Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2008., 09:00   #321
Quote:
Bundevica kaže: Pogledaj post
Imaš li još nekih simptoma? Kašalj? Bol u rebrima, ispod prsne kosti? Bol u zglobovima?

Ako se ti bolje osjećaš sve skupa, ako nemaš zimica ili tresavica, ako temperatura nije viša od ove što si napisala onda znači da antibiotik ipak djeluje.

Nije mi jasno jel ti doktor rekao da imaš upalu pluća ili bronhitis?

Kad ideš na kontrolu?

Ako i dalje budeš osjećala malaksalost, kašalj i temperatura se bude vukla možda bi trebalo napraviti rtg pluća i razmisliti o promjeni antibiotika jer u tom slučaju treba isključiti pneumoniju i kod tebe.
hvala na odgovoru i na pitanjima..koje sam ja zaboravila napisati

da nisam navela da kašljam jako...i zato što nemogu normalno iskašljavati pijem Bisolvon i od njega mi se stanje poboljšalo i sad već bolje kašljam... Rengen je napravljen odmah prvi dan kad sam imala temp. i sve je bilo u redu i pulmologica i dr.opće med. su me slušale i rekle da ne čuju ništa na plućima. Malaksalost ne osjećam uopće!

a kaj se tiče dijagneze dr. mi nije ustvari rekao ništa- rekla mi je da je to upala gornjih dišnih puteva i da je dobro što se nije spustilo na pluća...to je i mene začudilo što mi nije ništa specofično napisala... kontrola mi je u petak nakon sto popijem zadnji antibiotik. Evo npr. jutros nemam nikakvu temp. al tako je najcesce ujutro-bez temp. i onda popodne osjećam da me peckaju oči i znam da imam temp.

ostalo ništa me ne boli..osim od tog kašljanja u prsima i to je sve!
arlenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 09:03   #322
Quote:
Bundevica kaže: Pogledaj post
Krvna slika je ok, iako fali nam sedimentacija.
Sedimentacija čega?
sad tek vidim da ste to pitali...
ja sam vadila krv i CRP u poliklinici i to iz prsta (zato sam i išla u polikliniku koja to vadi iz prsta-CRP) na jedvite jade pošto imam veliku fobiju od vađenja krvi-ne igle nego samog tog vađenja krvi... tak da imam samo to što sam napisala.
arlenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 23:17   #323
Quote:
arlenna kaže: Pogledaj post
Sedimentacija čega?
sad tek vidim da ste to pitali...
ja sam vadila krv i CRP u poliklinici i to iz prsta (zato sam i išla u polikliniku koja to vadi iz prsta-CRP) na jedvite jade pošto imam veliku fobiju od vađenja krvi-ne igle nego samog tog vađenja krvi... tak da imam samo to što sam napisala.

Taj marker se zove sedimentacija eritrocita SE (ili u prijevodu: brzina "taloženja" crvenih krvnih zrnaca).

Traži se obično zajedno s ostalim vrijednostima kad se vadi krv. Označava upalu ali za razliku od CRP kome trebaju samo sati , sedimentaciji obično treba nešto duže vrijeme da se popne na neke više vrijednosti.

Dobro, nema veze, nije toliko bitno. CRP iako povišen ne pokazuje nešto značajno a i leukociti (bijela krvna zrnca su u granicama normale). Ako ne osjećaš malaksalost i nemaš zimicu, niti visoku temperaturu to je dobar znak. :

Inače, jednostavno za zapamtiti: upala pluća ima tri glavne karakteristike

kašalj (suhi ili s gnojnim iskašljajem)
temperatura (najčešće viša od 38'C)
jaka malaksalost
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 23:20   #324
Quote:
Bundevica kaže: Pogledaj post
Inače, jednostavno za zapamtiti: upala pluća ima tri glavne karakteristike

kašalj (suhi ili s gnojnim iskašljajem)
temperatura (najčešće viša od 38'C)
jaka malaksalost
hvala na odgovoru... inače sve po pitanju bolesti radim u Klaićevoj bolnici makar imam prek 20god. jer mi mama radi tamo tak da imam najbolju moguću skrb...al svejedno me je bilo trta zbog tog nalaza i povećanih/sniženih vrijednosti...

hvala još jednom!
arlenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 00:08   #325
Arlenna super. Nema na čemu.
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 12:09   #326
sedimentacija

Kolika je normalna? U zagradi na nalazu piše 10/24, a meni je 21/42. To znači da bi trebalo biti 10/24 ili? U biti što uopće znače dvije brojke (jedno kroz drugo)? Znači li da imam neku faking upalu? Čitala sam da zna biti povišeno i od kontracepcijskih, pa...
lijepa alma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 12:26   #327
Što znači kad u urinu imaš mnogo pločastog epitela? Jel to opasno? Na što sve može upućivati? Ima li veze s menstrualnim ciklusom i trenutkom analize mokraće?
Hvala!
__________________
"Being well adjusted to a sick society is not an indication of health." (Jiddu Krishnamurti)
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 19:43   #328
Molila bih za pomoć, može li mi netko reći što znači kad u nalazu krvi piše morfološke promjene hypo ++??? U pitanju je muška osoba i sad je pomalo nastala panika jer nikako shvatiti što to je. Bila bih zahvalna na odgovoru.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 01:44   #329
Quote:
lijepa alma kaže: Pogledaj post
Kolika je normalna? U zagradi na nalazu piše 10/24, a meni je 21/42. To znači da bi trebalo biti 10/24 ili? U biti što uopće znače dvije brojke (jedno kroz drugo)? Znači li da imam neku faking upalu? Čitala sam da zna biti povišeno i od kontracepcijskih, pa...
Ovako, SE (mm/h) = starost u godinama + 10 (za žene)/ 2

Ako imaš recimo 20 godina, onda je tvoja normalna sedimentacija (gornji limit):

20+10/2= 15 (mm/h)

ali se uzima grubo da odrasle žene do 50 godina imaju sedimentaciju od 0 do 20


Sedimentacija raste s godinama, a u stanju anemije (slabokrvnosti) sedimentacija je nešto viša.
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 01:55   #330
Quote:
NekaNovaJa kaže: Pogledaj post
Što znači kad u urinu imaš mnogo pločastog epitela? Jel to opasno? Na što sve može upućivati? Ima li veze s menstrualnim ciklusom i trenutkom analize mokraće?
Hvala!
U principu nije, toga ima u normalnom nalazu urina. Baš piše mnogo?
To je epitel odnosno stanice s površinskog sloja mokraćnog mjehura, mokraćne cijevi i vagine s kojim je mokraća kontaminirana.
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 01:56   #331
Quote:
hope_010 kaže: Pogledaj post
Molila bih za pomoć, može li mi netko reći što znači kad u nalazu krvi piše morfološke promjene hypo ++??? U pitanju je muška osoba i sad je pomalo nastala panika jer nikako shvatiti što to je. Bila bih zahvalna na odgovoru.

Daj napiši zajedno s cijelim nalazom urina, ovako je nejasno.
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 07:43   #332
Hvala Bundevice, ide nalaz urina:

Spe. Težina 1.020 (1.005-1.030)
pH 6.0. (4.5-8.0)
Glukoza norm.
Urobilinogen 3.2. (do 16)
nešto bakterija i amorfne soli

Ali morfol. Promjene hipo++ su ustanovljene u krvi. Stavit ću i ostatak nalaza krvi, ono što je nisko:
Hemoglobin 117 (138-175)
Hematokrit 0.39 (0.41-0.53)
MCV 79.9 (83.0-97.2)
MCH 23.7 (27.4-33.9)
MCHC 297 (305-360)
Željezo 8.2 (11.0-32.0)
Morfol. promjene: hipo ++

Ostale vrijednosti u krvi su u granicama, ako treba napisat ću i to.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 08:33   #333
Quote:
Bundevica kaže: Pogledaj post
U principu nije, toga ima u normalnom nalazu urina. Baš piše mnogo?
To je epitel odnosno stanice s površinskog sloja mokraćnog mjehura, mokraćne cijevi i vagine s kojim je mokraća kontaminirana.
Hvala!
__________________
"Being well adjusted to a sick society is not an indication of health." (Jiddu Krishnamurti)
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 11:16   #334
Malo sam gledala po netu i čak me niti te smanjene vrijednost ne brinu toliko. Inače je problem kad je nešto previsoko a ne prenisko, barem sam tako shvatila. Ali me muče te morf. promjene.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 15:19   #335
Quote:
hope_010 kaže: Pogledaj post
Hvala Bundevice, ide nalaz urina:

Spe. Težina 1.020 (1.005-1.030)
pH 6.0. (4.5-8.0)
Glukoza norm.
Urobilinogen 3.2. (do 16)
nešto bakterija i amorfne soli

Ali morfol. Promjene hipo++ su ustanovljene u krvi. Stavit ću i ostatak nalaza krvi, ono što je nisko:
Hemoglobin 117 (138-175)
Hematokrit 0.39 (0.41-0.53)
MCV 79.9 (83.0-97.2)
MCH 23.7 (27.4-33.9)
MCHC 297 (305-360)
Željezo 8.2 (11.0-32.0)
Morfol. promjene: hipo ++

Ostale vrijednosti u krvi su u granicama, ako treba napisat ću i to.
Zar nitko??? Ako može samo kratki komentar, da uvjerim jednu osobu da je panika nepotrebna.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 16:59   #336
nalaz sedim. urina?
molim nekoga ko se imalo razumije ..;

izgled : zamucen
boja ;žuta
Ph-5( to znam da je normalno)
Eritrociti/Hb ;300
laukocitna ester: 25
Eritrociti;>30
Leukociti ; 5-6
pločasti epitel : dosta
bakterije ;dosta..

(mislim da imam blage gljivice , i 7 dana sam pred menstruaciju.. ) dali to mozda ima veze kakve s tavim nalazom?..

Molim vas ,ako ko ima odg na moj nalaz !
Btw URINOKULTURA prije mjesec dana je bila sterilna, budem je ponovila ! A nalaz sam radila radi bubrega..
__________________

Zadnje uređivanje avelana : 19.09.2008. at 19:56.
avelana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 21:19   #337
Cool

Bok! Imam jedan problem,pa ako možete molim da mi odgovorite. Imam problema sa bubrezima,pa me zanima koje pretrage je najbolje napraviti da bi se vidjela funkcija i rad bubrega(osim urinokulture), i gdje je najbolje to obaviti. Hvala.
anemonq is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 09:26   #338
Osnovne pretrage za provjeru funkcije bubrega su urea i kreatinin. Za te dvije pretrage se uzima krv u bolnici, a mislim da to rade i Domovi zdravlja na uputnicu doktora opće prakse.

Ako je potrebno mogu se napraviti i dodatne pretrage, recimo klirens kreatinina. Za ovu zadnju pretragu skuplja se mokraća u plastične boce tijekom 24 sata i slijedeće jutro se dolazi u laboratorij natašte na vađenje krvi i u laboratoriju se predaju te boce mokraće na analizu.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 09:59   #339
Smile

Opet ja. Nalazi još nisu gotovi, ali nekako mislim da nije strašno. Sad, ono što sam uspjela vidjeti na netu, da neki lijekovi mogu uzrokovati pad tih vrijednosti, recimo za visok tlak i srce. Ali još uvijek ne znam kako objasniti te mof. promjene hipo ++, zna li netko možda? Bila bih zahvalna na odgovoru.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 14:15   #340
Molila bih nekog tko zna, da ne otvaram sad novu temu isključivo radi toga, koliko vrijedi uputnica za vađenje krvi? Bila sam kod dr. po nju 27.08. ali zbog raznih okolnosti nisam stigla ići, planirala sam sutra ali nisam sigurna vrijedi li još.
Suzanna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.