Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2005., 15:25   #81
Smile

Quote:
Ljelja kaže:

thanx luca
nema na cemu. nije mi bilo do toga da sve zapetljamo btw, slazem se s onim dijelom da baje jedu laktozu kad zive u mlijeku (a zasto je to dobro za ljude, objasnila je Stefa ). cjepidlacila sam samo oko sinteze laktata
sto se tice literature, znam da nisu studenti krivi i osobno bih streljala svakoga tko ljude uci po Karlsonu (npr i medicinari imaju tu cast)... to direktan put da ti se biokemija zgadi.
dobro za tebe da si imala barem Stryera
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2005., 13:06   #82
Quote:
Shoki kaže:
sorry što idem malo off topic, ali što je s kefirom? Meni je kefir daleko bolji.
Jel se mogu i kod njega 'presaditi' bakterije?
Ja imam prave gljivice za kefir i postupak je vrlo jednostavan: gljivice se stave u bilo kakvo mlijeko, hladno ili sobne temperature, manje ili vise masno... i poklopi se posuda (najbolje staklena) ali tako da ipak ima malo lufta. I ceka se odprilike 24 sata, onda se to procijedi kroz plasticnu cjediljku i kad malo ohladis u frizideru imas kefir za piti.
A dok nisam imala ove gljivice (koje izgledaju kao minijaturni karfiol) radila sam isto kao i jogurt, ali se stavlja oko 1 casa kefira na litru mlijeka. I isto se ceka oko 24 sata.
Kefir je inace puno zdraviji nego jogurt.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2005., 20:38   #83
jogurt...

slasni, masni...

cvrkut ptica u tavi punoj masti..
__________________
My l33+ $k1ll$ pwn U
l33t d00d is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 00:08   #84
Kako da napravim jogurt i sir?

Otkrila sam pre nedelju dana par ulica od mene seljaka koji ima krave i prodaje direktno mleko nakon sto ih pomuze. Mleko od "pravih krava" Doneses lepo flasu , sacekas malo sa strane dok on pomuze i onda ti napuni flasu. Za gradsko dete kao sto sam ja je to dozivljaj. Miris stale, seno na sve strane, toplo gusto mleko u flasi. A jesu krave velike kad im pridjes izbliza ...ko bi reko

Ja cenim da je mleko bar sa 8% masti, jer se preko noci zgusne i bude pri vrhu ko krem.

Nego, ja bih sad pravila jogurt i jos bolje sir. Neki fini. Brie ili Edamer ako moze

Jel to moze normalan covek da pravi? Ili mi za to treba neka komplikovana masinerija i tajni recepti?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 00:33   #85
Quote:
Minam kaže: Pogledaj post
Jel to moze normalan covek da pravi? Ili mi za to treba neka komplikovana masinerija i tajni recepti?
jogurt radim ja od takvog mlijeka
skuhaš mlijeko ohladiš na 50-60 stupnjeva i uliješ jedan jogurt iz trgovine
Moraš držati na toplom nekoliko sati i jogurt je drugi dan gotov

Sir se radi tako da se mlijeko ostavi na toplom da se samo skisa, razdvoji se vrhnje koje pobereš, a mlijeko prigriješ toliko da se počne odvajati sirutka od sira i onda staviš cijediti u krpu
Možeš raditi i sir od jogurta, isto ga malo zagriješ prije cjeđenja, ali onda dobiješ sir masniji jer se vrhnje ne stigne odvojiti
za jogurt moraš paziti da ne bude pretopal, da se previše ne zgruša, čim se počne stezati staviš ga na hladno
Uz malo vježbe naučiš bez greške

Negdje sam pred nekih dvije godine napisao puno recepata s takvim sirom
g2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 11:53   #86
Kako se radi domaći kravlji sir
Jogurt
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 12:11   #87
Ono paserizirano mlijeko iz dućana nije nešto od čega bi se trebao raditi sir
Ono osim pasteriziranja dobije newšto protiv sirenja a i izvučeni su separatorom prirodni proteini (to je ono što radi kožicu)
nekad pred sotinu godina su ispitivali kvalitetu mlijeka po tome koliko puta se napravila ta kožica kod kuhanja
Inače vidio sam mlijeko koje su uvozili iz Poljske u cisterni
to je gusta smeđa tekućina više nalik proljevu nego mlijeku i zato mislim da bi svatko trebao pogledati kao Minam jel možda može do pravog mlijeka
Ja ono kupovno ni psu ne volim davati
g2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 12:15   #88
Quote:
g2slep kaže: Pogledaj post
Ono paserizirano mlijeko iz dućana nije nešto od čega bi se trebao raditi sir
Pa i ti u receptu navodis da treba skuhati mlijeko, ako to nije pasterizacija, onda ne znam sto je.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 12:16   #89
@g2sl

Nemaju svi priliku nabavit domaće mlijeko, kod mene u selu još samo 1 familija prodaje mlijeko. Sve više ćemo biti osuđeni na kupovanje.

Uvozno mlijeko je obično djelomično dehidrirano, ako nisu povađene masnoće onda dobije tu smečkastu boju, to je još dobro gore je ovo što stiže u prahu ili pasti.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 12:45   #90
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Pa i ti u receptu navodis da treba skuhati mlijeko, ako to nije pasterizacija, onda ne znam sto je.
nije bio naglasak na pasterizaciji nego na dućanu
a za jogurt moraš uništiti bakterije koje sire mlijeko na prirodan način, da bi mogao staviti bakterije za jogurt
http://www.gastro.hr/index.php/hr/nu...mirnice/jogurt

@ d@d@
kad ne budem mogao kupiti mlijeko u susjedstvu, onda ću kupiti kravu i pustiti da šeće po vrtu
g2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 16:17   #91
Hvala za recepte. Danas kupujem 3 litre mleka i pravim prvo jogurt. To mi deluje najlakse.

Do pre par nedelja sam i ja kupovala u obliznjoj prodavnici (nesto kao Konzum). I onda mi se desilo da sam htela da napravim rucak od nesto povrca i koju god da sam stvar uzela u ruke bilo je ili prebledo, prezuto, preskupo...e reko nema vise, idemo od sad kod seljaka u kupovinu.

Sad sam u potrazi za seljackim prodavnicama u okolini. Seljaci obicno ne drze reklamu na kuci, nego moras da znas da ima krave, da udjes u dvoriste, dobar dan, dobar dan, posto seko mleko....
Tako sam otisla kod ovog jednog i pitala sta jos ima. Ima covek svaki dan sveza jaja, i u podrumu nesto krompira i jabuka. Par kuca pored njega je covek koji (ne znam kako se to kaze) uzgaja ribu. Znaci, sveza riba iz komsiluka. Pastrmke su sad aktuelne.

Nasla sam jos jednog koji radi med, i par njih koji uzgajaju povrce i voce tu u okolini. Oko mog grada ima polja i livada kolko hoces, pa mora da neko i prodaje to sto tu raste.
Samo da im uhvatim radno vreme. Jednom nedeljno prodaje nekih dva tri sata, pa sad ga ti uhvati.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 21:45   #92
Evo izvestaja:

Prvi sir je uspeo!!!Juhuuu...i ne da je dobar

Dakle, kupila sam svezeg mleka, iz vimeta od seljaka. Mleko je veoma masno.
Posto nemam termometar, zagrejala sam ga dok ne "prosisti" i sipala sok od limuna. Jedan limun za litar mleka. U roku od minute se sir odvojio od surutke. Ostavila sam da se sve ohladi i onda iscedila kroz krpu od pamuka. Trenutno sir visi u krpi i cedi se. Ima kiselkasto slan ukus (stavih i malo soli) i izgleda kao pravi mladi kravlji sir Genijalna stvar.

Znaci sa limunovim sokom je lako. Ima li neko predloga kako se od tog sira dalje pravi neki tvrdi sir?

I kako da napravim bez limunovog soka, znaci samo sa tim mlecnim bakterijama?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 22:52   #93
Quote:
Minam kaže: Pogledaj post
I kako da napravim bez limunovog soka, znaci samo sa tim mlecnim bakterijama?
samo ostavi preko noći na toplom, ali ne pretoplom, malo toplije od sobne temperature
mora stajati duže 24-48 sati
vidiš kad se zgruša
Ja onda obično flašu u kojoj je kiselo mlijeko stavim na sat u toplu vodu, bolje se odvoji sir
Tvrdi sir je malo teže raditi
najlakše je svježi blago posoliti i sprešati u kalupu da izađe što više tekućine
to je polutvrdi odličan za jesti
g2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 22:56   #94
evo ovdje imaš neke NDH recepte
https://www.forum.hr/showthread.php?t=105204
g2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 18:10   #95
Kako napraviti jogurt?

Nekad davno sam jela domaći jogurt i bio mi je super ,pa bih ga pokušala sama napraviti.Molila bih ako ima netko recept? imala sam ga ali sam ga izgubila...
cocaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 19:30   #96
Ja zagrijem(ne jako, neznam u°C) 2 l mlijeka i stavim unutra 1 čvrsti jogurt i ostavim preko noći na toplom. E sad pitanje je koliko je domaći, obzirom da je i mlijeko i jogurt iz dućana. Inače više volim ako negdje mogu dobiti domaći kvas i mlijeko.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 19:54   #97
za početak ti treba krava

ili neki izvor domaćeg punomasnog mlijeka, glupo mi je praviti jogurat od osiromašenog mlijeka iz dućana
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 21:51   #98
Quote:
Xenia 13 kaže: Pogledaj post
Ja zagrijem(ne jako, neznam u°C) 2 l mlijeka i stavim unutra 1 čvrsti jogurt i ostavim preko noći na toplom. E sad pitanje je koliko je domaći, obzirom da je i mlijeko i jogurt iz dućana. Inače više volim ako negdje mogu dobiti domaći kvas i mlijeko.
pa kak bi se drugačije nabavile bakterijske kulture potrebne za jogurt
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 22:49   #99
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
za početak ti treba krava

:


meni ne. ja imam tetu na placu koja ima kravu.s njom sam dogovorila svake subote da mi donese mlijeko. domaće. iz njene kravice.
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 22:52   #100
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
pa kak bi se drugačije nabavile bakterijske kulture potrebne za jogurt

ne trebaju ti kulture. ostavi mlijeko poklopljeno na sobnoj temperaturi preko noći. u jutro bi trebala imat kiselo mlijeko. ne znam doduše, razliku između kiselog mlijeka i jogurta, al mi to tak pijemo/jedemo.
ljeti to obavezno pravim. kad se skiseli, prebacim u frižider....osvježavajuće

sve to na domaćem mlijeku, al može i ono iz dućana
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.