Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2015., 17:54   #1
Punkcija limfnih čvorova pod kontrolom UZV-a

Da ne duljim, sin je naručen na Rebru za navedenu pretragu jer su nas s ORL-a poslali zbog povećanih limfnih čvorova. Kako ne mogu nigdje naći informacije kako se ta pretraga izvodi kod male djece (anestezija?) (na Rebru mi se na tri telefonska broja nitko ne javlja ili je zauzeto), pa bih vas molila, ako ovdje ima netko tko je to morao napraviti da mi se javi da se možemo pripremiti. Hvala puno
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 18:49   #2
Mom sinu su radili punkciju čvorova na vratu bez anestezije,ali bez uzv-a,bilo je grozno. Imao je dvije i pol godine,muz,ja i sestra med. smo ga drzali jedva,ma užas. Nadam se da će kod vas lakše proći,ali bolje se pripremiti na ovakav scenarij
NickaNemam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 21:20   #3
ajme koma....ja sam se nekak nadala, da zbog njegove sigurnosti ali i samog postupka, da im se daje anestezija, mislim, koliko se djete može mirno držati, a da oni budu toliko precizni da piknu limfni čvo,r a ne negdje drugdje u vrat...a tek trauma...

Hvala na odgovoru.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 09:03   #4
Quote:
Noise kaže: Pogledaj post
Da ne duljim, sin je naručen na Rebru za navedenu pretragu jer su nas s ORL-a poslali zbog povećanih limfnih čvorova. Kako ne mogu nigdje naći informacije kako se ta pretraga izvodi kod male djece (anestezija?) (na Rebru mi se na tri telefonska broja nitko ne javlja ili je zauzeto), pa bih vas molila, ako ovdje ima netko tko je to morao napraviti da mi se javi da se možemo pripremiti. Hvala puno
Kao netko tko radi te punkcije, da ti priblizim proces.
Dijete se ne stavlja pod anesteziju jer punkcija traje manje od minute. Uvecani limfni cvor nije nikakav problem punktirati i bez ultrazvuka, a jedino sto je strasno u svemu tome je sto se dijete mora cvrsto drzati da se ne mice da ga se ne bi bocnulo di ne treba. Sto ukoliko se slucajno dogodi, nije zabrinjavajuce jer je ta iglica jako tanka, tanja od one s kojom se krv vadi iz vene - tako da ne moze napraviti stetu.
Pripremi se na to da ce biti placa, i imaj povjerenja u dr koji/koja izvodi punkciju - oni to rade bar desetak puta dnevno, tako da su jako iskusni, brzi i spretni.

Bit ce to ok, prije cete izaci van iz ambulante nego sto ste usli
__________________
G 7.3.2010.; :angel: 04/2013; M 11.10.2014.
Srećica
Sephray is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 11:29   #5
Hvala Sephray, takvu informaciju sam dobila i na Rebru On je bi jako nemiran i sve ga je smetalo i tiskalo i gušilo kad smo bili na običnom UZV-u limfnih čvorova, tako da mi je ta punkcija trnčina u oku...Pripremili smo se na plač, i deračinu i da ćemo ga morati držati...

Hvala još jednom
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 16:16   #6
Evo ovako:

Došli smo pred ambulantu, pričekali nekih pol sata (malo smo uranili, a i oni su malo kasnili ). Kad smo ušli unutra, uhvatila ga trta i panika, jer nije htio pikicu. Dočekale su nas tri doktorice, od kojih je jedna, kad ga je vidjela, rekla da je možda trebalo ga malo sedirati, s obzirom da je to ipak malo dijete, koje se može, tokom punkcije pomaknuti,ali i da se smanji trauma i strah. Na to sam ja rekla da sam zvala Rebro jučer, baš zato da vidim kako se to izvodi na klincima, na što mi je bilo rečeno, da je to kratki postupak i da ne treba sedacija/anestezija...
Smrznuo se na samo spominjanje pikice, pa su rekli da će prvo napraviti UZV tih čvorova pa prema tome odlučiti da li će punktirati ili ne.

(Za to vrijeme, jedna od doktorica me pitala da li ja znam da je to u fazi rasta (do 5.god.) normalno, to uvećanje, na što sam im je rekla da ja to sve znam, da nama to naša pedica govori, od kad su mu ti čvorovi krenuli tako reagirati da je to normalno jer se na taj način tijelo brani od infekcija, ali da iz KB Dubrave sa ORL-a inzistiraju na punkciji; te da smo bili u Heleni kod dr. Grmoje na UZV koji je ustvrdio da jesu malo povećani limfni čvorovi ali da su to normalni reaktivni limfni čvorovi (da napomenem, oko Božića je pokupio šarlah, i od tad mu se ne smanjuju do kraja čvorovi, nego su stalno "tu negdje, pipljivi i vidljivi", te sam u razgovoru sa jednom mamom iz njegovog vrtića saznala da i njen mali isto tako nakon šarlaha ima problema sm uvećanim limfnim čvorovima). )

Spominjanje smao ultrazvuka ga je malo smirilo, pa se lijepo legnuo na onaj njihov krevet i stoički podnosio pipkanje i pregled. UZV je pokazao malo uvećaniji čvor pa su se ipak odlučili na punkciju, na što se totalno uspaničio i počeo plakati. Polegli smo ga na krevet, ja sam mu držala ruke, jedna doktorica noge, druga glavu i vrat, a ta koja je rekla za sedaciju mu je punktirala. I stvarno, traje tri sekunde, veličinu/debljinu igle nisam dobro uspjela vidjet, mislim da je možda malo tanja,izgledalo mi je kao ona za vađenje krvi (iste dužine).

Naravno da ga je bilo strah, da mu je to trajalo čitavu vječnost i da ga je bolilo, plus kaj su mu još vadili krv iz prstića na tri stakalca, tako da mu je to bio dodatni šok (ali mu je malo skrenulo pažnju sa pikanja u vrat).

Izašli smo van, plakao je, govori da ga sve boli, da neće više ići u tu bolnicu ali se relativno brzo smirio. Dok sam ga tako smirivala u čekaonici, u tih desetak minuta, oko njega sjurilo par doktora/tehničara; od jedne tete je dobio dvije praline, jedna doktorica (tehničarka?) sa radiologije ga je mazila po rukici i ohrabrivala , došao je jedan tehničar, dao mu je špricu i to ga je najviše smirilo i razveselilo; nakon toga je izašla ta ekipa sa punkcije,svi su ga smirivali, mazili, ohrabrivali. Svaka im čast, baš su bili super i puni razumijevanja.

Dok smo sišli u prizemlje, sve skupa je zaboravio, dobio je čokoladu s mlijekom iz automata i veselo smo krenuli doma.

Moj savjet, ako ćete morati raditi punkciju, odite tamo par dana ranije, probajte dogovoriti neku laganu sedaciju da dijete nema traume, a i da to lakše podnese. Da sam znala da se može tražiti/dobiti sedacija, omogućila bi mu to, da smanjim taj strah.

Sad još samo da prođe tih tjedan dana da podignemo nalaze i da završimo sa tom pričom.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 11:46   #7
evo ako nekoga zanima, nalaz glasi:
Limfocitna hiperplazija limfnog čvora (samo su desni punktirali).
U razmazima punktata nađeni su limfociti, stanice centra folikla i imunoblasti. DifKS: neseg.gr 1%, seg. gr. 38%, limfo. 42%, mono. 12%, eoz. 6%, baz. 1%. Naša pedijatrica je rekla da je to normalan nalaz za organizam koji se brani protiv virusa preko limfnih čvorova , a ne imunoglobulinom; dok imuno sistem ne sazrije (nakon 5.god života, ono što ona nama stalno govori). doduše, njemu su opet iskočili čvorovi na obje strane, maleni su (veličine oraha, tvrdi; što je normalno za rekativne limfne čvorove). Eto, dio (onaj najgori, bar meni) naše priče je završio, sada još kontrole kod ORL i UZV.
Nadam se da smo sa našim iskustvom nekome pomogli.

Lijep pozdrav svima!
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2018., 07:50   #8
Draga Noise, evo, nama jesi

Sljedeći tjedan zakazana punkcija.
Klinac (4,5 godine) već minimalno 6 mjeseci ima povećane čvorove (najveći angularno 36 mm, ostali u više regija vrata, a na prošlom uzv i mezenterijalni koji se skupljaju u konglomerate koje sad zadnji put nisu vidjeli - za što se ja toplo nadam da je zato jer su se smanjili, a ne da ih jednostavno nisu vidjeli jer je sve nekako bilo brzo brzo obavljeno; usput i ingvinalni).
Krvna slika relativno mirna, reaktivnih limfocita u par navrata uzastopce 8% (ref. vrijednost je 0, nisu pregledavani morfološki).
Virološki na cijeli niz virusa čist. Nije rađen AIDS, ali, onako, toplo se nadam da nema ni za što.

Kako je kod vas sada nakon par godina, je lis ve stalo i smirilo se, dijete zdravo, nadam se (y)
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.