Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2008., 23:05   #1
Nošenje brnjice

Zadnjih dana sam u par navrata primjetila jednog dečka u dobi od 10 godina kako juri gradom s rolama i na uzici vodi mladog dobermana.
U svakom slučaju prizor nije baš normalan jer je pas star 5 mjeseci, prilično je malen, na nosu ima ogromnu metalnu brnjicu u koju se spotiče jer mu je prevelika, a dok se on spotiče dečko ga vuče na gutilici.
Izgleda okrutno...
Budući da smo mi volonteri iz udruge danas imali štand sa psima i taj dečko je prolazio sa psom nekoliko puta, ja sam ga odlučila pitati zašto tako postupa sa psom.
Dečko mi je odgovorio da njegov pas ima brnjicu jer po zakonu mora imati (tako mu je rekla mama) i da je pas već ugrizao dvije djevojčice (to je izjavio prilično ponosno, ali nije baš da vjerujem u to).
Rekao je i da ima 5 mjeseci i na moje pitanje bavi li se još netko s tim psom rekao je da je to njegov pas i da ga on dresira.

Mene sad prvo zanima kako na psa utječe to da nosi brnjicu od šteneće dobi?
Koja je dob kad bi pas objektivno trebao početi nositi brnjicu ako ju treba stvarno nositi po zakonu i koje pasmine uopće MORAJU imati brnjicu?
Smije li djete od 10 godina voditi dobermana bez ikakvog nadzora?
Može i neki link gdje to mogu pročitati...

Možda je negdje objašnjeno, ali nisam uspjela naći. Čitala sam danas i Zakone na netu i opet nisam najbolje shvatila pa zahvaljujem ako mi netko odgovori....
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 00:05   #2
Koliko znam, ovaj pravilnik jos vrijedi: Pravilnk o opasnim psima

Dakle, doberman kao vrsta ne spada u moguce opasne pse, ali ako je ugrizao vec dvoje djece, spada u opasnog psa i time je obavezno da ima brnjicu vani i vani ga moze voditi samo punoljetna osoba.
Nigdje stvarno nisam nasla da ista pise otkad se brnjica treba poceti koristiti, nekom mojom logikom to bi trebalo poceti koristiti tek kad pas naraste, ima neku osnovnu socijalizaciju i pokaze znakove agresivnosti - ali tada brnjica treba da bude primjerene velicine.

Mislim da je problem tog psa sto su roditelji dopustili da ga "dresira" dijete od 10 godina koje ocito to ne zna i jos ga vodi vani bez nadzora starijih , strasno.
Osobno sam dosta protiv brnjice, jer neagresivnog psa pretvara u agresivnog, sto je ovdje lako moguc slucaj kad su mu je poceli stavljati dok je jos mali i dok njegova socijalizacija sa drugim ljudima i psima treba tek da pocinje.
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 08:59   #3
Točno tako i ja mislim, ali ne znam dal sam u pravu...
Jelena-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 10:51   #4
Definitivno znam da to dijete ne bi smjelo voditi dobermana, ako zbog niceg drugog, onda zato jer nije u stanju fizicki kontrolirat psa. A sto se tice brnjice, mislim da kada pas dosegne neku punu velicinu, ali je jos dovoljno mlad za naucit ga na brnjicu, to bi bilo neko dobro vrijeme za pocet ga polako privikavat na brnjicu. Barem sam ja tako sa svojim
__________________
"You talking to me? ... That ain' t talking."
Jackp0t is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 12:35   #5
Quote:
Jackp0t kaže: Pogledaj post
Definitivno znam da to dijete ne bi smjelo voditi dobermana, ako zbog niceg drugog, onda zato jer nije u stanju fizicki kontrolirat psa. A sto se tice brnjice, mislim da kada pas dosegne neku punu velicinu, ali je jos dovoljno mlad za naucit ga na brnjicu, to bi bilo neko dobro vrijeme za pocet ga polako privikavat na brnjicu. Barem sam ja tako sa svojim
dijete nije krivo , pas još manje
dijete treba odgoj , pa kako kao takvo još da i odgaja psa "s ponosom izjavljuje da je pas već dva puta ugrizao" , svesni smo da izmišlja , al daje naznaku , slutim crnu kroniku za koju godinu
roditelji su debili
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 16:24   #6
Quote:
Jelena-82 kaže: Pogledaj post
Točno tako i ja mislim, ali ne znam dal sam u pravu...
Pretpostavljam da mislis na dobro vrijeme za poceti nositi brnjicu... jer ostatak jasno pise u zakonu, i sljedeci put kad vidis djecaka, probaj mu objasniti neke stvari - iako sumnjam , ali eto. Ako ga vidis sa roditeljima, jos bolje .
Ali opet, cim roditelji pustaju dijete sa dobermanom da seta okolo bez nadzora, ne polazem nade u njihovu mogucnost normalnog komuniciranja .
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 16:34   #7
Quote:
Jackp0t kaže: Pogledaj post
Definitivno znam da to dijete ne bi smjelo voditi dobermana, ako zbog niceg drugog, onda zato jer nije u stanju fizicki kontrolirat psa. A sto se tice brnjice, mislim da kada pas dosegne neku punu velicinu, ali je jos dovoljno mlad za naucit ga na brnjicu, to bi bilo neko dobro vrijeme za pocet ga polako privikavat na brnjicu. Barem sam ja tako sa svojim
kad smo kod fizičke kontrole...ja sam vidjela klinku od cirka 10 god kako NA ROLAMA vodi staforda. mislim da je svaki komentar na ovo suvišan
Una1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 13:51   #8
molim pomoć.... ovaj moj pas da da mu stavim brnjicu bez problema, i ok je sve,ima tužan pogled odmah, i onda kad hoću da se idemo šetati onda se on digne i kak hoda (to se nebi moglo nazvati hodanjem) tak pokušava skinuti tu brnjicu,i neće me uopće slušati. konrstantno ju skida .
kak da ga naučim da se privikne na brnjicu?
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 16:49   #9
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
molim pomoć.... ovaj moj pas da da mu stavim brnjicu bez problema, i ok je sve,ima tužan pogled odmah, i onda kad hoću da se idemo šetati onda se on digne i kak hoda (to se nebi moglo nazvati hodanjem) tak pokušava skinuti tu brnjicu,i neće me uopće slušati. konrstantno ju skida .
kak da ga naučim da se privikne na brnjicu?
brnjica psu sigurno nije ugodna , čak što više je jedan vid mučenja životinje , kao i remen , povodac , davilica , skučeni boks , janac , balkončić i sl. pas bi bio naj sretniji u širokim prirodnim prostranstvima , da slobodno luta i istražuje , ali čovjek ga je izuzeo iz priride i nametnuo mu ljudska pravila , a da psa niko ništa ne pita, stoga kad se na sve navikao morat će jadan i na to
stoga , polako svaki dan pomalo i pokušavajte mu skrenuti pažnju na igru , a ako ne ide morat će te ga odvodit na udaljenija mjesta van dohvata "zločesti"ljudi i zakonski odredbi
svaki se nauči pa će i vaš , a to što je i vama teško gledati to , tako je i uplašenoj majci teško gledati kako se njeno dijete boji od psa bez brnjice iako ga "neće"
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 17:28   #10
imam velikom dvorište i veliki vrt,ali opet bi ga trebala prošetati izvan tog njegovog "teritorija" među ljude,a to jedino mogu s brnjicom,a vidim da on jako pati kad mu to pokušam staviti.
meni je to jako teško jer viidm da mu to jako smeta, ali ako se želim prošetet po cesti s njime ,morala bi to imat jer se bojim da će kog gristi.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 12:46   #11
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
imam velikom dvorište i veliki vrt,ali opet bi ga trebala prošetati izvan tog njegovog "teritorija" među ljude,a to jedino mogu s brnjicom,a vidim da on jako pati kad mu to pokušam staviti.
meni je to jako teško jer viidm da mu to jako smeta, ali ako se želim prošetet po cesti s njime ,morala bi to imat jer se bojim da će kog gristi.
zaokupi ga nečim, odvuci mu pažnju i naviknut će se.
kakvu brnjicu ima? one najlonske crne su neugodnije često od ostalih jer ne su uske, pa onda ne može dahtati, slini po brnjici, još mu taj mokar materijal iritira kožu. one košarice mi se čine nekako najmanje neudobne, bar nisu direktno na njušci, može dahtati, piti vodu ako treba...
možda da uzmeš neke sitne keksiće da mu možeš kroz to dati...
samo pazi - brnjicu mu nikad ne smiješ dugo ostavljat, i nikad tako bez nadzora da mu se što ne bi dogodilo.

slažem se definitivno da to psu nije ugodno, ali naviknut će se, i ti ćeš se naviknuti, i bit će ok, iako ti se sada možda i ne čini tako.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 13:26   #12
kupila sam onu najlonsku crnu jer ove kožne treba naručiti i čekati,a ta mi je trebala taj dan.
al kupit ću mu kožnu,samo me zanima ja samo trebam izmjerit okolo njuške i dat tu mjeru? pomozite mi oko tog mjerenja
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 00:40   #13
Pozdrav svima!
Mene bi zanimalo gdje se može naći znak koji će jasno upučivati da je ulaz psima dozvoljen, ali vlasnik ga mora imati na lajni i pas mora nositi brnjicu?
Unaprijed hvala.
moremal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 09:46   #14
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
kupila sam onu najlonsku crnu jer ove kožne treba naručiti i čekati,a ta mi je trebala taj dan.
al kupit ću mu kožnu,samo me zanima ja samo trebam izmjerit okolo njuške i dat tu mjeru? pomozite mi oko tog mjerenja
najbolje bi bilo da ga odvedeš da vidiš koja veličina mu je ok. kad već imaš tu najlonsku, odvedi ga s tom.
te kožnate mi u kvartu zovemo hanibalkama jer izgledaju kao ona iz utihnulih jaganjaca. ima i par pasa koji nose one metalne košarice s remenčićima od kože, te djeluju lakše...
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 15:25   #15
Quote:
moremal kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Mene bi zanimalo gdje se može naći znak koji će jasno upučivati da je ulaz psima dozvoljen, ali vlasnik ga mora imati na lajni i pas mora nositi brnjicu?
Unaprijed hvala.
Ovdje mozes vidjeti za Zagreb - Odluka o drzanju zivotinja.

Ako si u nekom drugom gradu, vjerojatno imate neku slicnu Odluku o drzanju zivotinja, pa potrazi .
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 16:14   #16
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
najbolje bi bilo da ga odvedeš da vidiš koja veličina mu je ok. kad već imaš tu najlonsku, odvedi ga s tom.
te kožnate mi u kvartu zovemo hanibalkama jer izgledaju kao ona iz utihnulih jaganjaca. ima i par pasa koji nose one metalne košarice s remenčićima od kože, te djeluju lakše...
bila sam u pet shopu i žena mi je rekla da moram naručit po mjesti.
kaj mjerim samo okolo njuške? niš više?
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 11:18   #17
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
bila sam u pet shopu i žena mi je rekla da moram naručit po mjesti.
kaj mjerim samo okolo njuške? niš više?
hm... valjda... ako nije proporcionalan, možda koliko dugačka, tj duboka košarica mu treba, koliko mu je oko glave... neki psi imaju uske, ali dugačke njuške, ili sl, i vidjela sam par puta da postoji nekad neka odvojena veličina za pse kraće njuške, ali velike glave, npr rotosi i sl.
nekako mi se čini svakako bolje da imaš mjeru više nego manje...
sorry što ne znam točno, mi smo u zg, pa samo odemo i isprobavamo...
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 22:35   #18
jednostavno protiv brnjice
Zvona HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 17:24   #19
Brnjica - obavezna ili ne?

Zanima me da li je po zakonu obavezno staviti psu brnjicu kada ga se vodi u šetnju?

U gradu? Parku? Šumi?

Ne zanimaju me odgovori tipa "nitko ti neće ništa reć", nego samo zakonska situacija. Hvala.
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 17:28   #20
mislim da je za "opasne" i službene pasmine propis da se nose brnjice.
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.