Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2005., 22:09   #1
Cijene stomatoloških usluga

Zna li netko kako se krecu cijene stomatoloskih usluga (kod privatnika)? Zanima me otprilike koliko kosta brusnje zuba, popravljanje, bijela plomba ..... Napisite sve sto vam padne na pamet, a meni ce svaka informacija dobro doci ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:08   #2
Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
ZorcJ kaže:
Zanima me otprilike koliko kosta brusnje zuba, popravljanje, bijela plomba .....
200 kn!

6,7 i 8 stavljaj klasične plombe, jeftinije su, dugotrajnije, a ako ti zubi nisu podložni kvarenju onda i dugotrajno isplativije i pouzdanije... itd.
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:50   #3
Re: Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
babajuna kaže:
6,7 i 8 stavljaj klasične plombe, jeftinije su, dugotrajnije, a ako ti zubi nisu podložni kvarenju onda i dugotrajno isplativije i pouzdanije... itd.
Ruzne su, iz njih izlazi neurotoksicna ziva, zubar ti mora izbrusiti vise zuba da bi ti je stavio i jos k tome takav zub je bitno krhkiji (amalgam se ne veze sa zubom! a bijele plombe se vezu). Danas vise nema opravdanja za koristenje amalgamskih plombi - kad sve spomenuto zbrojis, onda ispada da su dugorocno gledano bijele plombe isplativije, iako je njihova cijena u pocetku nesto visa (sjetite se: nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari). Radi se o vasem zdravlju - zato pamet u glavu!
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:57   #4
Definitivno stavljam bijele - to sam od pocetka odlucio. A ostali radovi? Brusenje? Lijecenje zuba? .....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 23:23   #5
Re: Re: Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
MaxB kaže:
Ruzne su, iz njih izlazi neurotoksicna ziva, zubar ti mora izbrusiti vise zuba da bi ti je stavio i jos k tome takav zub je bitno krhkiji (amalgam se ne veze sa zubom! a bijele plombe se vezu). Danas vise nema opravdanja za koristenje amalgamskih plombi - kad sve spomenuto zbrojis, onda ispada da su dugorocno gledano bijele plombe isplativije, iako je njihova cijena u pocetku nesto visa (sjetite se: nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari). Radi se o vasem zdravlju - zato pamet u glavu!
Ja u desnim šesticama (gore i dole) imam amalgamske, a u lijevim bijele. Amalgamske mi drže još od 6 razreda osnovne. Bijele sam do sada morao dva puta mijenjati. Toliko o tezi da amalgam ne valja. I nisam baš siguran da je netko ikad dobio otrovanje živom zbog previše amalgamskih plombi. A ova tvrdnja da iz plombi izlazi živa je isto kao da kažeš da iz rosfrei/inox jedaćeg pribora s veremenom izlazi npr nikal ili krom...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 00:25   #6
Re: Re: Re: Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
Toco1980 kaže:
Ja u desnim šesticama (gore i dole) imam amalgamske, a u lijevim bijele. Amalgamske mi drže još od 6 razreda osnovne. Bijele sam do sada morao dva puta mijenjati. Toliko o tezi da amalgam ne valja.
I za ta dva mijenjanja ti je izbrusio manje zuba nego za stavljanje amalgamske plombe. A ni ne znam zbog cega ti ih je mijenjao - ako zubar nije dobro sredio zub, onda je kriv on, a ne plastika. Uostalom, danas su bijele plombe bitno kvalitetnije nego su bile prije. Meni su amalgamske plombe unistile sve zube. Par puta su mi mijenjane amalgamske plombe i svaki put sam izgubio veliki dio zuba. Recimo, jednog zuba mi je falilo prakticki polovica - a zubar mi je prije godinu i pol bijelom plombom 'izradio' taj zub pa sad izgleda kao obican zub! Dakle, bez onih nekakvih komplikacija s navlakama ili sto se vec radi - obicna plastika. Nema teorije da tako nesto napravis s amalgamom! A i isto je fora - jedan drugi zub mi je vec bio drasticno istrosen i morao bi ga izvaditi jer ga nije mogao vise izbrusiti da bi se amalgam primio - stavio je bijelu plombu i sve OK.

Quote:
I nisam baš siguran da je netko ikad dobio otrovanje živom zbog previše amalgamskih plombi.
Imam za tebe dvije poslovice:
1) What you don't know can't hurt you
2) Ignorance is a bless

Quote:
A ova tvrdnja da iz plombi izlazi živa je isto kao da kažeš da iz rosfrei/inox jedaćeg pribora s veremenom izlazi npr nikal ili krom...
Ta "tvrdnja" je znanstveno dokazana i nikad znanstveno osporena - vise cak ni ADA (americka stomatoloska organizacija) ne tvrdi da ziva ne izlazi iz amalgama! Zato se nemoj blamirati takvim izjavama...
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 17:53   #7
Re: Re: Re: Re: Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
MaxB kaže:
I za ta dva mijenjanja ti je izbrusio manje zuba nego za stavljanje amalgamske plombe. A ni ne znam zbog cega ti ih je mijenjao - ako zubar nije dobro sredio zub, onda je kriv on, a ne plastika. Uostalom, danas su bijele plombe bitno kvalitetnije nego su bile prije. Meni su amalgamske plombe unistile sve zube. Par puta su mi mijenjane amalgamske plombe i svaki put sam izgubio veliki dio zuba. Recimo, jednog zuba mi je falilo prakticki polovica - a zubar mi je prije godinu i pol bijelom plombom 'izradio' taj zub pa sad izgleda kao obican zub! Dakle, bez onih nekakvih komplikacija s navlakama ili sto se vec radi - obicna plastika. Nema teorije da tako nesto napravis s amalgamom! A i isto je fora - jedan drugi zub mi je vec bio drasticno istrosen i morao bi ga izvaditi jer ga nije mogao vise izbrusiti da bi se amalgam primio - stavio je bijelu plombu i sve OK.
Ako te već zanima, na lijevim šesticama mi se razvio karijes. Onaj između dva zuba (prema peticama). zbog kojih je trebalo odvaliti pola zuba, pa mi je stavljena bijela čisto radi estetike. Sad ću ih opet morati ići mjenjati jer mi je s gornjeg zuba otpao dio plombe.

Usput, jesi li ti možda kakav stomatolog? Pa se toliko razumiješ koliko treba čega izbrusiti. Jer koliko ja znam, treba izbrusiti upravo onoliko koliko je potrebno da se ukloni karijes. Ako ti misliš drugačije, onda mi argumentirano navedi zašto.
Quote:
MaxB kaže:
Imam za tebe dvije poslovice:
1) What you don't know can't hurt you
2) Ignorance is a bless
Nemoj mi navoditi poslovice. Jer bi ih i ja tebi mogao navesti nekoliko. Navedi mi rađe konkretan primjer da se netko otrovao živom iz amalgamske plombe i od toga umro.
Quote:
MaxB kaže:
Ta "tvrdnja" je znanstveno dokazana i nikad znanstveno osporena - vise cak ni ADA (americka stomatoloska organizacija) ne tvrdi da ziva ne izlazi iz amalgama! Zato se nemoj blamirati takvim izjavama...
Znanstveno? Kojim metodama? Tko je istraživao? Jesi li ti možda kemičar? Onda reci koliko je potrebno elementarno čiste žive da izazove prve simptome trovanja? A Ameri će reći bilo što kao to njima ide u korist (profit), bitno da netko iznese nekakav "dokaz". Uostalom kod kemije nije bitna supstanca već doza. I voda može biti otrov.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 01:31   #8
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
Toco1980 kaže:
Ako te već zanima, na lijevim šesticama mi se razvio karijes. Onaj između dva zuba (prema peticama). zbog kojih je trebalo odvaliti pola zuba, pa mi je stavljena bijela čisto radi estetike.
Dakle, posve je nebitno to da si imao bijele plombe. Bijela ti je stavljena cisto radi estetike? Cuj, ako ti je falilo pola zuba, zubar ti amalgamsku plombu nije ni mogao staviti, a da bude barem priblizno funkcionalno kao s bijelom plombom.

Quote:
Usput, jesi li ti možda kakav stomatolog? Pa se toliko razumiješ koliko treba čega izbrusiti. Jer koliko ja znam, treba izbrusiti upravo onoliko koliko je potrebno da se ukloni karijes. Ako ti misliš drugačije, onda mi argumentirano navedi zašto.
Ne bih to ni spominjao, da ne znam. Evo, pogledaj ovu stranicu (ili sljedeci put pitaj zubara koliko ti dublje i na koji nacin treba izbrusiti zub da ti stavi amalgamsku plombu!) - citiram s nje: 2. Composite fillings are routinely BONDED to the tooth structure. This takes the place of the water resistant layer of corrosion that seals amalgam fillings. It also helps to retain the filling inside the tooth while amalgam fillings depend on the use of undercuts in the cavity preparation to retain them. Amalgam fillings must engage undercuts within the cavity preparation so they will not dislodge. Amalgam also requires a minimum depth of a millimeter and a half in order to form its crystalline structure while composite fillings have no minimum depth. (If they are not deep enough, the amalgam will be too thin and tends to crack.) The use of bonded composites has made possible the use of very small fillings that do not have the mechanical retention necessary to retain an amalgam. It has also made possible the use of shallow and thin cavity preparations which do not require the use of anesthetic to cut due to their very small size.

Inace, zubari ne prelaze na bijele plombe zbog zive, vec zbog svih drugih pozitivnih karakteristika.

Quote:
Navedi mi rađe konkretan primjer da se netko otrovao živom iz amalgamske plombe i od toga umro.
Tebi je sve crno/bijelo? Znaci, amalgamske plombe su posve bezopasne zato jer, koliko ti znas, nitko nije umro od zive izasle iz njih? FYI stvari mozemo smatrati sigurnima dok se dokazu da su sigurne - amalgam nikad nije bio dokazan kao siguran materijal tako da nikako ne mozes tvrditi da je amalgam bezopasan - u najboljem slucaju mozes reci da ne znas je li opasan ili ne! Evo ti jednu pozitivnu "pricicu" o tome kako si je zena spasila zivot jer je uklonila amalgamske plombe. A ima pravo more takvih iskustava.

Quote:
Znanstveno? Kojim metodama? Tko je istraživao? Jesi li ti možda kemičar? Onda reci koliko je potrebno elementarno čiste žive da izazove prve simptome trovanja?
Dr. Boyd E. Haley s Kentuckyjskog sveucilista. Ekstremno rijetko dolazi do akutnog trovanja zivom iz amalgamskih plombi - no to ne znaci da kronicno trovanje ne postoji.

Quote:
A Ameri će reći bilo što kao to njima ide u korist (profit), bitno da netko iznese nekakav "dokaz".
Sve si krivo pohvatao - ADA ima koristi od daljnje primjene amalgama. Zbog toga je cinjenica da su priznali da ziva izlazi iz plombi tako bitna. Osim toga, oni su sve godine do tog trenutka nijekali da ziva izlazi iz plombi BEZ ikakih dokaza, istrazivanja itd. - pravili su se slijepima i gluhima. Kod to vise nisu mogli, napisali su da ziva zbilja izlazi, ali u tako malim dozama koje ne mogu nastetiti nikome - opet, bez ikakvih istrazivanja i dokaza tvrde da su doze bezopasne. Ma vec sam pisao o tome - prije nekoliko godina izdali su dokument u kojem se sluzbeno odricu bilo kakve odgovornosti uzrokovane amalgamam. Pa ti sad zbroji dva i dva.

Quote:
Uostalom kod kemije nije bitna supstanca već doza. I voda može biti otrov.
Nije bitna supstanca? Jel jednako opasna litra vode i litra zive? Ziva iz amalgama izlazi u malim dozama, ali se u tijelu akumulira - upravo je to najveci problem. A ne zaboravimo i da je amalgam metal i da jos i zbog toga nije zdrav.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 15:42   #9
Ako je poanta u trovanju, mislim da ljude danas više truju ispušni plinovi, monoksid, kemikalije u hrani i Dioxin zajedno nego male količine žive koje eventualno ispušta amalgamska plomba.

A što se tiče supstance, za svaku supstancu postoji tzv. opasna doza. Popij npr 10 litara destilirane vode u kratkom roku što će ti promjeniti pH vrijednost organizma i ubiti. Koliko monoksida udahneš svaki dan dok hodaš po cesti, pa te ne ubije. Nije bitna supstanca nego doza. Amen. I lijek postane otrov ako se koristi u velikim količinama.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 16:19   #10
Quote:
Toco1980 kaže:
Popij npr 10 litara destilirane vode u kratkom roku što će ti promjeniti pH vrijednost organizma i ubiti.
off topic, ne mora biti destilirana.

problem je samo sto nitko nema toliki volumen zeluca da moze u jako kratkom roku popiti toliko vode. ali imas pravo, klinci na ectasiju koji su stalno zedni znaju se otrovati vodom.

a sad nastavite
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 16:48   #11
Quote:
Toco1980 kaže:
Ako je poanta u trovanju, mislim da ljude danas više truju ispušni plinovi, monoksid, kemikalije u hrani i Dioxin zajedno nego male količine žive koje eventualno ispušta amalgamska plomba.
Ne mozes tako gledati na to - ne trujes se samo sa zivom iz amalgama. Ne trujes se samo s ispusnim plinovima. Ne trujes se samo s kemikalijama u hrani itd. Nego se truje SVIM tim zajedno! Poanta je u ovome: sve dalje se sve vise trujemo raznim toksinima koje ne mozemo izbjeci. Ako postoji nesto sto vrlo lako mozemo izbjeci, kao sto je ziva iz amalgama, ne vidim razlog zasto to ne bismo ucinili. Pogotovo kad danas imamo zamjenu koja u prakticki svim karakteristikama nadmasuje amalgam. Kompozitne plombe (bijele) su strasno napredovale i danas mogu u potpunosti zamijeniti amalgamske - usto, pacijent pretrpi manje boli jer ne treba tako duboko izbrusiti zub.

Quote:
A što se tiče supstance, za svaku supstancu postoji tzv. opasna doza. Popij npr 10 litara destilirane vode u kratkom roku što će ti promjeniti pH vrijednost organizma i ubiti. Koliko monoksida udahneš svaki dan dok hodaš po cesti, pa te ne ubije. Nije bitna supstanca nego doza. Amen. I lijek postane otrov ako se koristi u velikim količinama.
Kad govoris o dozama, govoris o akutnom trovanju - u potpunosti se tu slazem s tobom. No moras imati na umu da se ziva nakuplja u organizmu - kolicina ziva koju konzumiras u jednom danu ti mozda nece nista naskoditi - ako to cinis svaki dan, prije ili poslije tijelo vise nece moci izbaciti zivu iz tijela i onda nastaju veliki problemi. Imaj na umu jedan vrlo vazan pokazatelj: vecina ljudi koji imaju amalgamske plombe, pokazuje alergiju na zivu. Vecina ljudi koja nema amalgamske plombe, ne pokazuje alergiju na zivu.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 21:23   #12
Nismo li se malo maknuli od naslova?
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 22:04   #13
kod nas u tz, najjskuplji je oko 120 kn po vasim parama ujedno i najbolji. dakle opravka pod anestezijom bjela plomba....
pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 12:21   #14
pa bijele plombe su ok 200 kn
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2005., 00:15   #15
A sto je s ostalim? OK, plombe 200 kn, ali ostalo ...... ?
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 08:57   #16
Zubarske cijene...tko zna?

Zanima me cijena skidanja kamenca kod privatnog zubara u Zagrebu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 09:21   #17
100 kn
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 09:50   #18
Quote:
strangelove kaže:
100 kn

hvala!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 09:37   #19
Ne bih rekla da je tako jeftino...
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 11:40   #20
Ja pitala svoju zubaricu...kaže da je skidanje kamenca+poliranje 250kn
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.