi s pravilima struke te ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijenta."


Ostalo sam sve rekla, ne da mi se više.
Nekome je prigovor savjesti ok, nekome nije.
Ljudi koji imaju moralne dileme oko toga ionako će pronaći načina da to ne rade samo se to neće zvati tim imenom.

Zadnje uređivanje Gilda. : 04.05.2014. at 20:55.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 20:50   #174
... i zato su Švedska, Finska, Island, Češka i Bugarska zemlje sa smislenim odredbama po tom pitanju.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 20:54   #175
Abortusi s youtuba su obično stavljeni od ljudi koji su otišli u zemlju trećeg svijeta i tamo snimili dokumentarac da žene iz zapadnih zemalja odustanu od pobačaja koji uopće ne izgleda ni približno slično. U zapadnim zemljama.

Ili je fotošopiran/izglumljen/na drugi način varaju žene koje bi to mogle pogledati prije nego što se odluče na pobačaj.

Jedan video je prastar. Outdated na engleski, ali ne znam hrvatski toliko dobro.
Lyanna Stark is offline  
Old 04.05.2014., 20:59   #176
Quote:
Orak kaže: Pogledaj post
e jebat ga, znači u cijeloj super liberalnoj i civiliziranoj evropi prigovora savjesti nema jedino u švedskoj, finskoj, bugarskoj, češkoj i na islandu. a vi bi tu u katolibaniji džonom.
Kad smo kod katolibana...u Belgiji se isto digla frka oko zakona kojim se dopušta eutanazija kronično bolesne djece. Dob djeteta se ne uzima u obzir (u Nizozemskoj dijete mora imati 12 godina). Crkva se izričito protivila tom zakonu.


Eutanazija se provodi od 2002., dopušten je priziv savjesti i zabilježen je i slučaj kad pacijenti nisu čak dvije godine mogli do doktora koji će ih usmrtiti.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Old 04.05.2014., 21:08   #177
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A tebi vidim nije jasno ovo "ako se to ne kosi s pravilima struke te ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijenta."
Bokteneće, Gildo.


Ajmo redom - odbijanje abortusa/kontracepcije kosi se s pravilima struke. Abortus i kontracepcija u Hrvatskoj su legalni.
Također, planiranje obitelji spada u redovnu ginekološku praksu. Obavlja se u svim bolnicama i domovima zdravlja.


Dodatno, mnogi zahvati i lijekovi i dijagnostika tj. odbijanje davanja istih neće ugroziti zdravlje ili život pacijenta.
Amniocenteza koju sam spomenula, upravo je takva dijagnostika. Nije nužna i neophodna, rizična je i nije obavezna. Uistinu je do liječnika hoće li te na nju poslati ili ne. Nekako mislim da je podosta vjerojatno da pizde koje smatraju da su kontracepcija i abortus zlo, jednako tako smatraju da je zlo i ne rađati djecu s trisomijom ili nekim drugim kromosomskim poremećajem.
Gdje bi, Gildo, ti povukla granicu?
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore

Zadnje uređivanje Tupelo : 04.05.2014. at 21:21.
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 21:14   #178
majko mila i draga, čitam i ne virujem da na žk na ŽKKKKK postoje žene koje opravdavaju prigovor savjesti kod doktora u državnim bolnicama
u Hr, abortus je legalan, dostupan u svim bolnicama, u skladu sa pravilima struke, u skladu sa opisom posla i doktora i opet postoje bolnice (gradovi) gdje je faktički nemoguće to napraviti. nisu doktori jedina profesija kojoj se ne sviđaju svi dijelovi njhovog posla, pa opet da se ja pozovem na "prigovor savjesti" u svom poslu bi dobila radnu knjižicu o'ma.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Old 04.05.2014., 21:15   #179
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
planiranje obitelji spada u redovnu ginekološku praksu.
šta bi to bilo? ginić ti isplanira kad se trebaš seksati ili se to odnosi na in vitro oplodnju?
My Name Is... is offline  
Old 04.05.2014., 21:16   #180
Evo meni vrag nije dao mira pa sam nedavno uguglala i našla video operacije koja me čeka za par mjeseci. Uključuje pilu, rezanje kostiju, čekiće, šarafe i vijke i sto drugih stvari. Želudac mi se okrenuo.

Postoje medicinski zahvati koji nisu lijepi za gledat prosječnom čovjeku.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.