Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2003., 07:45   #1
Cool Vasha osobna povijest hrvatskog filma?

Ovo ne bi trebalo da bude LISTACKI topic, vec kakva je vasa osobna povijest hrvatskog filma.
Koje filmove volite, koje redatelje, koje glumce, snimatelje i zashto?

Poceo bih sa filmom Branka Belana ”Koncert” iz 1954. Treba ga upamtiti zbog nevjerovatnoi ”dekadentnog” scenarija Belana samoga i Vladana Desnice, te snimateljskom radu Oktavijana Miletica, chiji se rad od tada stalno citira i po domacim i inozemnim akademijama. Tema filma je posve ”subjektivna”, osobni krah zbog neizazvane zlobe, i to snimljeno u vrijeme socijalisticke izgradnje.
Morat cu odmah da pomenem i kultni film Ante Babaje ”Breza”, sa naprosto predivnim Fabijanom Shovahgovicem. Kak se on samo zaljubil u Mancu Koshir?! Pa kad je ona umrla Fabijan, kad vidi bijelu golubicu, kaze nesto u stilu: ...”pa to je njena dusha...!” Svatko sa srcem mora odmah zaplakat. Film je znacajan i po mladome Borisu Buzancicu.
Fabijan Shovagovic je inace tu ostvaril jednu od svojih najboljih uloga, pored ”Prometeja sa otoka Visevica” Vatroslava Mimice.
Vatroslav Mimica ima tri velika filma u mojoj osobnoj povijesti hrvatskoga filma:
”Poslednji podvig diverzanta Oblaka”, ”Seljacka buna” i spomenuti ”Prometej”. ”Posljednem podvigu” se ipak moze zamjeriti, tojest ja mu zamjeram malkice sladunjavi 68smashki shmek, kao da je neki reformski komunist.
Moze se reci da su se i Boris Buzancic i osobito Antun Vrdoljak (koji je sa Shime Djodanom chinil duet Stenli i Oli na nashoj politicarskoj sceni), ali u filmu oni jesu velikani.
Boris Buzancic je jednostavno majstor TRANSFORMACIJE, on moze igrati chehovljevskog nesigurnog slabog chovjeka, autoritativnoga gospodina, pozitivca i negativca podjednako; na chelu mu ne pishe politichki stav za razliku od nashi mladih glumaca koji misle da se moraju ponashat sukladno predstavama o njima da su veseli pjevachi i pijanci pa niti Akadameiju nisu zavrsili a vec nam sole pamet usred kazalishne predstave ili u pauzama na snimanjima o tome kaj oni misle o politickim pitanjima od predhistorije naovamo. Buzancic je u ”Povratku” A. Vrdoljaka odigral slabica... Film inace razmatra rat na jedan osebujan osoban nachin bez ideologije pa se Vrdoljak bespotrebno stidi toga filma.
Treba spomenuti i ”Put u raj” iz 1970 zbog iznavrednog Borisa...
Antun Vrdoljak je velikan sa tri filma ”Povratak” 1979., ”Deps” 1974. i ”Glembajevi” 1989.
Zvonimir Berkovic je snimio dva remek-djela ”Rondo” i ”Ljubavna pisma sa predumishljajem”. Oba se na suptilan nacin bave problemom zavodjenja i musko-zenskih odnosa, a osobito ubjedljivo analiziraju zensku ”varljivu” prirodu. Imaju superiorno vodjenje priche i nenametljivu montazu kao u filmovima Mikee Nicholsa.
Rajko Grlic je snimio ”Samo jednom se ljubi”, ”Ljubavni jadi Shtefice...” kaj je dovoljno za ulazak u povijest. Grlic jetkih
Nekima koji se bave povijescu hrvatskog filma nazalost smeta kaj u mnogim fimovima igraju Srbi. Kaj se moze, Paja Vuisic rastura u ”Poljednem podvigu”...
Eto toliko za pochetak, ovo sam nabacao ovak i evo sad se sjetih multitalentiranog Zeljka Senecica, scenografa koji je pod stare danme poceo rezirat prvo na televiziji, onda i na filmu.
Zoran Tadic je sa ”Ritmom zlocina” minuciozno prenio na ekran odlican krimic Pavlicica, a Ivica Vidovic i (opet!) Fabijan su odigrali kakti engleski kazalishno (odlichno tojest).
Krste Papice nema, jer ”Izbavitelja” smatram neuspjeshnim SF-om, a njegova kasnija umjetnicharenja (on doista previshe rabi rijech umjetnost ...”Mi umjetnici...”) nalazim da neozbilljno preprichavaju neku sentimentalnu historiju doba koje je bilo sasma ozbiljno. I to ne na farsichan nachin vec zbog unutarnje cenzure. Na nachin naivne komedije.
Isto tako i komediju izostavljam, jer mislim da mi nemamo dara ni za krimic ni za komediju, valjda je tu rijec o ”ich formi” kak je to izrazila Dubravka Ugreshic...
Uostalom onaj film sa Franjom Majeticem je vec bio odjelit topic. A svima je slobodno da prijave svoje filmove i da pokopaju moj izbor. Samo kad bi moglo bez lista, mjer ovo nije atletsko prvenstvo, vec o nasem ”filmskom putovanju”.
Takodje ni mladje autore, Ogrestu, Schmida itd nisam spomenuo, bolje da ih pohvali netko ko bolje razumije njihov senzibilitet. Ja osobno mislim da se ulaguju opcim zabludama...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 10:22   #2
Ma ja sve hrvatske filmove mrzim, imam nočne more ako gledam kojeg prije spavanja.............., ali ono stvarno
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 12:34   #3
Paranoid, imas malo prezestok stav, a siguran sam da nisi ni pogledao vecinu "relevantnih". Vazno je da imas stav, ha?
Mrzis hrvatske filmove? Daj reci.

kaeovo
kaeovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 03:40   #4
Cool Zahvaljujem na hvali!

Najljepša hvala na pohvalama koje ste mi uputili.
Gabriel Buzančić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 03:52   #5
Vrdoljak, kao živuća legenda, snimio je više dobrih filmova od bilo kog drugog redatelja. Jedino se Mimica tu može mjeriti sa njim. Berković, Babaja i eto četvorka koja je snimila 90 postotaka prvih dvadeset naj filmova.

Vrijeme će pokazati da su filmovi u zadnjih deset godina ipak preslabi za "hall of fame"...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 16:07   #6
čudan izbor,bezvezarije poput diverzanta oblaka i seljačke bune proglašavat za mimičina remekdjela.nije to ni blizu prometeju ili događaju(ili kaja ubit ću te)

od tadića je ritam zločina najbolji iako je to samo solidno,ali kasniji filmovi(naročito čovjek koji je volio sprovode)su dno.

s druge strane,lisice su remekdjelo pa bi i to trebalo ubaciti na listu;od berkovića rondo iako i ljubavna pisma s predumišljajem imaju izvrstan početak i kraj(ovo između je ljiga - 'ja te hoću!')

babaja je meni osobno najbolji,bez ijednog slabog filma najtalentiraniji hrv redatelj uopće(odnosi se i na neke njegove kratke filmove),zafranović je imao par zabavnih trasheva,vrdoljak mi se ne sviđa itd

o devedesetima radije ne bi.baš sam ručao.
čika gliša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.