Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2012., 20:05   #2521
Poštovana,

U Vašem nalazu vidi se limfo(cito)penija srednje teškog stupnja, tj. smanjeni broj limfocita. Razloga zašto dolazi do ove pojave ima zaista puno tako da bez pregleda i daljnje obrade ne bih nagađao o čemu se točno radi.

Dobro je da napravljena krvna slika, ali nam ona ne govori o tome postoji li trudnoća ili ne, premda se u trudnoći zbivaju neke promjene u krvnoj slici, ali one nisu specifične da bi se po njima zaključilo da je posrijedi trudnoća, a ne neko drugo zbivanje.

Nalaz beta-hCG je negativan, no napravili ste ga dosta rano pa bi, u slučaju da izostane očekivana menstruacija, nalaz trebali ponoviti, a ukoliko dođe do krvarenja, to nije potrebno.

S obzirom da bi bilo u najmanju ruku neozbiljno postaviti dijagnozu preko foruma, trebate se javite svojem obiteljskom liječniku kako bi Vas pregledao (navodite da kašljete i imate mučninu i povraćanje) i odredio daljnje pretrage (npr. osnovna biokemija, urin, CRP itd.) i po potrebi drugu obradu.

Svakako je potrebno pratiti nalaz krvne slike, odnosno limfocita, kako bi se uočila tendencija njihova rasta ili daljnjeg pada.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 20.02.2012. at 21:07.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 21:12   #2522
hvala na savjetu ... sutra popodne idem do svog doktora opće prakse sa postojećim nalazima .... a betu ću ponoviti kako ste mi savjetovali ...
Sanja29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 09:31   #2523
molim malu pomoć oko mog nalaza krvi...sve mi je u granicama normale,osim sedimentacije koja je 2, a piše da je normala 4-24,pa mene sad malo brine šta je smanjena...zanima me jel to zanemarivo ili...???hvala
kacijola is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 17:50   #2524
Poštovana,

U načelu se može reći kako nalaz smanjene sedimentacije eritrocita u velikom broju slučajeva nema neko kliničko značenje, napose ako se inače dobro osjećate, nemate nekih tegoba a ostali su nalazi urednih vrijednosti.

Pa ipak, postoje neka stanja uslijed kojih može doći do smanjenja sedimentacije kao što su alergije, anemije (slabokrvnost), policitemija (prekomjerno stvaranje eritrocita), uzimanje nekih lijekova, neke viroze itd. Pretpostavljam da su anemije i policitemija vjerojatno isključeni ukoliko je nalaz broja eritrocita, hemoglobina i hematokrita uredan.

Zaključno mogu reći kako vrlo vjerojatno ovaj nalaz nema neko posebno značenje, a završnu riječ imat će Vaš/i liječnik/ci s kojim/a se trebate posavjetovati u svezi ovog nalaza jer on/i imaju uvid u Vaše cjelokupno zdravstveno stanje i druge nalaze.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 14:40   #2525
hvala puno na odgovoru,..evo danas i doktorica rekla da to nije ništa značajno
kacijola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 15:39   #2526
petnaestomjesečni dječak s visokom temperaturom, bez drugih simptoma, krvna slika slijedeća:

Lkc 15.4 (6-16)
Neu 77.3 (30-72)
Lym 20.9 (15-55)
Mono 1.8 (5-13)

Erc 4.75 (4-5)
Hb 99 (109-138)
Htc 0.313 (0.320-0.404)

MCV 66 (73.8-89.4)
MCH 20.8 (24.3-29.2)
MCHC 316 (300-350)
RDW 17.2 (11.9-16.2)

Tr 295 (150-450)

Što bi moglo biti?
eubie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 17:51   #2527
Poštovana eubie,

Iz nalaza krvne slike se vidi ponajprije apsolutna neutrofilija, tj. povećan broj neutrofila. Različiti razlozi mogu dovesti do ove pojave, a jedan od njih je i infekcija uzrokovana bakterijama. No ne bih se usudio reći da se o tomu radi bez pregleda i ostalih nalaza.

Također, u nalazu se vidi i blaža anemija (slabokrvnost) uz prisutnost eritrocita manjeg volumena (mikrociti), što se može vidjeti kod slabokrvnosti uzrokovane nedostatkom željeza, a to i jest najčešći uzrok anemije. No i to se još treba provjeriti.

Nije moguće, međutim, postaviti dijagnozu na temelju ovog nalaza niti reći zašto Vaše dijete ima povišenu temperaturu. Svakako bi nalaz trebalo nadopuniti određivanjem CRP-a, biokemijskim pregledom urina i sedimenta urina, a po potrebi i drugim nalazima.

Još je važnije učiniti smisleni pregled djeteta (uho, grlo, poslušati pluća...).

O ovim nalazima se obvezno konzultirajte s nadležnim pedijatrom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 10:59   #2528
El Gato Fekix, zahvaljujem na odgovoru. U međuvremenu smo otišli do pedijatra, poslušao pluća i pregledao grlo, navodno (!) bi mogla biti upala grla (iako je bez ikakvih simptoma), uz konstataciju da nije očekivao ovakav nalaz, te prepisao Cefixim slijedećih 8 dana. Malecki inače uzima fe u profilaktičkoj dozi od 15mg dnevno. Još uvijek je febrilan, jutros čak 40.3 rektalno. Inače je prije dva tjedna također imao visoku temperaturu dva dana, monociti su tada bili 16, zar je moguće da padnu tako nisko u infektu?
eubie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:31   #2529
Poštovana,

Što se nalaza monocita tiče, istina jest da su oni smanjeni gledajući postotni udio, što je i logično jer se u ukupnom broju leukocita povećao broj neutrofila pa su oni zastupljeniji. Međutim, ako se izračuna apsolutni broj monocita, tada se vidi da je on još uvijek u granicama referentnog raspona za dob djeteta, tako da mislim da se ne trebate time opterećivati.

Redovito snižavajte temperaturu (paracetamolom u obliku sirupa pazeći da dajete odgovarajuću, što znači ne premalu, dozu + tupkanje mlakom vodom) i pratite stanje djeteta.

Nadam se da će se stanje popraviti.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 16:35   #2530
Molim vas pomoć što se tiče nalaza krvi i urina.

Mama je u zadnje vrijeme izgubila nekoliko kilograma i kako ima problema s probavnim sustavom, počeli smo raditi niz pretraga. Otkriven joj je kronični gastritis, zajedno s GERBom, a na RTG-u je doktor rekao da je jetra mrvicu svijetlije boje no što bi trebala biti. Mama je prije 13 godina operirala žučni kamenac i izvađena joj je žučna vrećica. Ponekad ju malo probode u desnom području abdomena, po mojoj procjeni, na području jetre/gušterače (?). Krvne pretrage su napokon gotove i jedino što odstupa od normalnih vrijednosti su ova tri enzima u urinu:

GGT 40 (9-35)
ALP 61 (64-153)
AMS urin 508 (<400)

Jesu li ta odstupanja jako značajna, tj. navode li na nešto zabrinjavajuće?

Unaprijed zahvaljujem,

Nicole Lilly
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...

Zadnje uređivanje Nicole_Lilly : 27.02.2012. at 16:45.
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 17:09   #2531
Quote:
Nicole_Lilly kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoć što se tiče nalaza krvi i urina.

Mama je u zadnje vrijeme izgubila nekoliko kilograma i kako ima problema s probavnim sustavom, počeli smo raditi niz pretraga. Otkriven joj je kronični gastritis, zajedno s GERBom, a na RTG-u je doktor rekao da je jetra mrvicu svijetlije boje no što bi trebala biti. Mama je prije 13 godina operirala žučni kamenac i izvađena joj je žučna vrećica. Ponekad ju malo probode u desnom području abdomena, po mojoj procjeni, na području jetre/gušterače (?). Krvne pretrage su napokon gotove i jedino što odstupa od normalnih vrijednosti su ova tri enzima u urinu:

GGT 40 (9-35)
ALP 61 (64-153)
AMS urin 508 (<400)

Jesu li ta odstupanja jako značajna, tj. navode li na nešto zabrinjavajuće?

Unaprijed zahvaljujem,

Nicole Lilly
Jesteli možda kojim slučajem vidjeli u naslovu teme "[OBAVEZNO PROČITATI 1. POST] ‎"?
Dakle napišite/slikajte kompletne nalaze i tegobe,dijagnoze odnosno bolesti.
Ugl. amilaza vrs. tzv. "crijevna amilaza" ALP b.o. YGT nije značajan.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 17:26   #2532
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Jesteli možda kojim slučajem vidjeli u naslovu teme "[OBAVEZNO PROČITATI 1. POST] ‎"?
Dakle napišite/slikajte kompletne nalaze i tegobe,dijagnoze odnosno bolesti.
Ugl. amilaza vrs. tzv. "crijevna amilaza" ALP b.o. YGT nije značajan.
Moje isprike.

Evo ga.

Dob: 55
Razlog rađenja pretraga: Gubitak kilograma
Druge bolesti: GERD, Hiatus hernia, Gastritis chr. partim biliaris
Rađen je i UZV abdomena u kojem stoji: Jetra je uredne veličine, pravilnih kontura, homogene hiperehogenije strukture parenhima bez fokalnih lezija. Žučnjak je op. odstranjen. Žučni putevi nisu prošireni. Gušterača se otežano prikazuje zbog superpozicije crijevnih vijuga (nakon EGD), orijentacijski je uredne veličine i strukture parenhima. Bubrezi su uredne veličine, primjerene debljine parenhima, bez dilatacije kanalnog sustava. Slezena je uredne veličine, homogene strukture parenhima. Aorta, v.cava i v.porta primjerenog izgleda lumena i stijenke. Nema slobodne tekućine u abdomenu.
Ezofagogastroduodenskopija: Jednjak: lumen uredan, dobro se dilatira, refluks žuči iz želuca u gornju 1/2 jednjaka, propluzija nabora sluznice želuca u jednjak kod antiperistaltike, Z linija nepravilna, aksijalna hijatalna hernija. Želudac: lumen uredan, dobro se dilatira, sadržaj bistar s obilnim primjesama žuči, nabori edematozni, sluznica hiperemična, edematozna, vulnerabilna. Pilorus uredan. Dvanaesnik: bulbus i postbulbarni segment urednog nalaza.

Što se nalaza krvi i urina tiče, kažem, sve je u normalnim vrijednostima, osim ta tri enzima:

GGT 40 (9-35)
ALP 61 (64-153)
AMS urin 508 (<400)

Reakcija na krv u stolici: negativna

Kamenac u žuči je operirala prije 13 godina, došlo je bilo do komplikacija jer je se žučna vrećica razlila, na kraju su ju morali odstraniti, zajedno s dijelom jetre. Prije 2 godine je mama imala jake želučane bolove, dok nisu otkrili da je riječ o gastritisu. Toga više nema, samo ju poneki put zna probosti u desnoj strani abdomena, moja slobodna procjena je da je riječ o području jetre/gušterače. I napuhivanje je dosta često. Ne osjeća nikakve pretjerane tegobe osim toga, jedino nas brine taj gubitak kilograma (oko 5). Kilograme je prvo bila izgubila početkom 2010., kada je otkriven gastritis. Onda ih je nakon terapije Controlocom povratila, ali sad, unazad par mjeseci, je ponovno izgubila nekoliko kilograma.

Eto ga. Zahvaljujem.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 11:32   #2533
Quote:
Nicole_Lilly kaže: Pogledaj post
Moje isprike.

Evo ga.
..........................
Eto ga. Zahvaljujem.
Radi o refluksu žuči. U terapiju bi blo poželjno uvesti IPP te proknetik. Možda će biti potrebno raditi manometrijsko ispitivanje. Ostalo sam odg. u predhodnom postu.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 15:39   #2534
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Radi o refluksu žuči. U terapiju bi blo poželjno uvesti IPP te proknetik. Možda će biti potrebno raditi manometrijsko ispitivanje. Ostalo sam odg. u predhodnom postu.
Danas je rađena manometrija, nalazi će biti gotovi sutra, pa ću si dozvoliti da dopišem i malo vas još zagnjavim.

Od toga može doći do mršavljenja?

Puno, puno hvala. Doista.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 10:29   #2535
Quote:
Nicole_Lilly kaže: Pogledaj post
Danas je rađena manometrija, nalazi će biti gotovi sutra, pa ću si dozvoliti da dopišem i malo vas još zagnjavim.

Od toga može doći do mršavljenja?

Puno, puno hvala. Doista.
Može dovesti do gubitka apetita i posljedično do mršavljenja.Inače rezultat je jejunogastričnog te duodenogastričnog refluksa. Vrlo je važno histološki pratiti bolesniike recimo razlikovanje foveolarne hiperplazije uz hipercelularnost od nekih displaznih oblika stanica. Također se histološki nalazi edem lamine proporije,izdužene i izvijugane foveole i druge promjene,ali uz vrlo oskudni upalni infiltrat,nađeli se jača upalna reakcija vrlo vjerojatno se radi i o infekciji s Helicobacter pylori.
Kada budete imali nalaz manometrije tj. tlakova onda će znati nešto više.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 12:10   #2536
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Može dovesti do gubitka apetita i posljedično do mršavljenja.Inače rezultat je jejunogastričnog te duodenogastričnog refluksa. Vrlo je važno histološki pratiti bolesniike recimo razlikovanje foveolarne hiperplazije uz hipercelularnost od nekih displaznih oblika stanica. Također se histološki nalazi edem lamine proporije,izdužene i izvijugane foveole i druge promjene,ali uz vrlo oskudni upalni infiltrat,nađeli se jača upalna reakcija vrlo vjerojatno se radi i o infekciji s Helicobacter pylori.
Kada budete imali nalaz manometrije tj. tlakova onda će znati nešto više.
Hvala na odgovoru! Jest da dosta terminologije ne razumijem, nije moja branša, ali tražit ću da se na sve ovo obrati pozornost.

Mama baš i nema gubitak apetita, bar ne prevelik, pa mi to mršavljenje ostaje enigma. Velim, jedino me još muči gušterača, ne znam kolko su enzimi pouzdan pokazatelj.

Javim se s nalazima manometrije, sigurna sam da ni njih neću znati isčitati, a pregled nam je zakazan tek 2 tjedna kasnije.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 14:17   #2537
Molim Vas , mišljenje o nalazu - hitno !

Molila bih vas, ukoliko mi možete pomoći oko nalaza, da napišete svoje mišljenje...Bolujem od bilateralnog sakroileitisa i u zadnje 3 god imam povećane ( reaktivne ) limfne cvorove...Imam 18 punih god. NIJE MI JASNO APSOLUTNO NIŠTA ŠTO PIŠE POD "MORFOLOŠKA ANALIZA" pa vas molim za malo pojašnjenje...Hvala vam do neba!

Evo nalaza - prepisat ću vam sve :

UPUTNA KL. DIJAGNOZA : Lymphadenitis
VRSTA UZORKA: citološka analiza razmaza periferne krvi
CITOLOŠKI OPIS :

DKS % :

NESEGMENTIRANIH GRANULOCITA 3 LIMFOCITA 14
SEGMENTIRANIH NEUTROFILA 80 MONOCITA 3
EOZINOFILNIH GRANULOCITA 0
BAZOFILNIH GRANULOCITA 0

MORFOLOŠKA ANALIZA :

ERITROCITI : BLAŽA ( DO UMJERENA ) ANIZOPOIKILOCITOZA
GRANULOCITI : HIPERGRANULIRANI ( +/++ )
LIMFOCITI :
TROMBOCITI : POLIMORFNI +


sandly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 11:36   #2538
Poštovana,

Jako je teško komentirati ovaj nalaz izolirano, bez drugih nalaza i detaljnog pregleda. Može Vam se reći samo općenito što se vidi iz ovog razmaza.

Vidi se da je nešto povećan postotni udio (zastupljenost) segmentiranih neutrofilnih granulocita uz povećani broj granula (zrnaca) u njihovoj citoplazmi, a ovakav nalaz može se naći, primjerice, kod upale, infekcije, ali i kod nekih drugih stanja (primjerice, u trudnoći može doći do ovakvih promjena itd.).

Nadalje, vidljiva je razlika u veličini (anizocitoza) i obliku eritrocita (poikilocitoza). Manja razlika u veličini i obliku crvenih krvnih stanica je normalan nalaz. Jače izražena anizopoikilocitoza, međutim, nalazi se u sklopu različitih poremećaja, a vrlo često su to različiti oblici anemija (slabokrvnosti - stanja smanjenog broja eritrocita i sniženog hemoglobina).

Molim Vas da iz navedenog ne donesete zaključak da je tumačenje ovog nalaza "infekcija + slabokrvnost" jer to ne mogu i ne želim tvrditi, niti je to moguće samo iz ovog nalaza.

Ovaj nalaz najbolje će protumačiti liječnici koji Vas prate i imaju uvid u Vaše cjelokupno stanje i druge nalaze te se s njima svakako valja konzultirati.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 13:05   #2539
Re:

Poštovani,

puno Vam hvala na Vašem brzom odgovoru...Uz ovaj nalaz, dobila sam nalaz sniženog imunoglobulina A ( liječnik je rekao da se radi o hipogamaglobulinemiji IgA ). Nisam sigurna o čemu se točno radi ... Trebala bih napraviti u "Zaraznoj" još pretraga, upravo zbog te sumnje na neku infekciju iako je ovakvo stanje kod mene nepromijenjeno već pune 3 god i više ... Imate li neki savjet za komplet tih pretraga ( EBV, CMV, toksoplazma...?...)?

Puno Vam hvala
sandly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 11:55   #2540
Poštovana,

Što se Vaše dijagnoze, manjka imunoglobulina A, tu ću samo ukratko reći (da ne idemo previše u offtopic) kako se on razmjerno često može vidjeti (jedna od 333 osobe po statistikama). S obzirom da je to protutijelo koje se nalazi na sluznicama i tamo ima ulogu zaštite od infekcije, ovaj poremećaj može biti uzrokom učestalijih infekcija dišnog i probavnog sustava (ponavljajuće upale srednjeg uha, sinusa, upale pluća, proljevi), no mnogi pacijenti nemaju tegoba. Liječenje se provodi davanjem antibiotika kada dođe do bakterijskih infekcija. Oprez je potreban kada takve osobe trebaju primiti transfuziju krvi, što svakako treba napomenuti u takvoj situaciji. Također, neki od oboljelih imaju sklonost alergijama ili autoimunim bolestima.

Što se tiče obrade zbog sumnje na limfadenitis (upalu limfnog čvora/limfnih čvorova), postoji određeni algoritam obrade, koji se sastoji od krvnih pretraga (KKS, DKS, CRP, Se, AST, ALT, LDH itd.), punkcije limfnog čvora i njihova pregleda ultrazvukom, a nakon rezultata citološke obrade slijede daljnji postupci (već ovisno u kojem smjeru idu anamneza - podaci od bolesnika i nalazi), primjerice, infektološka obrada (koja, između ostalog, uključuje i serologiju - pretrage iz krvi - na EBV, CMV, toksoplazmu, a po potrebi i na druge uzročnike) ili hematološka obrada.

S obzirom da ste upućeni u Kliniku za infektivne bolesti, koja je najbolja ustanova za takvu problematiku, mislim da bi bilo kakav komentar/preporuka bili suvišni jer liječnici tamo izvrsno obavljaju svoj posao.

Svakako napravite predloženu obradu.

Želim Vam svako dobro. Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.