Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2011., 20:35   #21
Quote:
Mafro kaže: Pogledaj post
To su tkz. rupe u zakonu, jer ako ćemo po pravo, kad pročitaš bilo koji od tih zakona, onak odokativno, sigurno je da ne znaš kaj si pročital .
Tak da ti ispada, ako 5 osoba pročita neki zakon, svaka će ga protumačiti na svoj način (jbg, kad nam zakone pišu pjesnici ) .
Da upravo to, zakoni su nam višemisleni, pa ga svatko protumači onako kako njemu paše.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 20:57   #22
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
zany ima B kategoriju.

ako hoćeš B+E, to košta oko 2100 kn, moraš odslušati 5 sati predavanja propisa, 10 sati vožnje prikolice i položiti ispit.
C1 se ne isplati polagati, ali kolko znam, nemožeš polagati direktno C + E. moraš prvo položiti C kategoriju pa onda odslušati i odvoziti dodatne sate za C + E.

dakle možeš direktno sa B položiti C (2800 kn) pa onda C + E (1 godina iskustva sa C + 2300 kn).
ili možeš polagati C1, pa C1 + E, pa tek onda dalje, ali je onda nešto jeftinije.
C1 rijetko tko polaže jer se odmah polaže C pa se automatski dobije i C1 kat. Kad položiš C mora proći godinu dana da bi mogao polagati E, odnosno da bi imao C+E. Netreba biti godina iskustva, bitno je samo da ima 1 g. C da bi opće mogao upisati E.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:06   #23
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
ocigledno da voze nelegalno
"B+E – skup motornih vozila čija se vučna vozila ubrajaju u B kategoriju, a priljučna vozila imaju najveću dozvoljenu masu do 750 kg, koja nije veća od mase vučnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vučnog i priključnog vozila nije veća od 3600 kg (18 godina i potkategorije C1 i C1E)"
Slobodno pitam od kuda si ovo kopirao?

U članku 217. ZSPC piše: "– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg" i nigdje ne stoji da ukupno ne smiju prelaziti vučno i priključno 3500 kg NDM, već da samo priključno ne smije prelaziti 3500 kg NDM. Zbog toga valjda i je ta E kategorija koliko sam shvatila Actrosa, odnosno samo sa B kategorijom se ne može vuči prikolica preko 750 kg NDM, a sa B i E može do 3500 kg NDM i u tom slučaju se ne zbraja, nego računa svako za sebe.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:10   #24
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Slobodno pitam od kuda si ovo kopirao?

U članku 217. ZSPC piše: "– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg" i nigdje ne stoji da ukupno ne smiju prelaziti vučno i priključno 3500 kg NDM, već da samo priključno ne smije prelaziti 3500 kg NDM. Zbog toga valjda i je ta E kategorija koliko sam shvatila Actrosa, odnosno samo sa B kategorijom se ne može vuči prikolica preko 750 kg NDM, a sa B i E može do 3500 kg NDM i u tom slučaju se ne zbraja, nego računa svako za sebe.
Tako već da. Zato je meni bilo čudno kako ovi vele da se zbraja, a frend mi vozi kombi sa prikolicom i u njoj preko 2t robe, a i pun kombi koji je ragan na B. kat.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:44   #25
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Slobodno pitam od kuda si ovo kopirao?

U članku 217. ZSPC piše: "– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg" i nigdje ne stoji da ukupno ne smiju prelaziti vučno i priključno 3500 kg NDM, već da samo priključno ne smije prelaziti 3500 kg NDM. Zbog toga valjda i je ta E kategorija koliko sam shvatila Actrosa, odnosno samo sa B kategorijom se ne može vuči prikolica preko 750 kg NDM, a sa B i E može do 3500 kg NDM i u tom slučaju se ne zbraja, nego računa svako za sebe.
evo ti link,neznam kaj vam nije jasno?
B kategorija:vozilo= 3500kg ili vozilo + prikolica =3500kg stim da prikolica nesmije imati vecu nosivost od 750kg
BE kategorija:vozilo=3500kg ili vozilo + prikolica =3500kg stim da prikolica smije imati vise od 750kg.
za jednu i drugu kategoriju vrijedi da prikolica nesmije biti teza nego sto ju auto smije vuci.
http://www.poslovniforum.hr/about/ka...nih_vozila.asp
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:47   #26
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Tako već da. Zato je meni bilo čudno kako ovi vele da se zbraja, a frend mi vozi kombi sa prikolicom i u njoj preko 2t robe, a i pun kombi koji je ragan na B. kat.
po toj tvojoj logici bi vlasnik BE kategorije smio voziti kompoziciju (auto+prikolica) od 7 tona
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:58   #27
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Slobodno pitam od kuda si ovo kopirao?

U članku 217. ZSPC piše: "– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg" i nigdje ne stoji da ukupno ne smiju prelaziti vučno i priključno 3500 kg NDM, već da samo priključno ne smije prelaziti 3500 kg NDM. Zbog toga valjda i je ta E kategorija koliko sam shvatila Actrosa, odnosno samo sa B kategorijom se ne može vuči prikolica preko 750 kg NDM, a sa B i E može do 3500 kg NDM i u tom slučaju se ne zbraja, nego računa svako za sebe.
Ja sam prvi rekao da B+E znači da UKUPNA masa kompozicije ne smije biti preko 3,5 t - možda je pogrešno jer podatak sam izvukao odavde:

Vozači motornih vozila kategorije B i C ili D imaju pravo upravljati motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodane lake prikolice, a vozači motornih vozila kategorije B - i vozilima te kategorije kad im je pridodano priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg.

http://www.poslovniforum.hr/about/ka...nih_vozila.asp

Ponavljam - možda je krivo (al je jedan od prvih linkova na google-u)

Sorry ako sam unio zbrku.

Zanimljivo da Europćani uopće nemaju jedinstvenu podjelu što je koja klasa:

UK
Example of category B+E: Motor vehicle with a MAM up to 3,500 kg towing a trailer of any weight over 750 kg.

DE
Kombinationen, die aus einem Zugfahrzeug der Klasse B und einem Anhänger bestehen und die als Kombination nicht unter Klasse B fallen. Bei Lastkraftwagen mit durchgehender Bremse und bestimmten Geländefahrzeugen darf die Anhängelast höchstens das 1,5-fache der zulässigen Gesamtmasse des ziehenden Fahrzeugs betragen.

Zadnje uređivanje CDRW : 17.04.2011. at 22:05.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 22:07   #28
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ja sam prvi rekao da B+E znači da UKUPNA masa kompozicije ne smije biti preko 3,5 t - možda je pogrešno jer podatak sam izvukao odavde:

Vozači motornih vozila kategorije B i C ili D imaju pravo upravljati motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodane lake prikolice, a vozači motornih vozila kategorije B - i vozilima te kategorije kad im je pridodano priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg.

http://www.poslovniforum.hr/about/ka...nih_vozila.asp

Ponavljam - možda je krivo (al je jedan od prvih linkova na google-u)

Sorry ako sam unio zbrku.
Meni nisi unio zbrku. Ja sam čitala ZSCP čl.217. gdje piše da sa B+E se može vuči prikolica NDM do 3500 kg i samo sam iskomentirala da se po toj logici ne zbraja NDM vučnog i priključnog vozila, a da bi se samo sa B kategorijom morala. Ovo više dragi Bog ne može raspetljati
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 22:38   #29
Quote:
hrforum=yuforum kaže: Pogledaj post
po toj tvojoj logici bi vlasnik BE kategorije smio voziti kompoziciju (auto+prikolica) od 7 tona
Ma tako je alkemicharka pročitala u zakonu. Meni isto to nije baš jasno. Znači neka kombi ima 1.8t i neka natovari 1.5t. tereta težit će sve zajedno 3.3t. Zatim prikopča prikolicu koja zajedno sa teretom ima 2,5t. to će sve skupa iznositi 5.8t

Recimo imaš ti današnje moderne SUV-ove koji imaju cca. 2.2t, znači ako se sve zajedno zbraja taj terenac nebi smio vući prikolicu težu od 1.3t. a siguran sam da ima kamperica koje prelaze 1.3t.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 22:54   #30
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Ma tako je alkemicharka pročitala u zakonu. Meni isto to nije baš jasno. Znači neka kombi ima 1.8t i neka natovari 1.5t. tereta težit će sve zajedno 3.3t. Zatim prikopča prikolicu koja zajedno sa teretom ima 2,5t. to će sve skupa iznositi 5.8t

Recimo imaš ti današnje moderne SUV-ove koji imaju cca. 2.2t, znači ako se sve zajedno zbraja taj terenac nebi smio vući prikolicu težu od 1.3t. a siguran sam da ima kamperica koje prelaze 1.3t.
malo sam pronjuskao EU zakone u vezi toga i dosao do saznanja da sa BE vozackom smijes voziti do 7,49t sveukupne tezine.zbog tih zakona sa BE vozackom su cak izmislili nove aute da bi zaobisli te zakone.
dali je HR vozacka u potpunosti ista kao i EU vozacka nebih znao ali da je zamrseno,to je


Uploaded with ImageShack.us
hrforum=yuforum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:09   #31
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ja sam prvi rekao da B+E znači da UKUPNA masa kompozicije ne smije biti preko 3,5 t - možda je pogrešno jer podatak sam izvukao odavde:

Vozači motornih vozila kategorije B i C ili D imaju pravo upravljati motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodane lake prikolice, a vozači motornih vozila kategorije B - i vozilima te kategorije kad im je pridodano priključno vozilo čija masa nije veća od mase vučnog vozila, ako najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg.
Točno i ispravno! U sklopu prilagodbe HR zakona spram EU zakona i za HR vrijedi ono što i za CIJELU EU! Ovom tvome gore treba nadodat da za BE postoji osim ograničenja na ukupno 3500kg i ograničenje da NDM prikolice NESMIJE BITI VEĆA OD MASE PRAZNOG VUČNOG VOZILA!!!!!!!




Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da Europćani uopće nemaju jedinstvenu podjelu što je koja klasa:

UK
Example of category B+E: Motor vehicle with a MAM up to 3,500 kg towing a trailer of any weight over 750 kg.

DE
Kombinationen, die aus einem Zugfahrzeug der Klasse B und einem Anhänger bestehen und die als Kombination nicht unter Klasse B fallen. Bei Lastkraftwagen mit durchgehender Bremse und bestimmten Geländefahrzeugen darf die Anhängelast höchstens das 1,5-fache der zulässigen Gesamtmasse des ziehenden Fahrzeugs betragen.
Ima jedinstvena regulacija, a zbrku u sve je unijela Njemačka kad su svoje "stare vozačke" morali usuglasiti sa EU propisima, naime njemačka vozačka dozvola klase 3 ( pandan do tada u cijeloj EU vozačkoj B kategorije) dozvoljavala je vozit i teretna vozila do 7,49t + priklkjučno vozilo do 1,5 mase vučnog vozila....to je bilo i do 18tona! To je bilo Eu previše za amatersku kategoriju pa je uvedena kategorija C1 za teretna vozila do 7,49t NDM i C1E koja je ograničila NDM na 12t NDM!

Tako da ovo gore je "staro" ...hebi ga ima svega na internetu!

Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Meni nisi unio zbrku. Ja sam čitala ZSCP čl.217. gdje piše da sa B+E se može vuči prikolica NDM do 3500 kg i samo sam iskomentirala da se po toj logici ne zbraja NDM vučnog i priključnog vozila, a da bi se samo sa B kategorijom morala. Ovo više dragi Bog ne može raspetljati
Može jer da pažljivo čitaš opis kategorija onda bi shvatila da je B kategorija za osobna vučna vozila.....ako je već vučno vozilo TERETNO NDM 3500KG onog časa kada mu pridodaš prikolicu od 3500NDM imaš teretno vozilo NDM od 7000kg za koje nije dostatna vozačka kategorija B!!!!! Za to ti treba onda C1E i isto tako propisima se ograničava brzina na autocesti na 80km/h!!!!!!

Ujedno takvo vučno vozilo ako se koristi u komercijalne svrhe MORA biti opremljeno uređajem za bilježenje vremena i brzine vožnje ( tahografom) koje se mora koristit ako je priključena prikolica! ( bez prikolice opet spada u B kat i ne treba ispunjavat listiće ili stavljat vozačku chip karticu) a ako se koristi u privatne svrhe dovolno je voditi "knjigu vožnji" !!!!!!!

Citat obrazloženja za BE ( to jest za E kad je vučno vozilo u kategoriji B)

Anhängerführerschein
Für das Mitführen von Anhängern mit einer zulässigen Gesamtmasse von mehr als 750 kg ist ein eigener Anhängerführerschein, die Klasse E, erforderlich. Eine vor allem für die Besitzer von Wohnwagen und Sportanhängern bedeutsame Ausnahme gibt es bei der Klasse B: Ein Führerschein dieser Klasse genügt auch bei Anhängern mit einer höheren zulässigen Gesamtmasse als 750 kg, wenn die zulässige Gesamtmasse der Kombination nicht mehr als 3 500 kg beträgt und die zulässige Gesamtmasse des Anhängers die Leermasse des Zugfahrzeugs nicht übersteigt.


Nisam se mogao prije uključit opet u raspravu jer sam morao odgulit "prvo poluvrijeme" od 4,5 sata vožnje ...sad je pauza a cijelo mi se vrijeme okreće želudac na Josipovo pisanje ( ne se ljutiš kaj ne? )


Ima tu još caka kad je vučno vozilo registrirano kao " teretno", a vuče prikolicu preko 750kg...... npr.

Njemci su da bi uštedjeli na godišnjem porezu, jake PICK UP i kombije regali ko teretno vozilo i onda se čudili " ko pura dreku" kad bi ih policija na autocesti zaustavila nedeljom i isključila iz prometa i naplatila kaznu ...jer je zabrana vožnje za kamione iznad 7,5 tona ili kamione do 7,5 tona s prikolicom NDM veće od 750kg!!!!!! To vrijedi i za kampine ko i za prikolicu za konje ili brodice !!!!! Može samo uz POSEBNU DOZVOLU koju treba platiti!

Usta je stvar u Austriji i BENELUXU tj kompletnoj EU!!!!

Kod pisanja zakona ( zna se ko ga je pisal, netko tko s materijom i poznavanjem jezika NEMA BLAGE VEZE) je jednostavno PREVIDIO dodatne odredbe EU propisa i kategorizacije vozačkih dozvola!


I još link na njemačko objašnjenje kategorija !
http://www.fuehrerscheinklassen.de/klassen.htm


I da još nešto ...sigurno ste vidjeli i autobuse posebno zimi za skijaške ture koji imaju na zadnjoj stijeni "one ruksake"....e tako se izbjegava da autobus ima prikolicu koja bi mu ograničila brzina sa 100km/h na samo 80km/h! a vozač bi trebao D1E kategoriju ili DE


Nadam se da je sada jasnije.....i da se alkemičarka ne naljuti što sam joj rekao da piše bedastoće....jer ono što je tvrdila jednostvano nije bilo točno!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:24   #32
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post

Nadam se da je sada jasnije.....i da se alkemičarka ne naljuti što sam joj rekao da piše bedastoće....jer ono što je tvrdila jednostvano nije bilo točno!
Shvatit ću ovo kao ispriku pa ti odgovaram na taj dio upućen meni

Nije bilo točno jer nisam znala da za vuču prikolice osobnim automobilom koja ima NDM veću od 750 kg treba imati E kategoriju i da nije samo dovoljna B. Točno je bilo što sam napisala da auto mora biti mase najmanje duplo veće od NDM prikolice. A ovo u ZSPC čl.217. stvarno zbunjuje sa B i E kategorijom jer ne piše da se zbrajaju NDM već samo da može vuči prikolicu čija je NDM do 3500 kg.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:26   #33
A kaj znače oni ruksaci autobusima, to sam se oduvijek pitao? Nekako mi izgledaju premalo za prtljagu, a bus ionako ima dosta mjesta za nju i ispod putničkog prostora.

Kod nas su ti zakoni zeznuti, kad bi se to primjenjivalo pola kombija i terenaca sa prikolicom bi bilo isključeni iz prometa.

Znači da ja imam terenac od 2.2t i kupim kampericu sa 1.35t na koju bi kat. moral moziti, C1+E?
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:29   #34
A evo i za "nevjerne Tome" ...originalna odredba EU link je za njemačku verziju
pa se lako nađe i engleska verzija!

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...18:0060:DE:PDF


Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
A kaj znače oni ruksaci autobusima, to sam se oduvijek pitao? Nekako mi izgledaju premalo za prtljagu, a bus ionako ima dosta mjesta za nju i ispod putničkog prostora.
Oni ruksaci su ili za skije ili prtljaga ....kako kad i kako kome paše!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:39   #35
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
A evo i za "nevjerne Tome" ...originalna odredba EU link je za njemačku verziju
pa se lako nađe i engleska verzija!

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...18:0060:DE:PDF




Oni ruksaci su ili za skije ili prtljaga ....kako kad i kako kome paše!
Za nasu diskusiju je bitan ovaj dio, po meni je ovo tezina prikolice ili poliprikolice.

Klasse BE:
— unbeschadet der Vorschriften für die Typgenehmigung
der betroffenen Fahrzeuge: Fahrzeugkombinationen, die
aus einem Zugfahrzeug der Klasse B und einem Anhänger
oder Sattelanhänger bestehen, sofern die zulässige
Gesamtmasse des Anhängers oder Sattelanhängers
3 500 kg nicht übersteigt;
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 00:49   #36
Niks feršten ni jednog ni drugog

@Actros, teretno vozilo do 3500 NDM spada u N1 kategoriju i ne mora imati tahograf. Ajmo reći da je to nekakav furgon i da vuče otvorenu prikolicu bez namjene čija je NDM 1200 kg. Vozač ima samo B kategoriju jer sa B kategorijom može voziti osobni i teretni automobil do 3500 kg NDM. Ili nek ima osobni automobil, prikolicu za prijevoz brodova, svejedno, on mora biti teži za najmanje duplo od NDM prikolice.

Koliko sam shvatila iz svega dosadašnjeg trebao bi imati još i E kategoriju da bi bio bez brige na cesti ili mu trebaju i u tom slučaju sve te C1 E ovakve, onakve i ne znam više kakve?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 18.04.2011. at 01:06.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 01:24   #37
Quote:
max3 kaže: Pogledaj post
mozda krivo mjesto za postaviti pitanje, ali me zanima kakav je trenutni zakon u RH o voznji prikolica s autom?
dali vrijedi ona da prikolica i teret nesmiju prijeci masu automobila ili kako?
i ako je tako , znaci s B kat. se to moze vozit?

ako ima neki link gdje je to navedeno, hvala!
nisam pročitao baš sve odgovore ali vidim tu svašta napisanog točnog i netočnog, pa evo da ti pomognem, odgovor na ono što tebe konkretno zanima.

najbitnije za tebe je da najveća dopuštena masa tvog auta i prikolice koju vučeš ne prelazi 3500kg, znači NDM po papirima je bitan, koliko ti u stvarnosti imaš tereta to je druga stvar. čak i kad bi na vagi imao preko 3500kg, a po papirima je auto plus prikolica 3500, ne bi platio kaznu za kategorije nego samo za pretovar.
ako gledaš zakone RH, onda trebaš tražiti dodatak zakona koji upravo to kaže, jer to je specifičan slučaj pa je pisan u obliku dodatka.
e sad ako ti je NDM auta oko 2000kg, NDM prikolice nebi smio biti veći od 1500kg, pa te onda ne bi trebalo ni zanimati dali i koliko NDM prikolice smije biti veći od NDM auta, to ne znaju ni prometni policajci pa bi u praksi mogao imati probleme jedino ako je očigledno da je prikolica prevelika za auto s kojim je vučeš. također moraš vidjeti koliko tvoj auto smije vući tereta i na koliko je kuka atestirana.
treba razlikovati laku prikolicu i prikolicu.
laka prikolica je do NDM 750kg i za nju ne treba e kategorija ni u jednom slučaju.
prikolica preko 750kg, zahtijeva E kategoriju osim u slučaju kad zajedno sa vučnim vozilom ne prelazi 3500kg.
svaki prelazak NDM preko 3500kg zahtijeva i tahograf, bez obzira dali je riječ o jednom vozilu ili skupu vozila, znači može biti i situacija da vozilo bez prikolice ne treba taho, a sa prikolicom treba.
dali je vozilo teretno ili ne, je bitno kod plaćanja poreza, registracije i takvih stvari, no nije bitno što se tiče kategorija, isto tako kad su zabrane prometa zbog praznika to se odnosi samo na vozila iznad određene NDM, najčešće je to iznad 7500kg.
u njemačkoj su nekad bile drugačije kategorije, pa se sa dozvolom za auto mogao voziti i kamion do 7500kg, a preko toga je bila klasse II, bez obzira jel sa prikolicom ili bez. sad su uveli kategorije kao i naše, i vozači koji su imali staru vozačku do 7500kg sad imaju do3500, ipak oni koji su tražili da im ostane do 7500kg (uz obrzloženje da već voze vozilo 7500kg), njima je ostavljena ta mogućnost.
ako hoćeš više informacija, napiši koje vozilo imaš i što želiš vući s njim, pa ću biti konkretniji
fullcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 08:42   #38
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Za nasu diskusiju je bitan ovaj dio, po meni je ovo tezina prikolice ili poliprikolice.

Klasse BE:
— unbeschadet der Vorschriften für die Typgenehmigung
der betroffenen Fahrzeuge: Fahrzeugkombinationen, die
aus einem Zugfahrzeug der Klasse B und einem Anhänger
oder Sattelanhänger bestehen, sofern die zulässige
Gesamtmasse des Anhängers oder Sattelanhängers
3 500 kg nicht übersteigt;
Nije Švicar mnogo je bitnije opis B kategorije i korelacija s ovim što si ti kopirao!


Klasse B:
Kraftwagen mit einer zulässigen Gesamtmasse von höchstens
3 500 kg, die zur Beförderung von nicht mehr als acht Personen
außer dem Fahrzeugführer ausgelegt und gebaut sind;
hinter Kraftwagen dieser Klasse darf ein Anhänger mit einer
zulässigen Gesamtmasse von nicht mehr als 750 kg mitgeführt
werden.


Unbeschadet der Vorschriften für die Typgenehmigung der
betroffenen Fahrzeuge darf hinter Kraftwagen dieser Klasse
ein Anhänger mit einer zulässigen Gesamtmasse von mehr
als 750 kg mitgeführt werden, sofern die zulässige Gesamtmasse
dieser Fahrzeugkombination 4 250 kg nicht übersteigt.

Übersteigt die zulässige Gesamtmasse der Fahrzeugkombination
3 500 kg, so schreiben die Mitgliedstaaten nach
Maßgabe der Bestimmungen des Anhangs V vor, dass das
Führen dieser Fahrzeugkombination nur zulässig ist, wenn
zuvor
— eine Schulung abgeschlossen wurde oder
— eine Prüfung der Fähigkeiten und Verhaltensweisen

erfolgreich abgelegt wurde.

Drugim riječima spominju se OSOBNA VOZILA ZA prijevoz OSOBA koja nemaju više od 8 sjedala i NDM 3500kg!!!!! A SMIJU PRIKLJUČIT PRIKOLICU do NDM do 750kg!!!!

Dalje kaže da smiju priključit i prikolicu s NDM većom od 750KG ako tako ne premašuju NDM od 4250kg! Isto tako takva se kombinacija onda smije voziti samo ako je zaključeno školovanje! Ili uspješno prošao provjeru sposobnosti i ponašanja ( to znači položio E kategoriju za prikolice)

Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Niks feršten ni jednog ni drugog

@Actros, teretno vozilo do 3500 NDM spada u N1 kategoriju i ne mora imati tahograf. Ajmo reći da je to nekakav furgon i da vuče otvorenu prikolicu bez namjene čija je NDM 1200 kg. Vozač ima samo B kategoriju jer sa B kategorijom može voziti osobni i teretni automobil do 3500 kg NDM. Ili nek ima osobni automobil, prikolicu za prijevoz brodova, svejedno, on mora biti teži za najmanje duplo od NDM prikolice.

Koliko sam shvatila iz svega dosadašnjeg trebao bi imati još i E kategoriju da bi bio bez brige na cesti ili mu trebaju i u tom slučaju sve te C1 E ovakve, onakve i ne znam više kakve?
NE MORA BITI DUPLO TEŽI......iz ovoga se vidi...

Quote:
Anhängerführerschein
Für das Mitführen von Anhängern mit einer zulässigen Gesamtmasse von mehr als 750 kg ist ein eigener Anhängerführerschein, die Klasse E, erforderlich. Eine vor allem für die Besitzer von Wohnwagen und Sportanhängern bedeutsame Ausnahme gibt es bei der Klasse B: Ein Führerschein dieser Klasse genügt auch bei Anhängern mit einer höheren zulässigen Gesamtmasse als 750 kg, wenn die zulässige Gesamtmasse der Kombination nicht mehr als 3 500 kg beträgt und die zulässige Gesamtmasse des Anhängers die Leermasse des Zugfahrzeugs nicht übersteigt.
NDM NE PRELAZI MASU PRAZNOG VUČNOG VOZILA!

U praksi to znači....osobno vozilo do 3500kg + prikolica NDM do 750kg
dovoljno je SAMO B kategorija

Osobnom vozilu do 3500kg može se priključiti i prikolica s NDM većom od 750kg pod uvjetom da takva kombinacija ne prelazi 4250kg!

znači imamo osobni auto koji je prazan 2000kg+ prikolica NDM 1500kg ....

potrebna je vozačka kategorije B!

Imamo auto kategorije B koji je prazan 2000kg i prikolicu 2300kg
( prelazi 4250kg) potrebna je vozačka BE kategorije

Imamo auto B kategorije koji je prazan 2000kg i prikolicu koja je NDM 1650kg opet je potrebna vozačka BE kategorije jer prelazi skupina preko 3500kg!

Ako imaš kombi čija je NDM 3500kg...i dodaš mu i prikolicu čija je NDM 800kg treba BE kategorija jer prelazi 3500kg NDM!


Za one kojima je njemačkim ne barataju previše dobro ista ta smjernica na ENGLESKOM JEZIKU ....( i svaki drugi EU jezik samo treba u linku promjenit sa EN u DE ili kaj ko misli da zna bolje recimo u IT za talijanski

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...18:0060:EN:PDF
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 18.04.2011. at 09:06.
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 09:22   #39
Ja ću pitati nešto nevezano - ima li u Hrvatskoj JEDAN zakon, propis, uredba, odredba, piz... koji je JEDNOZNAČAN a ne polovičan, priglup, nerazumljiv, zapetljan, idiotski, dvosmislen ....

Ajmo drugovi pravnici - na vama je red.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 10:13   #40
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ja ću pitati nešto nevezano - ima li u Hrvatskoj JEDAN zakon, propis, uredba, odredba, piz... koji je JEDNOZNAČAN a ne polovičan, priglup, nerazumljiv, zapetljan, idiotski, dvosmislen ....

Ajmo drugovi pravnici - na vama je red.
Možda je ovaj malo jasniji

http://www.poslovni-savjetnik.com/pr...zila-u-prometu
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.