Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2010., 14:14   #1
Thumbs up PETICIJA: Zabranimo plastične vrećice u Hrvatskoj!

Stranica ekologija.com.hr pokrenula je akciju prikupljanja potpisa za zabranu uporabe plastičnih vrećica u Hrvatskoj

Imaju i Facebook account: http://www.facebook.com/ekologija.com.hr

Podržao ih je i JL, skupljeno je preko 500 potpisa u par sati, ali treba još...

sirim ovo jer je korisna stvar, spread the news
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:29   #2
Na stranu sa ovakvim diskrepancijama , treba razmišljati u tom smjeru. Za početak, voće i povrće u rinfuzi po trgovinama vagati i pakirati pri kupnji u papirnate jer im se upotrebljivost mjeri u minutama često.
U 99% slučajeva u shopping idem sa ruksakom, meni ne bi bio prevelik šok ne kupovati vrećicu svaki put.

Nego, NoWa, imaš li što protiv da tvoju temu iskoristim dugoročno? Kad netko ima nekakvu peticiju da posta amo ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:32   #3
Iskoristi temu dugorocno Ovakva peticija je više nego dobrodošla!
Previse smo svi inertni....

Poslala sam mailove i "zelenim" sajtovima, cekam hoce li se itko javiti.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:38   #4
Ideja o zabrani vrećica je odlučn, pročital asam zadnjih nekoliko postova ali nisam skužila gdje treba potpisati?!!?
TOOMUCH is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 14:41   #5
odmah ispod teksta je formular za potpisivanje!
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 15:23   #6
Impresivno glupa ideja.
Nex is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.07.2010., 15:37   #7
a u kakve vreće bi trpali recimo meso za zamrzavanje?

i šta sa plastičnim pakovanjima npr. čipsa, čokolade, jogurta.da ne nabrajam..to nikom ništa?!

ne volim plastične vreće, al kako bi se to moglo uopće izvest!? morala bi se otvorit postrojenja koja će proizvodit neku novu vrstu vrećica, ovi koji proizvode plasične bi fino propali i super ...

tako šta nije ostvarno ni u zapadnim državama..kako se tek kod nas očekuje?!

jedino mislim da bi bilo dobro da npr. u trgovinama kod voća nema onih plastičnih,nego da budu papirnate..a bile su jedno vrijeme..na čitavih tjedan dana... i kad bi ljudi pazili i nagurali svoje smeće i trošili manje vrećica..kad bi išli u kupovinu i ponijeli korpu ili krpenu vreću ili nešto
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 16:39   #8
mislim da se ovdje prvenstveno misli na vrećice s ručkama kakve se masovno koriste.
ja ih jako malo koristim, upravo zbog ekološkog faktora. međutim, jako puno sam čuo i čitao o energetskom aspektu proizvodnje plastičnih i papirnatih vrećica i rezultati su uglavnom vrlo porazni za papirnate.
općenito smatram da je problem u jeftinoći proizvodnog procesa plastičnih vrećica kojem je u zadnjih 20 godina drastično pala pa danas svaka šuša može upiti stroj za rastezanje vrećica i vreću plastičnog granulata. kad bi se vrećicama cijena digla, ljudi bi ih puno pažljivije koristili.

što se tiče jogurta i bliječnih proizvoda, ne vidim nikakav razlog zašto ne bi bili u kartonskom pakiranju. proklinjem Vindiju i dan kad im je palo na pamet pakirati mlijeko u PET ambalažu, i tako izazvati konkurenciju da učini isto. i onda im to niej bilo dovoljno, nego su plastične čašice od jogurta počeli oblačiti u karton i to zbog, citiram Vindijinu reklamnu kampanju, ekologije meni zbilja nije jasno kako plastična čašica obučena u karton može biti ekološkija od plastične čašice bez kartona. ja bih im takve penale i kazne za to lupio da bi drugi put razmislili prije takve gluposti.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 19:03   #9
Quote:
Nex kaže: Pogledaj post
Impresivno glupa ideja.
x
teslaCRO is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.07.2010., 20:02   #10
zabranimo papirnate vrećice, spasimo hrvatske šume! reciklirajmo plastične vrećice!
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 20:09   #11
meni se ta ideja sviđa. baš sam gledala nedavno kako svaki put kad idem iz trgovine ponesem jednu vrećicu koja kasnije završi u smeću...

dakle, podržavam. naravno, nadam se da će se napraviti adekvatna zamjena s papirnatima.

seronjaa, sigurno bi se ostavile plastične vrečice za zamrzavanje za kupiti, ne vidim problem.
ali većini ljudi se ne da nositi ceker ili staru vrećicu sa sobom u trgovinu, nemoguće je natjerati ljude na to, zato mislim da je ovo dobra ideja.


NoWa, gdje će se to moći potpisati?

Zadnje uređivanje Ptica Trkačica : 01.07.2010. at 20:14.
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 20:32   #12
Quote:
Nex kaže: Pogledaj post
Impresivno glupa ideja.
E, baš dobro da si ovo rekao, jer sam samo čekala nekoga da to napravi.

Tema će biti cijepljena na ikakvo trolanje, poslužit će prvenstveno kao "oglasnik peticija" u koje se zainteresirani mogu uključiti. Svatko ovdje ima 13+ godina, neka sam procijeni želi li u peticijama sudjelovati. Vrijeđanju nema mjesta, ali konstruktivni komentar bi bio poželjan.


x-type, upravo si istaknuo srž. Najlon će teško biti potisnut, ali broj kratkotrajno korisnih vrećica koji cirkulira može biti smanjen.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 20:55   #13
Hm, a u čemu vi bacate smeće? Predmnijevam, u plastičnim vrećama. E sad, meni je ta crna vrećetina prevelika i sve bi se usmrdilo dok se napuni i zato ja koristim te plastične vrećice iz samoposluživanja. Kad bih u trgovini morala koristiti krpene ili papirnate torbe/vrećice, opet bi mi trebale nekakve plastične za smeće, tako da ne vidim po čemu bi to za moj primjer bilo bolje za okoliš.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 21:00   #14
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
E, baš dobro da si ovo rekao, jer sam samo čekala nekoga da to napravi.

Tema će biti cijepljena na ikakvo trolanje, poslužit će prvenstveno kao "oglasnik peticija" u koje se zainteresirani mogu uključiti. Svatko ovdje ima 13+ godina, neka sam procijeni želi li u peticijama sudjelovati. Vrijeđanju nema mjesta, ali konstruktivni komentar bi bio poželjan.


x-type, upravo si istaknuo srž. Najlon će teško biti potisnut, ali broj kratkotrajno korisnih vrećica koji cirkulira može biti smanjen.
Sorry, namjera nije bilo trolanje. Mogu i objasniti zasto to smatram apsurdnom idejom, ali ako je namjena topica iskljucivo oglasnik za peticije, bez rasprave, onda nema smisla.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 22:02   #15
Ja sam čula da plastične vrećice i nisu neki zagađivači. Najviše zagađuju vidno polje.

A i vidim da na bajama uvijek piše: molimo odlažite smeće u zatvorenim vrećicama. Ja se ne želim zamjeriti Čistoći. Pogledajte što su u Napulju napravili...
Nikolajeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 22:33   #16
I ja se slažem da je ovo impresivno glupa ideja. Nevjerojatno glupa ideja. Zabraniti općenito sve plastične vrećice. Plastika je tu s razlogom. Zbog svojih svojstava. To je svojevrsni derivat nafte. I to takav da pokazuje superiorna svojstva u odnosu na karton što se tiče trajnosti.

Da, i meni smeta koliko se bespotrebne ambalaže utroši (pogotovo glupa ideja je ona koju je vidio x-type u dućanu, pogledajte osmi post), ali rješenje nije zabrana plastičnih vrećica. Pa takve stvari mogu pasti na pamet samo djetetu koje nema apsolutno nikakvog šireg vidika na svijet. Uostalom i ne čudim se - jedino na Facebooku i sličnim gadostima je moguće skupiti dovoljno neukih ljudi koji će kliknuti LIKE i otići dalje, za 5 minuta zaboraviti što su učinili, a anketa/peticija će se napuhati. Jebala vas takva osvještenost o okolišu.

Rješenje je njihova razumna potrošnja, koja je nažalost, kratkoročno ostvariva samo zakonskom represijom, a dugoročno tek edukacijom, što je u Hrvatskoj... LOL.
Ne možete zabraniti plastične vrećice. Čujete li vi sebe? Hoćemo li pisati peticije za zabranu korištenja nafte?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 23:05   #17
Quote:
Nikolajeva kaže: Pogledaj post
Ja sam čula da plastične vrećice i nisu neki zagađivači. Najviše zagađuju vidno polje.
yep. tamo gdje baciš plastičnu vrećicu trava sigurno ne bu prestala rasti. zapravo se vrećica u prirodi ponaša krajnje inertno. čubi negdje zapletena u granje i to je sve. ne reagira ni na kakve prirodne podražaje, niti okoliš reagira na nju. u globalu se raspada vrlo dugo i u stanju je živjeti dulje od dugorepe are. jedino je vjetar i kiša izderu na sitnije komadiće pa onda postane i nevidljiva (vidjeli ste svi kako su vrećice izderane kad se zapetljaju u granje). a onaj granulat od kojeg se najlon radi bih rekao da se radi od velikog postotka recikliranih plastičnih masa (to bih rekao jer kad kod mene u firmi dobijemo najlonske vrećice iz Okitena svaki put su drugačije boje i nijanse, osim ako su prozirne u pitanju). a paprinata vrećica iz Lidla je bijela kao da je rađena od najfinijih srži mladih jasena i bukvi (tu nema ni r od reciklaće, a i vrećica je napravljena kvalitetno tako da postupak djeluje vrlo skupo i komplicirano, da ne kažem koliko dugotrajno)

moj glas ide za one škrnicle u kakvima smo nekad na placu kupovali voće (i njih je najlon istisnuo). čista reciklaža svega i svačega, bitno da je od celuloze, a postupak proizvodnje djeluje vrlo jednostavno
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 23:59   #18
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
mislim da se ovdje prvenstveno misli na vrećice s ručkama kakve se masovno koriste.
ja ih jako malo koristim, upravo zbog ekološkog faktora. međutim, jako puno sam čuo i čitao o energetskom aspektu proizvodnje plastičnih i papirnatih vrećica i rezultati su uglavnom vrlo porazni za papirnate.
općenito smatram da je problem u jeftinoći proizvodnog procesa plastičnih vrećica kojem je u zadnjih 20 godina drastično pala pa danas svaka šuša može upiti stroj za rastezanje vrećica i vreću plastičnog granulata. kad bi se vrećicama cijena digla, ljudi bi ih puno pažljivije koristili.

što se tiče jogurta i bliječnih proizvoda, ne vidim nikakav razlog zašto ne bi bili u kartonskom pakiranju. proklinjem Vindiju i dan kad im je palo na pamet pakirati mlijeko u PET ambalažu, i tako izazvati konkurenciju da učini isto. i onda im to niej bilo dovoljno, nego su plastične čašice od jogurta počeli oblačiti u karton i to zbog, citiram Vindijinu reklamnu kampanju, ekologije meni zbilja nije jasno kako plastična čašica obučena u karton može biti ekološkija od plastične čašice bez kartona. ja bih im takve penale i kazne za to lupio da bi drugi put razmislili prije takve gluposti.


ima li kakva peticija za potpisat protiv plastičnih boca?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 00:01   #19
ne vidim način za bacanje smeća, nego u plastičnoj vrećici? osim kontejnera za organski otpad pred zgradom.
bilo bi perspektivnije osigurati tako nešto svim stanovnicima i onda na temelju nečeg tražiti zabranu. što se tiče rinfuze po marketima to me nervira, iako... uzmeš šljive, pa onda s tom vrećicom odeš još 6 puta u dučan, pa nosiš sendivče na put u istoj, pa prljavi veš s puta i onda je na kraju napuniš smećem.
mmmila is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 00:42   #20
hmmm... pa ni ja nisam za potpunu zabranu, ali zašto nakon svakog povratka iz trgovine, gdje kupiš jedan sokić, jedna plastična vrećica mora završiti u smeću?
to je isto glupost...
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.