Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2009., 15:36   #41
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Istina. Zajedničko je sve do porculana, tj. cijev između školjke i zida je zajednička, ali školjka je privatna.

Meni su objasnjavali da su zajednicke vertikale i tako neke stvari koje sluze svima, a od vertikale do tvoje skoljke, pipe, brojila i sl. je tvoje.

Makar se sve svodi na to tko i kakav je predstavnik suvlasnika i kakvi su ostali suvlasnici ...
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:23   #42
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Istina. Zajedničko je sve do porculana, tj. cijev između školjke i zida je zajednička, ali školjka je privatna. Makar ako je to u sklopu neophodnih radova...pa zar su je stvarno morali razbiti, školjka se demontira, kaj ne?

To je posao predstavnika, da pazi da se novci iz pričuve ne troše preko granice (definirane u MU). Inače bi odma pričuva pala na nulu jer bi se ljudi dosjetili sto stvari koje bi im bilo zgodno da si ("besplatno") naprave u stanu.

Za svakog suvlasnika koji se osjeća povrijeđen jer mu se nešto ne plaća iz pričuve dolazi bar jedan koji se pjeni jer se njegovi novci troše na "renoviranje susjedovog stana"...

Kad mi tako dvojica dođu istresati se na mene, dam im brojeve telefona pa nek se sami međusobno objasne.
onda dobro puno ti hvala jer mi je već par puta došlo da predstavnici zavinem vrat jer je daleko od simpatične osobe...a kaj se školjke tiče neki manijak koji ju je prije postavljao ju je zbetonirao
Dolores_Claiborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 17:46   #43
obaveze predstavnika stanara

Pozdrav,

ako mi netko moze pomoci;

prije 5 mjeseci sam imenovan za predstavnika stanara u zgradi od dva ulaza, ukupno 22 stana.
Imenovanje je potvrdjeno potpisivanjem "odluke o imenovanju predstavnika suvlasnika stanara i odabiru upravitelja zgrade" koji sadrzi ukupno 4 stavke:
1) Imenovanje mene kao predstavnika stanara
2) Davanjem ovlasti meni da u ime suvlasnika sklopim ugovor o drzavanju s odredjenom firmom koja to radi (explicite navedena firma)
3) Imenovanje mene za potpisnika financijske dokumentacije vezane za poslove upravljanja zgradom
4) "Odluka stupa na snagu danom donošenja"
Stanari koji su potpisali odluku skupa imaju 72% ukupne površine zgrade (ili kako se to vec strucno kaze, isprike na kolokvijalno srocenom navodu)
Nakon toga sam sklopio ugovor o odrzavanju s navedenom firmom i pricuva se uplacuje dosta uredno. Visina pricuve je minimalan zakonski odredjen iznos 1,53kn po m2.
Do sada nismo imali potreba za vecim intervencijama upravitelja osim odstopavanja jednog sahta i placanja usluga dimnjacara.

Sada dolazimo do problema, a taj je da nikada nije potpisan medjuvlasnicki ugovor.
Obzirom na ovu cinjenicu; koje su tocno moje obaveze, nadleznosti i da li je zakonski sve cisto u slucaju kakvih problema ili medjustanarskih sporova?

Konkretno; jedna stanarka se zali na "smedje fleke" na stropu kuhinje, nastale u zadnjih 6 dana, a stanar iznad nje, na njezin pokusaj, ne zeli problemu posvetiti ikakvu paznju i ignorira problem.
Takodjer, ovdje valja naglasiti da je "ostecena" stanarka poznata kao vjeciti problem u zgradi te da redovito opstruira sve napore da se ista pametno napravi tvrdoglavim inzistiranjem na 100% postivanju svih mogucih i nemogucih zakona i trivijalnih propisa sto nas koci u realizaciji napora za uredjenje zgrade i stvara razdor medju stanarima. Ova stabarka NIJE VLASNIK STANA vec je vlasnik (provjereno u gruntovnici u KPU) njezina kcer koju nitko nikada nije vidio niti je moguc kontakt s navedenom osobom.

Molim vas za savjet i pomoc.
Zahvaljujem, Dalibor.
daliborp1201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 01:28   #44
Quote:
daliborp1201 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ako mi netko moze pomoci;

prije 5 mjeseci sam imenovan za predstavnika stanara u zgradi od dva ulaza, ukupno 22 stana.
Imenovanje je potvrdjeno potpisivanjem "odluke o imenovanju predstavnika suvlasnika stanara i odabiru upravitelja zgrade" koji sadrzi ukupno 4 stavke:
1) Imenovanje mene kao predstavnika stanara
2) Davanjem ovlasti meni da u ime suvlasnika sklopim ugovor o drzavanju s odredjenom firmom koja to radi (explicite navedena firma)
3) Imenovanje mene za potpisnika financijske dokumentacije vezane za poslove upravljanja zgradom
4) "Odluka stupa na snagu danom donošenja"
Stanari koji su potpisali odluku skupa imaju 72% ukupne površine zgrade (ili kako se to vec strucno kaze, isprike na kolokvijalno srocenom navodu)
Nakon toga sam sklopio ugovor o odrzavanju s navedenom firmom i pricuva se uplacuje dosta uredno. Visina pricuve je minimalan zakonski odredjen iznos 1,53kn po m2.
Do sada nismo imali potreba za vecim intervencijama upravitelja osim odstopavanja jednog sahta i placanja usluga dimnjacara.

Sada dolazimo do problema, a taj je da nikada nije potpisan medjuvlasnicki ugovor.
Obzirom na ovu cinjenicu; koje su tocno moje obaveze, nadleznosti i da li je zakonski sve cisto u slucaju kakvih problema ili medjustanarskih sporova?

Konkretno; jedna stanarka se zali na "smedje fleke" na stropu kuhinje, nastale u zadnjih 6 dana, a stanar iznad nje, na njezin pokusaj, ne zeli problemu posvetiti ikakvu paznju i ignorira problem.
Takodjer, ovdje valja naglasiti da je "ostecena" stanarka poznata kao vjeciti problem u zgradi te da redovito opstruira sve napore da se ista pametno napravi tvrdoglavim inzistiranjem na 100% postivanju svih mogucih i nemogucih zakona i trivijalnih propisa sto nas koci u realizaciji napora za uredjenje zgrade i stvara razdor medju stanarima. Ova stabarka NIJE VLASNIK STANA vec je vlasnik (provjereno u gruntovnici u KPU) njezina kcer koju nitko nikada nije vidio niti je moguc kontakt s navedenom osobom.

Molim vas za savjet i pomoc.
Zahvaljujem, Dalibor.
Imate li ugovor s tvrtkom za upravljanje (prikupljanje pričuve itd.) ili samo tvrtkom za održavanje (majstori koji dolaze na poziv)?

Kako spominjete da plaćate pričuvu od 1,53 pretpostavit ću prvo, u tom slučaju su vam morali ponuditi Međuvlasnički Ugovor, koji osim navedene 4 stavke sadrži i prava i obveze suvlasnika, te popis što čini zajedničke dijelove zgrade. Ne znam kakva je to lijeva firma za upravljanje zgradama koja ne bi nudila MU, nego samo "odluku o imenovanju". Ne znam kako bi uopće mogli upravljati zgradom (rješavati probleme) bez da imaju temelj (MU koji definira prava i obaveze suvlasnika).

Tipično su prava predstavnika suvlasnika mizerna, potpisati ugovor, a dužnosti općenite, brinuti o poštivanju kućnog reda.

U standarnom MU je redovito i članak koji definira obvezu vlasnika stana da dozvoli ulaz majstorima radi otklanjanja kvara. Dakle ovaj iznad mora pustiti da se kvar riješi.

To što žena nije vlasnik ne znači da kvar ne postoji - dakle treba ga snimiti i riješiti. Ali također ako nije vlasnik nema nikakvo pravo glasa po bilo kojem suvlasničkom pitanju.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 11:36   #45
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Imate li ugovor s tvrtkom za upravljanje (prikupljanje pričuve itd.) ili samo tvrtkom za održavanje (majstori koji dolaze na poziv)?

Kako spominjete da plaćate pričuvu od 1,53 pretpostavit ću prvo, u tom slučaju su vam morali ponuditi Međuvlasnički Ugovor, koji osim navedene 4 stavke sadrži i prava i obveze suvlasnika, te popis što čini zajedničke dijelove zgrade. Ne znam kakva je to lijeva firma za upravljanje zgradama koja ne bi nudila MU, nego samo "odluku o imenovanju". Ne znam kako bi uopće mogli upravljati zgradom (rješavati probleme) bez da imaju temelj (MU koji definira prava i obaveze suvlasnika).

Tipično su prava predstavnika suvlasnika mizerna, potpisati ugovor, a dužnosti općenite, brinuti o poštivanju kućnog reda.

U standarnom MU je redovito i članak koji definira obvezu vlasnika stana da dozvoli ulaz majstorima radi otklanjanja kvara. Dakle ovaj iznad mora pustiti da se kvar riješi.

To što žena nije vlasnik ne znači da kvar ne postoji - dakle treba ga snimiti i riješiti. Ali također ako nije vlasnik nema nikakvo pravo glasa po bilo kojem suvlasničkom pitanju.

Hvala na odgovoru, saljem dodatne informacije pa vas molim ako mozete komentirati.
U principu tvrtka nije losa, dapace ima odlicne reference po cuvenju i odrzava dosta zgrada.
Imamo s njom potpisam ugovor o UPRAVLJANJU stambenom zgradom.
U ugovoru postiji sekcija "III Obaveze vlasnika s tri clanka" (kratko opisujem):
1) svaki suvlasnik je duzan cuvati, brinuti, odrzavati sve pripatke svojeg vlasnistva tako da drugim vlasnicima ne nanosi stetu.
2) U slucaju otuđenja vlasnistva stanar je duzan obavijestiti predstavnika i upravitelja i nema pravo povratka uplacene pricuve.
3) Vlasnik je duzan dozvoliti izvodenje radov radi otklanjanja kvarova koji uzrokuju stetu na zajednickim djelovima zgrade i imovini ostalih vlasnika.

U sekciji "IV Sredstva" je među ostalim definirana i visina pricuve te nacin placanja pricuve (mjesecno, dostavljenom uplatnicom, ...)

Moje pitanje je i dalje, obzirom na napisano, da li nepostojanje MU cini prepreku za opisan nacin odrzavanja zgrade?
daliborp1201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 12:13   #46
Quote:
daliborp1201 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, saljem dodatne informacije pa vas molim ako mozete komentirati.
U principu tvrtka nije losa, dapace ima odlicne reference po cuvenju i odrzava dosta zgrada.
Imamo s njom potpisam ugovor o UPRAVLJANJU stambenom zgradom.
U ugovoru postiji sekcija "III Obaveze vlasnika s tri clanka" (kratko opisujem):
1) svaki suvlasnik je duzan cuvati, brinuti, odrzavati sve pripatke svojeg vlasnistva tako da drugim vlasnicima ne nanosi stetu.
2) U slucaju otuđenja vlasnistva stanar je duzan obavijestiti predstavnika i upravitelja i nema pravo povratka uplacene pricuve.
3) Vlasnik je duzan dozvoliti izvodenje radov radi otklanjanja kvarova koji uzrokuju stetu na zajednickim djelovima zgrade i imovini ostalih vlasnika.

U sekciji "IV Sredstva" je među ostalim definirana i visina pricuve te nacin placanja pricuve (mjesecno, dostavljenom uplatnicom, ...)

Moje pitanje je i dalje, obzirom na napisano, da li nepostojanje MU cini prepreku za opisan nacin odrzavanja zgrade?
Smisao Međuvlasničkog Ugovora je uređivanje međusobnih odnosa suvlasnika vis-a-vis zajedničke nekretnine, prava i obaveza, formiranje kakti zajednice od nevezanih individua i delegiranje ovlasti da govori u njihovo ime jednoj osobi - Predstavniku.

Smisao Ugovora o upravljanju je definiranje odnosa između te zajednice suvlasnika i ovlaštene pravne osobe da za njih obavlja poslove upravljanja - tj. knjigovodstvo prihoda i rashoda, i ponudu majstora koji mogu (ali ne moraju) obavljati hitne i manje hitne radove na zgradi.

Standardna je forma takva dva dokumenta. Ako su kod vas to izveli nekako drugačije, sve "ugurano" u Ugovor o upravljanju, vjerujem da je smisao isti. Bez međuvlasničkog ugovora koji definira npr. da jedan suvlasnik plaća duplo više od drugoga ako ima duplo veći stan, ili da se MU odnosi i na nove suvlasnike (koji kupe stan nakon sklapanja ugovora), ili krucijalno što sve točno čini "zajednički dio" koji će se održavati iz pričuve, ne vidim kako bi bilo moguće upravljanje zgradom.

ZOV članak 85.
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...u_i_drugim.asp

Zadnje uređivanje ZloPrase : 27.09.2009. at 12:20.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:32   #47
Naš predstavnik stanaraprekoupraviteljadobiva naknadu u visini koju ne znam tko je dogovorio (vjerojatno predstvnik i upravitelj). Potšo je predstavnik stanara penzić, da li se osim nanade treba uplaćivati dopirnos za zdravstveno imirovinsko osiguranje?
Muki123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 22:44   #48
Question Održavanje zgrade/predstavnik ne rade i ne trzaju!!

Predstavnik stanara u našoj zgradi godinama ne radi ništa,ne saziva sastanke, ne informira stanare, da kažem po domaće, ne jebe nikoga.
Požalili smo se firmi koja je upravitelj naše zgrade na njega.
Telefonom,e-mailom,faxom...
Tek oni ne trzaju, njih očito zanimaju uplatnice koje mi uplaćujemo a oni si dijele plaćice u ova za njih lijepa vremena.
Pa kaj sad da radimo, kome da se sad požalimo ne njihovog zaposlenika koji ništa ne radi a troši lovu iz pričuve jer smo stalno u minusu. I na njih koji ne žele komunicirati i za koje smo dosadne muhe.
Što sad?????
Pomagajte pravnici i znalci problematike!!

Zadnje uređivanje File : 06.05.2010. at 23:46.
RedFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 23:34   #49
Quote:
RedFox kaže: Pogledaj post
Predstavnik stanara u našoj zgradi godinama ne radi ništa,ne saziva sastanke, ne informira stanare, da kažem po domaće, ne jebe nikoga.

Nije on njihov zaposlenik.

Vi ste si ga izabrali, vi ga i smijenite.

Skupite >50% glasova tj. kvadratnih metara prostora, napisite dopis da razrjesujete duznosti predstavnika suvlasnika tog-i-tog, te da imenujete tog-i-tog i posaljite Upravitelju.

Cak ne morate ni imati predstavnika, ali onda za svaku stvar morate skupiti >50% glasova.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 08:37   #50
Question

Nije to tako jednostavno.
Zgrada je u takvom jezivom stanju i dugovima da se nitko ne želi upuštati u to.
A da mi to sve lijepo napišemo i pošaljemo financijskoj inspekciji??
RedFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:44   #51
Talking

Quote:
RedFox kaže: Pogledaj post
Nije to tako jednostavno.
Zgrada je u takvom jezivom stanju i dugovima da se nitko ne želi upuštati u to.
A da mi to sve lijepo napišemo i pošaljemo financijskoj inspekciji??
Da vam to nisu oni klošari sa Srebrnjaka, zaboravil sam kak se zovu. Cela familija je u firmi,dobro se zekaju!
ja tarzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 22:35   #52
Nisu sa Srebrnjaka, neću ih ni reklamirati ali su smradovi.
Probal bum preko "Potrošača"!
RedFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 22:43   #53
Quote:
Muki123 kaže: Pogledaj post
Naš predstavnik stanaraprekoupraviteljadobiva naknadu u visini koju ne znam tko je dogovorio (vjerojatno predstvnik i upravitelj). Potšo je predstavnik stanara penzić, da li se osim nanade treba uplaćivati dopirnos za zdravstveno imirovinsko osiguranje?
Ovisi o šemi poreza, ako je po ugovoru o djelu onda je porez cca. 100%, ali ima i varijanti gdje je cca. 5%.

Prosječne naknade su 15-ak kuna po stanu.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 09:12   #54
Pitanje načelno: kako i kojim instrumentima mogu suvlasnici stambene zgrade sa desetak stubišta i zajedničkim krovištem kontrolirati eventualne nedozvoljene prepravke u pojedinim stanovima ?
Naime, postoji opravdana sumnja da su mnogi "nasvirali" i po desetak dodatnih rebara radijatora a naplata se obavlja prema isporučenoj toplini djeljeno s kvadratima stana ( opskba je s toplana HEP-a ). Posljedično, stanari koji to nisu uradili plaćaju dio grijanja prvonavedenima.
Zadnje ali ne i najmanje važno. Postoji sumnja da je jedan vlasnik, kupivši naknadno stan koji je fizički naslonjen na njegov ali se u njega ulazi s drugog ulaza, a u želji da spoji oba, probio nosivi zid. Kako se ta vrlo opasna radnja može utvrditi i eventualno sankcionirati?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 10:49   #55
Quote:
RedFox kaže: Pogledaj post
Nije to tako jednostavno.
Zgrada je u takvom jezivom stanju i dugovima da se nitko ne želi upuštati u to.
A da mi to sve lijepo napišemo i pošaljemo financijskoj inspekciji??
Sto tocno to?

Covjeka ste izabrali, vjerojatno vam je pricuva preniska za odrzavanje i popravke pa ste u minusu. Mozete ga smijeniti i izabrati ili ne nekog drugog.

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Pitanje načelno: kako i kojim instrumentima mogu suvlasnici stambene zgrade sa desetak stubišta i zajedničkim krovištem kontrolirati eventualne nedozvoljene prepravke u pojedinim stanovima ?
Naime, postoji opravdana sumnja da su mnogi "nasvirali" i po desetak dodatnih rebara radijatora a naplata se obavlja prema isporučenoj toplini djeljeno s kvadratima stana ( opskba je s toplana HEP-a ). Posljedično, stanari koji to nisu uradili plaćaju dio grijanja prvonavedenima.
Zadnje ali ne i najmanje važno. Postoji sumnja da je jedan vlasnik, kupivši naknadno stan koji je fizički naslonjen na njegov ali se u njega ulazi s drugog ulaza, a u želji da spoji oba, probio nosivi zid. Kako se ta vrlo opasna radnja može utvrditi i eventualno sankcionirati?
Bolje vam je da su oni nasvirali jos radijatora, nego da su trazili povecanje temperature, pa da vam onda oni kojima pase hladnije otvaraju prozore ili rade slicne gluposti.

A sto se tice zida, ako je samo probio vrata, to nije takav problem. Da ga je uklonio, onda je to druga prica.

A sve takve 'inspekcije' u tudji stan obavezno povlace sudski nalog ako oni to ne zele dozvoliti, a to traje.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.

Zadnje uređivanje File : 08.05.2010. at 15:44.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 17:25   #56
Talking

Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Sto tocno to?

Covjeka ste izabrali, vjerojatno vam je pricuva preniska za odrzavanje i popravke pa ste u minusu. Mozete ga smijeniti i izabrati ili ne nekog drugog.
3,00 kn po m2. Ne znam da li je to malo Znam da smo uvijek u minusu
RedFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:38   #57
Traži od Upravitelja financijski izvještaj za prethodnu godinu pa proanaliziraj. Može biti da dosta ljudi ne plaća, a Upravitelj ne tuži.

3kn/m2 je dosta, ali ovisi kakva je zgrada. I jel to čista pričuva, ili se iz te 3 kune plaća čišćenje i struja.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 20:18   #58
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Traži od Upravitelja financijski izvještaj za prethodnu godinu pa proanaliziraj. Može biti da dosta ljudi ne plaća, a Upravitelj ne tuži.

3kn/m2 je dosta, ali ovisi kakva je zgrada. I jel to čista pričuva, ili se iz te 3 kune plaća čišćenje i struja.
Tnx! (čišćenje i struja se plaćaju drugom uplatnicom)
RedFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 20:23   #59
Quote:
RedFox kaže: Pogledaj post
Tnx! (čišćenje i struja se plaćaju drugom uplatnicom)
Onda bi to trebalo biti sasvim dosta ako nemate neki kredit za fasadu/lift/krov. Barem je takvo moje iskustvo. Mi placamo 1.80 kn (24 stana prosjecno 50 kvadrata) i kuca iznajmljuje jednu od garsonijera koja je zajednicka za 1500 kn i to je dovoljno da se pokrije cistacica, struja, i ostali troskovi (benzin za kosilicu i sisac zivice, i takve potrepstine) i jos nam se svota povecava cijelo vrijeme na racunu.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 20:34   #60
tužba

Pozdrav! Zanima me ako sam digla tužbu protiv određene osobe tj kućepazitelja kao fizičke osobe i on je sad dao ostavku, da li se spor i dalje vodi protiv te osobe osobno ( koja je sklopila ugovor radi kojeg ju tužim) ili protiv novog kućepazitelja? Hvala!
dani5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.